ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BIZANTI. FJALA QE TJETERSON HISTORINE E BRETERISE ME JETGJATE TE GJITHE KOHRAVET

3 posters

Go down

BIZANTI.  FJALA QE TJETERSON HISTORINE E BRETERISE ME JETGJATE TE GJITHE KOHRAVET Empty BIZANTI. FJALA QE TJETERSON HISTORINE E BRETERISE ME JETGJATE TE GJITHE KOHRAVET

Post  faon perrovarri Fri Jun 05, 2009 8:09 am

Bizanti-Bizantizmi.
Jane terma shkencore qe historianet i perdorin per tju referuar perandorise me jetegjate ne historine e shoqerise njerezore,ROMANISE LINDORE.Nuk e di se kush i pari e futi kete gjembe ne byth.Arsyen e kuptoj;Te cbinarezoje trinomin Konstandinopoje-DODONE-ROME,lidhjet dhe unitetin kulturore,gjuhesore,njerezore.SHQIPTARE KENA HUP SHUME BETEJA POR JO LUFTEN.JEPINI ,FLISNI PER CKA DINI PER TE,DHE TE MESOJNE PREJ SAJE

faon perrovarri
Junior Member
Junior Member

Number of posts : 11
Registration date : 2009-02-20
Points : 10
Reputation : 8

Back to top Go down

BIZANTI.  FJALA QE TJETERSON HISTORINE E BRETERISE ME JETGJATE TE GJITHE KOHRAVET Empty Re: BIZANTI. FJALA QE TJETERSON HISTORINE E BRETERISE ME JETGJATE TE GJITHE KOHRAVET

Post  orakulli Fri Jun 05, 2009 9:14 am

faon perrovarri wrote:Bizanti-Bizantizmi.
Jane terma shkencore qe historianet i perdorin per tju referuar perandorise me jetegjate ne historine e shoqerise njerezore,ROMANISE LINDORE.Nuk e di se kush i pari e futi kete gjembe ne byth.Arsyen e kuptoj;Te cbinarezoje trinomin Konstandinopoje-DODONE-ROME,lidhjet dhe unitetin kulturore,gjuhesore,njerezore.SHQIPTARE KENA HUP SHUME BETEJA POR JO LUFTEN.JEPINI ,FLISNI PER CKA DINI PER TE,DHE TE MESOJNE PREJ SAJE

Bi-bej.Bi eshte folja Bej ne dialektin tzam.
zan-zer-in
Me ba zanin,do te thote me fjale te tjera te jesh "thoti",te kesh drejtimin.Pitagora e perdorte si term per te percaktuar "zeusin"."Zan+ zberthet me tej me =z an.Do te thote Ze A-n,qe ne kuptimin matematikor eshte te zesh fillimin,pra te jesh ne krye ,te drejtosh,te kesh "ballin"(-prape pjesen e fillimit.Disa injorante kete e mendojne fjale turke qe ka sjelle dhe fjalen BALLKAN.Qe me shqip do te thote *ballin kane=drejtimin kane).jane shume shtresa,shume dimensione kuptimberese vetem per nji njesi te vetme.Pa le te flasim per gjithe kete perandoti se kush e drejtonte ne te vertete dhe cfare gjuhe fliste gjithe populli i saj.Ai popull qe drejtonte dhe jo popujt e tjere qe ishin pjesmarres ne te.Mua sme intereson shume historia per te vetmen arsye qe ajo eshte shume e genjyer dhe e ndryshuar.Ne te une sot gjej vetem brockulla dhe genjeshtra te peshtira te mendjeve te semura nacionaliste greke moderne e italiane moderne dhe te bishtave te tyre qe marrin genjeshtren e pare te fillimit si te mireqene.Keshtu eshte ndertuar vargu i genjeshtrave ose me me mire "sinxhiri" i genjeshtres,ku shkenca e sotme historike dhe gjuhesore eshte ne hallken e shtate te saj.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

BIZANTI.  FJALA QE TJETERSON HISTORINE E BRETERISE ME JETGJATE TE GJITHE KOHRAVET Empty Re: BIZANTI. FJALA QE TJETERSON HISTORINE E BRETERISE ME JETGJATE TE GJITHE KOHRAVET

Post  ZEUS10 Fri Jun 05, 2009 9:58 am

Termi Bizantine nuk eshte perdorur kurre ne "Mbreterine/Perandorine e Romakeve"

The term "Byzantine Empire" is an invention of historians and was never used during the Empire's lifetime. The Empire's name in Greek was Basileia ton Rhōmaiōn (Greek: Βασιλεία των Ῥωμαίων)— "The Empire of the Romans"— a translation of the Latin name of the Roman Empire (Latin: Imperium Romanōrum); or just Rhōmania (Greek: Ῥωμανία). The term "Byzantine" itself comes from "Byzantium", the name that the city of Constantinople had before it became the capital of Constantine. This older name of the city would rarely be used from this point onward except in historical or poetic contexts.

Kjo ishte nje shpikje e shemtuar qe shoqeroi krijimin e shtetit grek, per te fshehur natyren e vertete te perandorise qe ishte romake dhe aspak greke, dhe vete greket ishin nje sajim.

The designation of the Empire as "Byzantine" began in Western Europe in 1557, when German historian Hieronymus Wolf published his work Corpus Historiæ By­zantinæ, a collection of Byzantine sources. The publication in 1648 of the Byzantine du Louvre (Corpus Scriptorum Historiæ Byzantinæ), and in 1680 of Du Cange's Historia Byzantina further popularized the use of Byzantine among French authors, such as Montesquieu.[10] It was not until the 19th century, however, with the birth of modern Greece, that the term "Byzantine" came into general use in the Western world
.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

BIZANTI.  FJALA QE TJETERSON HISTORINE E BRETERISE ME JETGJATE TE GJITHE KOHRAVET Empty Re: BIZANTI. FJALA QE TJETERSON HISTORINE E BRETERISE ME JETGJATE TE GJITHE KOHRAVET

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum