ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjuha e vjeter shqipe

4 posters

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 3:11 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 14_a1010

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 3:12 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 15_a1010

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 3:13 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 16_a1010

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 3:14 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 17_a1010

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 3:15 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 18_a1010

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 3:16 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 19_a1010

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 3:17 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 20_a1010

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  orakulli Thu Apr 23, 2009 1:12 pm

Pellazget nuk jane aspak te ardhur.Ata ishin vendasit.nese mund te zgjasim kohen,atehere mund te percaktojme qe ta jane banues ne tokat ku eshte lindja e mesme,turqia sot,greqia,shqiperia,rumania,bullgaria,serbia,sllovenia,kroacia qe prej epokes se gurit.Para 25 mije vjetesh pjesa me e madhe e europes ishte nen akull,anglia,vendet nordike,nje pjes e egjermanise,rusise.Pjesa tjeter ishte e populluar shume pak nga Njeriu Andertalit.Ne vendin ku jetonin pellasget,filloi menjeher zhvillimi pas zbulimit te bujqesise(nga 10 mije vjete e ketej) e cila solli si rezultat shtimin shume te shpejte te popullsise.Gradualisht pellasget prej 10 mije vjete para krishtit,filluan te shperndaheshin gradualisht ne gjithe Europen duke eleminuar llojin tjeter,ate Andertal.Dikur reth 8500 vjet me pare ata ndertojne alfabetin e pare njerezor,i cili sot quhet vinka,dhe e perhapin ate ne gjithe bote ne invazionin e tyre te pandalshem.Pasi kishin pushtuar tashme gjithe europen ata shtyhen drejt Indise e Azise duke i pushtuar keto zona me nje popullsi ne gjendje primtive.Ata nuk ishin primitive.Ata ndertuan Egjyptin dhe gjithe gjerat e zhvilluara deri ne ne shek e XII pas krishtit kur historia filloi te manipulohej.dyshimi im eshte qe ata arriten te shkonin dhe te pushtonin dhe Amerikat.Kur flasim per helenet ,nje fis i tyre i cili zhvillon alfabetin(shqip) ne nje drejtim te caktuar duke ndertua nje gjuhe te re(historianet e lashte jane te manipuluar).Kur flasim per romaket,flasim gjitashtu per nje fis te tyre i cili zbarkoi ne Itali pas luftrash me fise te tjera po te pellasgeve per mbizoterim territoresh.Po ky fis kishte ne disponim dijet e tyre,duke vazhduar te perpunoj alfabetin (shqip) duke ndertuar ate latin.Procesi i copezimit dhe i ndryshimit gjuhesor ka ndosh kryesisht pas nxjerjes se bibles se pare dhe mbeshtetjes se fuqishme nga perandoria romake,e cila donte qe te ndodhte kjo si faktor qe ndihmonte sundimin.Ne kohen e Herodotit kishin shume pak ndryshim dialektet folura e ketij kombi gjigand.Herodoti thjesht eshte manipuluar si shume shkrues te tjere.Historia eshte ndryshuar me dhune nga ata qe kane adminsitruar librat.
Fjala "al-fa-bet" ka te njeten rrenje kodike dhe kuptimore me palasg,alban,alvan.................
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  ZEUS10 Thu Apr 23, 2009 1:27 pm

orakulli wrote:
Fjala "al-fa-bet" ka te njeten rrenje kodike dhe kuptimore me palasg,alban,alvan.................

Shume interasente kjo Orakull, s'me kishte vajtur mendja me pare. Ka nje perputhshmeri:

al-bân= al + bë=a+b.

Mos ndoshta ky eshte "kodi" gjuhesor qe tregon se albanet ose a & b-t jane me te hershmit?

Thua te jete koincidence?! Sikur u bene pak si shume.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Thu Apr 23, 2009 3:09 pm

orakulli wrote:Pellazget nuk jane aspak te ardhur.Ata ishin vendasit.nese mund te zgjasim kohen,atehere mund te percaktojme qe ta jane banues ne tokat ku eshte lindja e mesme,turqia sot,greqia,shqiperia,rumania,bullgaria,serbia,sllovenia,kroacia qe prej epokes se gurit.Para 25 mije vjetesh pjesa me e madhe e europes ishte nen akull,anglia,vendet nordike,nje pjes e egjermanise,rusise.Pjesa tjeter ishte e populluar shume pak nga Njeriu Andertalit.Ne vendin ku jetonin pellasget,filloi menjeher zhvillimi pas zbulimit te bujqesise(nga 10 mije vjete e ketej) e cila solli si rezultat shtimin shume te shpejte te popullsise.Gradualisht pellasget prej 10 mije vjete para krishtit,filluan te shperndaheshin gradualisht ne gjithe Europen duke eleminuar llojin tjeter,ate Andertal.Dikur reth 8500 vjet me pare ata ndertojne alfabetin e pare njerezor,i cili sot quhet vinka,dhe e perhapin ate ne gjithe bote ne invazionin e tyre te pandalshem.Pasi kishin pushtuar tashme gjithe europen ata shtyhen drejt Indise e Azise duke i pushtuar keto zona me nje popullsi ne gjendje primtive.Ata nuk ishin primitive.Ata ndertuan Egjyptin dhe gjithe gjerat e zhvilluara deri ne ne shek e XII pas krishtit kur historia filloi te manipulohej.dyshimi im eshte qe ata arriten te shkonin dhe te pushtonin dhe Amerikat.Kur flasim per helenet ,nje fis i tyre i cili zhvillon alfabetin(shqip) ne nje drejtim te caktuar duke ndertua nje gjuhe te re(historianet e lashte jane te manipuluar).Kur flasim per romaket,flasim gjitashtu per nje fis te tyre i cili zbarkoi ne Itali pas luftrash me fise te tjera po te pellasgeve per mbizoterim territoresh.Po ky fis kishte ne disponim dijet e tyre,duke vazhduar te perpunoj alfabetin (shqip) duke ndertuar ate latin.Procesi i copezimit dhe i ndryshimit gjuhesor ka ndosh kryesisht pas nxjerjes se bibles se pare dhe mbeshtetjes se fuqishme nga perandoria romake,e cila donte qe te ndodhte kjo si faktor qe ndihmonte sundimin.Ne kohen e Herodotit kishin shume pak ndryshim dialektet folura e ketij kombi gjigand.Herodoti thjesht eshte manipuluar si shume shkrues te tjere.Historia eshte ndryshuar me dhune nga ata qe kane adminsitruar librat.
Fjala "al-fa-bet" ka te njeten rrenje kodike dhe kuptimore me palasg,alban,alvan.................

Ne kohet qe shkruanin rilindasit ekzistonte kjo ide me ardhes nga Azia...megjithse Naimi thote se "Bota qe kur eshte zene/shqiperia e para ka qene.

Mos e ngaterroni parahistorin me historin e njohur...Parahistoria mbetet e panjohur edhe nuk kemi dokumente te flasim per kohe kaq te vjetra.Ndersa historia e njohur eshte ajo histori qe vjen e dokumentuar ne njefare menyre nga librat fetare edhe nga antikiteti kryesisht.Qe te bindesh se nga Shqiperia u perhap qytetrimi...nuk eshte utopi,vetem se duhen fakte te cilat do tregojn qytetrime sote 3-4-5 mijvjecare...A kemi ne qytetrime te tilla?Ku jane zbuluar qytetrimet e ketyre koheve?...ndaj me dokumente rilindasit kane shume te drejt,por te mos harrojm se te gjithe ata perkrahin faltoren e Dodones ne malin Tomorre gje qe tregon se ata flasin per autokton vendas edhe Pellazge.
Pjellshmeria arkeologjike brez pas brezi ne shqiperi na tregon se edhe ne se erdhen te njohurit "Pellazgjit" ata ne shqiperi gjeten serisht te njejten gjuhe e te njejtin "kombe"..pellazget.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Thu Apr 23, 2009 3:11 pm

ZEUS10 wrote:
orakulli wrote:
Fjala "al-fa-bet" ka te njeten rrenje kodike dhe kuptimore me palasg,alban,alvan.................

Shume interasente kjo Orakull, s'me kishte vajtur mendja me pare. Ka nje perputhshmeri:

al-bân= al + bë=a+b.

Mos ndoshta ky eshte "kodi" gjuhesor qe tregon se albanet ose a & b-t jane me te hershmit?

Thua te jete koincidence?! Sikur u bene pak si shume.

nuk e di ne se qendron nje gje e tille ...por ne se qendron ateher ajo lidhet drejtperdrejt me germat e para te alfabetit finik ..alef-beth...al be-alba....

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  orakulli Mon Apr 27, 2009 8:07 pm

Ateher po hedh minishkrime qe kam bere ne forume te ndryshme,reth gjuhes se vjete shqipe.Jane copeza por kane vlere te madhe.
1)Meqenese latinet ndryshuan me qellim kodet e gjuhes etruske ose te gjuhes shqipe persa i preket foljes kryesore te njeriut "r(r)oj" ne "vivere" gje qe e kishin bere dhe greket ose me sakte helenet dhe me pas grisen dhe zhduken librat etruske si librat shqip te bibliotekes se aleksandrise per te mare mbi vete meriten e alfabetit dhe te shkrimit.Meqenese ndertimi i fjaleve te gjuhes shqipe ka dashur mijera vjete,ndersa i dy gjuheve te fundit me ane te procesit te montazhimit,vescse reth 7 shekuj,kuptohet qe kopjimi eshte bere vetem mekanikisht pa e ditur burimin llogjik te gjuhes shqipe.Gjuha shqipe eshte shume e veshtire,eshte shume e koncetruar dhe per ta zberthyer ate duhen aftesi te jashtezakonshme, sepse te tilla i kishin ata qe e ndertuan.Zberthimi i gjuhes shqipe te con direkt ne zberthimin e enigmave qe i qendrojne linguistikes moderne.Kete nuk mund te bejne dot gjuhetaret e sotem sado te afte te jen.Ata kane nje arsimin dhe formim te njeanshem te pamjaftueshem per kete duke mos llogaritur jo me talentin qe eshte i domosdoshem por me te rendesishmin aftesite e qendrimit neutral ne lidhje me propaganden e madhe,e cila ka lene vrage te madhe psikologjike tek kushdo(manipulim prej ELITAVE pasurore e fetare).Qe "r(r)o" ka burim tek gjuha shqipe nuk diskutohet por kete e tregojne dhe gjuhe te largeta me te ne distanca te medha tokesore.Une po ju jap vetem nje gje te thjeste ;zbertheni fjalen anglisht "born" per kete kuptuar perdorim inteligjent te konceptit te "ro" nga ndertuesit e gjuhes angleze/natyrisht "Druidet"/.Nuk eshte gje tjeter vecse "rojm"[n'ro b(e),sespe 'b" eshte e zeshme dhe nuk ka nevoje per "ë",kete e dinin para dy mije vjetesh ndersa gjuhetaret t'medhenj tane nuk e dine ende)] me gjuhen e sotme moderne shqipe por eshte e pandryshueshme me menyren deshirore te saj.Ketu nisen prifterinjte ortodokse kur ndertojne fjalen e re "uj" te greshtes me "nero=n'ro"=kutpimi :elementi baze e jetes=rro."Gjuhetare" te degjuar i bien kembanave te ndryshkura greke romane,bere me metal kishtar, ku ndoshta vetem per "rus' kane te drejte qe behet fjala per rjedhje nga greqishtja, po te kemi parasysh ruset e sotem dhe sidomos vellezerit e tyre te vegjel "serb" qe kane gjentikisht rjedhje mendore te dukshme por per cudi nuk qendrojne pas dhe "greket" e sotem qe te shkrete e mbajne veten per greket e lashtesise kur nuk kane te perbashket asgje me ta,as me minimalen ngjyren e lekures.
Dhe si konkluzion sot ne nuk dime asnjigje reth gjuhes,se si ajo eshte ndertua nga mendja e njeriut.Kemi vetem konfunzion ne pjesen e parendesishme te saj,pamjen fotografike dhe tingellore te cdo njesie,te cilin e shton me shume efektin rremuje etimologjia dhe fonetika.Por Nga vijne ato,cfare koncepti ndertimor kane?????
2.Ne gjuhen shqipe came kemi:
den=(ne shqipen standart)duan
Le te bin si te den=le bejne si te duan
Ku qendron kodifikimi i latinishtes.italishtes dhe anglishtes.Kemi kodifikimte qellimshem te zanoreve te caktuara.
Ku "i" e gjuhes shqipes ne shume raste kthehet ne "e" dhe anasjelltas.Marim per shembull fjalen +coincidenza(ital)[shqiptimi:koinçidenca]dhe shqiptimi ne anglisht (angl)coincidence[shqiptimi:/kuinsiden/.Mos te zgjatem,anglishtja mban nje sekret te madh,ruan formen e latinishtes por ne shqiptim ruan orgjinalitetin e gjuhes se pare.Eshte i thjeshte formim gjuhesor si shume i kuptimeve me tethjeshta per te dhen nje formim te ri i cili unifikon nje qendrim mendimor abstrakt.Me pak fjale anglishtja mban ne menyre sekrete gjuhen e pare dhe fshihet me ane te shkrimit sipas latinishtes.coincidence=ku hin si den+s.me shqipen came kuptohet lehete.me shqipenmoderne "eshte ndodhi-ku hyn si do ..??Pra kur ndodh ne menyre te rastishem,ku duket qarte ne formim qe bashkebisedohet me ngjarjen dhe fenomenin,pikerisht ku qendron dhe veshtersia me e madhe e te kuptuarit te formimit te gjuheve te sotme.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  orakulli Mon Apr 27, 2009 8:09 pm

3.Gjuha shqipe ka aq shkence brenda sa eshte e paimagjinuehme.Si mund te shpjegohet ky mister??Kush e ka ndertuar ate?Njerezit e thjeshte ose populli sic e percaktojme ne te zgjuarit e sotem apo dikush tjeter??Pse e kane sulmuar aq shume ate 25oo vjetet e fundit?Pse ate donin ta zhdukshin jo me shume larg se 100 vite me pare???Pse e ka studjuar ate Lajbnic?Pse gjuhetaret me te shquar te Europes ne 300 vjetet e fundit kane qene te detyruar te kalojne neper te?Cfare misioni ka gjuha shqipe per njerezimin e sotem?
Studimi i gjuhes eshte nje shkencat me te veshtira sepse ka te bejen me menyren se si funksionon truri dhe mendimi.Ne nuk kemi nje objekt konkret si cdo shkence tjeter por kemi nje produkt abstrakt i cili ne thelb mund te na tregoje se si e ka prodhuar ate organi me i komplikuar i gjithesise,truri.Arrime ne dot ta kuptojme?Fatkeqesisht sot njerezit flasin gjuhet e tyre por ne thelb nuk i kuptojne ato.Ata dine vetem kuptimin mekanik, i cili eshte regjistruar gjentikisht ose fitohet duke studjuar dhe mesurar permendsh dhe rezervuar ne kujtese keto prudukte te trasheguara brez pas brezi te gjuhet e folura dhe vone te shkruara.Gjuhet e indianve te Amerikes japin nje sasi te dhenash gjuhesore te pamase.Ato nuk jane shkruajtur ose jane shkruajtur shume vone kur ato ishin te formuara tashme e ngjashme kjo situate me gjuhen shqipe.Por a eshte i vertete ky percaktim i shkences gjuhesore te sotme?Jo,nuk eshte i vertet sipas meje.Qe te ndertohet nje gjuhe duhet patjeter te shkruhet.Konceptet e nderlikuara vijne duke u shkruajtur dhe ne kalimin e kohes permiresoheshin brez pas brezi duke bere lindjen dhe zgjerimin e asaj qe qe quhet gjuhe.Konluzioni im eshte:Te gjitha gjuhet e vjetra kane ardhur si rezultat i shkrimit qysh prej fillimit.Por pse nuk jane ruajtur dhe trasheguar "faktet" vertetuese?Cfare ka ndodhur?
4.In the Navajo language:
(engl)Moon =(Nav)Tł'éhonaa'éí
In the albanian language:
Moon=[alb]1.(tosk)Hena,2.(geg)Hona,Hana
Formula:
Tł'éhonaa'ei=Tł'é+honaa+ei
Tł'é=(alb) té lé=to live
honaa=hona=moon


5.Tani do te shkojme pak larg ne indianet e Amerikes.
Vocabulary Words in the Arawakan Language Family.
Water/(alb)uj
Shiátai (ne shqip kemi "shi")
Úni , Uúni , Júuni, Uini(ujni) Wüin(ve ujin), Duna,Nija(po "anija" ne shqip??? ..nga vjen),Gonu, Uni ,U
6.Ne numrat gjuha shqipe ka:
1.came-nji
2.tosk-nje
3.geg-nji,nja,njo
n+i,a,e,o
gjuha shqipe ka matematke.Ne kete rast nuk kemi dialekte.Dikur keto njesi jane perdorur ne te gjitha rastet nga te gjithe folesit.
Ku eshte ndryshimi.Pikerisht ne natyren e objektit qe numerohet.Eshte crazy e..Nuk mund te vazhdohet ketu...
crazy=krejzi=krej+zi=kriet ze(cam)=kryet ze=koken ze=krejt=kryej=
crazy=krejzi
krej(cam)=nxjer(tosk)...
6.Unifikimi i gjuheve ne standart qe mendon se eshte me i miri nje njeri i caktuar ose disa te tille si qellim kryesor ka pasur tharjen gjuhesore dhe fshehjen e te vertetave dhe fakteve te gjuhes shqipe.
Ato qe shume injorante gjuhetare i quajne dialekte nuk jane te tilla por jane nje unicitet formues i qellimshem dhe jo nje ndodhje dhe devijim i rastesishem.
Po e shpjegoj me thjeshte me gjuhen shqipe:
1.ne gjuhen ecame:" me i bi ato.."jep nje kuptim te ardhshem te kryerjes se veprimit"
2.Tosk(zyrtare) "do ti bej..."
3.geg variant:
a."me i bo" ato...
b."me i ba" ato..
si me perdorimin e foljes kam kam "me i bo...",kam "me i ba...".
Tani mund te kuptoni shume thjesht "may be"=/me i bi/ te gjuhes angleze dhe mund ta nxirni vete se nga vjen...
Varianti zyrtar ngelet ne nje mundesi dhe perjashton te tjera mundesi te cilat perdoren sot lirisht nga shqipfolesit...dhe pengon ne kerkimet shkencore te shkence gjuhesore mbi origjinat gjuhesore.ne fjalorin e sotem zyrtar mungojne shume fjale te gjuhes shqipe dhe shume koncepte frazore qe kane nje llogjike idiomatike ne pamje te pare....
7..Po e shkruaj ne gjuhen shqipe per arsyen e thjeshte se gjuhetaret e sotme kane nevoje te mesojne kete gjuhe per te marre vesh te verteten e madhe gjuhesore.Gjuha shqipe dikur ka qene e vetmja gjuhe qe flitej dhe shkruhej,ku theksoj dhe shkruhej.Fjalet,frazat qe na vijne te shkruajtura nga thellesia e koherave,nga gjuhe te ndryshme nga vende te ndryshme ne glob duke te kalojne fillimit nen filtrin e gjuhes shqipe per tu kuptuar thelbin e tyre.Eshte studjuarderi me sot gjuhet e vecanta sipas kontinenteve dhe nuk eshte bere asnjehere perjekja per te gjetur korelacionin midis tyre dhe per te nxjere qe a kane kod te perbashket formues apo jo.Kur them gjuha shqipe kjo te mos te kuptohet si nje vlere qe dua tja jap popullit shqiptar te sotem.Populli shqiptar i sotem eshte ai qe e ka mbajtur kete gjuhe pas mijera vjetesh por kjo gjuhe dikur flitej nga gjithe njerezit e globit.Gjuha eshte nje vlere e njerezimit e cila eshte formuar nga njerez te cilit kishin njohur te larta ne shume fusha.Kjo gjuhe me vone eshte sulmuar dhe eshte devijuar me qellim nga grupe njerezish te cilet po akumulonin pasuri dhe u nevojitej nacionalizimi gjuhesor e kombetar per qellime qe spo i shprehim ketu.Pas gjuhes shqipe ne gjuhet e tjera me te reja jane te qarta kodet e gjuhes shqipe te cilat vecse jane rotulluar ne kendveshtrime te tjera per nxjere emertimie te tjera per te njetin kuptim ku nje vend te rendesishem zene bashkimet folje+emer,ndajfolje+folje ..etj,Gjuhetaret e sotem s'kane arritur te kuptojne as fillim e ketij procesi i cili nisi reth 9000 vjet me pare e vazhdoi ne rjedhjen e mijevjecareve,ne Kine Kore me perndoret e tyre gjuheberes,Ne Indi me tej me Thotin ne Egjypt etj dhe perfundoj me gjuhen me te re ne bote gjuhen "angleze".Problemi eshte se ne Kine,Indi e Egjypt ky proces eshte i dokumentuar ,ndersa ne Europe i zhdukur qellimsht.
Te gjitha keto gjuhe jane variante te shperthimit te bombes "gjuha shqipe" dhe te ndertimit te mureve te rinj gjuhesore me tullat e kesaj gjuhe te jashtezakonshme.
Persa i perket "burushaka","burusha" ajo merr kuptim vetem nga gjuha shqipe ku kemi:
1.Bur+usha.
ne shqipe e sotme moderne:
1.Bur=burr
2.Usha=ushta,ku kemi vetem nje shtim te "t".
Pra me pak fjale"burrusha"=jane "burrat e ushtes" pra burrat luftetare.Prandaj kemi ne shqipe edhe emrin "ushtar"..
Por,kjo nuk do te thote qe pas ardhesit e tyre sot vijne nga kjo race.Raca qe perhapi gjuhen ishte elita e mendimit njerezore te te pakten per 7000 vjet(nga 9000 deri ne 2000 vjet me pare),ne Europe,Lindjet te mesme dhe Azi.
ate: 2008-07-12 16:47:25, GMT +2
8.
Name: orakulli i dodones
Email: noname@noname.com
Number: 170
Po ju nxjer nga libri im nje zberthim per etimologjine e termit"pelasgoi":
1.pelas=(alb)felas=(alb modern)flas,ku kemi nje ndryshim te "f' ne "p" te cilin spo e shpjegojme ketu sepse merr gjate.
2.goi=(alb modern)goj.
Konkluzioni:"pelasgoi" jane "gojflas"-it ose me shqipen e sotme "gjuhefolesit" dhe kuptohet ata flisnin kur te tjeret nuk flisnin ose flisnin sic flasin sot majmunet.9.Una domanda: che lingua parlava Gesù?
Una prima risposta la possiamo trovare nei quattro Vangeli canonici, che sono stati scritti in un tipo di ????? chiamato Koiné??? Ma la cosa che sorprende è che nei quattro testi canonici che noi conosciamo, sono riportate parole ed espressioni in aramaico???. Quindi l’aramaico(???) era la lingua parlata da Gesù.
E allora succede che leggendo, o ascoltando con attenzione certe parole, o locuzioni pronunciate da Gesù e tramandate nella sua lingua originale, si resta col fiato sospeso. Sono, cioè, considerate, dagli studiosi, come pronunciate dallo stesso Gesù. Effatà!,
Vediamo nella lingua albaneze d’oggi-e+f+ate,(dove abbiammo:1(alb).fill-(ital)inizio,fik-spegnere,f+ik=fillim +ik=vai al inizio,3(alb).flas=parlo,e molte altre parole codice del “f”nella lingua albanese) che vuol dire”e f ate =e Inizia quello", l’espressione con la quale egli guarisce un sordomuto.Ci sone anche altre forme ne lingua Albanese(geg) baj=fare.“e bate\l’avete fatto!”
O anche “Abbà”.Nella lingua Albanese d’oggi abbiamo ”ba=padre”. Ah bbà =ah bba=(ital)ah padre!. l'invocazione con la quale Gesù si rivolge al Padre rivelando, in maniera unica ed irripetibile, la sua intimità con il Padre Celeste.
Possiamo anche aggiungere"Elì, Elì, lemà Sabactani".Nella lingua Albanese d’oggi abbiamo 1.Diell=sole2.e diel=domenica.Diell=di+el=(ital)sapere+el .Nella lingua albanese d’oggi:(alb) lema=(ital) mi lasci.ed l’ultimaa”Sabactani”=sa pak tani=quanto poco adesso. "Elì, Elì, lemà Sabactani", che significa: "Dio, Dio,quanto poco mi lasci adesso"
C’è anche una frase, presente nel Padre nostro,second lingua greca “…e rimetti a noi i nostri debiti come noi li rimettiamo ai nostri debitori”, che sebbene sia presentata in albanese con l’accezione: “Ñ feilm ata=(alb)ne helm ata=(ital)in peccato loro,in greco(traslitterato: ofeilêmata), che traduce debiti e, metaforicamente, peccato, mostra chiaramente che l’albanese che soggiace dietro il verbo greco.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  orakulli Mon Apr 27, 2009 8:09 pm

10.Io ho preso la categoria intitolato da me “la filosofia linguistica orale”,delle prospettive e dei valori della lingua parlata.Fin adesso si comincia quasi sepmpre dalla lingua scritta oppure metalingua parlata.Nella lingua parlata ci sono tanti misteri.Perche non si scrive e non si analisa quasi mai?.Se non cappiamo il mistero della lingua parlatta come possiamo capire la lingua scritta. Benchè la linigua parlata non faccia parte di filosofia linguistica convenzionale,Io ho esaminato in che misura è possibile guadagnare le comprensioni filosofiche della lingua parlata. Il problema e’ la metodologia che non esiste.La domanda principale e’ che significa la lingua naturale?.La lingua scritta può essere qualchecosa ma nella sostanza e artificiale mantiene forse 20 % della inteligenza umana. Sappiamo tutto di tutto,ma...qualcosa va storto e non cappiamo,un cazzo come hanno costruito la lingua parlata i nostri antenati.La filosofia linguistica d’ogggi può riferire continuamente alla lingue scritta, ma questa significa spesso la citazione specifica, spesso difficile capire,aiutato dalle frase tipo…e’da greca,e’da ebraica…e da Latino ect,passaggi del contesto semplice mentale.Siamo diventati User di un Calculator pero non possiamo capire come si fa gli calcoli. L'interpretazione della lingua e‘ un processo che deve chiarire che cosa è già dentro la lingua. Tu credo non ti piace pero dentro della lingua etrusca ,e’ anche la lingua inglese,tedesca ect..Non posso scriverti tutto qui.
11.Dovete leggere meglio le scritte latine per capirlo:
Tito Livio-Isterie:
Romolo prima di tutto fortificò il monte Palatino, dov’era stato allevato; sacrificò ad Ercole secondo il rito dei Greci, agli altri dèi secondo il rito degli Albani...
Chi erano "gli albani"???
la verita':
Quiriti:
1.qu=(alb)ku=(ital)dove
2.(alb)ri=(ital)stare
3.(alb)ti=(ital)tu
Dumviri:
1.(alb)dum=vogliamo
2.(alb)vi=vengo
3.(alb)ri=stare
Sabin:
1.(al)sa=quanto
2.(alb,cam)bin=fanno
sabin=calcolo............
12.Deri në ditët e sotme kemi të bëjmë me një dhunë të ushtruar mbi fjalët prej te cilës ka ardhur pasoja që ne nuk mund të nxjerim kuptimin e parë që kanë pasur ato sipër kur janë formuar.Pikëpyetja e madhe është njësoj si kur problemi përgjigjësor që ka bërë pula vezën, apo veza pulën.Në këtë reth të përhershëm vicioz rotullohen gjuhëtaret e sotëm,filozofët e sotem,shkencat përkatese.Në këtë drejtim në radhë të parë kemi ke të bëjme me një problem filozofik qe shkurtimisht dhe thjeshtesisht po e jap ketu.Çifutët nisen nga vetja duke thënë që ne kemi qënë të parët e gjuhës e qytetrimit,po kështu egjyptianet,grekërit,kinezet etj.Ka pasur kaq shumë të parë?Llogjika të çon që në kohen e vezës ose të pulës ka qënë një vezë e parë osë një pulë e parë.Pra unë mendoj që nuk ka pas shumë te parë,ka pasur vetëm një të parë në fillim.Ishte vezë,apo ishte pule ketë s’mund ta përcaktojmë.Sejcili do të marrë meritat por kjo nuk qëndron nëse marim në konsiderate që në fillim ka pasur shumë pak qënie njerëzore në këtë planet.Po të pranojmë që kanë lindur njëkohesisht shumë njerëz në këte planet atëhere duhet të pranojmë që dikush i ka sjelle sepse është e pamundur shumëzimi i madh dhe i menjëhershëm qysh prej fillimit.Po të shikojmë biblat çifute etj lexojmë që zoti solli njërezit e parë etj,por në ansnjë prej tyre nuk përmendet çfarë gjuhe u dha.Çfarë gjuhe u dha njerëzve zoti per herë të pare kur solli Adamin dhe Even ose Ademin e të tjerë homologë sipas dhjetra feve që janë?Në këtë pikë asnjë prej feve nuk jep përgjigje.Nese do të pranonin një gjuhë të caktuar do të zbulohej ana tjeter që zoti flet një gjuhë te caktuar.Çfarë gjuhe flet zoti?Zoti është multilinguist?Sigurisht nëse e pranojme që ai ekziston ai flet një gjuhë të caktuar.Dhe kjo gjuhë unë mendoj se është gjuha shqipe.Unë ketë e vertetoj sot thjeshtesisht.Gërma “I” e alfabetit çifut shqiptohen “zain” d.m.th “za in=ndërtoj i-n”.”za” e perdor vetëm shqipja sot dhe e ka në dy kuptime dhe “them” dhe “kap”.Dialekti geg i pashkruajt në fjalorët e gjuhes shqipes (?)e përdor gjerëzish këtë “kam zan”,”e kam za prej fyti ..Po kështu dhe “alef”\a le f-fillim\”a” le filloj/.Kjo nuk është vetem për gjuhën ebraiche por dhe për gjuhën greke ku “alfa” është e njejta gjë./a le f a=”a le f-fillon a”/.Thjesht eshte folja “a flas” e gjuhes shqipe.Une mund te shpjegoj dhe deshifroj nje per nje si alfabetin çifurt dhe ate grek duke I dhen kup[tim vetem gjuha shqipe.Sepse une e kam çare mburojen e dhunshme qe u kane vendosur siper.Vetë fjala “alfabet”shpjegohet vetëm me anë të gjuhës shqipe=a fla(s) bête=fjalet bête-fi-fillim+ al+ bët=al+f+a+bet.”al” besoj se e dini kush jane tani.Alban=ban al\ndërtuesit e gjuhes së folur dhë të shkruar.Gjuhët e vjetra nuk janë gjë tjetër veçse kode të gjuhës shqipe po ashtu dhe his

13.Derivanti dai verbi della lingua albanese.Alcuni dei verbi di probabile origine ilirica, origine a cui sarebbe riconoscibile anche dalla lingua albanese d’oggi.Io propongo diverse interpretazioni dalla lingua latina o greca, tra di loro differenti. Ciò costituisce,un'ulteriore dimostrazione delle difficoltà interpretative della lingua italiana d’oggi.

Cadere,
Cadere=ca+de+re,
Ca=avere=folja “kam” ne veten e trete njejes te kohes se tashme “ka”,
De=di=te,
Re=nuova=mbiemri “e re” ne formen “te re””te ri”.Ai ka nje shtepi te re.
Penso che la ragione perche e “d” e non “t”,perche “de” e legato con la parola “dhè” che nella lingua albanese significa “la parte cortex della terra”.
Cade=ca+de,
ca=avere=Ka=folja “kam”,
De=dhe=emri “dhé”=korja e tokes……….
Significazioe:il muovimento di qualchecosa o di qualchuno che “ha” quando toca la terra(dhè).

Visibile,
Visibile=vi+si+bile,
1.Vi=metto,
2.Si=ochio,
2.Bile=agiungi anche questo,
Kuptimi;significazione;
“vi si bije””vi sy bije”=metti gli ochi agigugendo anche questo.
Folja “aprire”,
Aprire=hap+ri+re.
Dalla lingua albanese:
“Hap i ri re”=Un “hap” nuovo cade.
Ap=hap=apro=folja ‘hap”
i ri=mbiemri “i ri”=nuovo
re=cade=folja “bie” ne kohen e shkuar,veta e dyte njejes.
significa;/è un “hap” nuovo/,

Pra eshte nje folje “hap” e re ose eshte nje “hap i ri
14.Gjuha folur e sotme italiane,greke jane gjuhe qe kane ardhur nga rikonvertimi i nje gjuhe tjeter te shkruar pra ne nje drejtim te ndryshem nga kahu normal qe ndoqen popujt e tjere gjuhe e folur-kovertim ne gjuhe e shkruar.Kahu normal sot mendohet qe eshte fillimisht gjuha e folur e pas zbulimit te mevonshem te nje sitemi grafemik kovertimin me ane ketij sistemi te gjuhes se folur ne nje gjuhe te shkruar ku sjell per here te pare gjuhen e shkruar te nje gjuhe te caktuar ne nje kohe te caktuar ku se si eshte ndertuar gjuha e folur pothuaj nuk flitet fare.Duke qene se gjuha e folur nga nje grup i vogel njerezesh ne keto dy vende nuk permbante cilesit maksimale te kanalit oralo-akustik solli si pasoje ne keto gjuhe gjate procesit te kopjimit mospatjen e shume tingelluesve qe normalisht duhet te kishte nje gjuhe e folur.Kjo sepse ne gjate kopjimit te nje gjuhe te meparshme te shkruar(theksoj te shkruar) qe ishte gjuha shqipe(me emrat e sotem si gjuha mikenase dhe gjuha etruske) shume kocepte fonetike ne kodiket e sjkrua te meparshem nuk u kuptuan.Prandaj gjuha shqipe sot del e vecante ku fillimisht shfaqet hapur ne drejtim me te thjeshtin ate permbajtjes me te madhe te tingellueseve(dh,zh,th,ll,ë,ç,c,q,gj,y).Gjuha shqipe ka tingelluese orale-akustike me shume ne krahasim me te dy gjuhet ku normalisht nen te njetat temperatura,zone gjeografike aparati akustik fiziologjik njerezor nuk ka diferenca ndertimore ose veçantira qe mund te sillnin nje ndertim te vacant te aparatit oral-akustik.
Pse ka ndodhur e kunderta me keto dy gjuhe.Kjo eshte realizuar nga nje grup i vogel njerezesh te cilet queshin gjuhetaret e pare.Para 3000-2000 a.c vjetesh njerezit qe dinin te shkruanin ishin shume te ralle.Ata kishin njohuri te plote per nje lloj gjuhe te shkruar te meparshme e cila ishte gjuha pellasgjike.Kultet mbreto-perandorako per forcimin e pushtetit te tyre kerkuan me vone ushtrimin e instrumentave ndihmes te formes shpirterore (fillimisht kisha ebraike e me vone ato katolike-ortodokse-islamike).Ishin Kishat qe dhane snjalin e pare duke kerkuar berjen e dallimit te ri kombetar me ane ndryshimit te gjuhes pare te ardhur fillimisht duke e ditur se kjo me vone do sillte nje mundesi kontradikte dhe konflikti(Babeli).Fillimish qe te lehtesohej mbajtja nen pushtet e turmes se madhe nje gjuheshe duhej bere copezimi i tyre ne shume gjuhe me pasoje shume kombe,shume zoter,shume fe.Kjo bente me te lehte gjithashtu perhapjen te detyrueshme dhe te dhunshme te ideve fetare brenda njesive grupe njerezore ne nje numer me te vogel.Njeri krah kishte forcen fizike-ushtarake,krahu tjetren forcen kontrolluese mendore.Pra ndarja ne njesi gjithnje e me te vogla te grupimit njerezore duhej te realizoj vetem duke sjelle percarjen gjuhesore.Ndryshimet e qellimshme gjuhesore te cilat me vone sollen ndryshime kombetare ja hapen rrugen mbajtes se gjate te pushtetit te perandorive ekonomike gjigante si dhe ruajtjes se interesave te nje grupi te vogel njerezish per mbajten e pushtetit monofik.Po keshtu mund te themi dhe per fete te cilat kishin te njetin qellim.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 3 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum