ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Etimologjia e emrit gardh

5 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Etimologjia e emrit gardh - Page 2 Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  alfeko sukaraku Thu Feb 12, 2009 5:48 pm

ZEUS10 wrote:
alfeko sukaraku wrote:Duhet te shkruajm me shume ne anglisht per keto ceshtje--ne menyre qe te reklamojm sa do pak te verteten e lashtesis

Une mundohem, prandaj dhe forumin e ndertova ne anglisht, por ti harrove Alfekon....

nuk harrova or jo--por nuk ja theme edhe shume nga anglishtja.Vetem letra turisteve qe vinin ketu kame mesuar tju shkruaj edhe lexoj ne anglisht.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh - Page 2 Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  alfeko sukaraku Thu Feb 12, 2009 5:57 pm

me qe po flasim per gardhin e xh gashit do doja te shtoja edhe shqiptimin "nga ardh".

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh - Page 2 Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  Xh.Gashi Thu Feb 12, 2009 6:20 pm

Alfeko kete fjalen ardh sidomos ju qe jepni mund tek leximi shkrimeve etrure e hasni shpesh.
Me shum me intereson te di per ndryshimin e germes dh ne shume gjuhe europiane ne st
shembull kjo fjal bazen formuese e ka te ur-dhe pra fjala ardh permban elementin me te lasht te te folurit

Dhomi-dhembi
stom-
udha-rruga
str-it str-ase
arriti=ardhi
Xh.Gashi
Xh.Gashi
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 12
Age : 65
Location : Prishtine
Registration date : 2009-02-10
Points : 1
Reputation : 0

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh - Page 2 Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  ZEUS10 Thu Feb 12, 2009 6:29 pm

Xh.Gashi wrote:Alfeko kete fjalen ardh sidomos ju qe jepni mund tek leximi shkrimeve etrure e hasni shpesh.
Me shum me intereson te di per ndryshimin e germes dh ne shume gjuhe europiane ne st
shembull kjo fjal bazen formuese e ka te ur-dhe pra fjala ardh permban elementin me te lasht te te folurit

Dhomi-dhembi
stom-
udha-rruga
str-it str-ase
arriti=ardhi

Le te te jap shpejt e shpejt mendimin tim per street, strasse etj. Burimi eshte folja shqipe shtroj( dhe derivati i saj shtri) e cila formon shqipen shtrat, """latinishten""" stratum, """greqishten""" shtromne etj etj etj:
Etimologjia e emrit gardh - Page 2 Woodho10
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh - Page 2 Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  Xh.Gashi Sat Feb 14, 2009 5:26 pm

Pershendetje
Po shkruaj vetem dy fjale sa i perket emrit te organit te guhes .
Emri GUHE eshte emer i formuar pikrisht te emri gea-dheu kemi emrin e gjermanishtes per organin e guhes ,pra ky emer na paraqitet si nje deshmus fakti per bindjen qe kam per kuptimin orgjinal te emrit guhe.
Gjermanisht organi guhes emrohet me emrin tzunge-zunge qe lexohet cunge ne shqiptim te ketij emri menjeher na del para emri zgor-cung te gjith dime se cungu eshte pjesa e mbetur e nje drurit te prer te cilit i kan mbet vetem rrenjet ne dhe, dhe nje pjes e drurit qe quhet edhe cung -trung , shiquar ne aspektin bukfal pernga pamja e cungut ka formen e organit te guhes.
Por ne gjuhen sanskrite emri i cungut na shpie te emri gardh,i cili ne orgjinal shkruhet g*hord . GARDH.
Pra kemi shume emra qe kan baze formuese kete emer psh po permend vetem dy hardhi dhe dardhe .
Pra per mendimin tim emrat dardan -gjerdan-gorg-gjergj i perkasin te njejtit burim .
Ndoshta ndonjeni nga ju mund te na e shpjegoj me mire lidhshmerin Etimologjike te ketyre emrave .
Xh.Gashi
Xh.Gashi
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 12
Age : 65
Location : Prishtine
Registration date : 2009-02-10
Points : 1
Reputation : 0

Back to top Go down

Etimologjia e emrit gardh - Page 2 Empty Re: Etimologjia e emrit gardh

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum