ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Version i mundshem i emrit pellasg

+3
zojs
sulioti
ZEUS10
7 posters

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  orakulli Fri Apr 03, 2009 10:02 am

Nuk e di sa autentike eshte por pe e mar mundimin e zberthimit;
Po ju zberthej vetem reshtin e dyte(i pari eshte i thjesht).Ruaj te drejten e autorit.
Ne reshtin e dyte grema e pare(ketu kemi mashtrimin e pare te alfabetit grek) eshte B dhe jo H.
Bos(sh) d'ato te g(k)iesi,g(k)ote ri o,ajt ikakenon(frikacak)
Bime rosh,bajresei(m'baresi).......

Bosh ato te kjeshi
kote ri o
ajt ikakenon(frikacak)
Bejme (t)rosh
Bajresei..
Ikanon nuk ekziston ne shqipen e sotme,eshte njesoj si ikacak.Mbaresi-qenka shume e vjeter.E reja asht formuar me nderhyrjen e "m",m'bajresi-mbaresi
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  ZEUS10 Fri Apr 03, 2009 10:57 am

orakulli wrote:Nuk e di sa autentike eshte por pe e mar mundimin e perkthimit
Ne reshtin e dyte grema e pare(ketu kemi mashtrimin e pare te alfabetit grek) eshte B dhe jo H.
Bos(sh) d'ato te g(k)iesi,
Bosh ato te kjeshi

I gjithe sekreti eshte se si i ndan fjalet, por dhe sikur te pranosh variantin grek prape osht= eshte, pin=pin, piese=pijshe

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Nestor12
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  zojs Sat Apr 04, 2009 1:24 am

orakulli wrote:Per te qeshur duke qare,thuaj.
Une nuk do te desha te tregoja disa nga sekretet e kodeve te gjuhes shqipe per arsyen e thjeshte te mbrojtjes se d.autorit.Do te mjaftohem vetem me te dhen konkluzione.Une e kam analizuar gjate kete emer dhe kisha shume versione;
1.Njerezit qe vine nga banimi i meparshem neper shpella.s'pell'g(ne anglisht jep tjeter gje; spell=flas,sot germezoj,anon nga shkruaj,alfabet)
2.Njerezit qe vinin nga nga banimi neper shtepit e ndertuara ne uje,neper pellgje(jo shtegtare).pellgas(vetem shqip)
3.Njerezi qe trashegonin aftesine e te folurit te zhvilluar.felasgoi(shqip-latinisht).
4.Njerez qe vinin nga lashtesia.lasht=lasg(vetem shqip).

Nuk është keq të gjurmohen disa verzione, variante, mënyra të çështjes, për të ardhë deri tek e mundshmja,realja, por ne duhet vendosur veç një reale, të vërtetë, sepse nuk ka dy të vërteta. tsh rrodhi se po bëjka (vetëm shqip) pellgas;) - thuase nuk po mundohemi ta ndriçojmë shqipen.

1. aty po don t'i thrrasësh tash - s'pell'g = shpella, dmth po i quan - shpellarë?
2. Herë thoni (pelasg e pelarg-os janë një, herë nuk shtegtojnë (a mos është ky një konfuzion).
3. 'njerëzit që trashigonin aftësinë e të folurit - felasgoi' - kjo të çon edhe më larg realitetit shkencor dhe
4. 'lasht=lasg' - asnjera prej këtyre varianteve nuk vlen, as ajo ''nga banimi nëpër shtëpitë e ndërtuara në (mbi) ujë, nëpër pelgje'', sepse kjo ishte kohë shumë më e vonshme, të ndërtonin shtëpi mbi hunj mbi ujë. Edhe thua se e ke studjuar gjatë këtë emërtim...

Poashtu siç thot ai tjetri ''sekreti qëndron në ndarjen e fjalëve'', jo në ndarjen, por në goditjen e ndarjes së rrënjëve të fjalëve që gjinden brënda një fjale a kompozite, sepse ti mund të ndashë gjithqysh, por ka veç një ndarje, një të vërtetë!


orakulli wrote: ...fial,fjal,felas,flas,pellas,lab,lap,llap,laf,llaf,llafazan=llaf'a'zan,llagap.Emri p.sh. e ka pas sensin e lidhur ngushtesit me kocpetin “cfare fjale duhet te ti tingelloj qe ti kuptosh qe po te therasin pikerisht ty”.Emri nuk ka qene per tu regjistruar ne regjistrin e gjendjes civile qe kur lindje.Kjo theritje kishte rendesi;per te dalluar nga te tjeret,per te lajmeruar ne nje moment rreziku..per te bere pune te ndryshme e te tjera.Dh e “pellitura” eshte nje koncpet per tu marre vesh me njeri tjetrin dhe jo per tu marre vesh me lopen.Lopa pellet,por ka edhe njerez qe pellasin me ze te larte.Sepse pellitja lidhet me “nxjerrjen e tingujve sonore,nuk ka rendesi se cilat corda,kafshe apo njeriu”.

Këtu ke bërë ballgur (felas, pellas), që nuk kanë asgjë të përbashkët dhe lab, lap, ku fjala - lap, është ofendim dhe fjala gabim ''e pellitura'', nuk është koncept, as term ''për tu marr vesh me njeritjetrin'' por pikërisht për tu marr vesh lopët me njeretjetren. kjo fjalë kur i thohet njeriut, i thohet me nënçmim, sarkazëm e ende nuk po kupton? Njeriu nuk nxierr ''tinguj sonor'' të tillë, vetëm kur luan mendësh.

I them shqiptarit fol shqip - pellgas, ai thot jo! I them fol shqip - dhodhonë, Dhodhona - ai thot jo - dodona! Eja nxierre tash prejardhjen e fjalës - dodonë?!
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  Socio Sat Apr 04, 2009 4:57 am

ZEUS10 wrote:Ne rrefimet e panumerta te antikitetit per Pellazget (Πελασγοί, Pelasgoí) ata paraqiten si nje popull shtegtar, bile fisi me i permendur i tyre Leleget, qe njekohosisht eshte dhe sinonim i Pellazgeve e kishte marre kete emer prej Lejlekeve ose ndryshe te quajtur Pelargeve:

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 10cjdop

emer ky sinonim i plote me fjalen pelasgos:

Strabo 5.2.4
And again, Anticleides says that they were the first to settle the regions round about Lemnos and Imbros, and indeed that some of these sailed away to Italy with Tyrrhenus the son of Atys. And the compilers of the histories of The Land of Atthis give accounts of the Pelasgi, believing that the Pelasgi were in fact at Athens too, although the Pelasgi were by the Attic people called "Pelargi," the compilers add, because they were wanderers and, like birds, resorted to those places whither chance led them.

Pra ky popull shtegtar ka qene gjithmone ne vizje, ne ikje, gjithmone i gatshem per tu nisur ne nje shtegtim te ri.


Por pse te quhen pikerisht 'lejleke' ?!! Shpeze shtegtare kemi shume !
(Strabo nuk eshte i logjikshem ketu, dhe si historiane te tjere mund te jete gabim)


Mire, Zeus, faleminderit !

Une kam nje mendim pak me ndryshe. Natyrisht se mund te jem gabim, por mendoj se Pelasget nuk quheshin 'lejleke' (pelargos) sepse ishin ne levizje sikur shpezet shtegtare, por sepse besonin ne 'lejlekun', si shpend hyjnor i Zeusit, apo equivalentit te tij ne mitologjine Egjiptase si dhe ate Fenikase. Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Benu7
Pelasget asocioheshin me kete shpend hyjnor, (ashtu si shqiptaret me shqiponjen) prej nga edhe emri i tyre. Une mendoj se edhe Shqiponja (e jona), e Zeusit, origjinalisht nuk ishte shqiponje por 'lejlek'. Pra, kemi te bejme me te njejtin shpend hyjnor - http://dic.academic.ru/dic.nsf/enwiki/31468 - http://www.interestingfacts.biz/2008/06/interesting-facts-about-phoenix.html
Por tash hapa shume dyer. Te kthehem ne teme (ta le subjektin e shqiponjes per ndonje thread tjeter).

Teologu Klemens Alexandrinus, i njohur edhe si 'baba i kishes' - nder te paret qe vuri themelet e doktrines se krishtere ne mesin e popujve pagane, ne vitin 200 te eres sone raporton se ka probleme per ti mesuar disa fise ne Thesaly, mbi krishterimin, sepse ata kishin dogmat e tyre, besonin ne 'Lejlekun' ! - http://books.google.co.uk/books?id=_xhV4YN9syMC&pg=PA187&lpg=PA187&dq=Thessalians+worshipped+storks&source=bl&ots=8PX9LZL8uv&sig=1k3rr8tyOCbvVVHEtvwqbvdtCLo&hl=en&ei=3w_XSdHaBYbD_QaQx63FDQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1

Eshte per tu habitur, mijra vjete mbas zhdukjes se Lelekeve (Pelasgeve) nga historia (se paku ne emer), besimi ne lejlekun nga pasardhesit e tyre vazhdoi !!!


Mbi etimologjine e emrit Pelasg

Zeus, une deshiroj te ju pyes, se cka mendoni, fjala (emri) 'Pelasg' a mund te kete lidheshmeri me emrin shqip 'PULE' ?

Ne te dy rastet kemi te bejme me shpend, jo te njejte, kuptohet. Por a eshte e mundur qe te paret tane lejlekun ta kishin quajtur edhe ne variantin e 'Pules' por pak me ndryshe, si psh: 'Pulasge' ? Natyrisht ky eshte vetem nje supozimi i imi.

Po ashtu, me ben kureshtar fakti se tri vendbanime te lashta te pellasgeve - ilireve, jane identike apo gjasojne me emrin shqip 'Pule';

'Pela' e lashte ne Maqedoni

'Pula' ne Kroacine e sotme

'Apuglia' ne Italine juglindore


Cka mendoni Zeus ?
Socio
Socio
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 24
Registration date : 2009-02-07
Points : 23
Reputation : 17

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  orakulli Sat Apr 04, 2009 9:03 am

Sic e kam shkruajt dh me pare,p dhe b kane nje kod te perbashket mendimor por kod te ndryshem shkrimor(simbol grafik).Felasgoj eshte e barabarte kodikisht me Alban dhe nuk ka te beje me asnje zog,por me zogun e gojes qe kur fillon e leviz jep te foluren(flas,parl(barl),sagen,toll,tell,llaf,lab,lap,llaph(laf),parola(barola).
Sot i shikojme emrat si statike,por ata jane formuar nga nje nji kenveshtrim levezis.Pra,me pak emri ne konceptin eformues eshte shumatore foljes.Ndersa folja ne qelizen e saj me te vogel(cdo tingull i vecante,ose cdo shkronje ne koceptin shkrimor) eshte shumatore emrash(qendrimesh minimale sasiore ideotingull -simbol shkronjor statike) dhe foljesh minimale(shprehese minimale idotingull-simbol shkronjor levizes).
Pelasg ka qene be la s'goj=ben fjalen ne goje(ndertues fjalesh),(Homeri e shkruan me *goi(j) ne fund).Alban ka qene Al ban=fjal ben(nderton fjale).
Cdo gje mbi lejlekun dhe ar beresit jane koncepte qe vine nga shtresezimi kodik gjuhesore.
Autoret e lashte thoshnin qe pellaget quheshin te gjitha banonret qe kane banuar tokat para grekerve(b(p)e i las(h)t-).
Autoret e lashte shkruanin qe ata ishin ndertuesit e alfabetit(b(p)e la>alep(b),eshte gjysem teze sepse autoret e lashtesise kopjonin librat e tyre sic i kuptonin,ndryshimi i drejtimit te leximit eshte evident(kam me dhjetra fakte gjuhesore per kete).
Autoret e lasht shkruanin qe ta ishin shume te lasht(las(h)g).
Zbulimet arkeologjike tregojne qe ata ishin banuesit e shtepive ne uje dhe njekohesisht ndertimet e tyre ne toke dallohen shume qarte ne gjithe europen.Ne itali ato jane me te vjetra se kultura helene dhe jane te dallueshme qarte prej tyre.Shtegtaret nuk ndertojne ndertime prej guri dduke filluar nga anglia e gjithe europen perendimore.
Autoret e lashte nuk thoshnin qe ata ishin shetites,shtegtare sic e ngaterrojne gjuhetaret profesioniste ne etimologji(ne aparence(a par e n'ze) por amatore ne njohjen e kodikeve gjuhesore.Interpretimet e sotme duhet ti bejne ata shetites per te mos hijezuar kulturen greke.Autoret e lashte e shkruajne shume qarte qe ata i mesuan grekerve artin e ndertimit te mureve,alfabetin e te tjera...
Shtresezimi kuptimor per nje fjale kur per ate njerezit ndryshojne ngjyrimet kuptimor duke kaluar koha eshte nje proces evulutiv.
Per te kuptuar vetem s>sh, b(p),po ju jap nje shembull nga gjuhet moderne;
prosperiti>b'rosh'ber i'ti=ti te besh rrotjen,te rosh me shqipen e sotme.Pse duhet formuar duke shtuar.b'rro dhe prap. ber?Pse duhet dyfishuar dy here folja e shqipes b(e) njehere ne formen e saj primitive dhe njehere ne formen moderne *ber toske????
Thejsht per te rritur numrin e krijimit te fjaleve te reja(jane fjale artificiale te krijuar qellimisht).Kush njeh matematiken(perkembimet),matricat ose gjuhen e programimit e kupton mire cfare une jam duke shkruajt.
[b]
Fenikas-it ishin shtegtare.Dhe s'do mend ta kuptosh qe ishin "ikas" dhe shume me te vonshem si moshe dalluese emerore.
Shqipja disa percaktime nxjerr thjesht thelbin kuptimor ndertues,ndersa ne disa tjera duhet ditur vet shqipja shume mire.
Lab disa e kuptojne si fjale ruse kur kemi fjalen 'llap".Fjal Lab nuk ka te beje fare me gjuhet sllave,Gjuhet sllave nuk kishin lindur kur kjo fjale perdorej lirisht ne popullsine me te vjeter ne bote te ruajtur deri ne ditet tona.Kur leberit perdornin lab,ruset ishin popull i eger qe mund te dini 200 fjale gjithsej.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  orakulli Sat Apr 04, 2009 9:57 am

Per te qeshur duke qare,thuaj.

Duhet te theksoj qe ky sulm "argumentesh" eshte i nji niveli te ulet dhe ka qellim unin sesa temen.
1. aty po don t'i thrrasësh tash - s'pell'g = shpella, dmth po i quan - shpellarë?Nuk i quaj shpellare,por i quaj njerezit qe kane ne banuar ne shpellen e Konispolit p.sh.para 26 mije vjetesh.Gjuha eshte te pakten 100 mijevjecare.Gjuha nuk eshte formuar kur lindin Egjyptiane,kinezet,apo Cifutet apo grekerit.
2. Herë thoni (pelasg e pelarg-os janë një, herë nuk shtegtojnë (a mos është ky një konfuzion).Pra se te vendosesh per tezen tende ke ne fillim disa versione te mundshme.Versionet e mundshme nuk jane konfuzion por te domosdoshme per ti peshuar dhe per te zgjedhur ate qe per ty eshte me i peshuari.
3. 'njerëzit që trashigonin aftësinë e të folurit - felasgoi' - kjo të çon edhe më larg realitetit shkencor.Cili eshte realiteti shkencor???Fjala sic e shkruan homeri??.r ka kod plotesiht te kundet me s.
4. 'lasht=lasg' - asnjera prej këtyre varianteve nuk vlen, as ajo ''nga banimi nëpër shtëpitë e ndërtuara në (mbi) ujë, nëpër pelgje'', sepse kjo ishte kohë shumë më e vonshme, të ndërtonin shtëpi mbi hunj mbi ujë. Edhe thua se e ke studjuar gjatë këtë emërtim...Ndertimi shtepive mbi uje eshte shume e mevonshme???Nuk e dija???sa e mevonshme eshte ???Njerezit mendoj se kane kaluar nga pemet,ne shpellat(sepse akoma nuk ishin te afte te ndertonin shtepi..),ne palafitet mbi uje(sepse uji i mbronte nga kafshet e egra dhe armiqte,shtepite nuk ishin akoma te afta qe te mbronin plotesisht njeriun),ne shtepi mbi toke prej druri,pastaj me vone pre guri, e me vone me zhvillim e tek. me tulla e me mermer....).Duhet te ditur me pare dicka per ndertimin e shtepive mbi uje,cfare kohe i perkasnin dhe ku hasen keto vendbanime kryesisht ne zonen e ballkanit dhe Italise,perpara se te vesh nen argument.

Poashtu siç thot ai tjetri ''sekreti qëndron në ndarjen e fjalëve'', jo në ndarjen, por në goditjen e ndarjes së rrënjëve të fjalëve që gjinden brënda një fjale a kompozite, sepse ti mund të ndashë gjithqysh, por ka veç një ndarje, një të vërtetë!Problemi eshte tek kjo e vertete.Cila eshte e verteta?Cili eshte perkufizimi i te vertetes??.Gjykim i ceket.Parase te besh ndarjen duhet te shikohet reshqitja fonetike(ndryshimet ne lemente minimale dhe te kombinuar).Shikimi fonetik eshte teper i rendesish.Pas shikimi fonetik shkohet ne etimologji dhe e fundit tek e cila asnje nuk ka shku deri me sot(vetem une,kjo nuk eshte mburrje por nje e vertete shkencore) tek peshimi kodik i cili ndan njehere e mire(me gabim 0.001).Prandaj duket ndoshta jashte realitettit shkencor,sepse une kam dale nga injorancia e sotme e vleresimit te ceket etimologjik.Kjo eshte nje e vertete jo e shprehur nga une por nga gjuhetare.Une them keto jo se duhet te mburrem,nuk eshte ky qellimi im,por sepse duhet te dali pikerisht kjo e vertete.Shkenca e sotme gjuheosre eshte larg kesaj te vertete.


orakulli wrote: ...fial,fjal,felas,flas,pellas,lab,lap,llap,laf,llaf,llafazan=llaf'a'zan,llagap.Emri p.sh. e ka pas sensin e lidhur ngushtesit me kocpetin “cfare fjale duhet te ti tingelloj qe ti kuptosh qe po te therasin pikerisht ty”.Emri nuk ka qene per tu regjistruar ne regjistrin e gjendjes civile qe kur lindje.Kjo theritje kishte rendesi;per te dalluar nga te tjeret,per te lajmeruar ne nje moment rreziku..per te bere pune te ndryshme e te tjera.Dh e “pellitura” eshte nje koncpet per tu marre vesh me njeri tjetrin dhe jo per tu marre vesh me lopen.Lopa pellet,por ka edhe njerez qe pellasin me ze te larte.Sepse pellitja lidhet me “nxjerrjen e tingujve sonore,nuk ka rendesi se cilat corda,kafshe apo njeriu”.Këtu ke bërë ballgur (felas, pellas), që nuk kanë asgjë të përbashkët dhe lab, lap, ku fjala - lap, është ofendim dhe fjala gabim ''e pellitura'', nuk është koncept, as term ''për tu marr vesh me njeritjetrin'' por pikërisht për tu marr vesh lopët me njeretjetren. kjo fjalë kur i thohet njeriut, i thohet me nënçmim, sarkazëm e ende nuk po kupton? Njeriu nuk nxierr ''tinguj sonor'' të tillë, vetëm kur luan mendësh.
Fjalet jane ndertuar nga mendja e njeriut.Njeriu primitiv ka vleresuar fillimisht veten edhe lementet e vete(te lehte te studjueshme),pastaj kafshet.Ti do qe ne te kuptojme me "pellas" qe ndryshon vetem nje. f dhe l me "felas'qe ato gjuhsisht nuk kane lidhje???Nuk do te doja e ofendoja njeri,por ketu kemi nje amatorizem te plote te shkuar ne kufijte e injorances.

I them shqiptarit fol shqip - pellgas, ai thot jo! I them fol shqip - dhodhonë, Dhodhona - ai thot jo - dodona! Eja nxierre tash prejardhjen e fjalës - dodonë?![b]
[b]Duhet te studjosh fillimisht elementare fonetiken qe te futesh ne diskutime te tilla!!![/b]!
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  orakulli Sat Apr 04, 2009 11:04 am

Nuk e di sa autentike eshte por pe e mar mundimin e perkthimit
Ne reshtin e dyte grema e pare(ketu kemi mashtrimin e pare te alfabetit grek) eshte B dhe jo H.
Bos(sh) d'ato te g(k)iesi,
Bosh ato te kjeshi
g(k)iesi.Prandaj kemi sot ne gjuhenshqipe dy njesi aq te aferta.kesh(Tzame e shkuar;keshi;kesha) dhe *Gjesh.Ketu duket hapu tranformimi.[b]k>g.
Pastaj kemi dhe gjet,gjesh,gat-i,gatoj...e cila haset dhe ne anglishte.get.gat..
kemi p.sh dhe "deshizen".Deshi+zen.
kalime kodike kesh-gjesh-desh.
Bosh ato t'kesh=bosh ato t'gjesh.
gies>gjes>gjesh
kemi gi>gj dhe s>sh.
per te kuptuaren Dodonen me dhodhonen.Dallimin ndermjet.don me.dhon gjejeni vete.Eshte bashkim gjerash,eshte fund gjerash,edhe deshire dhe dhurate gjerash.Eshte emer i barabarte me emer zot,god,dio ne kuptimin marrie-dhenie.Eshte dyfishim foljeje.Kalimi nga nga "don * dhon eshte teper i veshtiire te jepe ketu.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  zojs Sat Apr 04, 2009 1:00 pm

orakulli, mos u bën si ajo shprehja (vet pordh e vet trembu), se beso nuk kam asgj; personale me ty as me askend, veç kur po iu kruhet disave - hop e në personale.Na mund të flasim lirisht, kjo është çështje shqiptare - jo e një njeriu apo e një forumi, sepse dihet çfarë forumesh kemi, kah anojnë, sa janë të paanshme! Sa do që të pretendojnë të jenë forume për bashkim, e komb, e shqiptarizëm, përsëri mbeten forume lokale, krahinore, fetare (fshehur), njëanshe politikisht, ideologjikisht etj...

Ti tash e ke bërë krejt ballgur (ballgur i thomë miellit kur bluhet me ball guri të mullirit, e nuk bëhet bukë prej tij). - jeni shumë e tepër larg, të shprehurit të lartë, flet prralla: shpellë, shtëpia mbi hunj, spellg, felas, e përzien edhe me historinë e klasëve të ulta të fillores... Lexo sipër e analizo vet çfarë ke shkruar! Kur thua spellg, njerëz të shpellave, dihet se i quan shpellarë,se aty po bëhet fjalë, e sa kot thua: spellë (shpellë) është ang. spell (spelling), ajomund të jetë antinom (sikurse qepë - qepa bimë, e qepë - me qepë rrobat), porjo ashtu siç thua ti edhe thua se njëkohëtë gjatë i ke studjuar se?!

Ti i bën pellgasit edhe pallje lopësh (pellas) gjoja për konceptin - të folurit edhe e krahason të pallurit e lopës, me të folurit e njeriut?! Keq!


Thema është: emri pelasg, e si është derisot ethymologjia e dimë, por në shqip nuk është trajtuar asnjëherë, vetëm krejt çfarë thanë tjerët,duke e përshtatur fjalorëve e gjuhëve të tyre. Ju lexoni çka shkruani, e rilexoni: herë thoni se janë të njejtë - pelasg e pelarg, herë thoni - jo! Kur dihet se njeri është etninom (jo etnonim, sll.) për emrin e popullit - e tjetri është zog adhurimi - lejlek e shqiponje... Nuk keni aftësi dallimi as besim në vetvete çfarë shkruani.

Lejleku është shpend shtegëtar, i pellgjeve të ujërave - kurse shqiponja është shpend adhurimi (mbret qiellor). Zbërthimi i fjalëve, nuk bëhet ashtu si ta merr mendja ty e askujt (gjoja i duket sekret ndarja e fjalëve), por sekreti qendron në ndarjen reale, që jep rrënjet reale të fjalëve, që formojnë atë fjalë a kompozitë (fjalëformim) - pra nuk është kod as sekret - ndarja e fjalëve, por ndarja e qëllueshme! Këtu bëhet fjalë për emrin pelasg - e ky emër si duket këtu, po vijka nga emri pelë, pela, pula, agpulia etj... (siç shprehet edhe socio). Mirë, po ajo rrënjë - PEL(Ë), a është pela (kafsha), apo diç tjetër, se edhe për emrin e peles e kalit, ka origjinë emri (qesharake a)?

Unë kam shtruar në shkrimin timsipërpër prejardhjen e emrit - pelasg dhe është bërë ndrrimi i emrit nga mungesa e tingullit G aty ku duhet dhe është lënë në fund të fjalës - pelasg (bhe*l e*zgo*), kur dihet fonetikisht se tingulli P është origjinali, ashtu sikur në shqip (mbas - pas), p*shtet*je - mbështetje/ etj.
Tingulli P është i qendrueshëm - pellg-as (e titash e pranon vetëm shqip, thuase po flasim kinezisht).Nuk është lexuar shkrimi im me vëmendje, se aty është krejt origjina e emrit, duke e gjurmuar nëpër thëniet e grekëve, gjermanëve e tjerëve...

Puna është: a duhet pranuar na shqiptarët, apo ta mohojmë edhe origjinën tonë!?

Pokjo çfarë është ti qëfshehesh në emrin - orakulli? A tregon se je vet njëinjorant i shkallës së lartë?

orakulli shkroi: ''Fjalet jane ndertuar nga mendja e njeriut.Njeriu primitiv ka vleresuar fillimisht veten edhe lementet e vete(te lehte te studjueshme),pastaj kafshet.Ti do qe ne te kuptojme me "pellas" qe ndryshon vetem nje. f dhe l me "felas'qe ato gjuhsisht nuk kane lidhje???Nuk do te doja e ofendoja njeri,por ketu kemi nje amatorizem te plote te shkuar ne kufijte e injorances.''

Ti po tregohesh më primitiv se primitivët, më injorant se injorantët!
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  orakulli Sat Apr 04, 2009 2:27 pm

Mire zojs,ke shume te drejte.Vete nese ke mundesi mos cito asnje shkrim timin.Nese te duken ashtu,ashtu eshte per ty.per mua eshte aq ndryshe,sa ti nuk e merr me mend.Shko drejt ne linjen tende.Mendo cafre te duash dhe si ta duash per gjuhesine e jogjuhesine,historine e jo historine.
Po,ashtu eshte.Pellasget e bardhe jane tip arrixhinjsh?Mos i ngateron me "grekerit" e vertete,ata te sotmit???
Le Lejleg qe te maresh vesh ti ka pune shqipja,anglishtja bile deri tek japonishtja...Pasardhesit e felasgojeve jane shqiptaret.Nese shqiptaret kane levizur sic duan sllavet e grekerit leleleku behet pellasg.
Nuk e di,por i lutem administratorit te largoje mundesisht keta lloj tipash,qe gelojne neper forume.Keta bosh qe duan te shkruajne pa pas lexuar asnje resht nga gjuhesia.
Eshte tjeter gje deshira,tjeter gje pasioni,tjeter gje Egoja,tjeter gje shkenca.
Po nuk e hoqet,me keqardhje po ju njoftoj nje mireupafshim.Nuk kam me nerva te merrem me keto lloj nivelesh.E lexova dhe me erdhi aq shume ndohte sa dhe keqardhje te pamase.
Po nuk e hoqet po ju jap si pardhenie mireupafshen.Ishte kenaqesi per mua pjesmarja dhe shumica tjeter e forumit.Erdha ketu me rekomandim,por edhe ketu jane futur thuqat(ndoshta jo rastesisht).Nese nuk e hiqni,edhe njehere mireupafshim.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  ZEUS10 Sat Apr 04, 2009 3:22 pm

orakulli wrote:Mire zojs,ke shume te drejte.Vete nese ke mundesi mos cito asnje shkrim timin.Nese te duken ashtu,ashtu eshte per ty.per mua eshte aq ndryshe,sa ti nuk e merr me mend.Shko drejt ne linjen tende.Mendo cafre te duash dhe si ta duash per gjuhesine e jogjuhesine,historine e jo historine.
Po,ashtu eshte.Pellasget e bardhe jane tip arrixhinjsh?Mos i ngateron me "grekerit" e vertete,ata te sotmit???
Le Lejleg qe te maresh vesh ti ka pune shqipja,anglishtja bile deri tek japonishtja...Pasardhesit e felasgojeve jane shqiptaret.Nese shqiptaret kane levizur sic duan sllavet e grekerit leleleku behet pellasg.
Nuk e di,por i lutem administratorit te largoje mundesisht keta lloj tipash,qe gelojne neper forume.Keta bosh qe duan te shkruajne pa pas lexuar asnje resht nga gjuhesia.
Eshte tjeter gje deshira,tjeter gje pasioni,tjeter gje Egoja,tjeter gje shkenca.
Po nuk e hoqet,me keqardhje po ju njoftoj nje mireupafshim.Nuk kam me nerva te merrem me keto lloj nivelesh.E lexova dhe me erdhi aq shume ndohte sa dhe keqardhje te pamase.
Po nuk e hoqet po ju jap si pardhenie mireupafshen.Ishte kenaqesi per mua pjesmarja dhe shumica tjeter e forumit.Erdha ketu me rekomandim,por edhe ketu jane futur thuqat(ndoshta jo rastesisht).Nese nuk e hiqni,edhe njehere mireupafshim.

Orakulli, nga ana ime personale te falenderoj per punen cilesore qe po ben ne kete forum, si dhe per ruajtjen e gjakftohtesise.


Last edited by ZEUS10 on Sat Apr 04, 2009 5:00 pm; edited 1 time in total
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  ZEUS10 Sat Apr 04, 2009 3:41 pm

Une kam nje mendim pak me ndryshe. Natyrisht se mund te jem gabim, por mendoj se Pelasget nuk quheshin 'lejleke' (pelargos) sepse ishin ne levizje sikur shpezet shtegtare, por sepse besonin ne 'lejlekun', si shpend hyjnor i Zeusit, apo equivalentit te tij ne mitologjine Egjiptase si dhe ate Fenikase.
Pelasget asocioheshin me kete shpend hyjnor, (ashtu si shqiptaret me shqiponjen) prej nga edhe emri i tyre. Une mendoj se edhe Shqiponja (e jona), e Zeusit, origjinalisht nuk ishte shqiponje por 'lejlek'. Pra, kemi te bejme me te njejtin shpend hyjnor - http://dic.academic.ru/dic.nsf/enwiki/31468 - http://www.interestingfacts.biz/2008/06/interesting-facts-about-phoenix.html
Por tash hapa shume dyer. Te kthehem ne teme (ta le subjektin e shqiponjes per ndonje thread tjeter)

Socio, une mendoj qe lidhja e pellazgeve me Zeusin eshte e pashmangeshme, perderisa ai ishte Hyu kryesor, ne panteonin e zotave te tyre. Por megjithate, une, nuk shoh ndonje lidhje mes Zeusit dhe lejlekut, nderkohe qe lidhja e Zeusit me shqiponjen eshte mese e garantuar dhe e provueshme.
Dua te sqaroj nje moment qe mund te jete kuptuar gabim. Kur une them qe pellasget ishin shtegtare, dhe meqe ka dy lloj shtegtimesh:

1. shperngulje totale prej nje vendi duke kolonizuar nje vend tjeter
2. emigrim i pjesshem pa leshuar vendin e origjines, prej vetem nje pjese te asaj race

une do te thosha qe pellasget i perkasin ketij grupimit te dyte.
megjithate historia eshte nje shkence qe punon vetem me teza, kurse "provat" historike punojne vetem ne favor te nje teze te caktuar. Deri me tash historia eshte ndertuar mbi bazen e tezave te gabuara, qe mbeshteten mbi prova teresisht me tendence politike, hegjemoniste dhe fetare.
Etimologjia e emrit pelasg eshte pjese e nje sistemi ekuacionesh shume te nderlikuar, qe nuk mund te zgjidhe pa zgjidhur me pare disa ekuacione te tjera.
Megjithate une dhe ju kemi dyshime te forta dhe shume te bazuara, qe nje pjese e ketyre ekuacioneve historiko-gjuhesore do te ishte zgjidhur fare lehte sikur te konsiderohej historia dhe gjuha jone, qe jane lene me qellim jashte per interesat qe permenda me siper.

Megjithate, une nuk mendoj, se shqiponja e Zeusit ka qene origjinalisht nje lejlek, s'kam asnje argument ne favor te kesaj teze.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  ArbërDon Sat Apr 04, 2009 4:45 pm

zojs wrote:orakulli, mos u bën si ajo shprehja (vet pordh e vet trembu)

veç kur po iu kruhet disave -
përsëri mbeten forume lokale, krahinore, fetare (fshehur), njëanshe politikisht, ideologjikisht etj...
Ti tash e ke bërë krejt ballgur
jeni shumë e tepër larg, të shprehurit të lartë, flet prralla
Nuk keni aftësi dallimi as besim në vetvete çfarë shkruani.
Pokjo çfarë është ti qëfshehesh në emrin - orakulli? A tregon se je vet njëinjorant i shkallës së lartë?
Ti po tregohesh më primitiv se primitivët, më injorant se injorantët!

Vetem ne nje postim te vetem, edhe pas paralajmerimeve te vazhdueshme, jane perdorur disa ofendime, por dhe jane bere insinuata te turpshme ne drejtim te qellimit te mire te krijimit te ketij forumi.
Per ofendim te anetareve te ketij forumi, per nxitje te qellimshme te frymes se intolerances dhe per gjithshka tjeter qe bie ndesh me rregullat e forumit dhe ndjenjen e qytetarise, jeni i perjashtuar prej ketu.
Perjashtimi juaj eshte i perhershem.
ArbërDon
ArbërDon
Administrator
 Administrator

Male
Number of posts : 26
Registration date : 2009-02-10
Points : 16
Reputation : 1

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  Socio Sun Apr 05, 2009 7:17 am

ZEUS10 wrote:Socio, une mendoj qe lidhja e pellazgeve me Zeusin eshte e pashmangeshme, perderisa ai ishte Hyu kryesor, ne panteonin e zotave te tyre. Por megjithate, une, nuk shoh ndonje lidhje mes Zeusit dhe lejlekut, nderkohe qe lidhja e Zeusit me shqiponjen eshte mese e garantuar dhe e provueshme.

Dakord, Zeus, lidhja e Lelekeve (Pellasgeve) me Zeusin nuk mohohet, e as nuk mohohet lidhja e Zeusit me shqiponjen. Por ajo shqiponje e Zeusit, per te cilen shume autore antik kane shkruar dhe te cilen e shohim ne monedha antike, mendoj se origjinalisht ishte 'lejlek';

Herodoti na informon se Greket e vjeter zotrat e tyre i morren nga Egjipti. Ndersa ne panteonin Egjiptas hyu kryesor ishte 'Ammon Ra', vete Dielli, burimi i jetes, krijuesi i zotrave tjere, ajrit, eres dhe cdo krijese tjeter ne toke. Ky kryezot, quhej edhe 'i padukshem' dhe shpesh paraqitej ne formen e lejlekut. Lejleku ishte shpirti i tij dhe ai vete vepronte nepermjet ketij lejleku.

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 T_image094

Greket e vjeter kete kryezot e quajten ZEUS AMMON, vete dielli, burimi i jetes etj, etj, i cili vepronte nepermjet shqiponjes, si dhe paraqitej vete ne formen e shqiponjes.

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Zeus_ganymede

Metutje, Zeusin e hasim edhe me brire dashi, psh, ne monedha antike:

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 God-coin1

Poashtu edhe Ammon Ra paraqitet me koke dashi

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 GodWRamsHead

Por ti kthehemi lejlekut dhe shqiponjes:

Si eshte e mundur qe lejleku te ngaterrohet me shqiponje ?!!. Une mendoj, per te vetmen arsye se lejleku ishte shpend mitik qe nuk e kishte pare askush, por nga pershkrimi i tij i gjasonte lejlekut me shume, dhe flitej se vinte nga Libani i sotem apo Fenicia e lashte (quhej edhe Feniks)) ky shpend associohej edhe me zotin semitik BAAL, qe nga pamja dhe karakteristikat ishte pothuajse identik me Ammon Ra, si dhe me Zeus. Ne mendimin tim i njejti zot, por me emra te ndryshem:
Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Baal

Dhe po kete shpend mitik, Greket e vjeter, dhe perfundimisht Romaket, pasi qe nuk e kishin pare, por vetem degjuar per te e portretojne gradualisht si Shqiponje.ZEUS10 wrote:Dua te sqaroj nje moment qe mund te jete kuptuar gabim. Kur une them qe pellasget ishin shtegtare, dhe meqe ka dy lloj shtegtimesh:

1. shperngulje totale prej nje vendi duke kolonizuar nje vend tjeter
2. emigrim i pjesshem pa leshuar vendin e origjines, prej vetem nje pjese te asaj race

une do te thosha qe pellasget i perkasin ketij grupimit te dyte.
megjithate historia eshte nje shkence qe punon vetem me teza, kurse "provat" historike punojne vetem ne favor te nje teze te caktuar. Deri me tash historia eshte ndertuar mbi bazen e tezave te gabuara, qe mbeshteten mbi prova teresisht me tendence politike, hegjemoniste dhe fetare.

Jo nuk ju kam kuptuar gabimisht, faleminderit. Une nuk e kisha me ju por me Strabon. Strabo thote se Pelasget u quajten 'lejleke' (dmth, emri i shpendit) sepse ishin bredhes sikurse shpezet shtegtare. Por kjo nuk ka baze logjike, sepse shpeze shtegtare kemi shume, nuk jane vetem lejleket. Pse te quhet at pikerisht 'lejleke' ?!! Une mendoj se emri i tyre lidhet vetem me besimin e tyre.


ZEUS10 wrote:Etimologjia e emrit pelasg eshte pjese e nje sistemi ekuacionesh shume te nderlikuar, qe nuk mund te zgjidhe pa zgjidhur me pare disa ekuacione te tjera.
Megjithate une dhe ju kemi dyshime te forta dhe shume te bazuara, qe nje pjese e ketyre ekuacioneve historiko-gjuhesore do te ishte zgjidhur fare lehte sikur te konsiderohej historia dhe gjuha jone, qe jane lene me qellim jashte per interesat qe permenda me siper.

Po, pajtohem. Shembujt e mi mbi etimologjine e emrit kane qene vetem supozime, njelloj si ato: 'pellgas' apo 'felasgoje' !!!
Socio
Socio
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 24
Registration date : 2009-02-07
Points : 23
Reputation : 17

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  ZEUS10 Sun Apr 05, 2009 8:43 am

Herodoti na informon se Greket e vjeter zotrat e tyre i morren nga Egjipti. Ndersa ne panteonin Egjiptas hyu kryesor ishte 'Ammon Ra', vete Dielli, burimi i jetes, krijuesi i zotrave tjere, ajrit, eres dhe cdo krijese tjeter ne toke. Ky kryezot, quhej edhe 'i padukshem' dhe shpesh paraqitej ne formen e lejlekut. Lejleku ishte shpirti i tij dhe ai vete vepronte nepermjet ketij lejleku.

Eshte e vertete, qe nese ne kete ekuacion historik do te fusim dhe te dhenen prej Herodotit qe perendite "greke" origjinonin kryesisht prej pellasgeve dhe egjyptianeve, atehere po, del ne skene dhe lejleku. Por kesaj rradhe ai vjen nepermjet Thot:

Thoth (Djhuty, Djehuty, Tehuty), ancient Egyptian god of wisdom and writing was the scribe to the gods and also their messenger

Pra Zotit te mencurise, diturise, oratorise dhe shkrimit.

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Thoth

Ne fakt ai nuk nuk eshte lejlek por ibis:

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Thresk10

nje zog tjeter i shenjte per egjyptianet, qe ne gjuhen Egjyptiane theksohet hib
Ajo qe eshte interesante per te eshte se :

Venerated and often mummified by Ancient Egyptians as a symbol of the god Thoth, the Ibis was according to Herodotus and Pliny the Elder also invoked against incursions of serpents. It was also said that the flies that brought pestilence died immediately upon propitiatory sacrifices of this bird (Pliny, Natural History Book X Chapter 41).

Sic e dime, Thot, identifikohet me Hermes ne mitologjine "greke", por ajo qe eshte e perbashket me shqipen, eshte emri i tij thot, qe perputhet me funksionin e tij si thenes, percues, orator i diturise.

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 2lients
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty orakulli

Post  orakulli Sun Apr 05, 2009 11:29 am

Une kam zberthyer emrin e Shqiponjes-shqip-o-nj,skiponj-skipol;
Shkrut me nje fjali;Si ke hip.Ne baze te ndryshimit objektiv ankcetiv(intonacion, lijesons dhe ndryshimit te tingujve te folur te zanoreve dhe bashtingelloreve dhe kombinimve te tyre ne kohe kur ) behet.Skip>shkip>shqip.
Nuk perjashtohet qe dhenesi i kultures Egjyptianve ka qene i kesaj race.Duket te emri i zogut tjete qe eshte thjesht.hib>hip.
Teza ime per tranformimin tingullit buzor.b ne p.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  Socio Sun Apr 05, 2009 12:55 pm

ZEUS10 wrote:Eshte e vertete, qe nese ne kete ekuacion historik do te fusim dhe te dhenen prej Herodotit qe perendite "greke" origjinonin kryesisht prej pellasgeve dhe egjyptianeve, atehere po, del ne skene dhe lejleku. Por kesaj rradhe ai vjen nepermjet Thoti:
Thoth (Djhuty, Djehuty, Tehuty), ancient Egyptian god of wisdom and writing was the scribe to the gods and also their messenger

Thot njihet si i biri i Ammon Ra (Diellit). Dhe si ne citimin e larte-permendur ai eshte messenger i tij, nepermjet thenies. Por paraqitet ne formen e shpendit qe i gjason lejlekut. Kemi te bejme me te njetin shpend hyjnor. Si me pare qe thashe kete shpend nuk e ka pare askush, por nga pershkrimi i gjason lejlekut, quhej Bennu dhe ne mitologjine Egjiptase here figuron si ibis, here si lejlek dhe here here si shpend i ngjajshem me te dy. Sepse, natyrisht, Bennu, ishte shpend mitik, i papare, dhe per ta paraqitur ne form i gjindet nje shpend i ngjashem me ate ne mitologji:

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 White-ibis-1a Photo: Ibisi
Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 1192047953rKKHRw
Photo: lejleku

Autoret antike mundohen ta peshkruajne kete shpend secili ne menyren e vet:
Herodotus- "They have also another sacred bird called the phoenix which I myself have never seen, except in pictures. Indeed it is a great rarity, even in Egypt, only coming there (according to the accounts of the people of Heliopolis) once in five hundred years, when the old phoenix dies. Its size and appearance, if it is like the pictures, are as follow:- The plumage is partly red, partly golden, while the general make and size are almost exactly that of the eagle. They tell a story of what this bird does, which does not seem to me to be credible: that he comes all the way from Arabia, and brings the parent bird, all plastered over with myrrh, to the temple of the Sun, and there buries the body. In order to bring him, they say, he first forms a ball of myrrh as big as he finds that he can carry; then he hollows out the ball, and puts his parent inside, after which he covers over the opening with fresh myrrh, and the ball is then of exactly the same weight as at first; so he brings it to Egypt, plastered over as I have said, and deposits it in the temple of the Sun. Such is the story they tell of the doings of this bird." (History of Herodotus)
Tacitus- "During the consulship of Paulus Fabius and Lucius Vitellius, the bird called the phoenix, after a long succession of ages, appeared in Egypt and furnished the most learned men of that country and of Greece with abundant matter for the discussion of the marvelous phenomenon. It is my wish to make known all on which they agree with several things, questionable enough indeed, but not too absurd to be noticed. That it is a creature sacred to the sun, differing from all other birds in its beak and in the tints of its plumage, is held unanimously by those who have described its nature. As to the number of years it lives, there are various accounts. The general tradition says five hundred years. Some maintain that it is seen at intervals of fourteen hundred and sixty-one years, and that the former birds flew into the city called Heliopolis successively in the reigns of Sesostris, Amasis, and Ptolemy, the third king of the Macedonian dynasty, with a multitude of companion birds marvelling at the novelty of the appearance. But all antiquity is of course obscure. From Ptolemy to Tiberius was a period of less than five hundred years."
link: http://www.eaudrey.com/myth/phoenix.htm

Kush eshte Bennu ?

The Bennu bird serves as the Egyptian correspondence to the Phoenix (mythology). In ancient Egyptian mythology and in Mythologys derived from it, the phoenix or phnix is a Mythologyical sacred fire bird ....and is said to be the soul of the Sun-God Ra ... Some of the titles of the Bennu bird were “He Who Came Into Being by Himself,” “Ascending One,” and “Lord of Jubilees.” The name is related to the verb “weben,” meaning “to rise brilliantly,” or “to shine. According to ancient Egyptian myth, the Bennu had created itself from a fire that was burned on a holy tree in one of the sacred precincts of the temple of Ra. ... The Egyptian priests showed this pillar to visitors, who considered it the most holy place on earth.
The Bennu was pictured as a grey, purple, blue, or white Heron. Occasionally the Bennu was depicted as a yellow wagtail, or as an Eagle with feathers of red and gold. In rare instances the Bennu was pictured as a man with the head of a heron, wearing a white or blue mummy dress under a transparent long coat.
link: http://www.absoluteastronomy.com/topics/Bennu

Bennu ishte shpirti i Ammon Ra, diellit, te cilin shpend, greket e vjeter e morren ne mitologjine e tyre, dhe ashtu sic e paraqesin historianet e tyre, pra te ngjajshem me shqiponjen, ata dhe vete e zevendesojne me shqiponje. Dhe kuptohet me vone kete e bejne edhe Romaket.

I gjithe qellimi i postit tim eshte qe te scaroj mendimin tim se Leleget besonin ne hyjnine origjinale te pa korruptuar te zotit diell, i cili nuk ishte shqiponje por shpend i ngjajshem me lejlekun, prej nga edhe emri i tyre.

Eshte mahnites fakti se pasardhesit e Lelegeve perseri identifikohen me kete shpend mitik, por me formen e nderruar te tij, Shqiponjen.
Socio
Socio
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 24
Registration date : 2009-02-07
Points : 23
Reputation : 17

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Meritoni respekt

Post  sulioti Sun Apr 05, 2009 4:51 pm

E lexova temen nga fillimi deri ne ket pik,te gjithe pjesmarrsit kan dhen nje kontribut te vecante ne lidhje me temen.Do doja te thoja se ajo qe ngelet per tu bere ne zgjidhjen e ketij misteri, eshte qe te zberthejm metaforen; (ibis apo lejlekun) aty ne lidhje me kete shpend fshihet dicka,figura e ketij shpendi ne piktura antike na tregon se kemi te bejm (metafore) e cila mund te lidhet me;

1) LEJLEK= shtegetar dhe ndertim foleje ne cdo vend ku shtegtojn=piramida ne cdo cep te globit dhe nuk eshte rastesi, lidhja gjuhesore ndermjet ketyre civilizimeve te hershme me gjuhen shqipe.

2)LEJLEK=ngjyra e pendeve e bardhe,kete po e lidhe me shkaterrimin e atlandides, qe quhej ndryshe (nese nuk gabohem) dhe ishudhi i bardh, apo borei, dhe qe mund te ken patur shum shpend te tille ne ket ishull, pse jo dhe ta ken patur si simbol te ishullit ( nese keto shpend kan qen me shumic derrmuese ne kete vend)

3)LEJLEK=shpend qe ka krah te fuqishem dhe ben udhetime te gjata, gje qe e cila me ben ta krahasoj, me anijet kozmike sot, dhe me perhapjen e civilizimeve neper planete te ndryshme(ashtu sic ben lejleku fole te ndryshme kudo qe shkon) per kete duhet te punojm tani( te pakten keshtu mendoj un) qe te nxierrim kuptimin e metafores se lejlekut ne vizatimet antike, nese do e bejm kete gje me sukses, padyshim qe suksesi eshte i padiskutueshem ne zgjedhjen e kesaj enigme kaq domethense per ne shqiptart por dhe me gjer.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  orakulli Sun Apr 05, 2009 11:48 pm

Nese une do te vazhdoja tezat e mia ne drejtim te suljotit,kutpohet ne rremujen e some te spekullimit me shkrimet e vjetra dhe historine ato do te keqkuptoheshin.
Nese marrim termat e gjuhes "x" si ne "nefillim(ne ne fillim)","Ne biru(ne prejardhur),"benu[prej nga jam bere une(tzame;U=Un),He Who Came Into Being by Himself],Ama on Ra(nena jon ra),Ib(p) (tzamet i thone shqiponjes "ip"),felas goje(folesit e pare,te cilet u mesuan njerzeve si te flisnin),alban(fjale ndertuesit),Thoti(thenesi,menduesi),e cila kur kalon kontinetet qendron e pandryshuar ne folje kryeore per njeriun si "han",e emra kryesore si "nan(e)" e fj'al,te lindur padashyr dyshimi ne qenien njerezore te gjithe kesaj.Por,mos te harrojme njerezimi ka te pakten tre milione vjet qe ka lind.Eshte kohe e gjate dhe gjate kesaj kohe njeriu arriti te ngrihej nga 1njesi gjuhesore,30,300 deri ne ditet e sotme.Kuptohet qe diku,dikur kjo u arrit me shpejt dhe u avancua me shpikjen e alfabetit.Kjo diku si toke quhet sot Rumania dhe Bullgaria,tokat e shenuara me emrin ILIRI(Yll i ri) ne kohen e perandorise Romake.Nuk e di a ka latinishtja dhe italishtja e sotme tingullin Y dhe shkronjen Y(shqiptim dhe shkrim)???
Sa e veshtire eshte kjo "Y".Shume pak gjuhetare ja dine vleren.Aja eshte "y",por behet edhe A,AL,AR...njesoj si B,e cila behet edhe M,kur eshte me shume sesa eshte B.
Pellazget ishin shtegtare,por nje lloj i vecante shtegtari.Shtegtare pushtues.Por dhe si pushtues,ishin nje lloj i vecante pushtuesi,pushtues me keshilla pleqsh.Detyra e tyre ishte te zbrisnin njerezit nga pemet dhe tu mesonin gjuhen e folur,tu mesonin si punohej toka,si ndertoheshin shtepite...Prandaj i quanin "pellasget hyjnore",qenie te ngjashme me zotin.Atyre ne shkrimet u atribohesh i njejti qendrim qe kane njerezit sot per Zotin.
Kur rane nga fuqia e drejtimit te gjate mijeravjecare(Gjithe Europa,egjypt,Indi,Persi,.....) atehere ish njerezit e eger,te zbutur tashme nga egersia e pare,por te armatosur me shkencen e shkrimit,te shkrirjes se metaleve,ndertimit(njesoj si Amerika sot qe meson boten me PC e internet) u ngriten,grisen librat e tyre,mohuan emrin e tyre dhe filluan dalengadale te prishin gjuhen e tyre,te vetmen gjuhe qe fliste gjithe bota derisa ata ishin ne fuqi.Me shkencen e tyre(ndertim gjuhe) ata filluan dalengadale te benin gjuhe te reja duke futur njekohesisht dhe percarjet e medha,te renda dhe te pariparueshme per kombin njerezor.Duke ndare gjuhet,fillonte epoka e lufterave me njeri tjetrin qe vazhdon dhe do te vazhdoje edhe per shume kohe.Librat e shkruesve te rinj te lashte jane kopjuar disa here dhe ne to gjejme vetem ate qe ish njerezit e eger kane dashur te dihej dhe jo ate qe duhej te dihej,te verteten.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  ZEUS10 Mon Apr 06, 2009 10:28 am

Strabo 5.2.4
And again, Anticleides says that they were the first to settle the regions round about Lemnos and Imbros, and indeed that some of these sailed away to Italy with Tyrrhenus the son of Atys. And the compilers96 of the histories of The Land of Atthis97 give accounts of the Pelasgi, believing that the Pelasgi were in fact at Athens too,98 although the Pelasgi were by the Attic people called "Pelargi,"99 the compilers add, because they were wanderers and, like birds, resorted to those places whither chance led them.

Straboni, perseri insiston qe dhe ne librin tjeter:
008.003.017

There are several accounts of the Cauconians; for it is said that, like the Pelasgians, they were an Arcadian tribe, and, again like the Pelasgians, that they were a wandering tribe. At any rate, the poet {98} tells us that they came to Troy as allies of the Trojans. But he does not say whence they come, though they seem to have come from Paphlagonia; for in Paphlagonia there is a people called Cauconiatae whose territory borders on that of the Mariandyni, who are themselves Paphlagonians.

Por megjithate une mendoj se do te jete gati plotesisht e pamundur te vertetojme mjaftueshem etimologjine e emrit pellazg, prandaj le ti hedhim nje sy gjuhes se tyre, cfare informacione na vine per te.
Dhe me qe jemi tek Straboni une shkeputa nje pasazh nga libri i tij:

012.008.006
τῷ Ἰλιακῷ πεδίῳ κολώνη τις ἔστιν
ἣν ἤτοι ἄνδρες Βατίειαν κικλήσκουσιν, ἀθάνατοι δέ τε σῆμα πολυσκάρθμοιο Μυρίνης,
ἣν ἱστοροῦσι μίαν εἶναι τῶν Ἀμαζόνων ἐκ τοῦ ἐπιθέτου τεκμαιρόμενοι· εὐσκάρθμους γὰρ ἵππους λέγεσθαι διὰ τὸ τάχος· κἀκείνην οὖν πολύσκαρθμον διὰ τὸ ἀπὸ τῆς ἡνιοχείας τάχος· καὶ ἡ Μύρινα οὖν ἐπώνυμος ταύτης λέγεται.

And in the Trojan Plain there is a hillwhich by men is called 'Batieia,' but by the immortals 'the tomb of the much-bounding Myrina,' {200} who, historians say, was one of the Amazons, inferring this from the epithet "much-bounding"; for they say that horses are called "well-bounding" because of their speed, and that Myrina, therefore, was called "much-bounding" because of the speed with which she drove her chariot.

Pra sic pohon Straboni Myrina=well bounding.
Si perkthehet well-bounding ne shqip:
Ajo perkthehet :' mirëlidhur ose ne nje gjuhe me te thjeshte mirë-rrinë, ose ne nje forme dialktore myrrin. Kjo perputhet plotesisht me gjuhen e pellazgeve te pakten 2500 vjete me pare, dhe me qe eshte nje strukture gjuhesore e perbere dhe komplekse, nuk mund te thuhet kurre qe eshte nje rastesi.

Pra Μυρίνης= mire rinësh, qe qendron e lidhur mire.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  ZEUS10 Mon Apr 06, 2009 11:00 am

Dua te ndalem pak tek fjala 'lidhur'
Sic kam pasur rastin te them me pare, fjala lidhur shfaqet ne ""greqishten e lashte"" si lithos=shkemb, gur
Por nga ana e saj si ndajfolje, mbiemer apo folje fjala lidh ne ""greqishten e lashte"" ka ne rrenje fjalen σκάρ=shkap kurse folja eshte shkhein.
Te gjithe e dime fjalen shkamp(shkëmb) ose shkrep(psh: shkrepat e thepisur).

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Shkamb10

Μυρίνης=πολυσκάρθμοιο=εὐσκάρθμους
πολυ+σκάρθμοιο=shume lidhur
εὐ+σκάρθμους=mire lidhur
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  Socio Tue Apr 07, 2009 7:09 am

orakulli wrote:Nese marrim termat e gjuhes "x" si ne "nefillim(ne ne fillim)","Ne biru(ne prejardhur),"benu[prej nga jam bere une(tzame;U=Un),He Who Came Into Being by Himself],Ama on Ra(nena jon ra),Ib(p) (tzamet i thone shqiponjes "ip")

Dicka te ngjajshme mendova edhe une. Nese mund te spekulojme, atehere ta bejme kete nepermjet nje alegorie te shkurte:

Zoti eshte krijuesi i gjithesise dhe burimi i jetes. I plotefuqishmi, i gjithedijshmi, i cili me nje veprim, fjale apo urdher krijoi cdo gje ne toke.

Kur ai, Zoti ( Ammon Ra) THOTE ( jep urdher, porosi, Message) BENU, krijesa behet

Lejleku 'BENNU' u krijua vete (He who came into being by himself) por me THENIEN (urdherin, mesazhin) e Zotit (Ammon Ra)

Eshte interesant se te huajt deklarojne se emri 'Bennu' i shpendit, rrjedh nga fjala 'weben' qe do te thote: ngritje, te ngritesh (to raise), por pa konsideruar ketu fjalen shqipe BENU (BONU, gegenisht), te behesh, krijohesh, e cila fjale eshte edhe me e ngjajshme !
Socio
Socio
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 24
Registration date : 2009-02-07
Points : 23
Reputation : 17

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  orakulli Tue Apr 07, 2009 9:53 am

Jo eshte e ngjasshme por eshte produkt i kesaj gjuhe.
Kemi.behu ne gjuhen zyrtare,kemi geg1.banu!!, geg2. bonu!!.Kemi derivatet qe vijne prej dialektit Tzam,ne drejtime te tjera por qene qe kane te njetin dimension kuptimor(ndryshon vetem objekti si dhe sensi i vetepesore ne menyren deshirore-urdherore),bihu>m'bihu>mbiu.Behu djale i mabare!Bonu(banu) djale i mabere.Kemi deshiroren ne vetepesore(preferoj termin vetpesor,vete peson).Lidhja ndermjet dy dialekteve eshte aq e e dukshme por shpjegon njekohesisht edhe disa kode te koplikuara te gjuhes shqipe(ketu smund me fol ma shume,Kush do ti zbuloj i ka te thjeshta).Por vetem po shtoj,po te njohesh mire fonetiken kupton qe shipja flet ne shume raste vetem me nje elemnt soundi ose ne gjuhen e shkruar,vetem me nje shkronje-element.Eshte dallimi i zeshem-i pazeshem qe duhet njohur mire ne Bashtingelloret( si tingull,jo si shkronje)
Gjuha e sotme zyrtare nuk ka ne fjalor as nje te treten e thesairt te shqipes.Nuk permban format e Tzamerishtes dhe gegenishtes.Gjtihashtu nuk permban shpjegimet e formave qe i a vetm gjuha shqipe sot,te formave deshirore dhe infinitive te foljeve,te cilat duhet te jepen si ze me vete per cdo rast dhe ne te dy dialektet.Teza e dialekteve dhe e eleminimit te tyre nga dokumentimi gjuhesore-fjalor nen preteksin e unifikimit, ka qene nje nga tezat me te ndyta gjuhesore te shekujve te fundit,e cila fsheh eleminimin gjuhesor dhe zhdukjen e gjurmeve te gjuhes shqipe,ne menyre te vecante per rastin e kesaj gjuhe.
Gjuha jone ka shume pune perpara,qe prej rastit te thjesht qe.Un eshte.Un dhe jo Une,ku ne shqipe nuk behet dallimi me elementar midis bashtingelloreve te zeshme dhe atyre te pazeshme dhe deri tek mijera forma,idioma, te gjuhes duke filluar prej Elbasanit dhe duke perfundu ne Presheve(duke kaluar nga Shkupi natyrisht).
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  ZEUS10 Tue Apr 07, 2009 10:35 am

orakulli wrote:Jo eshte e ngjasshme por eshte produkt i kesaj gjuhe.
Kemi.behu ne gjuhen zyrtare,kemi geg1.banu!!, geg2. bonu!!.Kemi derivatet qe vijne prej dialektit Tzam,ne drejtime te tjera por qene qe kane te njetin dimension kuptimor(ndryshon vetem objekti si dhe sensi i vetepesore ne menyren deshirore-urdherore),bihu>m'bihu>mbiu.Behu djale i mabare!Bonu(banu) djale i mabere.Kemi deshiroren ne vetepesore(preferoj termin vetpesor,vete peson).Lidhja ndermjet dy dialekteve eshte aq e e dukshme por shpjegon njekohesisht edhe disa kode te koplikuara te gjuhes shqipe(ketu smund me fol ma shume,Kush do ti zbuloj i ka te thjeshta).Por vetem po shtoj,po te njohesh mire fonetiken kupton qe shipja flet ne shume raste vetem me nje elemnt soundi ose ne gjuhen e shkruar,vetem me nje shkronje-element.Eshte dallimi i zeshem-i pazeshem qe duhet njohur mire ne Bashtingelloret( si tingull,jo si shkronje)
Gjuha e sotme zyrtare nuk ka ne fjalor as nje te treten e thesairt te shqipes.Nuk permban format e Tzamerishtes dhe gegenishtes.Gjtihashtu nuk permban shpjegimet e formave qe i a vetm gjuha shqipe sot,te formave deshirore dhe infinitive te foljeve,te cilat duhet te jepen si ze me vete per cdo rast dhe ne te dy dialektet.Teza e dialekteve dhe e eleminimit te tyre nga dokumentimi gjuhesore-fjalor nen preteksin e unifikimit, ka qene nje nga tezat me te ndyta gjuhesore te shekujve te fundit,e cila fsheh eleminimin gjuhesor dhe zhdukjen e gjurmeve te gjuhes shqipe,ne menyre te vecante per rastin e kesaj gjuhe.
Gjuha jone ka shume pune perpara,qe prej rastit te thjesht qe.Un eshte.Un dhe jo Une,ku ne shqipe nuk behet dallimi me elementar midis bashtingelloreve te zeshme dhe atyre te pazeshme dhe deri tek mijera forma,idioma, te gjuhes duke filluar prej Elbasanit dhe duke perfundu ne Presheve(duke kaluar nga Shkupi natyrisht).

Pervec ketyre nuk duhet harruar dhe bashketingelloret qe zevendesojne njera tjetren. Rasti me tipik eshte l---->r( Alban=Arban). Psh ne """greqishten"" e vjeter :

verb λαμβάνω "lambanō," translated "take [them], abduct"

pra ajo perkthehet ne shqip rrëmben, i vetmi ndryshim eshte l behet r.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  orakulli Tue Apr 07, 2009 11:23 am

Sekretet fonetike (veshtersite e kordave,pozicionit ne goje te prodhimit te tingullit si dhe dalja e ajrit gjate ketij procesi)i tegojne femijet .Femijet shqiptar thone "mele" ne vend te "merre".Por habia qendron qe kuptimi kodik i l,r eshte ne thelb eshte i njete m ndryshimin e vogel qe l jep nje levizje te pergjigthshme,pa specifikuar fillimin ose mbarimin,ndersa r jep nje levizje ciklike ,ku kthete levizjne ne piken "o" te meparshme.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  ZEUS10 Wed Apr 08, 2009 8:53 am

Duke pare videon e humorit te sjelle prej Aulones, mu kujtua nje fakt, qe ka lidhje me diskutimin tone. Ne Laberi, nje nga emrat qe perdoret per nenen, eshte dhe lele. Clidhje ka kjo me pellazget?. Femra ose nena, eshte pare gjithmone si toka qe lind. Ne adhurimin pellazg, toka, perbente elementin me te rendesishem, prej saj linden mitet ktonike(token). Leleget, ishin pjese e ketij populli te madh, dhe e ketij besimi, pra emri i tyre mund te kete lidhje me fjalen lele=nënë.
Dhe nga ana e shkrimit ne fjalen leleg tingulli mbylles g, mund te sherbeje per te formatizuar fjalen, njesoj si ne fjalen lejlek.
Fjala lele=nene, une mendoj qe buron nga folja le(me lind) i cili eshte dhe funksioni i nenes, pra ti jap jete races njerezore. Ne menyre te cuditshme, ne gjejme sinonimin e saj ne fjalen pell-asgoi, duke qene se fjala pjell=le=me lind. Pra, mund qe ne fjalet pellazg dhe lelegete kemi sinonime te njera tjetres, dhe per te arritur ne kete perfundim na sherbeu semantika e ketyre fjaleve. Ka shume fjale ne shqip qe megjithese ne pamje te jashtme te ndryshme, burojne prej te njejtave koncepte, psh rrjedhe dhe lume, kane te dyja ne semantiken e tyre konceptin e levizjes, por nga ana grafike jane shume te ndryshme.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Version i mundshem i emrit pellasg - Page 2 Empty Re: Version i mundshem i emrit pellasg

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum