ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Etmologjia e emrit Athina.

2 posters

Go down

Etmologjia e emrit Athina. Empty Etmologjia e emrit Athina.

Post  ZEUS10 Mon May 11, 2009 11:18 am

Mendimi im, eshte se Athina nuk ka te beje me thanen. Athina, ishte nje perendeshe e rendesishme ne panteonin Olympas. Etimologjia e emrit te saj, vertitet rreth disa fjaleve shqip, ku dy me te mundshmet jane:
1. Thanje-----ne kuptimin e ligjerates
2. pa-Thyen-----ne kuptimin e pathyeshmerise
Le ti marrim nje nga nje:
1. Athena (quajtur Athene, Attic: Ἀθηνᾶ, Athēnâ ose Ἀθηναία, Athēnaía, Ἀθηναίη, Athēnaíē, Ionic: Ἀθήνη, Athḗnē, Doric: Ἀθάνα, Athána.
Kjo per faktin qe ajo ishte Perendeshe e Filozofise dhe Mencurise.
Te dyja keto funksione, jane te lidhura pazgjithshmerisht me ORATORINE ose me ligjeraten, qe ne shqipen e vjeter(dhe ne shqipen popullore), quhet thenje. Mencuria flet, filozofia gjithashtu, lidhja e Athines me thenjen eshte me e qendrueshmja dhe me e besueshmja.
2. Athina kishte nje epitet: Athina parthenon, qe ne filologjine moderne, perkthehet ma 'naivitet' e virgjer:
Etmologjia e emrit Athina. Altg0y
A ishte vertet ky kuptimi i epitetit?
Sigurisht qe jo. Athina ishte perendia e mendimit te 'armatosur', pathyeshmerise te tij, fuqise absolute(te pathyeshme) te mencurise.
Pra emri i Athinas eshte forma e vjeter e fjales shqip: pathyen=pathyer(e pa prisheshme)
Etmologjia e emrit Athina. 30x8iux
Sigurisht qe athyen eshte e perbere prej parafjales negativuese pa( ne "greqishten" e lashte à) dhe foljes thyen:
Etmologjia e emrit Athina. 2afhaqf
thrayein(greqishte e vjeter)=thyen(shqip)
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Etmologjia e emrit Athina. Empty Jam dakort me shpjegimin tend miku im Zeus10 por mund te jete dhe keshtu;

Post  sulioti Mon May 11, 2009 3:13 pm

ATHINA=A+THINA
A=E
THINA=THENA=DEGJUARA ne kuptimin se e kishte namin e madh ishte shume E THEN =SHUM E DEGJUAR.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 42
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum