ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjuha e vjeter shqipe

4 posters

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Fri Apr 17, 2009 12:00 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Maglia10

Disku i Milanit.

CAUTHAS TUTHIU AVILS ?XXX EZ

CA UDHES T UDHIU ?XXX VJELJE EC

kjo eshte fjalia e pare e anes se parme te Diskut te Milanit e cila na tregon udhtimin "kaq? vjelje te Udhstit.Dua te pranoj se me eshte e veshtire te jap nje shpjegim te sakte per numrin etrusk...sidoqofte vazhdimi eshte me se i qarte

HIMTHM CAS THIALTH LAKTH HEVEN AVILS

HIDHERIMISHT KISHTE RENE NE LAKUN E HEDHUR NJE VJELJE.

pra kishte rene ne gracken e perendive...qerroj Cikllopin-theri lopet e Diellit.Pasojn disa fjale me nje shqipe shume te paster.

NESL MAN MURINASIE VALZATHI AISERAS IN EKS MENE MLATH KE MARNI...

NESER NISET MURINASI VALET THYEN ,AISHERAS HYN HEQ MENDJEN ,MLETH KISH MARREZI..........


se shpejti me te gjitha detajet e hollesishme ne nje botim shqip me titull "Shqipja Pellazge"

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  orakulli Fri Apr 17, 2009 12:28 pm

CAUTHAS TUTHIU AVILS ?XXX EZ
ca u thas t'oth
ketu kemi me nje alfabet tjeter,i cili eshte zberthyer keq nga gjuhetaret te cilet kujtojne se ka lidhje me alfabetin te ashtquajturin grek.Ky alfabet eshte shume me i vjeter se ai fenikas.
C-ja e pare eshte n.,th-eshte ne kuptimin e th-se se sotme,Ndersa U eshte O.ketu nuk kemi zakonisht "e"zanore pas disa bashtingelloreve.
N'a u thas(h)-ne fillim une thash
tothio=te gjitha
a=a(fillim)
vils=ve il's=ve yjet

Ne fillim une them te gjitha [a ve] yjet(kohen matese,levizjen e yjeve) ........
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Fri Apr 17, 2009 1:00 pm

Alfabeti munde te ket luhatje te vogla por jo kaq te medha .pran "p","m" mund te gjejm "b" edhe kjo eshte llogjike.

zbardhja pjeserisht e nje mbishkrimi ,,,,munde te na genjej shume lehte...ndersa njohja e te gjithe mbishkrimit eshte menyra e vetme e cila munde te lej nje perqindje te vogel gabimi por jo gabime fatale...ne se mundesh te na flasesh per te gjithe mbishkrimin ...do ishte gje e bukur edhe e dobishme...ulu edhe studjoj detajet..i gjen lehte ne internet.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  orakulli Fri Apr 17, 2009 2:36 pm

un i kam te vertetuara.C ne gjuhen etruske eshte "n".U ne gjuhen etruske eshte "O".
Prandaj kemi mbivendosje sot ne femijen e saj gjuhen italiane tutti-tot kane te njejten kuptim llogjik.Gjuha moderne verteton edhe ngaterrimin e e "u" me O' i cili ne thelb vjen nga nje devijim fonetik O>U.Ndersa per C eshte "n" e vinca por qe shkrihet ne nje "k" te latinishtes dhe nje nji "S" te anglishtes.Keltet me "c" kuptonin "s"-ne.A kane lidhje fonetike?Aspak.Jane vetem gabime gjate zberthimit te shkrimeve te vjetar tashme te djegura.Ato qe kane ngelur ne gur jane shkruajt thjesht nga prifterinj te thjeshte te proceseve te varrimit ose te vendosjes se ndonje pronesie.Elita e kesaj gjuhe kishte libra qe fatekeqesisht jane djegur qellimisht sepse do te vertetonin cka ishte para fese,para Romakeve dhe para "grekerve".Perandoria e dijet e atyre ishin shume here me te larta.Dijet e "grekerve" dhe 'romakeve" jane vetem nje hije e keqe e shkences se tyre.po keshtu dhe shkrimi egjyptian dhe ai Kinez nje kopje e keqe e njerzeve shume here me primitiv se ata.
P dhe b jane njiburim ndersa "m" eshte shume me larg.
mund te thuhet qe "M" po te kthehet ne rotullim behet "W" ose po te bashkojme dy "v" bejme nji "W",njesoj si po te bashkojme dy "n" bejme nji "m".Ketu pastaj do me duheshin dhjetra faqe si ndertohen kodikisht dhe si nderrohen qellimisht kodet.V mund te pretendojne qe eshte "v" por mund te pretendojme qe eshte dhe "U".Por a mund te pretendojme qe eshte nje para "A" e permbysur?????ketu skemi te bejme me as me alfabet dhe as me fonetik?ketu kemi te bejme me nji shkence te panjohur deri me tashme ne gjuhesi?????????????
Ajo qe shkruajta une eshte formule ne cdo shkrim ne gur ne gjuhen etruske dhe eshte formula "qe po filloj te shkruaj ketu".Ky eshte zbulim i imi dhe un nuk mund te vazhdoj me tej atje ku eshte thelbi sepse nuk do te kishin me kuptim me interesat e mija monetare.Ju vetem mund te perfitoni per te kapur metoden dhe te vazhdoni nese ju pelqen ajo, ne zberthimet tuaja.
problemi pikerisht eshte ketu se kemi zberthime te linearit a,b,greqishtes ne gur,latinishtes ne gur,etruskishtes ne gur qe prej fillimit deri ne fund totalisht gabim.Niset me rushin dhe kujtohet se kemi te bejme me vjelje,Niset me inventar dhe kujtohet se kemi te bejme me grure apo mise,niset me emra dhe kujtojme se kemi te bejme me pllaka varri si ne kohet moderne.99 % e atyre qe kam lexuar jane pothuaj gabime trashanike.Nisen nga fjale te thejshta te shqipes si Nebir dhe e bejne planet.Nefillim dhe i bejne "ufo".
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Sat Apr 18, 2009 10:08 am

orakulli

jane te mirpritura te gjitha punimet mbi gjuhen e lashte paragrekolatine=pellazge=gjuhen shqipe,por une jame i mendimit qe eshte shume shpejt te pershtasim me saktesi alfabetet e lashta me gjuhen shqipe,biles nje hap i tille do quhej katastrofe nga njohsit e cehtjes pasi flasim per nje pune 300 vjecare ne lidhje me alfabetet..mbi te cilat eshte punuar me c dolloj menyre.Luhatje te tipit "m,p,=mb,b" munde te kete plote ...por me "c=n" pak si e veshtire me duket.mi=mbi..eshte e gjithpranueshme.

po ju paraqes disa variante te alfabetit etruske.
i pari eshte i skalitur edhe zore se kundershtohet dote.

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Alfabe10

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Sat Apr 18, 2009 10:10 am

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Alfabe11

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Sat Apr 18, 2009 10:11 am

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Alfabe12

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Sat Apr 18, 2009 10:12 am

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Etrusc10

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Sat Apr 18, 2009 10:13 am

keto jane bazat e alfabetit etruske ..edhe per mendimin time me ane te ketij alfabeti shqipja etruske lexohet me se e paster.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Sun Apr 19, 2009 1:55 pm

Mungesa e albanologjis eshte me se e theksuar ne Shqiperi.Po ju paraqes dokumente te cilat tregojn nivelin e ulet te dijetarve shqiptare perreth ceshtjes.Por ajo qe le per te deshiruar mbetet fakti qe shume dijetar evropian kaluan nga Shqiperia ..sidomos fqinjet tane ,por edhe perse njohes te shume alfabeteve te vjetra ata serisht "bene nje sy qorre" apo qellimisht nuk treguan elementet e vjeter shkrimore ne shqiperi ...sic duket per te mos gjallur interesin e botes per lashtesin tone.

Fjalen e kame per vulen legjendare te Dimalit.Kjo vule ruan ne nje nga monogramet e saja dy simbole te vjetra rrokore...simbolin "da" te rrokorit te Mikenes 1600 p e s-1200 p e s,si edhe simbolin qe pason simbolin "da"..pra simbolin "i" te rrokorit arkadhoqipriot i cili u shkruajt deri ne shek 2 p e s.
Po ju paraqes alfabetin rrokore te Mikenes..1600 p e s-1200 p e s...vreni simbolin e pare "da".

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Line_b10


Last edited by alfeko sukaraku on Sun Apr 19, 2009 2:11 pm; edited 1 time in total

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Sun Apr 19, 2009 2:00 pm

Ne vazhdim po ju paraqes tabelen e monogrameve te botuar nga revista arkeologjike Iliria 1992-1994 ...nen permbledhjen e Burhan Dautajt.

Vreni monogramin e trete i cili ka drejtimin djathtas majtas edhe eshte i demtuar.

Por monogrami i 6 eshte i njejti ,vetem se kesaj radhe ka drejtimin e duhur majtas djathtas edhe nuk eshte i demtuar.

Perse nuk e ka njohur dija shqiptare kete fakte deri me sote?C ndodh me dijen shqiptar ne kete drejtim?

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Monogr10

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Sun Apr 19, 2009 2:07 pm

vreni edhe rrokorin arkadhoqipriot qe shfaqet ne funde te rreshtit te siperm...vreni tek tabela e monogramev simbolin qe pason simbolin "da"...= simbolin "i".

Per tu permendur se simboli "da" shfaqet edhe tek arkadhoqiprioti.

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Iiiiii11

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 2:50 pm

Rilindasit per gjuhen shqipe edhe prejardhjen tone...........


Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 2vtxute

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 2:52 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 2cs6yz7

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 2:53 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Mrg5tx

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 2:54 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Vem9sm

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 2:55 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 2hn9c2r

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 2:56 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 6_a1010

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 2:57 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 7_a1010

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 2:59 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 8_a1010

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 3:00 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 9_a1010

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 3:01 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 10_a1010

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 3:05 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 11_a1110

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 3:08 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 12_a1010

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  alfeko sukaraku Wed Apr 22, 2009 3:09 pm

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 13_a1010

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gjuha e vjeter shqipe - Page 2 Empty Re: Gjuha e vjeter shqipe

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum