ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Etimologjia e emrit Kanun ose Kanon

5 posters

Go down

Etimologjia e emrit Kanun ose Kanon Empty Etimologjia e emrit Kanun ose Kanon

Post  AuLoNa Thu Apr 16, 2009 4:53 pm

Ishte hapur nje debat mbi emrin e "Kanunit" dhe etimologjise se tij ne nje video, kur nje nga debatusit kembngul qe emri Kanun vjen nga Arabishjta qe do te thote Ligj. Mundet dikush te shtejlloje kete me teper qe te kemi me dijeni rreth saj!?


Last edited by AuLoNa on Thu Apr 16, 2009 10:54 pm; edited 1 time in total
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Etimologjia e emrit Kanun ose Kanon Empty Re: Etimologjia e emrit Kanun ose Kanon

Post  orakulli Thu Apr 16, 2009 10:40 pm

E ka marre gj.Shqipe nga arabishtja,apo e ka marre arabishtja nga Shqipja?Kur e ka marre shqipja para turkut,sepse regullat duket qe kjane shume te vjetra,apo kur erdhi Turku?Ku eshte me i vjeter ne vendqendrim populli qe flet gjuhen shqipe apo populli arab?
Kanun=kanon,do te ishte arabe nese arabet di te kishin ne gjuhen e tyre foljen "ka".Une kam,ti ke,ajo,ai ka..Por kjo folje nuk tregon posedim vetem per neve njeriun,por edhe per sendet,kafshet ete tjera.Ne gjuhen arabe mungon kjo folje ne kete forme???E sakta e fjlaes se pare eshte.kanon,ne ndryshimin fonetik ka perfunduar sot "kan un".Kuptimi;kan nje lidhje regullash te perfunduara(vendosura).Kuptimin ne shumicen e rasteve e japin kycet kodike,si celesi "o".Kan "o"-n.Kemi vendosje te "o" ne gjine kallzore.perputhet plotesisht me ndertimin e gjuhes Shqipe."O" kerkoni ta gjeni tek fjale te tjera se cfare matrice dhenese teper e komplikuar qe eshte.Mund te them qe eshte nje nga bazat e gjuhes shqipe,por jo me e rendesishmja.Disa prej tyre fshihen ne "u" qe eshte qe transformim fonetik nga folesit e gjuhes shqipe.Po keshtu "luM","grua-groa e tjera.Lidhja qe ndjek ky zhvillim eshte i-is,a-as,e-es,u-us,o-os.kuptimi eshte "eshte".Keshtu fluturon ne helene"os",kalon ne latine "us" por qe jane vecse kombinacione kodike qe mbartin nje llogjike ndertimore jashtezakonisht te komplikuar.Tzamerishtja,anglishtja dhe gjermanishtja mbajne kombinacionin"is" ne format "tz;isht",Angl:iz,Gjer:ist.Kjo eshte forma me e vjeter.pastaj vjen forma as,ast,asht,pastaj vjen forma es-est-eshte e perdorur ne latinishte dhe tosk(jo tzame) dhe forma os,ost e persorur ne mbaresat helene si dhe forma e humbur us,ust,usht e cila gjendet vetem ne mbaresat e shqipes.Ketu flasim per nji gjuhe shme me te vjeter se gjuha arabe e bere nga xhamite ose gjuha greke e re e bere nga kishat.Por keto xhami dhe kisha,me e habitshmja kjo per mua, i dinin dhe i perdornin keto kode ne ndertimin e gjuhes se re te besimtareve te tyre duke ndertuar njekohesisht dhe ni komb te ri.Shembueshte pershembull percaktimi "mavro=i zi",i cili kalon per (e)merin e bubuzhelit,buburecit,kacabuse ne "marv" ,ne gjuhen e ilireve te sllavizuar nepermjet kishes se re ortodokse.Ketu gabon p.sh Meyer.Gabimi eshte padashje?Shihet qarte qe baburec i shkodrances(qe formojne edhe fjale te reja ne ditet tona si psh.cakramagoten,qe eshte metode e gjalle ndertimore shume shkencore) nuk ngjashmeri te ashtuquajtur etimologjike me fjalen e gjuhes serbe.A i falet ky fak nje gjuhetari ne nivelin e tij(me sakte ne nivelin e fames se tij)???Si mund te thuash e te dalesh ne perfundimin qe baburec vjen nga.marv??Per te nxjerre perfundimin qe gjuha shqipe ka huazime nga Serbishtja???Po kjo nxjerr nga ana tjeter qe fjala e re greke e vendosur nga kisha "mavro" kalon ne gjuhen serbe me ane te kishes per te percaktuar nje fjale te re per besimtaret e nji kombi te ri "marv"=i ziu,qe eshte njgjyra e ketij insekti.Po keshtu ndodh e njejta gje me ngaterresen dashakeqese qe behet nga jogjuhetaret(ndonjhere dhe gjuhetare).Eshte njesoj si fjala "dollap" qe thuhet se vjen nga turqishtja,por turqishtja nuk disponon kombinacionet foljore "dol-doli-del-der-dor-" dhe " hap" qe tregojne dy veprimet e domosdoshme per te bere te mundur perdorimin e tyre(sidomos sensi "dicka qe hapet").Dhe po te kemi parasysh transformin fonetik "l-r" ajo shkon tek "dorhap".Megjithate ne te dy rastet ajo merr kuptim vetem me ane te foljeve te gjuhes shqipe,ndersa ne turqishte eshte nje vrime e zeze e pakuptuesheme dhe e palidhshme me koncepte te tjera te peraferta ndertimore te kesaj gjuhe.
Fonetika e gjuhes shqipe eshte aq e komplikuar dhe po aq e pastudjuar.Gjithashtu menyra e formimit te fjaleve dy e meshume rrokeshe e pastudjuar.Gjithashtu studimi grafik i fjaleve te saj,i pa studjuar.Shqipja eshte gjuhe hyjnore dhe smund te ngaterrohet kollaj ne flliqesine dashakeqe nga njera ane dhe pasoje e injorances se ulet,te njerzeve te thjeshte jo gjuhetare, dhe te injorances se larte,gjuhetareve nga ana tjeter.Kanoni mund te jete e vjeter si fjale,dyshoj une,dicka 25 mije vjet e ndoshta me shume.
Shikon avatarin tim qe eshte nja 4000 mije vjet me i vjeter se alfabeti egjyptian per te kuptuar dicka reth "O" e gjyesem "O"-se ose "D"-se si dhe fjalen "dor" gje ben "muuuuuuuuuuu" e shkruajtur 8500 vjet me pare.


Last edited by orakulli on Thu Apr 16, 2009 10:52 pm; edited 1 time in total
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Etimologjia e emrit Kanun ose Kanon Empty Re: Etimologjia e emrit Kanun ose Kanon

Post  AuLoNa Thu Apr 16, 2009 10:49 pm

Flm shume orakulli per informacionin...Smile
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Etimologjia e emrit Kanun ose Kanon Empty Re: Etimologjia e emrit Kanun ose Kanon

Post  1bilderberg Fri Apr 17, 2009 4:24 am

A mund te themi se fjala latine CANONE rrjedh nga fjala CANTARE?

E bej kete pyetje pasi duke marre parsysh faktin se ligjet e zotave pagane ne boten e lashte kendoheshin nuk lexoheshin, i bie qe rrenja e fjales Canone (Canon ne anglisht) te rrjedh nga fjala Cantare= Kendoj, ....kjo fjale eshte e ngjashme me shqipen e dialektit geg KENON / KANON (kendon) dhe eshte e njejte pasi shkronja C dhe K ne lingusitike jane te barasvlefshme!

Nese fjala shqipe KANUN (ligj) rrjedh nga CANONE (ligj) qe perdoret edhe ne gjuhen e sotme italiane behet fjale per nje huazim nga "latinishtja" e lashte, nga pellazget e lashte!!

Ndofta gabohem.... Rolling Eyes

1bilderberg
Veteran Member
Veteran Member

Male
Number of posts : 236
Registration date : 2009-01-28
Points : 38
Reputation : 20

Back to top Go down

Etimologjia e emrit Kanun ose Kanon Empty Re: Etimologjia e emrit Kanun ose Kanon

Post  sulioti Fri Apr 17, 2009 5:43 pm

1bilderberg wrote:A mund te themi se fjala latine CANONE rrjedh nga fjala CANTARE?

E bej kete pyetje pasi duke marre parsysh faktin se ligjet e zotave pagane ne boten e lashte kendoheshin nuk lexoheshin, i bie qe rrenja e fjales Canone (Canon ne anglisht) te rrjedh nga fjala Cantare= Kendoj, ....kjo fjale eshte e ngjashme me shqipen e dialektit geg KENON / KANON (kendon) dhe eshte e njejte pasi shkronja C dhe K ne lingusitike jane te barasvlefshme!

Nese fjala shqipe KANUN (ligj) rrjedh nga CANONE (ligj) qe perdoret edhe ne gjuhen e sotme italiane behet fjale per nje huazim nga "latinishtja" e lashte, nga pellazget e lashte!!

Ndofta gabohem.... Rolling Eyes


Ja pra ky eshte sekreti, secili hedh pak drit, dhe te gjith bashk nxierrim ne drit dicka te re, ne interes se gjuhes dhe vetes ton si shqiptar.

Per te dal deri te kanun, po bej nje parantez .Te gjitha materilaet historike, jan perciellur ne kulturen pellazge, goj mbas goje, deri sa ato erdhen ne leter.Kete na e tregon me qart, fjala e lashte shqipe (tregudhi)=kenga(gr moderne).Tregudhi eshte treguesi i udhes se historis se lashte, e perciell gojarisht, nga rapsodet.Tani po lidh fjalen tregudhi me fjalen kno( geg)ose knon,=kendon.

Per te kuptuar kete, duhet te kemi pak imagjinat, dhe te ecim ne koh ne kohen e njerezve,ku gjerat transmetoheshin me goje e me tregime rapsodike,pra nese dikush do donte te dinte dicka, per nje histori te caktuar, do i bente pyetjen rapsodit;a-ke-ni=a ke degjuar filan histori?Dhe normal rapsodi (par+sodhi)=sodhi historit e te pareve,do ishte pergjigjur,po e kam+ni, dhe njerzit i than me nje goj, formen e re te fjales kam+ni ose (ai) ka ni, ne knona=kendona ato qe ke ni-nigjue.Cka do te thote se dhe KANUN ka ardhur goje mbose goje sic e shpejgova me lart.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Etimologjia e emrit Kanun ose Kanon Empty Re: Etimologjia e emrit Kanun ose Kanon

Post  Leka Fri Apr 17, 2009 8:07 pm

AuLoNa wrote:Ishte hapur nje debat mbi emrin e "Kanunit" dhe etimologjise se tij ne nje video, kur nje nga debatusit kembngul qe emri Kanun vjen nga Arabishjta qe do te thote Ligj. Mundet dikush te shtejlloje kete me teper qe te kemi me dijeni rreth saj!?

i KANUN
e KANUN
te KANUN


KANUNI ashte i t'KANUNVE t'pare, pra atyne qe ishin dhe nuk jane ma, stergjysherit tone.

Fjala "KANU" bashke me te mbijetuan ne ato zona ku thundra e turkoarabeve nuk ka guxue e nuk ka ken e mujtun me shkele kurre. Tashti si na doli fjale arabo turke?

Besa e Zotit sot me llomin qe ka hy ne Shqiperi qe nga vitet 93 e siper ku rrajte e t'cileve jane aq te gjata sa shume pak kushe jau din, nuk befasohem me pretendime te tilla.

KANUNI ashte shpirti, feja, gjaku ndergjegjja dhe gjdo gje e te qenit Shqiptar, e kur njiri sulmon shpirtin e vet dihet se vuan dhe gjendet i humun dhe pa shprese.
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Etimologjia e emrit Kanun ose Kanon Empty Re: Etimologjia e emrit Kanun ose Kanon

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum