ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare

3 posters

Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare

Post  AuLoNa Mon Feb 02, 2009 11:40 am

PS: Qeveria fsheh papunësinë në fshat
Papunësia në fshat shkaktoi dje reagimin e Partisë Socialiste përmes nënsekretarit për programin. "Qeveria fsheh papunësinë e vërtetë në fshat. Papunësia është problemi madhor i shqiptarëve, kjo edhe kur pothuaj gjysma e atyre të aftë për punë kanë emigruar", konstatoi Ervin Bushati. Sipas tij, qeveria "Berisha" nuk ka bërë asgjë për të ulur papunësinë në fshat. PS pretendon se në fshat, papunësia është edhe më kërcënuese, sepse shumë pak njerëz e kanë mundësinë të punësohen në zonat ku jetojnë, pavarësisht shifrave të pretenduara nga qeveria. Ndërkohë, ndikimi i papunësisë në jetën e familjeve në fshat shkakton një gjendje ekonomike të rënduar dhe probleme sociale nga më dramatiket. "Papunësia është problemi real që rrënon jetën në fshat, sepse në këto zona, mundësitë për të siguruar një jetesë dinjitoze nëpërmjet punës së ndershme janë shumë të rralla", u shpreh Bushati. Në ndërgjegjen e të gjithëve, vijoi ai, mungesa e mundësisë për të siguruar një jetesë dinjitoze me aftësitë personale, është sa e vështirë ekonomikisht aq dhe e rëndë psikologjikisht. "Në zonat rurale, pamundësia për të pasur një punë i shtyn banorët drejt emigracionit, ndërkohë që shteti nuk ka asnjë politikë të qartë për të hapur fronte të reja pune", theksoi Bushati.
Ministria e Bujqësisë kundërshton Ramën

Deklaratave të kreut të Partisë Socialiste, Edi Rama, për dështimin e qeverisjes së PD-së në sektorin e bujqësisë, u është përgjigjur dje Ministria e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit. Zëdhënësi i kësaj ministrie, Rexhep Shahu, doli dje në një konferencë për shtyp, për të kundërshtuar deklaratat e Edi Ramës, duke përmendur ato që ai i quajti "arritje të qeverisë". "Edi Rama nxiu sa mundi bujqësinë shqiptare, punën dhe mundin e fermerëve shqiptarë, duke menduar se punët e bujqësisë janë si lyerja me këmbë e pallateve në Tiranë, apo mbjellja nga të tjerët e 100 pemëve në Tiranë", u shpreh Shahu. Sipas tij, Rama harroi të fliste "për Emisarin e madh të Myzeqesë, 31 kilometra të gjatë, 15 metër të gjerë e gati 10 metër të thellë që po pastrohet pas 30 vjetësh nga Ministria e Bujqësisë për të kulluar Myzeqenë. Nuk foli për Kolektorin e madh të Roskovecit nga Berati në det në derdhje të Semanit mbi 30 kilometra të gjatë për të kulluar mbi 30 mijë hektarë tokë"

Sipas zëdhënësit të Ministrisë së Bujqësisë "Modeli ‘Jeminian‘ e ‘Berishian‘ janë lidhur ngushtësisht me fermerin shqiptar, sepse vetëm këtë vit, do të mbillen nga fermerët, veç të tjerave, dy milionë rrënjë ullinj me fonde të shtetit dhe në tre vitet që vijnë do të mbillen 20 milionë rrënjë ullinj."
C'fare ndodhi, fermeret sikur ishin mire!

Korçë, mbeten stok prodhimet bujqësore të fermerëve

Fshatarët ankohen për mungesën e strategjive shtetërore: Tregun e ka mbytur importi
Tonelata me prodhime bujqësore të kultivuara në zonën juglindore të vendit nga fermerët kanë mbetur stok pa mundur të gjejnë një treg shitjeje. Fermerët e zonës së Korçës dhe Devollit pretendojnë se i gjithë prodhimi i këtij viti ka mbetur pa u shitur dhe kjo për shkak të konkurrencës që vjen nga importi i prodhimeve bujqësore nga Maqedonia dhe Kosova. Bëhet fjalë për tonelata me patate, qepë dhe mollë, të cilat gjatë një viti kanë zënë edhe pjesën më të madhe të të mbjellave të fermerëve. Në Fushën e Maliqit, fermerët ankohen për grurin ende të pashitur, ndërkohë që në fshatrat e tjerë të fushës së Korçës kanë mbetur nëpër magazina patatet dhe mollët. Mijëra fermerë kanë pretendime lidhur me mungesën e politikave favorizuese ndaj tyre për shitjen e prodhimit. Grupe fermerësh kanë drejtuar ankesa pranë Drejtorisë së Bujqësisë, por sipas tyre, nuk ka asnjë përgjigje, ndërkohë që rregullisht nga ana e një projekti iu bëhen të ditura çmimet e prodhimeve në tregun vendas nëpërmjet mesazheve telefonike. Në zonën e Devollit, që njihet për kultivimin e mollës dhe qepëve, këto të fundit po kalben nga lagështira pa mundur të sigurojnë ende një treg shitjeje. Ankesat kanë ardhur nga fermerë të zonës së Libonikut, Drithasit, Sheqerasit, Zvirinës, por edhe nga zona e Mirasit dhe një sërë fshatrash të tjerë, që kanë vënë alarmin për dëmtimin e prodhimeve për shkak të mungesës së tregut. Fermerët e zonës juglindore thonë se importi nga jashtë i këtyre prodhimeve, që janë me shumicë në vend, ka çuar në dominimin e tregut nga produkte të importit, ndërkohë që kanë dështuar edhe përpjekjet për të bërë një grumbullim të prodhimit me një çmim më të ulët për t‘i kaluar me shumicë në tregun e Korçës dhe të qyteteve të tjera. "Kam 3 tonë patate, të cilat më kanë mbetur në magazinë dhe po kalben. Nuk ka asnjë mundësi për të çarë në treg, pasi konkurrohemi nga prodhimet që vijnë nga jashtë. Patatet i kemi ulur deri në 10-15 lekë për kilogram dhe ende nuk po mundim t‘i shesim. Po kështu edhe mollët në fshatin tonë kanë mbetur nëpër magazina", thotë Ligor Kolvani nga fshati Zvirinë. Nga ana tjetër, kryetari i Komunës së Libonikut, Petrit Kupe, thotë se edhe në zonën e tij gruri ka mbetur stok dhe fermerët e kanë depozituar në ambiente ku nuk mund të rezistojë gjatë. "Ka më shumë se një vit që gruri i fermerëve të kësaj zone mbetet stok. Çdo ditë ka ankesa nga ana e tyre se nuk mundin të sigurojnë treg dhe e vetmja shitje sigurohet me furrat e bukës. Pjesa tjetër mbahet nëpër banesa ose poshtë pallateve", tregon Kupe. Që nga mollët e varieteteve të ndryshme, patatet, gruri etj., kanë mbetur nëpër magazina, ndërsa nuk ka asnjë grumbullim apo organizimin për menaxhimin e prodhimit me qëllim që të gjendet dhe të sigurohet tregu i shitjes. Sipas fermerëve, dëmet janë të mëdha, pasi nga mungesa e tregut, shërbimet e një viti ndaj tokës kanë shkuar dëm, në një situatë kur edhe një pjesë e madhe e tokave të mbjella janë dëmtuar për shkak të farave të skaduara ose atyre false. Edhe Komuna e Mirasit është përfshirë nga kjo krizë e tregut. Pak ditë më parë, kreu i kësaj komune tha se banorëve po u kalben qepët nëpër banesa nga lagështia e madhe dhe rrezikohet që të mos ketë asnjë shitje pavarësisht nga ulja e çmimit.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Lushnjë, tregut i del pronari, mbi 200 familje pa punë

Post  AuLoNa Sun Feb 08, 2009 3:29 pm

http://www.balkanweb.com/sitev4/newsadmin/video1.php?id=33351

^^^watch video

This story has gone for quite sometime now, watch and listen carefully. These people are screaming, cause they are working and loosing their right to do business, do to the way how the people who are in the positions of governing are treating this problems once again in corrupted ways. The farmers have even gathered their own money to pay for most of this project for a new market place to open, since the government in saying they can't pay for everything, and still nothing! What can these people do, while they are not given the right to sell their product!?

Mosmarrveshjet mes Bashkise se Lushnjes dhe prefektures se Fierit, kane lene prej tre javesh mbi 200 tregtare pa pune. Bashkia pasi ka miratuar ndertimin e tregur te ri, ka pezulluar punimet pasi prefektura prentendon se toka nuk eshte ne pronesi te bashkise Version multimedial i ketij lajmi

LUSHNJE-Mbi 200 tregetare te qytetit te Lushnjes, pre tre javesh nuk ka zhvilluar aktivitetet e tyre, pasi tokes ku ishte tregu i ka dale pronari. Edhe pse tregetareve ju ishte premtuar nga Bashkia e këtij qyteti se tregu i ri do te ndertohej perpara se te prishej i vjetri, ne vendin qe eshte caktuar nga Keshlli Bashkiak eshte punuar vetem nje dite. Sipas tyre shkak eshte bere perplasja bashki-prefekture.
Tegtarët thonë se për tregu i ri i miratuar ne keshillin bashkiak, bashkia ju ka kerkuar leke. Tregtarët ata kane mbledhur 150 mil leke te vjetra, por serish asgje nuk eshte bere.
Tregetaret paralojmerojne se do pershkallezojne protestat e tyre, pasi jane mbi 200 familje qe jetojne vetem me te ardhurat e tregut.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty KUJT TI BESOHET!!!!

Post  AuLoNa Sun Feb 08, 2009 11:17 pm

Berisha: Shqiperia nuk eshte ne krize

Kryeministri Berisha gjate nje konference per shtyp pas vizites se tij ne SHBA foli edhe per situaten ekonomike ne vend, pas deklarateve te drejtorit te FMN-se per programin me Shqiperine, Gervin Bell, se vendi yne tashme eshte ne krize.

Ai theksoi se nuk mund te fliste me shifra ekzakte per rritjen ekonomike. Por ai siguroi se “Shqiperia nuk eshte ne krize ekonomike, edhe pse pasojat e saj kane filluar te ndihen”.

Duke folur per ceshtjen e ndertimeve ne Jale, pas nje raporti te “Panelit te inspektimit” te Bankes Boterore ku flitet per afera korruptive qe shkojne deri tek kreret me te larte te qeverise, ai tha se gjithcka eshte nje problem i brendshem i BB-se duke theksuar se jane klane te brendshme te ketij institucioni qe jane te perfshira ne afera korruptive.

"Banka Boterore ka nje problem te brendshem pasi ne brendesi te saj ka dy qendrime te ndryshme”, eshte shprehur Berisha.

“Jane fjale te atyre qe e kishin paraqitur kete (Jalen) si cifligun e tyre. Apo Ksamilin. Ne i fshime ato dhe kjo eshte nje merite e planit te perbashket te BB-se dhe qeverise shqiptare”, tha kryeministri duke shtuar se drejtori i BB-se “me siguroi qe te gjitha ankesat e mia do t’i paraqese ne mbledhjen e bordit”. Ai deklaroi se ka kerkuar hapjen e hetimeve per kete ceshtje.

Duke folur per transparencen e qeverise shqiptare ne lidhje me buxhetin, kryeministri theksoi se “buxheti i qeverise eshte i detajuar ne cdo hollesi”. Por sipas tij, kritikat qe merr Shqiperia ne lidhje me transparencen ndaj buxhetit lidhen me Bashkine e Tiranes.

“Buxheti mbetet ne klase se nuk eshte transparent dhe nuk eshte i bazuar ne projekte”, tha Berisha. “Buxheti i tij (Edi Rames) denon vendin. E kupoj se jane pjese e Shqiperise dhe ata, por nuk jane pjese e qeverise. Nuk mund te kaloje buxheti pa transparence”, pohoi kryeministri.

Berisha siguroi se qeveria shqiptare do te shlyeje cdo qindarke qe administrata shteterore i detyrohet KESH-it. “Cdo institucion shqiptare do te duhet te jape cdo qindarke qe i detyrohet KESH-it”, deklaroi ai.


FMN: Shqiperia, ne krize ekonomike

http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=3538
^^^watch videoShqiperia eshte tashme e prekur nga kriza ekonomike globale. Ky eshte perfundimi i drejtorit te FMN-se per programin me Shqiperine, Gervin Bell i cili ne nje interviste per “Zerin e Amerikes” ka paralajmeruar per nje ulje te metejshme te rritjes ekonomike.

"Per 2009-en, ne nentor thame se rritja ekonomike do e ishte 3.5 apo 4%. Tani na duhet ta ulim kete shifer shume me teper per shkak se ekonomia boterore eshte perkeqesuar kaq shume muajt e fundit", eshte shprehur Bell.

"Ulja e ndjeshme e kreditimit apo shtrengimi i kreditimit qe po ndodh tani eshte serioz. Ulja e aktivitetit ekonomik mund te sjelle pakesim te metejshem te grumbullimit te taksave. Jane keto dy aspekte te tjera qe po i shohim dhe i kemi identifikuar si rreziqe”, shtoi ai.

Bell ka kritikuar edhe masat e marra nga Banka qe Shqiperise per uljen e normes se interesit, duke e cilesuar kete veprim si te vonuar.

“Pas ngjarjeve te tetorit kishte nje fare hezitimi nga ana e depozituesve shqiptare ne se do t’i mbanin kursimet e tyre ne banke dhe ne fakt disa i terhoqen. Banka e Shqiperise veproi kur u stabilizua besimi. Por a do te jete e mjaftueshme ajo per te nxitur kreditimin? Do te na duhet te presim”, tha ai.

Drejtori i FMN-se per programin me Shqiperine i beri thirrje qeverise shqiptare te mos vijoje me planet per shkurtimin e taksave per te ndikuar me pas ne deficitin buxhetor.

“Nuk mendoj se qeveria ka hapesire per te bere shkurtim taksash. Mbeshtetja qe qeveria mund te jape tani per ekonomine eshte te jete ne gjendje te funksionoje pa probleme. Qeveria ka rene dakord te shkurtoje deficitin buxhetor nen 4 perqind te GDP-se, dhe nuk mund ta shtoje deficitin me shkurtimin e taksave”, tha Bell.

Ai eshte shprehur i hapur per nje bashkepunim te ri me qeverine shqiptare, duke sjell shembullin e Serbise dhe Hungarise, vende qe i jane kthyer serish bashkepunimit me FMN-ne per te kaluar sa me me lehte pasojat e krizes financiare.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Real People, Real Problems

Post  AuLoNa Mon Feb 09, 2009 3:02 pm

AuLoNa wrote:http://www.balkanweb.com/sitev4/newsadmin/video1.php?id=33351

^^^watch video

This story has gone for quite sometime now, watch and listen carefully. These people are screaming, cause they are working and loosing their right to do business, do to the way how the people who are in the positions of governing are treating this problems once again in corrupted ways. The farmers have even gathered their own money to pay for most of this project for a new market place to open, since the government in saying they can't pay for everything, and still nothing! What can these people do, while they are not given the right to sell their product!?

Mosmarrveshjet mes Bashkise se Lushnjes dhe prefektures se Fierit, kane lene prej tre javesh mbi 200 tregtare pa pune. Bashkia pasi ka miratuar ndertimin e tregur te ri, ka pezulluar punimet pasi prefektura prentendon se toka nuk eshte ne pronesi te bashkise Version multimedial i ketij lajmi

LUSHNJE-Mbi 200 tregetare te qytetit te Lushnjes, pre tre javesh nuk ka zhvilluar aktivitetet e tyre, pasi tokes ku ishte tregu i ka dale pronari. Edhe pse tregetareve ju ishte premtuar nga Bashkia e këtij qyteti se tregu i ri do te ndertohej perpara se te prishej i vjetri, ne vendin qe eshte caktuar nga Keshlli Bashkiak eshte punuar vetem nje dite. Sipas tyre shkak eshte bere perplasja bashki-prefekture.
Tegtarët thonë se për tregu i ri i miratuar ne keshillin bashkiak, bashkia ju ka kerkuar leke. Tregtarët ata kane mbledhur 150 mil leke te vjetra, por serish asgje nuk eshte bere.
Tregetaret paralojmerojne se do pershkallezojne protestat e tyre, pasi jane mbi 200 familje qe jetojne vetem me te ardhurat e tregut.


Lushnje- prishja e tregut, protesojnë sërish tregtarët

http://www.balkanweb.com/sitev4/newsadmin/video1.php?id=33416

^^^watch video

200 tregtarët e ish-tregut industrial në Lushnje, kanë protestuar përpara dyerve të Bashkisë lidhur me largimin e tyre nga ky treg. Vendimi, i këshillit bashkiak, për ndërtimin në këtë treg të një qendre tregtare, i ka irrituar tregtarët. Version multimedial i ketij lajmi

LUSHNJE- Një grup i madh protestuesish janë mbledhur përpara dyerve të Bashkisë e më pas në ato të nënprefekturës së Lushnjes, duke reaguar madje edhe me forcë pas prishjes së tregut industrialë, vend ku ata zhvillonin aktivitetin e tyre. Tregtarët kanë tentuar të hyjnë në godinën e këtij institucioni duke kërkuar nëpërmjet thirrjeve zgjidhen e problemit ndërsa kreu i nënprefekturës Daut Sulaj nuk ka qenë në zyrën e tij për të qetësuar 200 protestuesit. Ka ndërhyrë sekretari i përgjithshëm i këtij institucioni Lazer Dakaj, i cili ka deklaruar se vendimi i marrë nga këshilli bashkiak nuk është në përputhje me ligjin.
Tregtarët protestues janë shprehur se kanë më shumë se tre javë që protestojnë lidhur me këtë problem.
Tregtarët janë shprehur se nuk do të rreshtin së protestuari deri në miratimin apo hapjes së dritës jeshile për ngritjen e një tregu të ri për ta ashtu siç u është premtuar. Ish tregu është mbyllur dhe atje po investohet për ngritjen e një qendre tregtare.

Lushnje, protesta per tregun


http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=3588

^^^watch video

Konflikt mes tregtareve, bashkise dhe prefektures


Last edited by AuLoNa on Tue Feb 10, 2009 5:03 pm; edited 1 time in total
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Aksi Kardhiq- Delvinë, banorët pezullojnë punimet

Post  AuLoNa Mon Feb 09, 2009 3:57 pm

http://www.balkanweb.com/sitev4/newsadmin/video1.php?id=33423

^^^watch video, more problems from North to south with private properties and not compensating people, and destroying even their water pipes.


Banorët e fshatit Kodër në Gjirokastër kanë protestuar lidhur me ndërtimin e rrugës Kardhiq -Delvinë. Mos plotësimi i kërkesave të tyre, sipas kontratës,së bërë me firmat ndërtuese ka bërë që banorët të reagojnë deri në pezullimin e punimeve. Version multimedial i ketij lajmi

GJIROKASTËR- Rreth 50 banorë të fshatit Kodër në rrethin e Gjirokastrës të grumbulluar në zonën ku po kryhen punimet për ndërtimin e rrugës Kardhiq- Delvinë, kanë debatuar me punëtorët deri në pezullimin e punës së tyre duke bllokuar edhe rrugën. Ky reagim nga ana e banorëve ka ardhur për shkak se firmat ndërtuese të cilat kanë fituar tenderin nuk i janë përgjigjur kërkesave dhe kontratës për të cilën të dy palët kishin rënë dakort.
Sipas banorëve firmat ndërtuese kanë shkatërruar tërësisht infrastrukturën rrugore, e cila lidh këtë fshat me qendrën, ka ndërhyrë në rrjetin e ujësjellësit duke lënë pa ujë të pijshëm këtë komunitet, si dhe ende nuk janë kompensuar për tokat e tyre bujqësore në të cilën tashmë po shtrihet ky aks rrugorë.
Një tjetër problem shqetësues për këta banorë edhe shkatërrimi i rrugës e cila të çon në varrezat e kësaj zone. Rruga Kardhiq-Delvinë është e ndarë në dy korsi, i pari ka filluar në fund të vitit 2007, afati përfundimtarë i të cilit është në fund të muajit prill. Shqetësimi i tyre ka hasur në indiferencë por banorët shprehen se do të vijojë prej tyre pengimi i punimeve në këtë aks duke kërcënuar me bllokim të këtij segmenti edhe në ditët në vijim.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Debati per krizen ekonomike

Post  AuLoNa Mon Feb 09, 2009 6:02 pm

http://www.top-channel.tv/new/video.php

^^^watch video

Deklaratat e fundit te eksperteve te FMN-se, se ekonomia shqiptare mund te tkurret kete vit ne me pak se 3 per qind, e ka rihapur edhe njehere debatin per krizen dhe efektet e saj mbi ekonomine shqiptare.

“Rritja eshte shume me e larte se diskutimet e fundit, sepse e mbeshtesim nje analize te 2008-es”, deklaron keshilltari i kryeministrit Petraq Milo.

Por ish-ministri i Financave Arben Malaj mendon ndryshe. “Optimizmi i pabazuar nuk sherben per mire, por per keq”, thote ai.

Pertej ketyre vleresimeve, qeveria dhe opozita kane kendveshtrime te ndryshme per menyren se si po menaxhohet situata, vecanerisht ne aspektin fiskal.

“Te gjitha politikat jane ne perputhje me politikat nderkombetare. Politiken fiskale do ta vazhdojme me uljen e sigurimeve shoqerore”, shprehet Milo.

Ndersa Malaj deklaron se, “qeveria uli te gjitha taksat dhe na solli ne kete situate ku nuk ka me hapesira per t’i ulur”.

Tjeter ceshtje ku opozita dhe qeveria ndahen eshte menyra e perdorimit te investimeve publike. “Ne kemi rritur investimet dhe po aplikojme masa qe ushqejne ekonomine”, shton Milo.

Por Malaj thekson se qeveria nuk ka me hapesira per rritjen e shpenzimeve ne rast krizash. “Ka nje konsensus qe ne rast krizash shpenzimet duhet te rriten, por ato nuk kane me eficence dhe ne raste te tilla sjellin me shume pasoja”, nenvizon Malaj.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Albania Sells Stake in Mobile Operator

Post  Hëna Thu Feb 12, 2009 2:52 pm

Albania has sold its 12.6 percent stake in mobile phone operator Albanian Mobile Communication to Greece's Cosmote for €48.2 million.

The purchase brings Cosmote's stake in AMC to 97.6 percent.

Deputy Economy Minister Enno Bozdo said the privatization of the shares was successful and a sign of the strength of the Albanian economy amid the global economic crisis.

"We consider this as a very successful sale and another vote of confidence of foreign investors in Albania,” Bozdo told reporters. “Its value is even bigger as we see the European economy and some Balkan countries showing signs of recession."

This year Albania plans to end to sell its minority holdings in former state-owned companies to finance public infrastructure projects, particularly a highway linking it with the neighbouring Kosovo. The state still holds a 24 percent of the phone company Albtelkom, 15 percent of the refiner ARMO, and 24 percent of utility OSSH.

Albania has three mobile operators in the market and the highest mobile rates in Europe. A tender for a fourth mobile license is expected to be held in November. Experts hope that the recent expansion of newcomer Eagle mobile and the eventual arrival of a fourth operator will increase competition and reduce call rates, as the two other companies currently present in the market, Vodafone and AMC, have often been accused by consumer groups of unfair pricing practices.

In November 2007, the two companies were fined €3.7 million by Albania’s Competition Authority for abusing their dominant position in the market by setting unfair prices.

(Reporting by Besar Likmeta)
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Re: Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare

Post  Hëna Wed Feb 18, 2009 5:39 pm

Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Korçë, fermerët apel qeverisë: Po na kalben prodhimet

Post  AuLoNa Wed Feb 18, 2009 9:16 pm

http://www.balkanweb.com/sitev4/newsadmin/video1.php?id=33874
^^^watch video

Fermerët në Korçë ankohen për mbetje stogje të prodhimeve bujqësore. Më shumë se 2 mijë ton patate të cilat duhet të ishin shitur prej disa muajsh, por importi i patates nga Maqedonia ka bërë që prodhimi vendas të mbetet stok. Version multimedial i ketij lajmi

KORÇE- Mbi 200 fermerë në rrethin e Korçës kanë mbetur në udhëkryq bashkë me prodhimet e tyre bujqësore, të mbetura stogje nëpër magazina. Situata duket se ka nisur të vështirësohet ndërsa prodhimet bujqësore janë duke u kalbur. Janë më shumë se 2 mijë ton patate të cilët duhet të ishin shitur prej disa muajsh, ndërsa importi i të njëjtit produkt nga Maqedonia, duket se ia ka dënuar rëndë këta fermerë.
Fshati Zvirinë ndodhet rreth 25 kilometra larg qytetit të Korçës, banorët e tij jetojnë kryesisht me kultivimin e patates ndërsa si kurrë më parë i gjithë prodhimi ka mbetur stok, madje pjesa më e madhe është kalbur.
Fermerët e Zvirinës kërkojnë ndërhyrjen e shtetit dhe në mënyrë të veçantë të Ministrisë së Bujqësisë për këtë që ata e cilësojnë si skandal që ka përfshirë ata dhe ekonominë e tyre.
Banorët kanë dërguar edhe ankesa të herë pas hershme në Drejtorinë e Bujqësisë së Korçës lidhur me këtë problem, por asnjë përgjigje për prodhimin e tyre të mbetur stok.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Re: Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare

Post  Hëna Mon Feb 23, 2009 5:55 pmQytetarët po përballen ditët e fundit me një rritje drastike të çmimeve. Shkak është bërë zhvlerësimi i lekut që ka cuar në një shtrenjtim të importeve, me të cilat furnizohet tregu në këtë periudhë. Produkte ushqimore, janë rritur me 60 deri në 100 lekë. Version multimedial i ketij lajmi

TIRANE- Zhvlerësimi i lekëve godet xhepat e konsumatorëve, gjatë ditëve të fundit çmimet në treg kanë pësuar një rritje te ndjeshme që vlerësohet nga 600 deri në 1 mijë lekë të vjetra për artikull. Rënia e çmimit të lekut ka shtrenjtuar importet, me të cilat furnizohet pothuajse tërësisht tregu në këtë periudhë. Qytetarët shprehen se çmimet janë të papërballueshëm për buxhetet e tyre dhe se janë të heqin dorë nga shumë produkte.
Rritja drastike e çmimeve pranohet edhe nga tregtarët, ata shprehen se kjo ka ardhur si rezultat i mungesës së prodhimit vendas në treg dhe furnizimit me import. Çmimet e larta janë shoqëruar edhe me rënie të ndjeshme të blerjeve.
Si rrallë herë çmimi i sallatës ka arritur në 2400 lekë të vjetra për kilogram, speci në 2800 lekë, trangulli në 3000 lekë, domatja shitet me 1600 lekë po kaq edhe qepa e njomë, kungulli shitet me 2000 lekë dhe me këtë çmim tregtohet edhe rrushi e mandarina. Rritja e çmimeve ndikon direkt tek jetesa e qytetarëve duke pasur parasysh se pjesa dërrmuese e të ardhurave mujore të tyre përdoret për ushqim.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Re: Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare

Post  1bilderberg Tue Feb 24, 2009 7:55 am

Lajmet e ketij lloji jane tregues shume i qarte se çfare politike anti-kombetare ekonomike eshte ndjekur dhe vazhdon te ndiqet ne Shqiperi..
Si mund te zhvillohet nje vend kur ia shet monopolet e shtetit dhe vendit tek te huajt kur dihet shume mir qe kjo çon drejt vasalitetit dhe varesise ekonomike dhe politike ??
Pse eshte operuar me kete llogjike te mbrapsht ne keto vite??

1bilderberg
Veteran Member
Veteran Member

Male
Number of posts : 236
Registration date : 2009-01-28
Points : 38
Reputation : 20

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Re: Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare

Post  AuLoNa Tue Feb 24, 2009 8:18 pm

1bilderberg wrote:Lajmet e ketij lloji jane tregues shume i qarte se çfare politike anti-kombetare ekonomike eshte ndjekur dhe vazhdon te ndiqet ne Shqiperi..
Si mund te zhvillohet nje vend kur ia shet monopolet e shtetit dhe vendit tek te huajt kur dihet shume mir qe kjo çon drejt vasalitetit dhe varesise ekonomike dhe politike ??
Pse eshte operuar me kete llogjike te mbrapsht ne keto vite??

Bilderberg eshte krejtesisht tragjike qe nga dita ne dite ne vendin tone, cdo gje eshte e importuar, dhe cdo gje po i shitet te huajve, ku nuk u jepet e drejta Shqiptareve te behen akoma te zotet e vetes. Sic tha edhe Avokati Spartak Ngjela, as edhe nje gje nuk prodhohet me ne Shqiperi, gje qe i detyron njerezit te ikin nga syte kembet.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Re: Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare

Post  Hëna Wed Feb 25, 2009 1:05 pmFondi Monetar Nderkombetar deklaron se kriza boterore mbart pasiguri te medha edhe per ekonomine shqiptare.

Ish-shefi i misonit per Shqiperine, Gerwin Bell, i mberritur keto dite ne Tirane, edhe pse thote se parashikimet e deritanishme jane qe ekonomia te rritet, shprehet i pasigurte duke lene te hapur cdo skenar, perfshire edhe ate per nje rritje 0 apo edhe renie

“Nuk mund te thuash kurre se cfare do ndodhe. Me te dhenat qe kemi deri tani, ne mendojme se Shqiperia do te kete rritje, por kjo ka nje marzh te larte pasigurie. Ne fillim ne parashikonim 6 per qind, ne nentor e ulem ne 3.5 per qind dhe ne nje interviste qe kam dhene para pak kohesh thashe se edhe kjo shifer ka nevoje te rishikohet ne ulje. Nuk e dime ca do na thone shifrat pas dy apo tre muajsh. Pra ka shume pasiguri, gjithcka mund te ndodhe”, u shpreh Bell.

Vendet e Europes Qendrore dhe asaj Juglindore po preken forte nga kriza aq sa se fundmi po etikotohen si epiqendra e saj, ku pasoja me e rrezikshme qe po shfaqet eshte ajo e zhvleresimit te shpejte te monedhave.

“Ne po e shohim kete ne disa vende te tjera te rajonit. Rreziku i dobesimit te monedhes dhe pasojave qe kjo mund te kete tek sistemi finanicar ekziston edhe ne Shqiperi. Ky nuk eshte nje rrezik i ri per sa kohe qe pjesa me e madhe e kreditimit eshte ne valute te huaj. Por ne nje fare menyre Shqiperia i ka paraprire kesaj situate. Banka e Shqiperise ka ndjekur nje politike te kujdesshme duke vene kushte duke vendosur provigjone te larta dhe kushte te tjera sigurie dhe nje pjese e mire e atyre qe kane kredi ne valute, kane edhe te ardhura ne valute, cka e limiton kete rrezik”, theksoi Bell.

FMN, thote se kjo situate delikate, kerkon ruajtjen me cdo kusht te stabilitetit buxhetor duke dhene dhe sugjerimet perkatese per qeverine.

“Fondet e kontigjences nuk duhen shpenzuar por duhet te ruhen per te financuar buxhetin ne rast se te ardhurat do te bien,cka ka shume gjasa te ndodhe. Parate nga privatizimet mos te perdoren per investime te reja por te vihen ne funksion per te kompesuar buxhetin. Sa u takon lehtesirave fiskale per sektore te ndryshem duhet te behet kujdes, sepse nese do te lehtesoni nje sektor rrezikoni te merrni parate nga te tjeret dhe t'ja jepni atij. Por kryesore eshte te ruhet buxheti dhe te merren politika te matura sidomos ne kete vit zgjedhjesh”, theksoi Bell.

Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Re: Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare

Post  Hëna Wed Feb 25, 2009 1:07 pmTroje publike, te verifikuara si te tilla nga nje grup qeveritar ne bregdetin e Adriatikut, nje pjese ne bregdetin e Jonit, rreth liqenit te Shkodres dhe atij te Prespes, si dhe ne Priske, jashte Parkut Kombetar te Dajtit, do te perdoren per te kompensuar pronaret.

Vendimin e pritshem te qeverise, e ka bere publik, kryeministri Berisha, sipas te cilit kompensimi me troje publike ne zonat turistike eshte gjetur si zgjidhja me e mire qe ul faturen financiare, per shkak te cmimit me te larte me te cilin vleresohen keto troje.

“Pa venien ne dispozicion te mijera hektareve toke, ky proces nuk do te munde te marre zgjidhje. Vetem qendra e Tiranes qe kudo ka pronaret e saj ka nje barre monetare te paperballueshme. Mundesia me e mire eshte qe t’i ofrojme pronareve toka turistike”, u shpreh Berisha.

Duke qene se ceshtja e pronave mbetet nje nga me te komplikuarat per t’u zgjidhur dhe eshte nje kusht per integrimin europian, kryeministri Berisha, e konsideroi kompensimin me troje turistike te pronareve nje zgjidhje te mire, edhe pse ende jo perfundimtare.

“Besoj se me kete pakete ne do t’ia dalim te japim nje pergjigje serioze dhe kjo krijon kushte te sigurta dhe mundesi ne horizont per zgjidhej perfundimtare te problemit”, u shpreh Berisha.

Sipas kryeministrit vendimi do te merret ne qeveri keto dite, sapo te percaktohet menyra sesi do te behet dorezimi i ketyre trojeve tek pronaret, te cilet sic tha kreu i qeverise, nuk do te perjashtohen nga mundesia per ndertim ne keto troje, ne perputhje me planin e zhvillimit te zonave turistike.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Re: Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare

Post  Hëna Tue Mar 03, 2009 1:04 pmShqipëria dhe Maqedonia brenda muajit maj do të realizojnë liberalizimin e plotë të produkteve bujqësore. Lajmi është konfirmuar respektivisht nga ministrat e Ekonomisë së dy vendeve gjatë forumit të Biznesit Shqipëri Maqedoni i mbajtur sot në Tiranë. Version multimedial i ketij lajmi

TIRANE- Shqipëria dhe Maqedonie vendosin të rrëzojnë barrierat doganore për produktet bujqësore. E thënë ndryshe, produktet tona do të kalojnë traun e doganave maqedonase pa paguar asnjë tarifë dhe e njëjta gjë do të vlejë edhe për Maqedoninë. Lajmin për liberalizimin e mëtejshëm të tregtisë e kanë dhënë ministrat e Ekonomisë të të duja vendeve gjatë forumit të biznesit shqiptaro-maqedonas.

Por për ekspertët e ekonomisë liberalizimi i plotë i tergtisë me Maqedoninë për produktet bujqësore, do të jetë me humbje për Shqipërinë, kjo për faktin se Maqedonia ka një nivel më të lartë të zhvillimit të bujqësisë se sa ne.

Gjithsesi ekspertët shtojnë se kjo masë mund të kthehet në avantazh për Shqipërinë, në rast se qeveria merr masa konkrete për zhvillimin e bujqësisë dhe orienton tregun drejt rajonit. Nga të dhënat zyrtare rezulton se në fund të vitit 2008, shkëmbimet tregtare mes Shqipërisë dhe Maqedonisë arritën vlerën e 104 milion eurove. Ne realizojmë me Maqedoninë 21 për qind të totalit të eksporteve që kryhen në Rajon dhe 26.1 për qind të importeve.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Albania Sees Drastic Drop in Trade In Jan '09

Post  AuLoNa Wed Mar 04, 2009 3:29 pm

Albania's trade registered a large slump in January compared with the same month in 2008, data published by the National Institute of Statistics show.

Exports were 11.8 percent lower than in January 2008 and 4.5 percent lower than in December 2008. Imports saw even a bigger drop, at 10.5 percent less than in January 2008 and 41.5 percent lower than December 2008.

The reduction in trade activity is expected to hit tax revenues for the 2009 fiscal year. The centre-right government of Prime Minister Sali Berisha has planned to continue high expenditures in infrastructure, raise pensions and wages for state-employees.

The International Monetary Fund, IMF, warned Albania on Saturday it should be prudent in its spending ahead of its general election on June 28 or risk possible threats to its macroeconomic stability.

In its final report on Albania-IMF relations, the Fund warned that “without its program support—which has served as a policy anchor since the early 1990s—added prudence of policy makers is called for when, at the same time, upcoming elections may tilt political instincts in the opposite direction”.

Albania ended its final supervisory agreement with IMF on Jan. 31, despite warnings from experts advising that it be extended to avoid the risks of a populist spending spree in an election year.

“The end of the program falls in challenging times. The external environment is deteriorating sharply and previously high inflows into the banking system have slumped,” the IMF said.

“Remaining structural problems in the utility sector, and elevated public debt aggravate vulnerabilities, meanwhile, the upcoming elections risk diverting policy makers’ attention from stability-oriented policies”, the fund added.

(Reporting by Besar Likmeta)
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Albania to borrow 250 mln euros via Deutsche, Alpha

Post  Hëna Thu Mar 05, 2009 12:56 pm

TIRANA, March 5 (Reuters) - Albania will borrow 250 million euros through Deutsche Bank and Greece's Alpha Bank in a syndicated loan to fund its budget deficit, the Finance Ministry said on Thursday.

'The best offer was the one presented by Deutsche Bank (nyse: DB - news - people ) and Alpha Bank. The Finance Ministry will give these banks the mandate to secure the requested financing,' the ministry said in a statement.
Albania received offers from seven international banks for the syndicated loan after it decided last year to scrap plans for a debut euro bond issue of 300 million euros because the market was unfavourable.

The ministry said it would recommend that the banks include 'Raiffeisen Bank and Credit Suisse (nyse: CS - news - people ), which have made competing offers, in the financing.'

'The high interest of important international banks to take part in this financing is an expression of confidence in the Albanian economy,' the ministry added.

Albania received offers from J.P. Morgan, Citigroup (nyse: C - news - people ) , Deutsche Bank, BNP Paribas (other-otc: BNPQY.PK - news - people ), Raiffeisen, Credit Suisse and Alpha Bank , Greece's third-largest lender.

The International Monetary Fund sees economic growth in Albania, which holds elections on June 28, falling below its 3.7 percent forecast as foreign investment, exports and remittances by migrant workers fall this year because of the global economic slowdown.

The ministry did not reveal any figures about the cost of the 2009 loan. The money will be used to fund public infrastructure projects.

((Reporting by Benet Koleka, editing by Adam Tanner/Ruth Pitchford))

(E-mail:benet.koleka@thomsonreuters.com, +355 4 2229824/8, ReutersMessaging:benet.koleka.reuters.com@reuters.net))

(Updates with finance minister, incorporates, refreshes)

By Benet Koleka

TIRANA, March 5 (Reuters) - Albania will ask Deutsche Bank and Alpha Bank, who have offered to fund 60 percent of a syndicated loan of 250 to 300 million euros, to get Raiffeisen and Credit Suisse to provide the rest.

Albania wanted to borrow to realize its public investments programme ahead of its June 28 general elections and ward off the effects of the global financial and economic crisis. A total of seven international banks presented their offers.

'None of the banks offered the sum asked by the government. The Finance Ministry will give a mandate to Deutsche Bank and Alpha Bank to secure the 250-300 million euro as a syndicated loan,' Finance Minister Ridvan Bode told a news conference.

'They have offered around 60 percent of the sum. We're heading towards a syndicated loan by several banks,' he added.

Bode added Albania would ask Deutsche and Alpha to 'include Raiffeisen Bank and Credit Suisse in the transaction' after they offered the second and third best offers.

Along with the National Bank of Greece, Alpha Bank, Greece's third largest lender, gave Albania 230 million euros to fund its 2008 deficit through a syndicated loan at Euribor plus 1.25 percent over 15 years with a grace period of five years.

Bode refused to reveal the price of the three-year loan.

'It is conspicuously much lower than the domestic market, but the figures are confidential. It is conspicuously much lower than the hard currency market,' Bode added.

Albania received offers from seven international banks for the syndicated loan after it decided last year to scrap plans for a debut euro bond issue of 300 million euros because the market was unfavourable.

Bode said Albania could re-finance the loan in a year's time without any penalties should better interest rates and conditions in the financial markets.

'We hope that the international financial market gets stabilized so Albania can enter the Eurobond market through this sum, by paying ahead of time the credit received this year and by converting it in a Eurobond with more suitable interests and terms for our country,' Bode added.

The International Monetary Fund sees economic growth in Albania falling below its 3.7 percent forecast as foreign investment, exports and remittances by migrant workers fall this year because of the global economic slowdown.

'Albania is one of the rare countries of the world during the global financial crisis to be successful in securing such an credit from international banks,' Bode said.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Czech firm to buy Albania's power distributor

Post  AuLoNa Wed Mar 11, 2009 1:20 pm
TIRANA, Albania: The Czech energy group CEZ said Wednesday it has agreed to pay the Albanian government €102 million ($129 million) for a 76 percent stake in Albania's OSSH power distributor.

Albanian Energy Minister Genc Ruli said the deal "will significantly improve the supply of electricity in Albania, which will lead to increased customer satisfaction."

He assured local consumers there would be no increase in electricity bills this year.

CEZ won an international tender for the privatization last September. A company statement said the transaction process is expected to be completed in the next few months.

"For CEZ it is another step in the consolidation of our position in Southeastern Europe," company CEO Martin Roman said.

Post-communist Albania has suffered frequent power cuts caused by low water levels at the hydroelectric stations that produce the bulk of its electricity consumption, and an outdated distribution system.

Multi-billion-euro projects have been signed in recent months with Italian companies to build power plants fired by gas and coal.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty First Albanian Business Network Launch in Tirana, Albania on 9 April 2009

Post  AuLoNa Wed Mar 25, 2009 11:28 am

Tirana, Albania, March 24, 2009 --(PR.com)-- On Thursday the 9th of April, 2009, the first ever Albanian Business Network will officially launch with a small wine and cheese event for press and potential members at the Tirana International Hotel.

ALBN is a networking organisation and business club with the head office in Tirana, as well as based online. Membership is open to Albanian professionals in Albania and around the world, foreign investors looking to invest in Albania, and Albanian local businesses.

Membership will provide a chance for businesses of all sizes in Tirana and Albania to network, and share best practices. Members will receive support and training with planning and marketing to grow their businesses, find more customers, and increase their profits. The network will also comprise an online club and news service for all investors and professionals around the world interested in business in Albania.

The event will start at 6.30pm and finish at 8.30pm, and will comprise a short presentation, a chance to meet the Network Consultants, meet other business professionals and celebrate with wine and cheese. Due to the limited places available booking your place is essential.

Mr Erjon Mehmeti, the organisation’s director said: “We are very excited to be launching this brand new network for Albanian businesses, foreigners and professionals interested in business in Albania. We hope to provide a much-needed service in terms of support, advice, business and marketing planning to help business owners expand and grow their business”.

To find out more or book your place at the launch event please call the Albanian Business Network on +355 4 480 4131, email contact@al-bn.com or visit the website: www.al-bn.com
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Macedonia, Bulgaria and Albania Lose Millions Because of Unfinished Corridor 8

Post  AuLoNa Wed Mar 25, 2009 11:36 am

25 March 2009 | The countries from the region are losing at least one billion euro because of the unfinished Corridor 8 road and rail network which is supposed to pass through Bulgaria, Macedonia and Albania.

This is according to estimated by the Bulgarian authorities, which in the last decade have signed numerous cooperation agreements on the project with their Macedonian and Albanian counterparts, the Macedonian newspaper Dnevnik reported today.

While Bulgaria, according to the publication, has been making some progress in recent years, Macedonia is at a standstill for more than years.

After the 15-year-long construction of a rail line for which 100 million euro were spent, Macedonia only managed to trace one leg which reaches Kriva Palanka and build several rail bridges, which are already falling apart.

A priority for the Macedonian authorities is the completion of the network to Bulgaria, which requires the contruction of 89 kilometres of rail lines, but it will not be accomplished in the next five year, Dnevnik wrote.

The 66 kilometres from Kichevo to Albania will not be finished soon either.

This reduces the possibility of a railway link between the Black and Adriatic seas, which is of a great importance to trade between the three countries.

Corridor 8, one of the ten Trans-European Corridors, is intended to connect the two seas by starting at the Italian ports of Bari and Brindisi, passing through Durres and Tirana in Albania, the Macedonian and Bulgarian capitals and ending at the Black Sea ports of Burgas and Varna.

In addition to making easier the exchange of goods, people, and energy supplies between the EU, the Balkan states and the states of Central Asia, the planned transportation route is seen as significant because of its role in strengthening the links between the Balkans countries and improving stability in the region.

Although the project for Corridor 8 has been in the works for almost two decades, it is still unrealised. This failure to materialise is the subject of recent Bulgarian documentary which bears the transportation route’s name, as BalkanTravellers.com reported last year.

Directed by Boris Despodov, the film follows the corridor’s drafted path from Burgas to Durres, telling along the way the stories of Bulgarians, Macedonians and Albanians who live along this dream of a highway. The documentary reveals how little people in the Balkans know of each other, often replacing their lack of knowledge with negative stereotypes.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Artizanët: Na mbroni nga kinezët!

Post  1bilderberg Thu Mar 26, 2009 10:02 pm

Artizanët: Na mbroni nga kinezët!
26 March 2009
Shkoni tek komentet Lini një koment

Projektligji: Artizanati shqiptar certifikohet si “Made in Albania”. Shoqatat e prodhuesve të objekteve artistike të traditës kërkojnë një treg më të gjerë për shitje. Zona të ndryshme të Shqipërisë janë të njohura për prodhime artizanati, që nga ato të përpunimit artistik të drurit, qeramikës, kashtës, qëndisjes deri te produkte specifike origjinale që rrjedhin prej tyre, si sixhade, qilima, artikuj zbukurimi prej hekuri dhe bronzi, të cilat kërkojnë që të përkrahen në mënyrë që këto prodhime të shiten në tregun evropian si “Made in Albania”. Fakti që artizanati është i zhvilluar në disa zonat të caktuara të vendit, kryesisht në ato historike, shoqatat e artizanëve kërkojnë që puna e tyre të vlerësohet dhe të licencohet për të pasur mundësi lëvizjen jashtë vendit. Kërkesat e këtyre shoqatave duket se kanë marrë një përgjigje pozitive, me prezantimin e projektligjit “Për Artizanatin”, i përgatitur nga Unioni i Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë, me mbështetjen e Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve. Një tryezë e rrumbullakët u organizua dje për këtë qëllim, në mjediset e kësaj ministrie, për diskutimin e projektligjit të parë shqiptar mbi artizanatin, me synimin për t’i dhënë një nxitje këtij tipi biznesi me traditë të lashtë në Shqipëri. I konsideruar si një prej tipareve kryesore të identitetit kombëtar, artizanati në Shqipëri do të mbrohet së fundmi dhe prej këtij projektligji, që do të kalojë më tej për miratim në Qeveri dhe më pas në Parlament. Suzana Turku, zv/ministre e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, tha se qeveria shqiptare ka një ndër prioritet e saj, ruajtjen e trashëgimisë dhe identitetit kombëtar dhe mbështet plotësisht këtë nismë të hartimit të këtij projektligji, i cili në fakt vjen në një kohë kur në vendet e zhvilluara tendencat e këtij biznesi, kërkojnë përdorimin në masë të teknologjive dhe promocioneve sa më të avancuara. Sipas saj, ky projektligj merr një vlerë të veçantë për vendin edhe në këtë kohë krize globale, pasi krijon terrenin për të nxitur dhe zhvilluar këtë traditë, tashmë me orientimin e një biznesi fitimprurës. Sipas këshilltarit të Kryeministrit, Petraq Milo, ky projektligj nuk synon vetëm njohjen e artizanatit, por nëpërmjet tij do të bëhet dhe afrimi me shtetet e tjera evropiane. Hartimi i tij është një sintezë e disa ligjeve të shtetit gjerman, italian, modeleve të vendeve të rajonit të përshtatura këto për vendin tonë. Projektligji synon njohjen në baza ligjore të aktiviteteve të artizanatit, si dhe mbështetjen financiare të tyre nga ana e shtetit shqiptar. Sipas zv/ministrit të Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, Eno Bozdo, “është e nevojshme që pas hartimit të këtij projektligji, të kemi programe dhe projekte të ndryshme konkrete, të cilat t`u vijnë në ndihmë bizneseve të artizanatit edhe në aspektin financiar, që ky sektor të ketë mundësi të zhvillohet më tej”. “Projektligji ‘Për artizanatin’ i jep një zgjidhje dhe certifikimit të artizanëve shqiptarë”, u shpreh presidenti i Bashkimit të Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë, Ilir Zhilla. Sipas tij, hartimi i këtij projektligji, rregullon ushtrimin, organizimin, mbështetjen dhe shkollimin profesional të sektorit të artizanatit.

Artizanët: “Të ndalohen licencat për shitësit e mallrave kineze”. Zejet tradicionale, janë padyshim një nga tiparet kryesore të identitetit kulturor të një vendi, dhe ruajtja e trashëgimisë kombëtare dhe identitetit është një nga prioritetet e politikës kulturore të qeverisë. Për më tepër, duke qenë një sektor me specifikë të veçantë, ai do të luajë një rol të madh në zhvillimin ekonomik të rajoneve të veçanta. Por duket se ky sektor është i zhvilluar vetëm në disa zona të caktuara të vendit, në Krujë, Gjirokastër e Shkodër. Edhe pse pothuajse në të gjithë qytete ka artizanë, të cilët përpiqen të krijojnë diçka të veçantë. Por kërkesa e tyre në takimin e djeshëm ishte mjaft e qartë, ata kërkuan që të licencohen ata artizanë, të cilët krijojnë më të vërtetë objekte me vlerë kombëtare. Sipas përfaqësuesve të artizanëve shqiptarë, në tregun shqiptar shiten objekte kineze, të cilat jo vetëm që nuk ka asnjë lidhje me historinë dhe kulturën tonë, por ulin vlerat kulturore të shqiptarëve.

1bilderberg
Veteran Member
Veteran Member

Male
Number of posts : 236
Registration date : 2009-01-28
Points : 38
Reputation : 20

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Re: Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare

Post  Hëna Thu Apr 23, 2009 10:36 amShqiptaret qe jetojne ne zonat malore te vendit, por edhe ne disa zona periferike te metropolit, vazhdojne te jetojne ne varferi te plote.

Studimi me i fundit i INSTAT tregon se ne qytete si Tropoja, Kukesi, Hasi, Bulqiza, Dibra, Gramshi dhe Elbasani niveli i varferise ne vitin 2005 ishte 25.6 % dhe ne 2008 26.6%.

“Ne zonat malore kemi nje rritje te varferise nga 25.6 perqind ne 26.6 perqind. Shkak per kete eshte bere pamundesia per migrim brenda territorit te Shqiperise te banoreve qe jetojne atje. Po ashtu edhe ne Tirane vihet re nje rritje e varferise nga 8.1 ne 8.7 perqind”, u shpreh drejtoresha e INSTAT, Ines Nurja.

Nderkohe ne zonat rurale te bregdetit, por edhe ne qender te vendit, gjate kater viteve te fundit ka nje ulje te varferise me 10 -13 % .

Ulja varferise ne disa zona rurale ka ardhur si pasoje e rritjes se pensioneve dhe pagave por edhe zhvillimit bujqesor.

Por ekspertet e Bankes Boterore sugjerojne qe shteti te analizoje faktoret e kesaj rritjeje dhe te marre masa qe gjate viteve te ardhshme te mos kemi renie te ketyre treguesve qe mund te vijne edhe nga kriza ekonomike qe ka prekur boten

“Duke pare keto te dhena duhet te jemi te vemendshem per programet qe duhet te zbatoje politika qe te mos rritet papunesia, apo kriza ekonomike te kercenoje ashper vendin”, u shpreh Camille Nuamah, shefe e Bankes Boterore ne Tirane.

Keshilltari i kryeministrit Berisha, Selami Xhepa tha se do te nderhyhet ne permiresimin e skemes se ndihmes ekonomike. Ne kete studim eshte vene re se shqiptaret harxhojne me shume para per arsimim sesa per ushqim ne krahasim me kater vite me pare.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare Empty Re: Albania's Economy Thread!!!/Ekonomia Shqiptare

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum