ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjuha e krijuesve te kodit me te vjeter shkrues,gjuha Shqipe.

Go down

Gjuha e krijuesve te kodit me te vjeter shkrues,gjuha Shqipe. Empty Gjuha e krijuesve te kodit me te vjeter shkrues,gjuha Shqipe.

Post  orakulli Thu Feb 12, 2009 11:34 am

Siç e dime emrat e shkronjave te alfabetit grek jane ne te vertete trascrizioni i emrave fenikase te objekteve qe figurojne te njejtat shkronja.Fenikasit,te cilet sot mendohen si shpikesit e pare te alfabetit,prej te cilit rjedhin dhe alfabeti grek, e latin,shenja e trekendeshit “Δ”(nena e “D” se sotme) lexohej “d” dhe figuronte nje “dere”,e cila ne gjuhen fenikase eshte emri “daleth”.Habiterisht gjuha Shqipe eshte e lidhur me kete koncpet ne dy percaktime;
1.Percaktimet emeror “dere” dhe “dalje”.
2.Percaktimin foljor “dal”.
Ne nje njohje me te thelle te percaktimeve te gjuhes Shqipe kemi format foljore “dilet”, “dilte”.
Ngjashmeria analoge acrofonike-shkruese dydimensioneshe korisponduese me gjuhen Shqipe eshte shume e madhe.
Dhe qe te vazhdoj me tutje me shenimet e mia mbi gjuhen Shqipe;
Nga "DAL" gjuha SHQIPE, krijon "NDAL".Pra shtohet nji "N" dhe jepet kuptimi i kundert.Duke perdorur thjesht llogjiken tone e cile remon gjithmone dhe do te shkoje tek llogjika e parashqiptarit te tejmocem nxjerrim qe;
Kuptimin e NDALIMIT e jep thjeshtesisht vetem nje simbol shkrues;"N".
Po te shkojme pak te gjuhet e europes habitemi sepse kemi;
italisht-"NON",anglisht-"NOT".gjermanisht-"NICHT"
Bullgarisht;не,katalan-no;Lituaneze-ne,polake-nie,portugeze-não
RUMANISHT-NU,SHQIP-NUK
Rusisht,Ukrahina-не,Serbisht,sllovene-ne,kroate-ne,ceke-ne,dutch-niet,
kineze-不(sa thjesht e bukur e nderton,duket qarte pengesa ndaj nje shigjete,sa moderne ne mendim kinezi i vjeter primiv!),
Vietnami-không

FILIPINE-hindi,
Cifute-לא

Konkluzion:Ne njohim me siguri sot vleren e shenjave-shkronja te gjuhes fenikase.Problemi i gjuhetareve te sotem eshte se nuk njohin gjuhen e krijuesve te kodit shkrues,e cila eshte gjuha Shqipe.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum