ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Version i mundshem i emrit pellasg

+3
zojs
sulioti
ZEUS10
7 posters

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 3 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  orakulli Wed Apr 08, 2009 11:20 am

Gjyshja ime e ka pasur emrin "Lele".Arsyet pse kundershtoj konceptin lejlek.K sherben si mbyllese kodike ne kete rast ose me thjesht si bashkbisedim me vete fjalen,ku rrokja e fundit pergjithesiht nga zberthimet e mia ka kuptim eshte(es),ishte(is)=us,zë,i(j)e zën(ejshen),jon,zëm(e zëm),i zem,,sheh,ky,kjo,li(ly),le,k(e),ik,ri(qendron),ri(i,e re),re(ne kuptimi matimatikor.bie),ra,re(ë)n..etj dhe zakonisht nuk ka lidhje me kuptimin e fjales por me ndertuesin e fjales i cili perforcon dhe shton per te sjelle ndryshmeri me fjalet e tjera te krijuara(ndertuesi flet me fjalen).Por kemi dhe perplasje ndertimore ku e njeta fjale mund te kete kuptime te ndryshme.Varet nga kenveshtrimi qe ka pas parasysh ndertuesi.Kode te njejta ne kendveshtrime te ndryshme ideore kane sjelle shumegjuhesisne.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 3 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  Socio Fri Apr 10, 2009 6:17 am

ZEUS10 wrote:Strabo 5.2.4
And again, Anticleides says that they were the first to settle the regions round about Lemnos and Imbros, and indeed that some of these sailed away to Italy with Tyrrhenus the son of Atys. And the compilers96 of the histories of The Land of Atthis97 give accounts of the Pelasgi, believing that the Pelasgi were in fact at Athens too,98 although the Pelasgi were by the Attic people called "Pelargi,"99 the compilers add, because they were wanderers and, like birds, resorted to those places whither chance led them.

Straboni, perseri insiston qe dhe ne librin tjeter:
008.003.017

There are several accounts of the Cauconians; for it is said that, like the Pelasgians, they were an Arcadian tribe, and, again like the Pelasgians, that they were a wandering tribe. At any rate, the poet {98} tells us that they came to Troy as allies of the Trojans. But he does not say whence they come, though they seem to have come from Paphlagonia; for in Paphlagonia there is a people called Cauconiatae whose territory borders on that of the Mariandyni, who are themselves Paphlagonians.

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 3 300px-Ardea_alba4

Zeus, ky shpend i bukur quhet ARDEA (nga latinet e vjeter) dhe nuk eshte lejlek (stork) por Heron (shqip:gate), megjithate i gjason lejlekut si dhe ibisit. Me fjale te tjera, te tre shpendet e cekur, i gjasojne shume BENNUse, shpendit mitologjik, shpirtit te zotit diell.

Pse e solla kete shpend ketu ?

Ne citimin e larte-permendur Strabo na informon se nje grup i Pelasgeve, ashtu bredhes si ishin, te udhehequr nga Tyrrhenus, emigrojne ne Itali. I njejti grup, Livy na informon, themelon ne Italy 12 qytete, por me kryeqytet (qe ishte qyteti kryesor i mbretit te tyre Tyrrhenus) qe quhej, ARDEA !!!.
Ndersa Virgili (ne Aneid) na informon se qyteti u emerua nga shpendi mitologjik. Pra, shpendi zot qe Pellasget i besonin. Metutje Virgil thote se gjate djegjes se ketij qyteti (qe do te ndodhe me vone gjate nje lufte), nga hiri i mbeturinave te qytetit, u ngrit ARDEA (shpendi mitologjik) dhe fluturoi.
Pra ky shpend ishte vete Bennu, i krijuar nga zjarri (shih postimet e meparshme).

Zeus, lejleku (shpendi hyjnor) na percjell vazhdimisht prej Egjyptit deri ne Itali !

Por si eshte e mundur qe Leleget gjate migrimit te tyre te mos lene gjurmet e tyre ne tokat tona shqiptare ?!!

Nuk eshte e mundur fare !!

Gjurmet e tyre i kemi kudo ne historine Ilire dhe Arberore. Fisi me i njohur Ilir ( nje nder me te fuqishmit), te udhequr nga Agroni dhe Teuta e famshme, quhej ARDEAN, qe nuk do te thote asgje tjeter vecse LELEGE !!, me fjale te tjera popull i BENNUs (shpirti i Diellit)

Pra, ARDEANET e Teutes ishin vete LELEGET. ILIRET ishin vete LELEGET !!

Metutje, Iliret e mesjetes quheshin ARBEN, qe ne mendimin tim nuk do te thote asgje tjeter pos 'TE BERE PREJ ZJARRI' (popull i bere nga zjarri), cka ishte edhe vete BENNU. Lidhja eshte me se e dukshme !!

Po ashtu mbi origjinen e emrit ARDEA, Etrusket (Pellasget) zjarrin e quanin AR, dhe pasi ky shpend ishte krijuar nga zjarri, emri ARDEA do te thote vetem HYJNI ZJARRI, nga AR = zjARR dhe DEA ose DIA = ZOT ose Hyjni, cka edhe ishte vete Bennu !
Socio
Socio
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 24
Registration date : 2009-02-07
Points : 23
Reputation : 17

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 3 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  Socio Fri Apr 10, 2009 11:22 am

ZEUS10 wrote:Ne Laberi, nje nga emrat qe perdoret per nenen, eshte dhe lele. Clidhje ka kjo me pellazget?. Femra ose nena, eshte pare gjithmone si toka qe lind. Ne adhurimin pellazg, toka, perbente elementin me te rendesishem, prej saj linden mitet ktonike(token). Leleget, ishin pjese e ketij populli te madh, dhe e ketij besimi, pra emri i tyre mund te kete lidhje me fjalen lele=nënë.

Lejleku ishte shpirt i shejte i zotit (holy ghost)

Ne mendimin tim, fjala 'leleg' do te thote 'shpirt hyjnor'.

1. Ne gjuhen hungareze 'leleg' do te thote 'shpirt'.

2. Ne katundet e Malsise se Tetoves (Maqedoni), shqiptaret 'leleg' e quajne foshnjen, (dmth, shpirt i shejte, ende i pa korruptuar)

3. Poashtu edhe ne Laberi, lele = nene, mund te lidhet me shpirt te shejte. Nena eshte zoje e shejte , ajo na ka dhene jete ?!
Socio
Socio
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 24
Registration date : 2009-02-07
Points : 23
Reputation : 17

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 3 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  orakulli Fri Apr 10, 2009 12:12 pm

Interesant per mua kane qene qe ne shume shkrime per etrusket,orakujt,egjyptianet flitet qe ata kishin veti magjike si psh;Pitagora fliste me zogjte,Etrusket mesonin gjuhen e zogjve..etj.mos valle kemi perkthime te gabuara te teksteve te vjetra.Mos valle kemi te bejme me ate qe ata mesonin gjuhet nga pellasget,nga zogjt???Pellasget nga na e vete e quanin veten "folesit"?
Jemi i vetmi komb ne ditet e sotme,qe e kemi te lidhur emrin e vetvetes me emrin e nje zogu,shqiponjes.Po keshtu ne fiset e njohura Maya hasim popullin e tyre te "shqiponjes".Mos valle ketu kemi te bejme me koncept shume me te vjeter sesa ai qe seviret nga perkthimet e kopjimeve ne shume here te librave te ashtuquajtur latino-greke????
Mas valle Piro ishte "B(p)iro i iperit",Biri i shqiponjes(te pakten kemi deshmine e gjuhe tzame qe shqiponjes i thote "ip")????Ndersa kjo per helenet ,derivat i tyre,kuptonte me zjarr "pi(y)rr" qe ka lidhje si ndertim me il>yll ne transformim fonetik te njohur te mevonshem "pir","pyr".Dihet qe Ylli ka lidhje me zjarrin,por eshte si koncept ndertimor shume me i vonshem se "zjarr>z'arr"Ku gjithmone te mos harrojme perdorimin e Y=al,Yl>al>ar.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 3 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  sulioti Fri Apr 10, 2009 4:04 pm

Per SOCIO;Arbenia si emertim per shqiptart erdhi mbas periudhes se Gjergj Kastratit,qe do te thote se ne u quajtem AR +BRI per shkak te mbretit ton te athershem qe kishte kuror AR+BRIN.

Per Orakullin:Pi+rro mund te ket qen emer tipik (ilir) i kohes se athershme, ku pija zinte nje vend te rendesishem ne jeten e perditshme, kjo gje na ben te mendojm se emri i tij mund te jete fiks keshtu sic eshte dmth;PI dhe RRO, ashtu sic duhet te kete ndodhur me perandorin tjeter, qe u formua nga femijet e Pellazgve,RRO+MA,dmth rro ma shume.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 42
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 3 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  Socio Sat Apr 11, 2009 2:52 am

sulioti wrote:Per SOCIO;Arbenia si emertim per shqiptart erdhi mbas periudhes se Gjergj Kastratit,qe do te thote se ne u quajtem AR +BRI per shkak te mbretit ton te athershem qe kishte kuror AR+BRIN.


Sulioti, teksti i meposhtem eshte shkruar me se 400 vjet para lindjes se Skenderbeut.


1000 - 1018 AD
'Fragment on the origin of nations' - http://www.albanianhistory.net/texts15/AH1000.html
It can be seen that there are various languages on earth. Of them, there are five Orthodox languages: Bulgarian, Greek, Syrian, Iberian (Georgian) and Russian. Three of these have Orthodox alphabets: Greek, Bulgarian and Iberian. There are twelve languages of half-believers: Alamanians, Franks, Magyars (Hungarians), Indians, Jacobites, Armenians, Saxons, Lechs (Poles), Arbanasi(Albanians), Croatians, Hizi, Germans.
Socio
Socio
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 24
Registration date : 2009-02-07
Points : 23
Reputation : 17

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 3 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  sulioti Sat Apr 11, 2009 4:43 am

Socio wrote:
sulioti wrote:Per SOCIO;Arbenia si emertim per shqiptart erdhi mbas periudhes se Gjergj Kastratit,qe do te thote se ne u quajtem AR +BRI per shkak te mbretit ton te athershem qe kishte kuror AR+BRIN.


Sulioti, teksti i meposhtem eshte shkruar me se 400 vjet para lindjes se Skenderbeut.


1000 - 1018 AD
'Fragment on the origin of nations' - http://www.albanianhistory.net/texts15/AH1000.html
It can be seen that there are various languages on earth. Of them, there are five Orthodox languages: Bulgarian, Greek, Syrian, Iberian (Georgian) and Russian. Three of these have Orthodox alphabets: Greek, Bulgarian and Iberian. There are twelve languages of half-believers: Alamanians, Franks, Magyars (Hungarians), Indians, Jacobites, Armenians, Saxons, Lechs (Poles), Arbanasi(Albanians), Croatians, Hizi, Germans.


Po por mendoj se jan emra te ndryshem,arbanasi(albanian) dhe arbria(toka e ar-bris=toka e arbris qe mund te lidhet dhe me KALESINANDRIN E MADH dhe me PIRRON te cilet po ashtu mbanin si kuror BRINJ prej ARI.Gjithesi flm Socio ja vlen te diskutosh keshtu ne kete menyre,per vete faktin se nga paraqitja e fakteve te gjithanshme (ketu fjala vjen si fakti qe sollet ju me lart)mund te nxierrim, konkluzine gjithmone e me te pejkura llogjikisht.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 42
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 3 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  orakulli Sun Apr 12, 2009 12:57 pm

Felasgoj,alban(i),arban(i),skiptari,jane emra qe kane te njetin baze mendimore.Ne thelb jane emra te njetekuptim por qe ne distance kohor marrin ngjyrime te ndryshme te cilat sa vinin e thelloheshin duke dhene pothuaj nje mer te ri.Sekreti ne zberthimin gjuhesor qendron ne njesite e njejta por qe kane kuptime te ndryshme sot si dhe ne te kunderten ne njesite e ndryshme gjuhesore por qe kane kuptime te njejta ne gjuhe te ndryshme.Kodet nuk zbulohen nga etimologjia qe i shikon fjalet vetem ne nje rafsh te cekete analizues.Etimologjia ndihmon deri ne nje pike te caktuar pastaj pikerihst aty ku fillon nfrydhimi njesisve aty ngec e fillon e ngaterron problemin.Etimologjia shpreh pikerisht ndarjen e cila nuk perben te rendesishme qe kerkohet ne gjuhe.Etimologjia ngatrron ne radhe te marre kohet e formimit te njesive gjuhesore.Nje fjale me e re pjesez, nuk mund te shpjegoj nje fjale me te vjeter edhe kur eshte si nyje(rrokje brenda sa).Fjala e re e cila ka kuptim te sotem kur eshte brenda nje fjale e cila eshte ndertuar me te ne nje kohe me te vjeter,nuk do te thote qe ne ate kohe ajo ka pasur njejtin kuptim.Pra ne thelb njesia e re,ose kuptimi i sotem nuk i eshte i njete me kuptimin ne momentin e formimit.
Per te shprehur me qarte,fjalet jane koncepte te ndertuar ne formen e shtresave ne kohe te cilat ngriheshin gradualisht ne rritje numeror dhe ne zgjatje.Ne fillim kemi ndertimin me nje element,me vetem nje zanore ose nje bashtingellore te zeshme.Pastaj dale ngadale nje zanore ne kombinacione me bashtingellore te zeshme dhe te pazeshme.Por,ne fillim cdo elemente i thjeshte nje lementesh kishte nje kuptim te caktuar,i cili sillte nje kuptim te ri ne nje kombinacion te ri.Pra me pak fjale;
1.Ne fjalen "pellasgoi" kemi nje fjale shume te re(koha e formimit te fjaleve te pakten duhet te jete 150 mije vjet).Ajo shikohet nga numri i rrokjeve(mendoj se kater po te marin.i e fundit si rrokje me te vete,pra cdop zanor nje rrokje,per cdo nje zanore dhe bashtingellore nje rrokje).Ose me thejsht kemi 7 elemente fillistare zanore dhe bashtingellore.Pra po te marrim ne evolucion gjuhesore lidhke e 7 elementeve fillistare te cileve sot nuk ja dime kuptimin.Cdo te thote nje "p",nje "e",nje "l",nje "a",nje "s",nje "g" nje "o".nje "i".Sot ne mund tiveshim konceptet tona moderne qe eshte rrenja,mbaresa e te tjera,por a kane pasur kete mendim ndertuesit e tyre te pare.Mendoj se jo.
Mendoj se te paret tane kur shikon nje drejtim te caktuar,nderton ne baze te ngjashmerise ose krahasueshmerise qe kisht ky koncept me objektin nga buronte.Po te shikojme me kujdes ndertimin e e gjuhes kineze,logogramen mesojme thjesht konceptin baze te kinezeve(te cilet e kishin mesuar ndoshta nga disa te ndricuar qe e ekishin bere kete "shpikje" me pare) qe duhet te behet kombini i figures,ana grafike,me konceptin fonetik ne lidhje me konceptin ideor.
Pikerisht ketu fillon gabimi i madh i gjuhetareve europiane kur gjuhet europiane i koceptojne si produkt i ideosimboleve alfabetike .A kane gjuhet europiane shenja te ndertimit logogramik?Shqipja verteton tmeresisht qe kan shume ndertime te tilla,por fatekeqesisht jokush e kupton.Po i bie shkurt;
A-eshte ashtu sic ka vendin e alfabet,e para.Kjo kupton ne drejtim te te folurit si fillimi i levizjes folese,ne drejtim te races;si te paret me te vjeterit,ne drejtim te ushqimit si veprimi i pare,pra me rendesishem,ne drejtim te tokes si veprimi i pare ripeodhues i bimes,..
Po ne rastin tane Alban dhe Arban shprehin te njetin mendim "fjale beresit" dhe jo sic mendon gabimisht te Kavali Forca sic arberesit.Jo se eshte gabim percaktim arber per ta,si arberesit e pare,prodhuesit e pare te produkteve bujqesore.
Gabimi qendron ne pikepamjen kohore,te dyja percaktojne nje gje te pare por kush eshte ndertua me pare koncepti i te folurit apo i prodhimit bujqesor?Une mendoj qe njerezit flisnin edhe kur nuk kishin shpikur prodhimin bujqesor,aren.Pra edhe kur ishin thjesht gjahtare ose banore shpellas,ose ushqeheshin vetem me frutat e pemeve.Pra ndertimi i konceptit "flas" dhe "fjal" eshte shume me i vjeter se "ar(e)" dhe "arberes".Para se te ishin te paret si "arberes" ishin te paret si "alberes" ku "al"[fial,laf,llaf,pellas,ber-t'a-ze,llap,par'la'r,z'a,z'an....) kupton veprimin e pare ne drejtim te te folurit ndesa "ar" ne drejtim te te prodhuarit bujqesor.
Kuptohet qe ata qe ishin te paret foles,kishin nje aftesi me teper se te tjeret dhe ne baze te kesaj llogjiisht duhet te ishin dhe te paret shpikes te bujqesise.Komunikimi ka qene vendimtar ne shkallen evoltive te njerezimit.Ngaterrohen konceptet sepse nuk analizohen dhe ne rafshet ose shumedimensionet e tjera kendveshtruese.
Felasgoj eshte shume e re dhe permbledh nje folje dhe nje emer,flas, dhe goj.Kemi nje rotullim te konceptit 'al" qe hasim dhe tek gjuha latine me vone,gjuha gjermane "zagen"=qe do te thote "za gen".Pra "g" ka qene kodi unversal i gojes.E po te vazhdojme me tej hyjme shume me thelle,sepse vemi ne Koine(gojne),e cila nuk do te thote e pergjithshme si kuptohet sot,por eshte sinonim i fjales moderne te shqipes "gjuhe".Prandaj kemi "lingua=len te gua=gjuha","linguixh"=len te guj xh(gje)".....
Homeri eshte i paster ne shqipen e tij.felasgoj=felas goj.P,b,f jane vetem transformime fonetike qe varet vetem nga aftesite e folsve shkrueso te mevonshem.


Last edited by orakulli on Sun Apr 12, 2009 1:15 pm; edited 1 time in total
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 3 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  orakulli Sun Apr 12, 2009 1:09 pm

Gjuha dhe mendimi kane pas dhe kane nje zhvillim qe mund te krahasohet me ate ADN.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 3 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum