ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe.

3 posters

Go down

Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe. Empty Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe.

Post  ZEUS10 Wed May 06, 2009 2:03 pm

Panajot Kupitori, ishte arvanitas nga ishulli i Hidrës. Ai mbaroi studimet në Universitetin e Athinës. Pas studimeve punoi mësues i letërsisë në gjimnaz në Athinë ku më vonë u bë drejtor i kësaj shkolle. Në vitin 1860 Kupitori botoi "Abetare të gjuhës shqipe" dhe më vonë fjalorin greqisht-shqip të cilin në vitin 1882 e bleu konsulli francez në Janinë. Ai eshte autor i vepres : "Studime shqiptare" faqe te se cilas po postoj tani, dhe ku ne menyre shume bindese konfirmon tezat se populli shqiptar ose epirot, eshte populli pellazgjik, dhe gjuha e tyre gjuha e epirotve dhe maqedonasve te lashte.

Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe. 68gf2p

Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe. 29m0p5v

Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe. 4zujpf

Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe. 2sbn60k
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe. Empty Re: Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe.

Post  alfeko sukaraku Fri May 08, 2009 2:55 pm

Botimet e Panajoti Kupitorit i kam studiuar edhe me kane lene mbresa te paharrueshme.Me vjen keq qe si shqiptare nuk njohe asnje dijetare shqiptare qe ti kete shkruajtur kaq shkencerisht edhe kaq gjeresisht autoktonis sone.

Ne kete liber Panajoti kupitori permbleth te gjitha studimet e deriatehershme per gjuhen shqipe,studime qe nuk jane perkthyer edhe jane ruajtur me mjeshteri large njohurive te shqiptarve.Une po ju kryej nje perkthim te percipt edhe kuptimore te Kupitorit per faqet qe Zeus ka vendosur me larte.Mendoj se Zeus veproj mire qe vendosi pak faqe sepse keshtu do kemi mundesin te marrim nje ide duke i perkthyer pak e nga pak.

Panajoti Kupitori -Studime shqipe.1887 Athine


Gjuha e kombit shqiptare deri pak me pare ishte e panjohur nga ana shkencore edhe filologjike.Ndaj ne te vertet lindi pyetja se si gjuha e nje kombi qe gjendet ne qender te evropes mbetej e panjohur edhe nuk futej ne familjen e asnje grupimi te gjuheve evropiane.Me 1854 G Stier(shenimi 1) kreu nje punim mbi gjuhen shqipe duke e vendosur ate ne grupin indogjerman Perfundimet e Stier tregonin shqipen nje gjuhe te vjeter indoevropiane duke krahesuar rimat e shqipes me sanskritishten-greqishten e latinishten.

2-Tre vjet me vone vjen Falmerayer i cili me perplasjen e tije (me nikokleon...fashist greke) verteton se "Te paret edhe autoktone ishin Shqiptaret te cilit ishin kombe qe nga kohet qe nuk njihen nga historia"(Falmerayer eshte perkthyer ne shqip...por jo kryevepra e 1860).Falmerayer(Felmeri) verteton se shqiptaret banonin ketu qe nga kohet me te vjetra autokton edhe qe lidhen me pellazget edhe ekzistencen e njohur te tyre ne token shqiptare.

vazhdon...........

T

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe. Empty panajot kupitori

Post  faon perrovarri Sat May 09, 2009 8:49 am

Studimi i Kupitorit eshte nje nga permbledhjet me serioze dhe me bindese ,te pakten per ata qe njohin gjuhen shqipe.Por sa jane ata qe njohin thelle ate?Pak,shume pak.Prej ketyre te pakteve sa njohin "greqishten"e vjeter dhe shnderimet qe ka pesuar ajo deri ne ditet tona,latinishten dhe pasardheset e saj.GJendjen dhe lidhjen e shqipes me keto gjuhe para 150-vjetesh.Sepse dy shekujve te fundit gjuhet jane shndruar ne masen 35% dhe ne fund nje kohesisht jane konsoliduar duke u unifikuar.
Kupitori,besoj une ,eshte ivetmi ne krye.Kjo permbledhje e tij na sjelle elemente gjuhesore,filologjike,historike edhe biologjike qe udhezojne drejte asj qe,arbanishtja(shqipja) eshte me e vjetra dhe ka qene substrati nga e cila u thuren te gjitha te tjerat perreth.
Dua tju njoh se Kupitori ka udhetuar ne shqiperi dhe konkretisht ne Diber per ti dhene pergjigje pyetjes se;Nga e ka origjinen fjala ;arbanit,arvanit,arbania,arvanitja.Ai ishte imendimit se emri arvanit ishte i lidhur me toponimin e grykes se arberit e cila eshte permendur per ere te pare nga e bija alexi komnino,ne pershkrimin qe iben hyrjes se goteve ne durres ne vitin 1150.I ati isaj i kish lene porosite birit qe tu kerkonte ndihme arbanitove qe ndodheshin ne .......
Dua gjithashtu te theksoj se studimi eshte realizuar dhe botuar periudhe dhe klime jashte asaj te formimit te shtet-kombeve.

faon perrovarri
Junior Member
Junior Member

Number of posts : 11
Registration date : 2009-02-20
Points : 10
Reputation : 8

Back to top Go down

Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe. Empty Re: Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe.

Post  alfeko sukaraku Sat May 09, 2009 11:28 am

3) Shqiptarve te shqiperis ju takon fjala e pare per keto studime,por duke qene te mvarur edhe te pashkolluar ata kurre nuk perdoren as politiken edhe as shkencen ne dobi te qellimit te perbashket.

shenimi ime...jo vetem ateher kur e shkruajti Falmerayer librin e vete por edhe sote nuk kemi as politik edhe as shkence qe te punoj per shqiptarin


4)Per autoktonin e shqiptarve,tre jane rruget qe fliten(flet Falmerayer) .E para gjate koheve te bizantit Halkodhulit ,pjelle ilire, mendonte se shqiptaret jane pjelle maqedonase.E dyta ..te tjeret i quajn shqiptaret si te ardhur nga Japigjia..e treta,sipas mendimit time(Falmerayrit) shqiptaret jane autokton ne radhe te pare edhe ne radhe te dyte duhet te flasim per shtrirjen e shqiptarve deri ne Azi......(shih straboni-Alvania..ai e vendos alvanin perreth detit te zi edhe deri ne detin e kuq.)
Dijetaret e rinje i quajn shqiptaret si te vetmit autokton qe shtriheshin ne gjith ballkanin edhe si te vetmit pasardhes te rraces se lashte autoktone pellazge.Te tjere mendojn se kane ardhur nga azia e vogel edhe serisht i quajn autokton.

shenimi ime..Theodhor Kasimi zv ministri i jashtem i sotem greke ...eshte arvanit...eshte ai qe takoj bollanon para ca kohe ne himare...ky kelysh i ndyre ,ky tradhetare i shitur arvanit ,ne luften e kosoves deklaronte se "ne jemi arvanit,flasim te njejten gjuhe por nuk kemi lidhje me verioret,,,,kemi ardhur nga azia .


5)Por patjeter qe shqiptaret jane autokton edhe ne token e tyre jane me te vjetrit e gjithckaje perreth.Edhe perse mbi ta rane bresherira e katastrofa te medhe ata serisht ruajten gjuhen e tyre , duke ju shpetuar katastrofers fale vecoris se tyre dalluese si luftetare te zotet............

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe. Empty Re: Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe.

Post  alfeko sukaraku Sat May 09, 2009 11:42 am

6)Edhe perse te shtypur nga tirania turke e cila nuk ju lejonte shkrimin e kendimin duke i lene ne erresire ata serisht mbijetuan.Te larguarit nga sundimi turke te cilet kaluan ne siqili e greqi edhe mesuan shkrime e kendim ata shkruajten edhe mbrojten prejardhjen e tyre autoktone duke shkruajtur poema edhe vargje te pafundme ne dobi te kombit edhe gjuhes se tyre.

shenimi ime...besoj se eshte i qarte mesazhi i Falmerayrit ..nepermijet Kupitorit.

Nuk kishim shtet -nuk kishim shkolle-nuk kishim politik te perbashket ..ndaj na bene copa copa edhe na i shkruajten historin si syurrati i tyre..ashtu sic na i shkruajn edhe sote.Jane me shume interes shpjegimet qe kupitori jep ne fund te c do flete ...por duhet te zgjatem jashte mase ti lidhe aty ku duhen,,,,ne se dikush ka oreks ta perkthej me hollesisht..te me thoj qe ta ndihmoj edhe une.Greqishtja e ketueshme eshte nje lloj greqishteje e cila noton mindis greqishtes se vjeter edhe greqishtes se re..ndaj edhe perkthimi eshte i veshtire per njohsit e greqishtes se re.

Zeus --posto vazhdimin qe ta perkthej

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe. Empty Cfare ben uthulla e forte?

Post  faon perrovarri Sun May 10, 2009 7:14 am

Ne shenimin e siperm theksova se Kupitori na sjell ne dukje edhe elementin biologjik per te argumentuar autoktonine eshqiptarve gjithashtu dhe vjetersine e shqipes.Ne asnje nga studimet ghjuhesore,e ,filologjike qe kam pasur rastin te shfletoj ky element nuk eshte marre ne konsiderate ,biles, as perfillur per studiuar dhe argumentuar evolucionin e gjuhes.GJuha eshte produkt i evolucionit te qenies biologjike,njeriut,i cili ndodhet ne krye te zinxhirit biolgjik.E folura,fjalet,ne gjuhe te ndryshme jane te 'determinuara' dhe te lidhura me gjendje te caktuara emocionale.Cdo te thote kjo ? Ne organizmin e njeriut ndodhin ndryshime funksionale qe ne varesi nga shpeshtesia,sjellin dhe ndryshime morfologjike ,Keto ndryshime konsolidohen nga brezi ne brez,dhe jane karakterstike per popullime te caktuara ne hapsira territoriale te caktuara.Merrni p.sh gjuhet me radhe percaktoni ne baze te intonacionit(ligjerimit) karakteristikat,prioritetet e popujve qe e flasin ate.Une frengen do ta konsideroja te erotikes,italishten llafazane dhe italianet te rrembyshem etj.Hem,fjalen e kemi tek shqiptaret,poshqiptaret cfare i karakterizon .Ja cna sjell kjo permlledhje;depozite e trimerise,ashpersise,fuqise fizike,te pushtuar nga hera por asnjehere nuk u nenshtruan, kur nuk u skllaveruan ,deshira etij del jasht kufijve te familjes ,te fisit ,te pasurise,tehakmmarrjes.Te privuar nga liria,kultura,shkollimi nuk paten kurre ideale te perbashketa ne politike ,shkence .Asnjehere nuk renduan veprimet per zjidhjen e problemeve te kombit te tyre.,dhe e vetmja zgjidhje per ta ka qene emigrimi,largimi,lenia prapa ecdo gjeje shqiptare.
PO sot cfare po ndodh ne 'cifligun' e sali berishes? CFARE ndodhe me nderrimin e pushteteve ne memedheun ton.
NJe here kemi qeveri dhe ministra myslimane dhe heren tjeter te krishtere,njehere toske dhe heren tjeter gege.
A ka pyetur veten ndonje shqiptare ,perse himariotet kerkojne te tjetersojne memesine e tyre ,po ashtu dhe fshatrat e tjera te bregut si niviciotet.PERse ne 97-ten tepelenjotet deklaronin ne tv te huaja se do vene kufirin te vjosa.Kush i detyroi greku apo amerikani? Une mendoj se jane vete shqiptaret,politikanet e tyre me politikat e tyre per te gllaberruar pasurite e qytetarve te saj . KU ta gjejne te drejten njerzit e thjesht?TEK BAJRAKTARET E TIRONES! SHpresojne tek ndonje presion i grekve,duke kembyer ate,shpresen, me tjetersimin e memesise.NJe miku im nga saranda me thote;Jam dakort qe nje prej malsie si individ te vij te blej kudo cfardo lloj pasurie ,dhe te jetoj komshi me mua.Por me cte drejte shteti shqiptare te ndermarre ngulmime masive ashtu sic benin serbet ne kosove.sali BERISHA ne qeverisjen e tij te pare ja se cka ber;
ne sarande ne fushen e Mursise perballe butrintit ka sjelle 'kolonizatore te rinj',200-300 familje nga malsia ,U SIGUROI truall per shtepi dhe me se do te rrojne ata njerez.kete kater-vjecar vetem mosfirmosja nga bashkiaku i vet ne sarande pengoi vendosjen e'kolonise' sedyte 3-4 km para konispolit.Qellimi iketyre monstruoziteteve qe vetem bajraktarizmi berishian i ndermerr eshte okupimi de fakto i kepit te Stillos perballe korfuzit,imalit te Milese dhe i Biotopit te butrintit,sepse lligjerisht keto pasuri kombetare kane kaluar ne duart e klanit te atavizmes se politikes shqiptare te gjith kohrave ,te sales.Tani kam frike se dhe cemrit e konispolit po te ndodh kjo do ti kerkojne ndihme grekvet.
E DINI SE SHQIPONJAT FLUTUROJNE SHUME SHPEJTE ,DHE SKA ZOT TI NDAL.NUK NA E KANE FAJIN PER TE GJITHA GREKT

faon perrovarri
Junior Member
Junior Member

Number of posts : 11
Registration date : 2009-02-20
Points : 10
Reputation : 8

Back to top Go down

Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe. Empty Re: Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe.

Post  alfeko sukaraku Sun May 10, 2009 10:09 am

faon perrovarri wrote: .
A ka pyetur veten ndonje shqiptare ,perse himariotet kerkojne te tjetersojne memesine e tyre ,po ashtu dhe fshatrat e tjera te bregut si niviciotet.PERse ne 97-ten tepelenjotet deklaronin ne tv te huaja se do vene kufirin te vjosa.Kush i detyroi greku apo amerikani? Une mendoj se jane vete shqiptaret,politikanet e tyre me politikat e tyre per te gllaberruar pasurite e qytetarve te saj . KU ta gjejne te drejten njerzit e thjesht?TEK BAJRAKTARET E TIRONES! SHpresojne tek ndonje presion i grekve,duke kembyer ate,shpresen, me tjetersimin e memesise.NJe miku im nga saranda me thote;Jam dakort qe nje prej malsie si individ te vij te blej kudo cfardo lloj pasurie ,dhe te jetoj komshi me mua.Por me cte drejte shteti shqiptare te ndermarre ngulmime masive ashtu sic benin serbet ne kosove.sali BERISHA ne qeverisjen e tij te pare ja se cka ber;
ne sarande ne fushen e Mursise perballe butrintit ka sjelle 'kolonizatore te rinj',200-300 familje nga malsia ,U SIGUROI truall per shtepi dhe me se do te rrojne ata njerez.kete kater-vjecar vetem mosfirmosja nga bashkiaku i vet ne sarande pengoi vendosjen e'kolonise' sedyte 3-4 km para konispolit.Qellimi iketyre monstruoziteteve qe vetem bajraktarizmi berishian i ndermerr eshte okupimi de fakto i kepit te Stillos perballe korfuzit,imalit te Milese dhe i Biotopit te butrintit,sepse lligjerisht keto pasuri kombetare kane kaluar ne duart e klanit te atavizmes se politikes shqiptare te gjith kohrave ,te sales.Tani kam frike se dhe cemrit e konispolit po te ndodh kjo do ti kerkojne ndihme grekvet.
E DINI SE SHQIPONJAT FLUTUROJNE SHUME SHPEJTE ,DHE SKA ZOT TI NDAL.NUK NA E KANE FAJIN PER TE GJITHA GREKT

e mire do ishte te mos dilnim shume nga tema.Zeusi munde te postoj vazhdimin e Kupitorit dhe une do ta perkthej ne vija te pergjithshme per te marre nje ide lexuesi shqipnjohes.Po te njohim mire historin tone nuk kemi aspak nevoj per salista e nacionalista.Kujtoj se Saliu beri lufte qe te hapej dega e albanologjis ne tirane ...kundra i doli Pollo-Lubonja e te tjere qe kane histori progreke dhe komandojn shqiperin.Me minister arsimi nje Pollo edhe minister kulture nje Pango ..kultura shqiptare ishte kultur vllahogreke..............me mire te mos i futemi me thelle kesaj teme ketu.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe. Empty Re: Panajot Kupitori, gjuha dhe gramatika shqipe.

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum