ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perplasje kodikesh gjuhesore ne distance te madhe vendore.

2 posters

Go down

Perplasje kodikesh gjuhesore ne distance te madhe vendore. Empty Perplasje kodikesh gjuhesore ne distance te madhe vendore.

Post  orakulli Sat Apr 04, 2009 5:54 pm

Pse ne gjuhen Itza Maya te Amerikes latine kemi;
1.al=fial,say
2.al=dial>djal,young child
3.balah=tani,(tzame)tanja,now(nau)
4.hanbil=ha,(angl)eaten
4.2.han=ha,(angl)eat
4.3.han'al=ushqim,food
5.but=fut
6.chup(çup)=femer,women
7.etok=shok,friend
8.holeh=dje,yesterday
9.Hol,pol=kok(e),head
10.ich(iç)=si,sy,eye
11.na=nan,nane,nene,mother
...........
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Perplasje kodikesh gjuhesore ne distance te madhe vendore. Empty Re: Perplasje kodikesh gjuhesore ne distance te madhe vendore.

Post  1bilderberg Fri Apr 10, 2009 10:29 am

Shume interesante kjo Orakull, nuk i dija ...
Ke mundesi te sjellesh burimin dhe te tjera materjale dhe info??

1bilderberg
Veteran Member
Veteran Member

Male
Number of posts : 236
Registration date : 2009-01-28
Points : 38
Reputation : 20

Back to top Go down

Perplasje kodikesh gjuhesore ne distance te madhe vendore. Empty Re: Perplasje kodikesh gjuhesore ne distance te madhe vendore.

Post  orakulli Fri Apr 10, 2009 12:20 pm

Harrova te shkruaja qe ne nje variant tjeter te dialekteve Maya,percaktimi i emrit te Kokes eshte.Tzotz.Shqiptohet "Tsots".
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Perplasje kodikesh gjuhesore ne distance te madhe vendore. Empty Re: Perplasje kodikesh gjuhesore ne distance te madhe vendore.

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum