ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]???

5 posters

Go down

Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]??? Empty Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]???

Post  orakulli Thu May 28, 2009 12:58 pm

Kuptohet eshte gjuha Shqipe eshte me e vjetra ne bote,jo sepse eshte gjuha e ime ose e juaja,por sepse eshte e verteta.Nuk eshte gje qe duhet te sjelle mburrje te kote ose sulm nga te mendjembyllurit por eshte dicka e dobishme qe te dihet nga ata qe e flasin kete gjuhe(pamvaresisht se ne brendesi pakkush e kupton).
Analizojme vetem nje fraze te gjuhes Baske,e cila mendohet si me e vjetra dhe joindoeuropiane.Po merrem vetem me pamjen e jashteme te krahasimit gjuhesor,ate qe sot quhet etimologji ose edhe fonetike qe te con ne etimologji(shkurt-shkut),por qe per mua permben injornacen e universiteteve Europiane ne drejtim te gjuhes.Po kjo ska rendesi.Eshte fjala,ose njesia shume e rendesishm e cdo gjuhe:miremengjes.
Ne gjuhen baske baita zuri ere kupton *miremengjes.Cfare e lidh me gjuhen shqipe dhe me kohen e formimit gjuhesor?Ndersa gjuha baske kupton ne sound grup ide Miremengjes,gjuha Shqipe e sotme kupton cdo njesi ne vecanti;“bajta zuri e re”.Bera zenien e re.Kuptohet fare paster foljet;”baj”,"zuri”si dhe mbiemri i gjinise femerore “e re”.Kuptohet dhe fare qarte qe vjen nga bashkime te kocepteve me te imta te gjuhes Shqipe dhe kjo tregon qe mund te jete e vjeter,por ne krahasim me gjuhen Shqipe eshte me e re.Ky konkluzion vjen nga njohja e kodikeve.Kodiket e gjuhes bashke,ajo qe sot fatekeqesisht nuk kuptohet nga gjuhetaret te medhenj e te vegjel,jane njesoj me kodiket e gjuhes shqipe(ato mund te ndertojne njesi te njeta kuptimore ne menyra te ndryshme kombinacione tinguj ndertues,cila rrezon etimologjine dhe pjeserisht fonetiken per me shkue ne etimologji).Kodiket kane ndertuar gjuhet.Nuk kemi etimologji ne shumicen me te madhe te rasteve,por drejtim ndertimor te cdo fjale me ane te kodikeve,ne shumicene me te madhe te rasteve.Zbatimi I kodikeve gjuhesore (antlantidasit),eshte bere fillimisht ne Europe nga nje grup i vetem njerezor,pas ardhesit e te cileve te drejperdrejte,99 % e mundshme,jane Shqiptaret,me te hershmit dhe Basket(ose bashket=te bashkuarit).Pse basket pak me te vonshem??Thjesht e tregon formimi gjuhesor..Kuptohet,ata jane shume here me te vjeter se te tjeret.[b][i][i]
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]??? Empty Ah!SHqipja ime.

Post  faon perrovarri Fri May 29, 2009 5:02 pm

SHqipja ime.Prane DRITES e pa pare ,djepi i dijes kudo nxene.
ME neverit fakti qe,bindjet e mia te shprehin interprepretimet(shtjellimet) qe cdo individ i ben cfaredo gjeje,gjendjeje,ekzistence ne baze te asaj sesi ai e kapton realitetin.Mbaj mend kur isha 4-5 vjec ,duke shoqeruar tim et,u ndalem per nje moment dhe,ai u shkeput prej meje dhe u mbeshtet pas nje muri.Une i vajta qe prapa.DHe pas pak degjova nje shshsh.........ne fillim,dhe me pas nje urrrrreeee..... DHE ke kur u kthye im ate nga une e pyeta se cishte ajo qe bente(degjohej)shuuurrrreeee.Ai mu pergjigj; tata beri shuren. Keshtu e benim ne nga fshati qe motne.DHE KUR MESOVA GREQISHTEN po vrisja mendjen pse ne i thonim shure dhe grekte kature(kato ure, poshte ure).DHE TANI SI AMATORE I FILOSHOFISE(FILOSOFISE) KAM BINDJEN TE PA TJETERSUSHME SE NJERIU NE FILLIMET E TIJ PA,DEGJOI, PREKU,NUHATI,SHIJOI.DHE PASTAJ FILLOI TE VRASE MENTEN,TE MENTOJE.E PRA GREKRIT ZBULUAN SE URA VIJE POSHTE E JO LARTE

faon perrovarri
Junior Member
Junior Member

Number of posts : 11
Registration date : 2009-02-20
Points : 10
Reputation : 8

Back to top Go down

Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]??? Empty Re: Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]???

Post  ZEUS10 Fri May 29, 2009 5:41 pm

faon perrovarri wrote:SHqipja ime.Prane DRITES e pa pare ,djepi i dijes kudo nxene.
ME neverit fakti qe,bindjet e mia te shprehin interprepretimet(shtjellimet) qe cdo individ i ben cfaredo gjeje,gjendjeje,ekzistence ne baze te asaj sesi ai e kapton realitetin.Mbaj mend kur isha 4-5 vjec ,duke shoqeruar tim et,u ndalem per nje moment dhe,ai u shkeput prej meje dhe u mbeshtet pas nje muri.Une i vajta qe prapa.DHe pas pak degjova nje shshsh.........ne fillim,dhe me pas nje urrrrreeee..... DHE ke kur u kthye im ate nga une e pyeta se cishte ajo qe bente(degjohej)shuuurrrreeee.Ai mu pergjigj; tata beri shuren. Keshtu e benim ne nga fshati qe motne.DHE KUR MESOVA GREQISHTEN po vrisja mendjen pse ne i thonim shure dhe grekte kature(kato ure, poshte ure).DHE TANI SI AMATORE I FILOSHOFISE(FILOSOFISE) KAM BINDJEN TE PA TJETERSUSHME SE NJERIU NE FILLIMET E TIJ PA,DEGJOI, PREKU,NUHATI,SHIJOI.DHE PASTAJ FILLOI TE VRASE MENTEN,TE MENTOJE.E PRA GREKRIT ZBULUAN SE URA VIJE POSHTE E JO LARTE

Koment shume inteligjent, pergezimet e mija.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]??? Empty Re: Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]???

Post  sulioti Sun May 31, 2009 8:25 am

Pse do duhet qe te konsumohen keto bisedime tashme te konsumuara,anetaret e ketij forumi jan te qart ne lidhje se cila gjuh eshte me e vjeter, nga te tjerat.Pse duhet te pyesim me skepticizem se cila gjuh eshte me e vjetra kur dihet te pakten nga ne ketu se eshte Shqipja ajo qe lindi gjuhet greko latine dhe prej tyre u formuan gjuhet moderne evropiane.Per kete qe thash me lart kam fakte te forta (te pakten te tilla jan per mua)nese ndonjeri eshte ne dyshim per kete, do bente mire te studionte me shum rrjedhen e historis duke bere krahasime midis ngjarjeve dhe emertimeve te lashta, te cilat nxierrin nje konkluzion te vetem,dhe ai eshte;e gjith bota mesoi te flas me goj nga Shqipja,cfare e ben tezen e hedhur nga ORAKULLI(pellazgoi=felazgi) te besueshme.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]??? Empty Re: Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]???

Post  orakulli Mon Jun 01, 2009 12:22 am

Thjesht disa gjera te vogla per ne,shqipfolesit,jane shume te veshtira per jo shqipfolesit.Une dua qe dikush te neserm t'kete t'qarte rruget e argumentimit.Argumenti logjik asnjehere nuk eshte i padobishem.Duhet forcuar bindja jone ne radhe te pare per te qene te afte te bindimin te tjeret reth te vertetes se fshehur qellimisht dhe jo te ngateruar rastesisht.Kjo e vertete,e vertetuar prej meje shume me thellesish prej fakteve te gjalla objekte te gjalla gjuhesore te gjuhes Shqipe,do argumetim llogjik te nivelit sa me te larte,sa me bindes dhe aq po ashtu shprehes.Arritja dhe rritja me e shpejt e shkalles se njohjes kalon nepermes te vertetes.Kalimi ne zberthime te gjuheve mite,te gjuheve vone te shkruara,te gjuheve te cepave te humbur te botes dhe te zbuluara shume vone si dhe te gjuheve te largeta nga rrenja si nepmjet etimologjise,fonetikes ashtu edhe prej kodifikueshmerise do te coje ne rrezimin e historise se tashme te genjeshert per kete pjese shume te rendesishme te zhvillimit njerezor,evolucionin e e gjuhes se se folur dhe te shkruar,e cila ne thelb perben evolucionin e pjeses me te komplikuar te gjithesise,trurit dhe mendimit.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]??? Empty Logjika dhe e verteta ,arme per te mposhtur pa dijen,qorsokakun dhe per te siguruar vazhdimesine e vitalitetin kombit

Post  faon perrovarri Mon Jun 01, 2009 5:45 pm

Tek kullotja berrat ne nje shpat mali ne qytetin antik te Olimpias na peloponez u njoha me PANON nje admirus dhe njohes te antikitetit.E vizitonte shpesh olimpian dhe ajo qe nuk harronte sa here ,ishte te te vodiste nga ai shpat mali gjithe qytetin antik. Pasi u UNJOJTEM mire nje dite e pyta ? Zoti Panajot....... ai ma preu ; jo panajot ,pano me tha.Panajot eshte i krishtere(ortodoks).Une besoj ne DIEJA me tha.
Si ka mundesi i thashe qe ahere ne kohen e tyre DIMOKRITI,IRAKLITI,ARISTOTELI ,ESOPI,PLATONI,SOKRATI ETJ ETJ........bene zbulime te tilla si atomi,elektroni,pozitroni,qeliza,indet,gametat ,planetet,galaktikat etj etj .....,ata skishin mjetet qe kemi sot.Ata mu pergjegj ai, gjerat i shofonin.E po ca thua re ca thua iu pergjigja une,qysh e shofnin ata atomin e qitaron(qelizen) me sy.ME sy, ata, i benin fill e pe gjerat.Per fat Panua s- e shqiptone sh- dhe mua mu degjua fjala shofonin sikur shofnin.DHe ai mi rrembeu nga goja dhe me kerkoi ti spjegoja fjalet "shofnin" dhe "fill e pe".DHe une ahere me nje greqishte te cale deshi sdeshi ai ja mbusha mendjen qe do te thote" me e vezhgu nji send ne hollsina qe ne zanafille qe ne krijesen e saj".E kuptova qe ja mbusha mendjen se me pastaj u zhyt ne mendime dhe kafshoi gjuhen.Po mire o Pano i thash, ti ,sma mbushe mendjen mua me ate shofine tende. E po cfare te te spjegoje o perrikli me thot ,fjala FILLOSHOFIA eshte greqishte dhe jo shqip. DHe une i pakenaqur nga pergjigjja ja mora vrapit te gjeja barraninat.

faon perrovarri
Junior Member
Junior Member

Number of posts : 11
Registration date : 2009-02-20
Points : 10
Reputation : 8

Back to top Go down

Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]??? Empty Filosofi pak e rendomte.

Post  faon perrovarri Tue Jun 02, 2009 10:07 am

Iku pranvera ,vera dhe ishim ne mes te tetorit,kur,na prape Panua u ngjit prape ne pllaje.Pa arritur te pershendeteshim ,ai me pyti; Perikli(meqe nuk e shqiptonte dot perrovarri) mos valle gjete pergjigjen qe kerkoje?Po ja i thashe,ju, atomo i thoni atomit ,atomo i thoni dhe individit,individet formojne familjen,familjet formojne faren,fisin,fiset krijojne shoqerine etj me radhe.Kam bindjen i thashe qe filosofet e lashtesise duke vezhguar me hollesi gjerat,lidhjet dhe nderveprimet mes tyre i referohen njesise ne nocionin matematikor dhe jo ne ate shkencor te sotem.Materia,LENDA ka ne baze te saje njesi FISIKE mikroskopike te pa kapshme per imagjinaten e njeriut me nje pozicionim hapsinor rigoroz te percaktuar.Akumulimi dhe difusioni i tyre jane shkaku i lindjes pa fund te formave te ndryshme te materies.
Pikerisht ky pozicion hapsinor standart qe ruajne keto njesi mikroskopike ne ndryshueshmerine e vazhdushme te lendes percakton lidhje te kushtezuar, te sakta te formave te ndryshme te materies dhe ne permasa te ndryshme.KJO eshte dhe thelbi i asaj qe;KUSH KA ZBULUAR BOTEN MATEMATIKISHT, KA ZBULUAR TE ARDHMEN.Matematika nuk eshte gje tjeter vecse identifikimi i sakte i thjeshtesise dhe i persosmerise se natyres.E thjeshta eshte ajo qe arrin te konceptoje njeriu .DHE NJERIU duke i shtuar asaj matematiken arrin atje ku nuk e cojne shqisat. ATE ben filosofet,evidentuan rregullat ,ligjet ,'formulat'ne boten makroskopike.GJETJA E SE VERTETES BEHET VETEM DUKE U PRIRUR NGA LOGJIKA QE BIND GJITHKUSHIN

faon perrovarri
Junior Member
Junior Member

Number of posts : 11
Registration date : 2009-02-20
Points : 10
Reputation : 8

Back to top Go down

Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]??? Empty Re: Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]???

Post  1bilderberg Tue Jun 02, 2009 10:07 am

faon perrovarri wrote:Tek kullotja berrat ne nje shpat mali ne qytetin antik te Olimpias na peloponez u njoha me PANON nje admirus dhe njohes te antikitetit.E vizitonte shpesh olimpian dhe ajo qe nuk harronte sa here ,ishte te te vodiste nga ai shpat mali gjithe qytetin antik. Pasi u UNJOJTEM mire nje dite e pyta ? Zoti Panajot....... ai ma preu ; jo panajot ,pano me tha.Panajot eshte i krishtere(ortodoks).Une besoj ne DIEJA me tha.
Si ka mundesi i thashe qe ahere ne kohen e tyre DIMOKRITI,IRAKLITI,ARISTOTELI ,ESOPI,PLATONI,SOKRATI ETJ ETJ........bene zbulime te tilla si atomi,elektroni,pozitroni,qeliza,indet,gametat ,planetet,galaktikat etj etj .....,ata skishin mjetet qe kemi sot.Ata mu pergjegj ai, gjerat i shofonin.E po ca thua re ca thua iu pergjigja une,qysh e shofnin ata atomin e qitaron(qelizen) me sy.ME sy, ata, i benin fill e pe gjerat.Per fat Panua s- e shqiptone sh- dhe mua mu degjua fjala shofonin sikur shofnin.DHe ai mi rrembeu nga goja dhe me kerkoi ti spjegoja fjalet "shofnin" dhe "fill e pe".DHe une ahere me nje greqishte te cale deshi sdeshi ai ja mbusha mendjen qe do te thote" me e vezhgu nji send ne hollsina qe ne zanafille qe ne krijesen e saj".E kuptova qe ja mbusha mendjen se me pastaj u zhyt ne mendime dhe kafshoi gjuhen.Po mire o Pano i thash, ti ,sma mbushe mendjen mua me ate shofine tende. E po cfare te te spjegoje o perrikli me thot ,fjala FILLOSHOFIA eshte greqishte dhe jo shqip. DHe une i pakenaqur nga pergjigjja ja mora vrapit te gjeja barraninat.

Fantastike !!!
Per mendimin tim eshte Fillo-Shof-Dia... pra Fillo te Shofesh Dijen !!
Smile

1bilderberg
Veteran Member
Veteran Member

Male
Number of posts : 236
Registration date : 2009-01-28
Points : 38
Reputation : 20

Back to top Go down

Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]??? Empty Re: Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]???

Post  orakulli Tue Jun 02, 2009 1:33 pm

Po te perpiqeni pak me shume mund te shkoni tek kodet e te jashzakoshme te pareve tane shkencetare dhe jo noraml pipell.
At+om=at dhe om(am) njekohesisht.Eshte krahasuar familja njerezore dhe me ane te deduksionit eshte arritur dhe qe njesia me e vogel e materies ka ndertim te tille.Asnje ekzistence ne gjithesi nuk i shpeton kesaj formule.Ata e kuptuan te paret kete.
pranda matematikisht nxoren;
qe;
A-eshte fillesa njerezore(e pothuaj cdo gjeje)
At(d)-biri i pare i filleses njerezore.
Am-bija e pare e filleses qe ne ndryshim nga "at" ka nje "m"."M" zevendeson "T".Cfare do te thote kjo?
Qe M-ja jep kuptimin e shumezimit te njesive njerezore.Pra "m" ka kodin e shumesit.
Kjo njekohesiht ne nje drejtim tjeter jep dhe sensin e kzistences per bijite,te cilen ja atribojne ekzistencen ames.Del forma "am" e cila sot ne shqip eshte "jam"(ndoshta per ta dalluar nga am eshte kodikisht vene i(drejtimin pronesor).i am(sot.i ames) dhe ne anglisht "em"
Po te vemi tek bibla pastaj kuptojme lehtesisht :"ad-am"=At jam.Po i njejti koncept ne Kuran"ad-em"Ati i gjithe njerezeve jam.Ketu sjell nje dyshim gjinia.Kush e lindi adam-in??Gjuha shqipe le te kuptohe qe zoti eshte femer??Ndoshta toka???
Eva.pse mungon koncpeti "am" ne bibel?Ndoshta pse e mori te gjithe bashke figurisht "ad+am"-i?Apo kemi nje kocept te dyte te ri te ndertuar/Cfare nenkupton "e-ja?
E-kupton levijen.Ne kete rast levizjen njrezore.Pra Eva=leviz berjen e A-ve>
Qendron argumentimi im?I don't know whether I'm right or not.
Ju uroj te vazhdoni vete ne matematiken gjuhesore.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]??? Empty Re: Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]???

Post  sulioti Sun Jun 07, 2009 5:50 am

orakulli wrote:Po te perpiqeni pak me shume mund te shkoni tek kodet e te jashzakoshme te pareve tane shkencetare dhe jo noraml pipell.
At+om=at dhe om(am) njekohesisht.Eshte krahasuar familja njerezore dhe me ane te deduksionit eshte arritur dhe qe njesia me e vogel e materies ka ndertim te tille.Asnje ekzistence ne gjithesi nuk i shpeton kesaj formule.Ata e kuptuan te paret kete.
pranda matematikisht nxoren;
qe;
A-eshte fillesa njerezore(e pothuaj cdo gjeje)
At(d)-biri i pare i filleses njerezore.
Am-bija e pare e filleses qe ne ndryshim nga "at" ka nje "m"."M" zevendeson "T".Cfare do te thote kjo?
Qe M-ja jep kuptimin e shumezimit te njesive njerezore.Pra "m" ka kodin e shumesit.
Kjo njekohesiht ne nje drejtim tjeter jep dhe sensin e kzistences per bijite,te cilen ja atribojne ekzistencen ames.Del forma "am" e cila sot ne shqip eshte "jam"(ndoshta per ta dalluar nga am eshte kodikisht vene i(drejtimin pronesor).i am(sot.i ames) dhe ne anglisht "em"
Po te vemi tek bibla pastaj kuptojme lehtesisht :"ad-am"=At jam.Po i njejti koncept ne Kuran"ad-em"Ati i gjithe njerezeve jam.Ketu sjell nje dyshim gjinia.Kush e lindi adam-in??Gjuha shqipe le te kuptohe qe zoti eshte femer??Ndoshta toka???
Eva.pse mungon koncpeti "am" ne bibel?Ndoshta pse e mori te gjithe bashke figurisht "ad+am"-i?Apo kemi nje kocept te dyte te ri te ndertuar/Cfare nenkupton "e-ja?
E-kupton levijen.Ne kete rast levizjen njrezore.Pra Eva=leviz berjen e A-ve>
Qendron argumentimi im?I don't know whether I'm right or not.
Ju uroj te vazhdoni vete ne matematiken gjuhesore.

Mendim i mire, e gjykoj si te drejt,por kush na thote ne se emrat ADAM DHE EVA nuk jan modifikuar,duke devijuar sadopkak formen e tyre fillestare e cila per mendimin tim eshte dhe me llogjikja;

dje AT+IM= sot i modifikuar ADAM ose ADEM
dje EMA ose AME = sot i modifikuar si EVA apo HAVA.

a nuk eshte ironike qe Shqipot nuk i binden se vertetes se tyre qe ju perket,por ngushellohen me gjera pasive te gjuhes dhe tradites ton fillestare.Pershendetje vllazerore per te gjith ketu.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]??? Empty Re: Cila eshte gjuha me e vjeter ne Bote[Tok(e),Glob(e),Kozmos)]???

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum