Poezi Qyteteve dhe Trevave Shqiptare

Go down

Poezi Qyteteve dhe Trevave Shqiptare

Post  AuLoNa on Sat Feb 14, 2009 3:48 pm

Vlorës

Varur në gji gjerdan me diamant
E bukur, e rralla, Vlora ime!
Kodrat për rreth mbushur yje të art
Kurora që nisin prej Kanine

Fustanell e kaltër sec të lag këmbët
gjer në Sazan e Karaburun
Pas tyre gjithmonë ke flakur gjëmët
që mos të të shijoja unë

Po unë të shijoj marrëzisht
Kaltersinë e vezullimin tënd
Gjer në thellësi e ndiej shpirtërisht
dhe them "Ja ska si ky vend"

Ne gjirin e bukur Skel-Ujë të Ftohtë
seç dua të përpëlitem
Dhe besoj me gjithë mend
se kurorët e mbretërve të gjthë botës
janë mbi kokën time.


Tezja-L J
avatar
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum