ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar monodrama “Mbroni Shpellarin“

Go down

Ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar monodrama “Mbroni Shpellarin“ Empty Ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar monodrama “Mbroni Shpellarin“

Post  AuLoNa Fri Mar 06, 2009 1:57 pm

Ok, ok mbroni shpellarin, do durojme edhe ne... Sad RazzNgjitet nesër në skenën e Teatrit Kombëtar monodrama e autorit amerikan Rom Beker “Mbroni Shpellarin“. Vepra përcjell mesazhe të qarta edhe për shoqërinë shqiptare. Version multimedial i ketij lajmi

TIRANE- Me 7 dhe 8 mars, ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtarë monodrama “Mbroni Shpellarin” e autorit amerikan Rom Becker. Regjisori i shfaqes Pirro Duni, i cili ngjit në skenën e Teatrit Kombëtarë pjesën do të interpretojë vetë në të sëbashku me muzikantin Gent Rrushi. Sipas Dunit, komedia përcjell mesazhin e qartë për zhdukjen e diferencave mes bashkëshortëve.
“Mbroni Shpellarin” është një përzgjedhje e komedisë, letërsisë dhe terapisë psikologjike që përpiqet të zgjidhë luftën midis gjinive. Pjesa anon më shumë nga ana e grave, por njëkohësisht nuk e humbet simpatinë ndaj meshkujve.
Komedia është shkruar në vitin 2000 që prej asaj kohe është vënë në shumë skena të botës. Aktori dhe në këtë rast autori Becker, e përcakton veprën si një vend që tregon se edhe meshkujt kanë emocione, por i shprehin ndryshe. Skenografia dhe kostumet e versionit shqiptarë janë realizuar nga Fatbardh Marku.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum