ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Etimologjia e emrit gardh

5 posters

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Etimologjia e emrit gardh

Post  Xh.Gashi Tue Feb 10, 2009 3:45 pm

Etimologjia e emrit gardh
Eshte paraqitja ime e pare ne kete forum ju pershendes te gjithve dhe mire se u gjej.
Pasi u kyca ketu per fillim mendova qe ne start te hy me nje teme te re pakashum per tju angazhuar ne nje horizont te ri te analizimi te emrit
Me intereson te di se pse te disa gjuhe europiane te shum emra baza formuese e disa emrave eshte emri- fjala gardh per sh.
GARDA-ushtria elite
GARTEN-oborr
CARD-zemer
HARTZ-zemer
SËRCE-zemer
Ne te verrtet baza formuese emrit gardh na del tek emri Dhemetra nga i cili emer mendoj se jane formuar edhe shume emra te gjuhes sone psh emrat zemer,themer, femer ....
Pra kush eshte ama e njerzimit perpos planetit toke ,dheut , shumsi i emrit dhe ne dialektin gege esht dhenat ne toskerisht dherat , ketu shfaqet edhe baza formuese e emrit Tera .
Shembull disa emra ne gjuhet sllave
ZHENSKA-femer
ZEMLJA-toka e me shume eshte e ngjajshme me emrin ton Zemra
PETA -themra qe vie nga emri bota e bote eshte dheu
Ka shume emra tjere e jane te shumte per ti permend me radhe ketu duhet analizue ne hollesi emrat pamvaresisht se ciles gjuhe i perket seicili emer.
Kush di te shpjegoj dicka me shume le te urdheroj,cili do ishte mendimi juaj.
Xh.Gashi
Xh.Gashi
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 12
Age : 65
Location : Prishtine
Registration date : 2009-02-10
Points : 1
Reputation : 0

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  ZEUS10 Tue Feb 10, 2009 3:56 pm

Xh.Gashi wrote:Etimologjia e emrit gardh
Eshte paraqitja ime e pare ne kete forum ju pershendes te gjithve dhe mire se u gjej.
Pasi u kyca ketu per fillim mendova qe ne start te hy me nje teme te re pakashum per tju angazhuar ne nje horizont te ri te analizimi te emrit
Me intereson te di se pse te disa gjuhe europiane te shum emra baza formuese e disa emrave eshte emri- fjala gardh per sh.
GARDA-ushtria elite
GARTEN-oborr
CARD-zemer
HARTZ-zemer
SËRCE-zemer
Ne te verrtet baza formuese emrit gardh na del tek emri Dhemetra nga i cili emer mendoj se jane formuar edhe shume emra te gjuhes sone psh emrat zemer,themer, femer ....
Pra kush eshte ama e njerzimit perpos planetit toke ,dheut , shumsi i emrit dhe ne dialektin gege esht dhenat ne toskerisht dherat , ketu shfaqet edhe baza formuese e emrit Tera .
Shembull disa emra ne gjuhet sllave
ZHENSKA-femer
ZEMLJA-toka e me shume eshte e ngjajshme me emrin ton Zemra
PETA -themra qe vie nga emri bota e bote eshte dheu
Ka shume emra tjere e jane te shumte per ti permend me radhe ketu duhet analizue ne hollesi emrat pamvaresisht se ciles gjuhe i perket seicili emer.
Kush di te shpjegoj dicka me shume le te urdheroj,cili do ishte mendimi juaj.

Xh Gashi mireseerdhe ne forumin tone.
Pa u menduar gjate, fjala shqipe gardh, qe eshte simotra e fjaleve europiane garden(ang), gardine(ita), garten(gjerma) etj etj, eshte nje fjale e perbere. Pjesa e pare Ga, ka nevoje per komente, kurse pjesa e dyte rdh, eshte jashte cdo dyshimi fjala shqipe radhë. Vete fjala radhë , i pershkruan shume mire hunjte e gardhit, qe pengojne hyrjen e te huajit, ose, sherbejne per te caktuar kufirin e nje territori. Per te njejten arsye, perdoret e njejta shprehje per trupat ushtarake, qe formojne garden(gardhin) rreth prijesit te tyre, qe duhet te mbetet i paprekur dhe i mbrojtur, nga RADHET e gardes.
Pjesa e pare GA, ka shume mundesi, te jete transformimi i percaktorit që, ne fjaline percaktore: që rradhë<ka rradhë.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  ZEUS10 Tue Feb 10, 2009 4:54 pm

Cfare kane te perbashket garda(cohort), gardh(garden) me kardhia(hart-heart)?. Te gjitha kane radhet pra nje dicka qe perserit vetveten.
row
A series of objects placed next to each other, usually in a straight line

Pse? Sepse radhet e ushtareve jane perseritja e individeve(ushtareve):
Etimologjia e emrit gardh 2ew13td

kurse 'rradha' tek zemra eshte rrahja, perseritja e ritmit:

Etimologjia e emrit gardh 2jayzup
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  Xh.Gashi Wed Feb 11, 2009 9:25 am

Zeus ju pershendes siq kam cekur me lart ky emer eshte nje nder emrat me te lasht te formuar i cili doemos na qon tek baza formuese eshte e kjart se eshte i perber nga dy pjese ge-ga dhe rd-rdh
Eshte e rendesis se vecant te ceket se si shum emra ne gjuhen tone e kam fjalen per pjeset e trupit na japin pjesen e pare te emrit gardh apo jan te formuar ne te njejten baze ge-ga=dhe-ze ose ka .
Per mendimin time te gjithe keta emra e kan nje lidhshmeri te njejt te pa mohuar ne bazenformuese psh; guha-gjuha,gurmazi,gusha,gabzeri,gjoksi,goksima gjithashtu organi i zemres ,karthiza, guni ,kamba e te tjere .....
Xh.Gashi
Xh.Gashi
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 12
Age : 65
Location : Prishtine
Registration date : 2009-02-10
Points : 1
Reputation : 0

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  ZEUS10 Wed Feb 11, 2009 9:50 am

Xh.Gashi wrote:Zeus ju pershendes siq kam cekur me lart ky emer eshte nje nder emrat me te lasht te formuar i cili doemos na qon tek baza formuese eshte e kjart se eshte i perber nga dy pjese ge-ga dhe rd-rdh
Eshte e rendesis se vecant te ceket se si shum emra ne gjuhen tone e kam fjalen per pjeset e trupit na japin pjesen e pare te emrit gardh apo jan te formuar ne te njejten baze ge-ga=dhe-ze ose ka .
Per mendimin time te gjithe keta emra e kan nje lidhshmeri te njejt te pa mohuar ne bazenformuese psh; guha-gjuha,gurmazi,gusha,gabzeri,gjoksi,goksima gjithashtu organi i zemres ,karthiza, guni ,kamba e te tjere .....

Pershendetje Xh.Gashi
Per fjalen gardh une e thashe mendimin tim, dhe besoj se eshte ashtu, deri sa dikush, te vendos perpara nje alternative me te besueshme.
Persa i perket:
guha-gjuha,gurmazi,gusha,gabzeri,gjoksi,goksima gjithashtu organi i zemres ,karthiza, guni ,kamba e te tjere
jane pak si shume por per disa prej tyre shpjegimi eshte relativisht i thjesht psh:
gjuha, eshte varianti dialektor i gl-uh ku pjesa e pare eshte onomatopeike dhe kur shpesh lëngetorja l-ë shndrrohet ne j-ë.
kamba----që mba
karthiza----që thiz
Por me interesanti eshte gjuni. Bashketingellorja e dyfishte gj na bind se ajo eshte evoluim i q-së. Pra ne te vertete gjuni=q' u ni. Qe kjo eshte e vertete e verteton dhe fjala simoter ne anglisht:
Etimologjia e emrit gardh X60c3p

ne latinisht:
genu, genus N N 4 2 N [XXXBX]
knee;

ne greqishten e vjeter:
Etimologjia e emrit gardh 2cscfgk

Pra sic shihet eshte fjala shqipe gju(e pashquar), gjuni(e shquar-geg), gjuri(e shquar-tosk).
Cdo te thote kjo dhe pse eshte shqipja burimi?
Eshte shume e thjeshte: me u çu( me u qu-ne dialektin tend). Pikerisht per kete sherben gjuni: per tu çuar= me u çun.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  Xh.Gashi Wed Feb 11, 2009 10:47 am

Zeus ka shum emra qe qojn tek burimi kryesore i ketyre emrave qe permenda me lart e ky eshte emri Njeri njeriu apo dheu apo numri nje

Per emrin kamb pelqej deri diku me mendimin tuaj por dyshoj sepse emri i thikes qe eshte i ngjajshem me emrin e kambes na e skjaron kuptimin e emertimit per nga pamja- forma dhe jo kuptimi funksional i kambës .
Kjo germa b te kamba per mendimin tim paraqet gjithashtu numrin Dy-Bi
Pra njejsi kama
shumsi kam-bet
Edhe gardhi mos te kishte bazen paraprirse njishin apo Kujin nuk do ta kuptimin keshtu qe une dhash vetem shembuj ,analizojeni emrin e kerthizes me emrin kard,hard, heartz,serce dalin te huazuar nga emri i gjuhes sone
po jo nga organi zemres por nga KËRTHIZA .


Last edited by Xh.Gashi on Wed Feb 11, 2009 3:04 pm; edited 2 times in total
Xh.Gashi
Xh.Gashi
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 12
Age : 65
Location : Prishtine
Registration date : 2009-02-10
Points : 1
Reputation : 0

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  zojs Wed Feb 11, 2009 1:28 pm

Xh.Gashi wrote:Etimologjia e emrit gardh
Eshte paraqitja ime e pare ne kete forum ju pershendes te gjithve dhe mire se u gjej.
Pasi u kyca ketu per fillim mendova qe ne start te hy me nje teme te re pakashum per tju angazhuar ne nje horizont te ri te analizimi te emrit
Me intereson te di se pse te disa gjuhe europiane te shum emra baza formuese e disa emrave eshte emri- fjala gardh per sh.
GARDA-ushtria elite
GARTEN-oborr
CARD-zemer
HARTZ-zemer
SËRCE-zemer
Ne te verrtet baza formuese emrit gardh na del tek emri Dhemetra nga i cili emer mendoj se jane formuar edhe shume emra te gjuhes sone psh emrat zemer,themer, femer ....
Pra kush eshte ama e njerzimit perpos planetit toke ,dheut , shumsi i emrit dhe ne dialektin gege esht dhenat ne toskerisht dherat , ketu shfaqet edhe baza formuese e emrit Tera .
Shembull disa emra ne gjuhet sllave
ZHENSKA-femer
ZEMLJA-toka e me shume eshte e ngjajshme me emrin ton Zemra
PETA -themra qe vie nga emri bota e bote eshte dheu
Ka shume emra tjere e jane te shumte per ti permend me radhe ketu duhet analizue ne hollesi emrat pamvaresisht se ciles gjuhe i perket seicili emer.
Kush di te shpjegoj dicka me shume le te urdheroj,cili do ishte mendimi juaj.

Mirëseerdhe, xh.gashi, jemi bashk edhe tek forumi 'i madh' dhe kemi shkëmbyer shumë mendime ethymologjike, çfarë të respektoj për mendimet origjinale 'jashtshkencore', në disa analiza... them (ethymologji) ngase unë kuptoj diç tjetër me etimonin greqisht, që merret si drejtues, timon, etimon i prejardhjes së fjalëve - por që në fill desha të bëj një elaborim, rreth emrit etimologji, që na mbeti edhe në shqip - mendoj se është gabimisht, e duhet ethymologji-a, ngase 1. sllavëve nuk ua qet Goja tingullin dyfish TH, ashtu sikur në shumë fjalë e emra i.e. dhe unë mendoj se, fjala kompozitë - etimologji-a, nuk ka të bëj me drejtim logjik të prejardhjes së fjalës, emrit, por me një thyerje logjike të fjalës, a emrit, duke gjetur prejardhjen e vërtetë, ku në një fjalë a emër fshihen një a disa fjalë edhe do thosha edhe fjali të tëra, që duhet thyer, 'coptuar' fjalën, emrin, operacion linguistik, që të gjejmë në secilin difto nga rrënjefjale, çka mund të ketë në të vërtetë dhe si erdhi ajo fjalë e gatshme, që na duket?! Ky prolog ethymologjik (do të thosha) na drejton pikësëpari me titullin e themës e gjithçka ka të bëjë me prejardhjen e fjalëve, ngase kur bëjmë analizën e sintezën e një fjale, emri, na nuk po drejtojm asgjë (etimon, greqisht), por po thyejmë logjiken e fjalës, e po gjurmojmë në atë 'copëtim' fjale, si operacion linguistik (sikurse operacioni kirurgjik), të dihet konkretisht se çka ka brënda një fjalë a emër?! ÇKA FSHEHET NË NJË FJALË? (sa për fillim) jo (etimon,greq=drejtues, por etyme logjika, logjikëe thyer, operacion linguistik brenda fjalës).

ETHYMOLOGJIA E EMRIT SHQIP - GARDH

(me pak fjalë) fjalët e gjuhëve indo-europiane (i.e), ato më kryesoret, ethymologjinë e kanë shqipe. Gard, guard, bodyguard, gardian, gardist, garten, kindergarten, guardian, garda (kombëtare) e shumë tjera... vinë nga fjala shqipe GARDH-i
ku edhe ZEUS10, thekson një thyerje logjike të emrit, 'copëtim' operacion linguistik, se çka fshihet në emrin gardh, duke ndarë emrin në pjesë, difton gje e rrokje e rrënjëfjale e deri tek tingujt, mund të zbërthehet edhe fjala - gardh... ga+rdh=gardh apo g+a+r+dh=gardh, gardhi, gardhiqe-t-ve-vet (shumësi)

Kjo fjalë aq e lashtë PIE është vet kuptimi i mbrojtjes (personale, grupive, shtetërore, pushtetërore etj.), por vetëm në dy pjesët e emrit gardh, ga+rdh=gardh, diftongu GA, mendoj ashtu sikur e kam studjuar, është vet kuptimi i tokës, mbrojtja e tokës, vet litosfera, ku ky diftong, vie nga fjala shqipe GACË, gaca, gaca e zjarrit. Pse gaca e zjarrit? Sepse vet toka ishte trup i zjarrtë, copë diellore, zjarr diellor, GACË DIELLORE, do të thosha, e nga kjo vie ga-ge, gea=dheu, toka, e deri tek mythologjia antike Gea (perëndesha e Tokës) ku kemi dy tingujt e-a, GEA... Ndërsa, pjesa e dytë e emrit gardh - rdh, është e fshehur në të fjala - radhë, radha, radhët. rradhitja etj., si kuptim i mbrojtjes, rojes së tokës (me gardh, gardhiqe), poashtu edhe vet mbrojtja e njeriut, personit, grupit a vet popullit, atdheut e shtetit... gardh - gard, ngase mbeti nga sllavishtet, duke mos mund ta theksojnë tingullin dyfish shqip DH, po mbeti D, ashtu sikurse tek emri dardhë, bardhë, etj., ku thohet dard (dardan), bard (bard poetik)

...sa për fill, fillim, të shkon puna përfillit...Wink
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  Xh.Gashi Wed Feb 11, 2009 2:25 pm

Ju lumte zeus10 e zojs afer jemi megjithate une bazohem me shume tek planetet numrat apo tek anatomia e trupit te njeriut ndoshta e kam pakez me te veshtirse ju per tua shpjeguar por besoj se do te mundohem gjer ne fund pra edhe pse nuk perputhen mendimet e mia me te tjerve kjo s'eshte hera e pare.

Fjala ETHIMO-logji per mendimin tim eshte vecim ,hetim apo analizim
Fjala log per mendimin tim eshte lek-koke die drit lua nr 10 ndersa O eshte 24 dhemb 24 pleq bardh-zi err terr mire keq mesi sepse ketu na del numri i mesit numri pes planeti Jupiterit por kjo G =1 gjea njeri dheu eshte e rendesis se veqant eshte zemra

Nuk do te thellohem te kjo fjale por me intereson te di pse trupi njeriut eshte bazaformuese e shume emrave ne gjuhen tone.
Xh.Gashi
Xh.Gashi
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 12
Age : 65
Location : Prishtine
Registration date : 2009-02-10
Points : 1
Reputation : 0

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  Xh.Gashi Wed Feb 11, 2009 2:51 pm

Nuk do te thellohem te kjo fjale por me intereson te di pse trupi njeriut eshte bazaformuese e shume emrave ne gjuhen tone.[/quote]Etimologjia e emrit gardh Staticy2[/img]
Xh.Gashi
Xh.Gashi
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 12
Age : 65
Location : Prishtine
Registration date : 2009-02-10
Points : 1
Reputation : 0

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  zojs Wed Feb 11, 2009 3:05 pm

Xh.Gashi wrote:Ju lumte zeus10 e zojs afer jemi megjithate une bazohem me shume tek planetet numrat apo tek anatomia e trupit te njeriut ndoshta e kam pakez me te veshtirse ju per tua shpjeguar por besoj se do te mundohem gjer ne fund pra edhe pse nuk perputhen mendimet e mia me te tjerve kjo s'eshte hera e pare.

Fjala ETHIMO-logji per mendimin tim eshte vecim ,hetim apo analizim
Fjala log per mendimin tim eshte lek-koke die drit lua nr 10 ndersa O eshte 24 dhemb 24 pleq bardh-zi err terr mire keq mesi sepse ketu na del numri i mesit numri pes planeti Jupiterit por kjo G =1 gjea njeri dheu eshte e rendesis se veqant eshte zemra

Nuk do te thellohem te kjo fjale por me intereson te di pse trupi njeriut eshte bazaformuese e shume emrave ne gjuhen tone.


Na lumtë të gjithve, nëse bëjmë punë, xh.gashi, ishte një gjuhë PIE paraindo-europiane, që emërtoi Tokën e Qiellin, e Njeriun me 577 eshtrat e tij, e më emërtime organesh trupore, gjymëtyrësh...kjo është një mathematikë e jetës, do thosha nga numri në fjalë, emërtime, ndërato më të hershmet - e pse tash Shqipja ka fuqi të gjurmojë deri në thellësi qiellore, na nuk kemi faj, por duhet krenuar e punuar shumë më tepër se sa na diktojnë kushtet tona... Nuk e di sa më kuptove, rreth fjalës etimologji, si pikënisje përçfarë po flitet e veprohet, por e ceke: ethymologji- veçim (hetim analizimi), kuptove se nuk ka të bëjë me fjalën greke etimon=drejtim, por me fjalën - thyerje logjike, veçim, ndarje, prerje operacionale linguistike edhe fjala e dytë - log, kuptohet si provë, shesh meidani, log burrash, log kuvendi, vend sprovimi i shkathësive psiko-fizike, në rastin tonë sprovë, log, provim i shkathtësive intelektuale, si shkencë, ku secila shkencë ka pjesën LOG-i-a...

posa ta kuptojmë fillin, puna vete mbarë
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  zojs Wed Feb 11, 2009 3:22 pm

Xh.Gashi wrote:Nuk do te thellohem te kjo fjale por me intereson te di pse trupi njeriut eshte bazaformuese e shume emrave ne gjuhen tone.
Etimologjia e emrit gardh Staticy2[/img][/quote]


baza formuese e shumë emrave, mbiemrave, foljeve...është nga jeta, profesioni, natyra, psh. nga kafshët, bishat, shtazër, kafshët shtëpiake, lidhen shumë sosh: kalë, kali = kala, kaloj, kalim, kalimtar-i-e-et-ët,/ kaluar, kalon klasën, kalon provimin, kalon urën, shtegun, foljet kalimtare, jokalimtare etj., mora vetëm një shëmbull (se kemi qeni, lopa, klyshi, kudra, pula, gjeli, dhija, cjapi, gomari, maca, etj., ku nga secila kemi fjalë e fjalëformime shqipe edhe i.e edhe PIE)- kurse, pa u thelluar, emërtimet e pjesëve të trupit të njeriut, ku nga fillesa - TRUPI (trup, trupoj...tru, truni, truri, trumcak-u, trull, truall, trullim, trullosje, truproje, trusk, truq (grumbull) etj., është rrënjefjala TRU - poashtu, te KRY-E, (kryetar, kryesor-e-ja-et-ët, kryp-kripë, kryeqytet, kryekomandant, krylanë, kryspë, kryeneq, kryefortë, kryefortësi-a, kryeplak, krypore, kryengritës-i-e-et-ët / ...në mungesë kohe kaq...
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  ZEUS10 Wed Feb 11, 2009 4:01 pm

Dua te bej nje nderhyrje te vogel meqe une nuk kam si te jem dakord me versionin tuaj per fjalen etimologji.
Zyrtarisht ajo perkthehet: fjala e vertete prej ""greqishtes"" etymos+logos
ku etymos=e vertete

Etimologjia e emrit gardh Pictur10

dhe logos=fjale.

Por cfare eshte etimologjia? Eshte shkenca qe studjon burimin e fjales dhe zhvillimin historik te saj, pra menyren si eshte shqiptuar fjala.
Prandaj une mendoj se fjala """""greke""""" etumos ka te beje me fjalen thum, e thumja(=menyra e te shprehurit) dhe buron nga folja them, nga e cila morren emrin dhe themistet, profetet(thënësit e fjales se Perendise):

Etimologjia e emrit gardh 2agouo6
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  zojs Wed Feb 11, 2009 4:18 pm

ZEUS10 wrote:Dua te bej nje nderhyrje te vogel meqe une nuk kam si te jem dakord me versionin tuaj per fjalen etimologji.
Zyrtarisht ajo perkthehet: fjala e vertete prej ""greqishtes"" etymos+logos
ku etymos=e vertete

Etimologjia e emrit gardh Pictur10

dhe logos=fjale.

Por cfare eshte etimologjia? Eshte shkenca qe studjon burimin e fjales dhe zhvillimin historik te saj, pra menyren si eshte shqiptuar fjala.
Prandaj une mendoj se fjala """""greke""""" etumos ka te beje me fjalen thum, e thumja(=menyra e te shprehurit) dhe buron nga folja them, nga e cila morren emrin dhe themistet, profetet(thënësit e fjales se Perendise):

Etimologjia e emrit gardh 2agouo6


edhe pakëz spjegim:
Unë them se fjala etimologjia është me prejardhje illirishte-shqipe, e thyme logjika, se dihet si është zyrtarisht, por asgjë nuk është zyrtare në shkencë, asgjë absolute, gjithçka është relative në shkencat sociale dhe pikërisht edhe po bëjmë ndriçimin e drejtimin e historiografisë, përmes fonetikes historike shqipe e morfologjisë historike shqipe - sepse nuk është gjithçka greke as latine as sllave, por ishte një gjuhë burim i përbashkët indoeuropianistik, e ai burim padyshim ishte illirishtja pellgasgjike!

Vet fjala greke etimon=drejtim, timon makine etimon, nuk qendron, ngase nuk bëhet fjalë për burim, por për veçim, ndarje opreracion fjale në pjesë të saja, operacion linguistik, sikurse operacioni kirurgjik, të dihet origjina (ai burimi). Kuptoj se është pakëz vështirë të kuptohet e vërteta, por Shqipja ka fuqi spjeguese edhe të Antikes Botërore e Antikuitit (antikitet, sll.).
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  Xh.Gashi Wed Feb 11, 2009 6:53 pm

Zojs e di qe trupi njeriut ka 557 eshtra por jam munduar te paraqes ato qe jan me simbolike ne veqanti ato eshtra qe jan edhe te punuara te veshja kombtare e qe simbolizojn ne nje aspekt sistemin diellor duke shtuar Hanen

1 koka /plisi ,diellin

2 shpatullat
2brrylat
gjamadani

2 kokerdhokat xhepat
2 gjunjt
2 zogjt e kambve
tirqt
Mendoj se keto shenja ne veshje kombtare si te te Hektori ashtu edhe te nje Rugovas qe vishet me veshje kombtare kan kete kuptim.

Zeus besoj se ke lexue Hanin ; cka paraqet te gjuha shqipe numri 52 ,cka ka identifikue filologu Han me numrin 52 ishin diftongje apo cka se nuk me kujtohet,tregona sepse besoj qe ke njohuri ,jane disa gjera qe ne fakt duhet tu japim rendesi te veqant.
Me falni ndoshta paksa ndonjenit i duken keto bindjet e mia paksa te pa vlera por une njeher kam thene te fsh se germat ,numrat,dhe gjuha jone i kan bazatformuese tek sistemi jon diellor .


Last edited by Xh.Gashi on Thu Feb 12, 2009 6:16 am; edited 1 time in total
Xh.Gashi
Xh.Gashi
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 12
Age : 65
Location : Prishtine
Registration date : 2009-02-10
Points : 1
Reputation : 0

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 7:29 pm

zojs wrote:
ZEUS10 wrote:Dua te bej nje nderhyrje te vogel meqe une nuk kam si te jem dakord me versionin tuaj per fjalen etimologji.
Zyrtarisht ajo perkthehet: fjala e vertete prej ""greqishtes"" etymos+logos
ku etymos=e vertete

Etimologjia e emrit gardh Pictur10

dhe logos=fjale.

Por cfare eshte etimologjia? Eshte shkenca qe studjon burimin e fjales dhe zhvillimin historik te saj, pra menyren si eshte shqiptuar fjala.
Prandaj une mendoj se fjala """""greke""""" etumos ka te beje me fjalen thum, e thumja(=menyra e te shprehurit) dhe buron nga folja them, nga e cila morren emrin dhe themistet, profetet(thënësit e fjales se Perendise):

Etimologjia e emrit gardh 2agouo6


edhe pakëz spjegim:
Unë them se fjala etimologjia është me prejardhje illirishte-shqipe, e thyme logjika, se dihet si është zyrtarisht, por asgjë nuk është zyrtare në shkencë, asgjë absolute, gjithçka është relative në shkencat sociale dhe pikërisht edhe po bëjmë ndriçimin e drejtimin e historiografisë, përmes fonetikes historike shqipe e morfologjisë historike shqipe - sepse nuk është gjithçka greke as latine as sllave, por ishte një gjuhë burim i përbashkët indoeuropianistik, e ai burim padyshim ishte illirishtja pellgasgjike!

Vet fjala greke etimon=drejtim, timon makine etimon, nuk qendron, ngase nuk bëhet fjalë për burim, por për veçim, ndarje opreracion fjale në pjesë të saja, operacion linguistik, sikurse operacioni kirurgjik, të dihet origjina (ai burimi). Kuptoj se është pakëz vështirë të kuptohet e vërteta, por Shqipja ka fuqi spjeguese edhe të Antikes Botërore e Antikuitit (antikitet, sll.).

ketu me duket se do kalojm me mire se andej nga ata qe kishin vdekur per filozofin--uroj qe moderatori te mos na hyje dore me dru edhe ketu.

ne radhe te pare "etimologjia=fjalegatshme"pasi rrjeth nga fjalet "etimo=gati" edhe "logo=fjale"

etimologjia eshte shkaku kryesore qe e ka shendrruar gjuhen greke kohe mbas kohe.p sh fjala "aftoqinito" eshte nje fjale etimologe greke pasi perbehet nga dy fjale "greke" "afto=vete" edhe "qinito=levizese"--edhe po keshtu greqishtja prodhon fjale te reja duke kryer pastrimin e gjuhes se vete.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 7:37 pm

per sa i perket Themis me duhet te " theme" ate qe po "theme".Kjo fjale lidhet me vjershimin-ligjet-thenien-te thenat.

shihni Hesychii Aleksandrinas --sipas kurt latte

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  sulioti Thu Feb 12, 2009 1:24 pm

ZEUS10 wrote:Dua te bej nje nderhyrje te vogel meqe une nuk kam si te jem dakord me versionin tuaj per fjalen etimologji.
Zyrtarisht ajo perkthehet: fjala e vertete prej ""greqishtes"" etymos+logos
ku etymos=e vertete

Etimologjia e emrit gardh Pictur10

dhe logos=fjale.

Por cfare eshte etimologjia? Eshte shkenca qe studjon burimin e fjales dhe zhvillimin historik te saj, pra menyren si eshte shqiptuar fjala.
Prandaj une mendoj se fjala """""greke""""" etumos ka te beje me fjalen thum, e thumja(=menyra e te shprehurit) dhe buron nga folja them, nga e cila morren emrin dhe themistet, profetet(thënësit e fjales se Perendise):

Etimologjia e emrit gardh 2agouo6


Duke marre parasysh se greqishtja e vjeter eshte me afer dialektit geg them se ke shume te drejt, ne menyren se si e shpjegon me siper
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  alfeko sukaraku Thu Feb 12, 2009 3:32 pm

sulioti

fjala merre edhe kuptimin qe e perdore Zeusi.Por kryesisht ajo tregon ate qe shpjegova me larte.Une jame njohes i shkelqyer i greqishtes edhe njohes i mire i greqishtes se lashte.Shkenca e etimologis tregon prejardhjen e fjaleve kryesisht edhe tregon se "kjo fjale dele nga kjo fjale".Harroje etimologin e meyer ,ajo munde te quhet bordellologji por kurre etimologi.

perdoret ndryshe edhe keshtu

ine etimologos=eshte fjalegatshem=e ka pergjigjien ne maje te gjuhes.

ndersa Them-themis=thenia--pranohet si fjale shqipe nga njohsit e ceshtjes.

kujtojm se greqishtja e ruan ket efjale te shqipes ne formet "the=perendi=ajo qe jep ligjet e jetes" -"theos=kryeperendia--me te njejtin kuptim"

flower

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  ZEUS10 Thu Feb 12, 2009 4:11 pm

alfeko sukaraku wrote:sulioti

fjala merre edhe kuptimin qe e perdore Zeusi.Por kryesisht ajo tregon ate qe shpjegova me larte.Une jame njohes i shkelqyer i greqishtes edhe njohes i mire i greqishtes se lashte.Shkenca e etimologis tregon prejardhjen e fjaleve kryesisht edhe tregon se "kjo fjale dele nga kjo fjale".Harroje etimologin e meyer ,ajo munde te quhet bordellologji por kurre etimologi.

perdoret ndryshe edhe keshtu

ine etimologos=eshte fjalegatshem=e ka pergjigjien ne maje te gjuhes.

ndersa Them-themis=thenia--pranohet si fjale shqipe nga njohsit e ceshtjes.

kujtojm se greqishtja e ruan ket efjale te shqipes ne formet "the=perendi=ajo qe jep ligjet e jetes" -"theos=kryeperendia--me te njejtin kuptim"

flower

Alfeko, kur une them zyrtarisht e them me ironi, sepse persa i perket shpjegimit ne shqip jemi te dy ne nje mendje.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  alfeko sukaraku Thu Feb 12, 2009 4:49 pm

Zeus

--mos ma vej re se nuk i kap leht ironit--vetem po qene bajate i lehtkuptoj.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  ZEUS10 Thu Feb 12, 2009 5:13 pm

sulioti wrote:
Duke marre parasysh se greqishtja e vjeter eshte me afer dialektit geg them se ke shume te drejt, ne menyren se si e shpjegon me siper

Ndoshta kjo qe do them tani do te duket shaka nga une, por greqishtja e vjeter eshte nje kombinim gegerisht-laberisht por i perpunuar nga mendjet njerezore. Nuk eshte gjuhe 100% natyrale, por mesa duket rregullat drejteshkrimore te vendosura prej gjuhetareve te lashte kane ndikuar ne kete.
Pra gjuha e shkruar ka qene vendosja brenda binareve gramatikore-drejtshkrimore te gjuhes se folur, pak a shume ajo qe ndodh me gjuhet moderne.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  alfeko sukaraku Thu Feb 12, 2009 5:30 pm

Zeus

shqipja ne lashtesi nuk ka qene gjuhe letrare,ndersa fjaleve shqipe ne greqishten e lashte ju eshte dhene parashtes edhe mbrapashtes greke.p sh.

themi-s.themi-seto.themi-stes

pikerisht ketu ngaterrohen dijetaret botes,ndaj edhe kur flasin per gjuhen greke -sidomos per fjalet e vjetra-mbeshteten tek mbaresat greke per ta quajtur fjalen greke.Ne kete drejtim duhet te ndergjegjezohet bota dijetare ne menyre qe te kuptoj shtesat edhe mbaresat si edhe rrenjen shqipe te fjaleve "greke"

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  ZEUS10 Thu Feb 12, 2009 5:33 pm

alfeko sukaraku wrote:Zeus

shqipja ne lashtesi nuk ka qene gjuhe letrare,ndersa fjaleve shqipe ne greqishten e lashte ju eshte dhene parashtes edhe mbrapashtes greke.p sh.

themi-s.themi-seto.themi-stes

pikerisht ketu ngaterrohen dijetaret botes,ndaj edhe kur flasin per gjuhen greke -sidomos per fjalet e vjetra-mbeshteten tek mbaresat greke per ta quajtur fjalen greke.Ne kete drejtim duhet te ndergjegjezohet bota dijetare ne menyre qe te kuptoj shtesat edhe mbaresat si edhe rrenjen shqipe te fjaleve "greke"

Problemi eshte se asnje dijetar i huaj cilesor dhe i pavarur nuk e studjoi shqipen me themel. Ata pak qe e bene u cuditen nga magjia e saj.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  alfeko sukaraku Thu Feb 12, 2009 5:42 pm

Duhet te shkruajm me shume ne anglisht per keto ceshtje--ne menyre qe te reklamojm sa do pak te verteten e lashtesis

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  ZEUS10 Thu Feb 12, 2009 5:45 pm

alfeko sukaraku wrote:Duhet te shkruajm me shume ne anglisht per keto ceshtje--ne menyre qe te reklamojm sa do pak te verteten e lashtesis

Une mundohem, prandaj dhe forumin e ndertova ne anglisht, por ti harrove Alfekon....
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum