ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gustav Meyer and the debate about his "discovery".

+3
orakulli
alfeko sukaraku
ZEUS10
7 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Gustav Meyer and the debate about his "discovery". - Page 2 Empty Re: Gustav Meyer and the debate about his "discovery".

Post  zojs Thu Apr 02, 2009 1:30 am

ADMINISTRATOR wrote:
zojs wrote:t'i drejtojmë bordelluat po veprojmë shqip!

sukaraku, je ulur ne kunje

jo pra nuk fola unë, po a mos e paske rrotullua ti ndonjë gotë ashtu si e ke mendjen o sukaraku?!

vetëm njeriu i çmendur mund të shkruaj ashtu.

Le të mbetet ky shkrim përgjigje për të gjithë diskutantët si dias-dhiasi!

Ti e disa si ti këtu, nëse nuk e dini bile atëtë thjeshten

etj,

Kjo eshte nje permbledhje e shkurter, e ofendimeve drejtuar disave prej anetareve me te nderuar te ketij forumi. Shkelja e etikes nuk do te tolerohet, sidomos kur ajo eshte e njeanshme. Ky eshte nje paralajmerim.

jo jo kështu nuk bëhet administrimi, duke i korrigjuar shkrimet e mëparshme me ofendime, ku këto që shkroi Zojsi, vetëm iu ktheu atyre që sëpari i shkrepen dhe ky është pseudo-administrim! (bordellua, kunje, çmenduri, dhiasi, fëlliqësira sllave - janë tuajat, e të atyreve që i shkruan sëpari)!

Nuk bëhet kështu moderimi as administrimi!!!
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Gustav Meyer and the debate about his "discovery". - Page 2 Empty Re: Gustav Meyer and the debate about his "discovery".

Post  zojs Thu Apr 02, 2009 1:32 am

orakulli wrote:
t'i drejtojmë bordelluat po veprojmë shqip!
C'a ke dasht me thon?

ato bordelluat që i shkrove ti i pari dhe t'i ktheva - dikush ta paska korrigjuar atë shkrim;)
kjo nuk është fjalë imja, po jotja!
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Gustav Meyer and the debate about his "discovery". - Page 2 Empty Re: Gustav Meyer and the debate about his "discovery".

Post  AuLoNa Thu Apr 02, 2009 11:51 am

zojs wrote:

jo jo kështu nuk bëhet administrimi, duke i korrigjuar shkrimet e mëparshme me ofendime, ku këto që shkroi Zojsi, vetëm iu ktheu atyre që sëpari i shkrepen dhe ky është pseudo-administrim! (bordellua, kunje, çmenduri, dhiasi, fëlliqësira sllave - janë tuajat, e të atyreve që i shkruan sëpari)!

Nuk bëhet kështu moderimi as administrimi!!!

zojs, nuk ma merr mendja qe te jene korrigjuar shkrimet!
Tani sa per moderimin, rregullat jane ato qe jane, dhe do te behen sipas rregullave qe jane vendos nga Adiminstratori dhe Moderatori, si ne c'do forum tjeter.

Nqs ti ke pakenaqesi me forumistet e tjere ne menyren sesi ata shprehen, mund ti dergosh ato ankesa te bashkangjitura me ofendimet tek Administratori dhe tek Moderatori, ne menyre qe ne ti investigojme me tutje, dhe te japim pergjigjen e duhur.

Keto lloj ofendimesh midis forumisteve nuk do te tolerohet per asnje ketu, qe i jep ato ne menyre direkte apo indirekte.

U lutem te gjitheve, lerini ofendimet personale grek e serb, po beni punen qe doni te nxirrni ne drite.


Faleminderit
MOD
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Gustav Meyer and the debate about his "discovery". - Page 2 Empty Re: Gustav Meyer and the debate about his "discovery".

Post  zojs Thu Apr 02, 2009 11:56 am

AuLoNa wrote:
zojs wrote:

jo jo kështu nuk bëhet administrimi, duke i korrigjuar shkrimet e mëparshme me ofendime, ku këto që shkroi Zojsi, vetëm iu ktheu atyre që sëpari i shkrepen dhe ky është pseudo-administrim! (bordellua, kunje, çmenduri, dhiasi, fëlliqësira sllave - janë tuajat, e të atyreve që i shkruan sëpari)!

Nuk bëhet kështu moderimi as administrimi!!!

zojs, nuk ma merr mendja qe te jene korrigjuar shkrimet!
Tani sa per moderimin, rregullat jane ato qe jane, dhe do te behen sipas rregullave qe jane vendos nga Adiminstratori dhe Moderatori, si ne c'do forum tjeter.

Nqs ti ke pakenaqesi me forumistet e tjere ne menyren sesi ata shprehen, mund ti dergosh ato ankesa te bashkangjitura me ofendimet tek Administratori dhe tek Moderatori, ne menyre qe ne ti investigojme me tutje, dhe te japim pergjigjen e duhur.

Keto lloj ofendimesh midis forumisteve nuk do te tolerohet per asnje ketu, qe i jep ato ne menyre direkte apo indirekte.

U lutem te gjitheve, lerini ofendimet personale grek e serb, po beni punen qe doni te nxirrni ne drite.


Faleminderit
MOD


Këto fjalë nuk janë të miat: (bordellua, kunje, çmenduri, dhiasi, fëlliqësira sllave - janë tuajat, e të atyreve që i shkruan sëpari)! Kërkoni në tjerët!
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Gustav Meyer and the debate about his "discovery". - Page 2 Empty Re: Gustav Meyer and the debate about his "discovery".

Post  orakulli Thu Apr 02, 2009 9:57 pm

I lini keto sepse nuk te cojne ne asnje rruge e perfundim.Le te jemi te pakten ketu te qete e me te gjere.Jam merzitur aq shume me forumet shqiptare,saqe po vazhdoi edhe ketu ne te njejten semundje,them mos te marr me pjese ne asnje forum shqiptar.Ketu gjeta kenaqesi nga shkrimet tuaja.Sejcili ka mendimin e tij.Po shkruaj nje shprehje,te cilen e kam shkruajt dhe ne forume te tjere por asnjeshqiptar nuk ja ka vene veshin.Ate qe shkruaj une po e gjetet si jo te kenaqshme per ju,mos e kundershtoni,sepse do te gjendet dikush tjeter qe do ta quaje te pelqyeshme dhe me vlere.Kjo jo vetem per ate qe shkruaj une,por edhe per ate qe shkruani ju ne kendgjykimin tim.
Ndoshta dikush me ka keqkuptuar per gjuhetaret truthare.E kisha per ata qe kane emer te pervecem si Meyer,Cabej e ndonje tjeter te cilet kane ngritur emrin e tyre me ane te servilzimit shkencor.Librat e tyre jane vetem servilzma e vazhdueshme 200 vjecare pa asnje gje te re per linguistiken.Asnje nuk shpjegon dot me elementare pse fjala e shkruar duhet te jete me e vjeter dhe duhet te sherbej si baze per percaktimin e origjines???Po gjuha e folur???Qe nga shkalla e pare e argumentit llogjik ata rrezohen.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Gustav Meyer and the debate about his "discovery". - Page 2 Empty Re: Gustav Meyer and the debate about his "discovery".

Post  alfeko sukaraku Fri Apr 17, 2009 12:20 pm

Me qe me se fundi erdhi dija edhe ne fshatin time edhe mundem te vendos foto ..po ju pergjigjem me qarte me ate qe kam dashur te theme me larte.Gustavo Meyer prodhon fjalen MARAZ si fjale turke te cilen e ka huazuar shqipja.Sic e vreni ne kete foto fjalen MARAZ ajo vjen e mbishkruajtur qe nga shek 7 p e s.Valle c ka dashur te na thoj Gustavo Meyer?Mos valle ai njeh ndonje turqishte qe nga shek 7 p e s?Tju a tregoj akademikve te tiranes kete turqishte nga shek 7 p e s edhe pastaj lere ta mburrin ata dite e nate.Kaq poshte ka rene shkenca e kesaj dege ne tirane sa eshte per tu qeshur edhe per tu qare.Personalisht une besoj se ajo eshte krejt sic e quan Moiko Zeqo"vegel antishqiptare mindis nesh".

Vreni ne foton qe po paraqes fjalen MARAZ te shkruajtur nga shek 7 p e s...ndersa turqit sapo kane plotsuar 600 vjetorin e ardhjes nga Mongolia.Turpe per c do kend qe do te quhet dijetare edhe nuk mundet te kuptoj se "kur nje fjale gjendet ne dy gjuhe edhe ka dokumenta per vjetersin e fjales ,ateher gjuha me e re e ka huazuar fjalen nga gjuha me e vjeter".Meyer e botoj fjalorin etimologjik 4 vjet pasi ishte publikuar stela e limnos.

Gustav Meyer and the debate about his "discovery". - Page 2 Zi_a_z10

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gustav Meyer and the debate about his "discovery". - Page 2 Empty Re: Gustav Meyer and the debate about his "discovery".

Post  alfeko sukaraku Fri Apr 17, 2009 12:32 pm

Per njohsit e ceshtjes fjalori etimologjik i Gustavo Meyrit ishte nje kopje e ndyre e nje fjalori "Serbe" te Miklosichit.Mosnjohsi i shqipes e kreu kete punim per perplasje politke me teper duke u ndeshur me DEMETRIO CAMARDA filologun e madhe arberesh i cili kishte vertetuar shqipen si gjuhen e Perendive edhe si rrjedhoj kushtet politke te atehershme kerkonin mevetsin e kombit me te madhe te Ballkanit ne ate kohe. jane te njohura forcat politikofetare qe mbizotronin ateher edhe eshte me se i njohur qellimi i tyre kundra shqipes se Shqypnis-Arvanitias-e Arrnauteris...askush nuk e donte zgjimin e shqiptarve..as stambolli edhe as athina...ndaj luftoheshim ne dijen tone.Ironia e te gjithave mbetet tradhetia e shkences se historis ne tirane e cila pa aspak cipe le large perkthimit ne shqip Camarda-Bopp-Myler e Kupitori edhe na perkethen bordellologun Meyer.

Me 1912 Iakovo Thomopulo boton librin Pellazgjika ne te cilin ai flet edhe per Gustavo Meyer...po ju postoj edhe po ju perkthej nje fragment nga ky liber ne lidhje me Gustavo Meyer.

Gustav Meyer and the debate about his "discovery". - Page 2 Thom-s10

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gustav Meyer and the debate about his "discovery". - Page 2 Empty Re: Gustav Meyer and the debate about his "discovery".

Post  orakulli Fri Apr 17, 2009 12:55 pm

Sepse bazueshmeria e "maras-maraz" eshte tek nje folje e vjeter e shqipe qe sot eshte shendruar ne "marr" ne "marrsha",Te marrish-t'marresh,".Pra baza eshte folja "marr".Koncepti kur te "merr" dicka... si "malli" qe eshte forma e vjeter e kesaj forme kur "l" nuk ishte kthye akoma ne "r".Kjo ka prodhuar edhe " i marre" e te tjera forma.
Eshte thjesht:marr+as>2.marr ash> 3.marasht.Nese "s" nuk zbutet me "h" dhe "t" me vone,ajo kthehet ne "z".Fonetikisht kete e vertetom gjuha angleze,me "s" e saj te superperdorura ne veten e trete dhe ne shumesine emrave>gjuha angleze ka pothuaj te gjitha kombinimet e "s" fundore.Fonetikish ne lidhje me zanoret dhe bashtingelloret para dhe ndonjere dhe pas saj(ne fjalen qe vjen) ajo prodhohet here "S" dhe here "Z".Baza e saj;Kombinimi fonetik "s-'z"
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Gustav Meyer and the debate about his "discovery". - Page 2 Empty Re: Gustav Meyer and the debate about his "discovery".

Post  alfeko sukaraku Fri Apr 17, 2009 1:08 pm

orakulli wrote:Sepse bazueshmeria e "maras-maraz" eshte tek nje folje e vjeter e shqipe qe sot eshte shendruar ne "marr" ne "marrsha",Te marrish-t'marresh,".Pra baza eshte folja "marr".Koncepti kur te "merr" dicka... si "malli" qe eshte forma e vjeter e kesaj forme kur "l" nuk ishte kthye akoma ne "r".Kjo ka prodhuar edhe " i marre" e te tjera forma.
Eshte thjesht:marr+as>2.marr ash> 3.marasht.Nese "s" nuk zbutet me "h" dhe "t" me vone,ajo kthehet ne "z".Fonetikisht kete e vertetom gjuha angleze,me "s" e saj te superperdorura ne veten e trete dhe ne shumesine emrave>gjuha angleze ka pothuaj te gjitha kombinimet e "s" fundore.Fonetikish ne lidhje me zanoret dhe bashtingelloret para dhe ndonjere dhe pas saj(ne fjalen qe vjen) ajo prodhohet here "S" dhe here "Z".Baza e saj;Kombinimi fonetik "s-'z"

ne radhe te pare Thomopulo tregon me larte se fjalet qe Meyer nxjerre si huazime te shqipes jane shume me te vjetra se gjuhet nga te cilat pretendon Meyer se i ka huazuar shqipja.....

orakulli

ndodhemi para nje te panjohure edhe nuk munde te flasim me sisteme gjuhesore letrare ....ky eshte gabimi me fatal i shkences ne kete drejtim...flasim per nje gjuhe jo letrare ,keshtu qe sistemet me "s" etje etje ...bien perdhe ne se nuk zbardhim mbishkrimet edhe menyren e te shkruajturit...c do rruge tjeter per te ngaterruar gjuhet letrare me gjuhen e pellazgeve eshte gabim ose hipje e gomarit perseprapthi.Te lexojm nje pjes mbishkrimesh ne radhe te pare-pastaj te vrejm strukturen e ndertimit.Shqipja pellazge nuk ishte gjuhe letrare si greqishtja edhe latinishtja..ndajmos kerko mbaresa e prapashtesa sepse eshte shume shpejt te arrijm atije.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Gustav Meyer and the debate about his "discovery". - Page 2 Empty Re: Gustav Meyer and the debate about his "discovery".

Post  orakulli Tue Apr 28, 2009 3:43 pm

Sepse,folja "marr" eshte me vjeter se gjuha e gjuheve.Ne nuk mund te dime me informacionin e gjuheve moderne qe na serviren si te vjetra,gjuha latine dhe greke,sesa letrare ose jo ishte gjuha pellazge.Sepse ata thjesht kane zhdukur librat e tyre.Gjuha qe gjejme ne ne gur eshte me teper se nji gjuhe.Ajo eshte gjuhe kodike.Njesoj si gjuhet e programimit sot.Ajo nuk mund te krahasohet me asnji gjuhe,sepse eshte gjuhe celesash dhe jo gjuhe fjalesh.Ajo nuk zberthehet dot,jo sepse eshte me thjeshte,nuk eshte letrare e mendime te ketij lloji qe vine nga fabrika e injorimit(e cila ka ne thelb si qellim kryesor pikerisht uljen e vleres per te mos u zberthyer ne te vertete permbajtja e saj),por sepse eshte shume me e komplikuar se gjuhet e sotme.Gjuhet e sotme kane marre drejtimin e shteses,supershteses,duke u nisur nga nje baze e gatshme,kur gjerat perseriten ne nje drejtim te vetem.Jane nje dimensioneshe.Ndersa gjuha e tyre ishte shumedimensioneshe.Gjuha e tyre ishte baza,me shume se cdo gjuhe letrare.Gjuha e tyre ishte matematike e larte gjuhesore e cila bazohet ne krijimin e tingujve(zanoreve dhe bashtingelloreve te folura) dhe kombinimit e tyre llogjike per te ndrtuar njesi gjuhesore te gjuhes se folur fillimisht.Baze e ketij ndertimi qendron tek memorja njerezore dhe jo qellimi per ta rruajtur te rezervuar ne leter ose ne dicka tjeter.Kjo eshte shume here me letrare sesa koncepti qe kemi ne te sotmit per letaren.
Ndersa per transformim e tingujve nga.S ne Z nuk ka te bejen me gjuhet moderne ne thelb por ka te beje me vecantite e aparatit oral akustik ku shqipton kombinimet e tingujve qe ne i quajme zanore dhe bashtingellore.Kjo ka ndodh shume e shume kohe me pare dhe vazhdon te ndodhi dhe sot.Shembulli qe dhashe une nga gjuha angleze eshte ne kuptimin e dhenies se faktit fonetik argumentues sesi detyrohet aparati oral akustik te shendroje tingujt,ne varesi te pozicionit te grup tingujve para tingullit qe transformahohet nga "s" ne "z" p.sh si grup tingujt qe kane denduri perdorimi me te madh pas tij si radhe shqiptimi.Kjo per nje kohe luhatet nga s ne z dhe anasjelltas deri sa stabilizohet,kur krijohenn grupet e fjaleve me frukuence me te madhe perdorimi.
Maras kthet ne maraz ne shqipe po njesoj sikur kur kemi "s" ne "sh".Sh sjell zutje,Z shjell indetifikim me te mire te S.
Ndersa per foljen marr,merr,merr qe eshte ndertuar prej tyre ne menyre qe un po e quaj "x-ndertim",ka shkuar dhe eshte per shembull "merrid",per martesen.Keta qe e kane ndertuar tek.martese[marr te ze) si "merr-id(i-d(t)" dinin dicka prej ketij kodi,por jo formulen ndertuese kryesore baze,pse "marr" si kombinim tinguj ka kuptim "marr" si kombimin llogjik.Gjuha e tyre me nje kater simbole p.sh shpreh dy e me shume fraza te sotme,ne cdo gjuhe.
Ndersa argumenti tjeter se ke quaje letrare dhe cfare ndryshim ka "letrarja" ndermjet nji gjuhe te folur dhe nji gjuhe te shkruar,eshte i gjate dhe do te duhet te flisnim per gjuhe qe nuk shkruheshin dhe cuditerisht jane shume te komplikuara ne menyren e pershkrimit,dhenies se sakte te mendimit e te tjera.
Mos kufizoni vetveten me teza te shterpa te gjuhesise Europiane.Ata qe ne fillim te librave te tyre gabojne.Dhe ky fillim perbehete nga pjesa qe gjuha e shkruar eshte me e rendesishme se gjuha e folur...Eshte njesoj sikur te themi qe truri mendon me ane te gjuhes se shkruar,gje e cila nuk eshte aspak e vertete.Gjuha e shkruar,si ajo letrare dhe ajo jo letrare eshte vetem nje pasqyre e shemtuar e gjuhes se folur dhe mendimit te brendshem qe realizohet prej trurit.
Kjo nuk duhet ngaterruar me vlerat e saj te medhaja per zhvillim njerezor.Por keto vlera qendrojne vecse ne ruajtje e gjuhes se folur dhe jo e kunderta ne krijimin e saj.Pas gjuhes se folur fshihet nje komplikacionet me te medhaja qe ka ndertuar truri i njeriut,e cila shpreh fuqine etij te jashtezakonshme por qe gjuha e shkruar nuk e mban mend te ta shpjegoje sesi ka ndodh.Pra gjuha e shkruar nuk mund te shpjegoje memen e saj,gjuhen e folur.
Pikerisht kjo teze e imja sot eshte minorance,shume e vogel,po aq sa kuptohet dhe gjuha e folur si dhe "letriteti'i saj,si ne kohet qe i mendojme si primitive ashtu dhe sot ,ne kohet qe i mendojme si moderne.
Te ndertosh nje gjuhe te folur eshte shume me veshtire,shume me letrare,ose me sakt mbiletrare sesa te ndertosh nje sistem simbolesh vizatimore qe kofikojne nje per nje kodiket individuale te gjuhes se folur.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Gustav Meyer and the debate about his "discovery". - Page 2 Empty Re: Gustav Meyer and the debate about his "discovery".

Post  Luboteni Thu May 07, 2009 3:21 pm

Ne fjalorin qe Gustav Mejer kish botuar ne Strasburg (nese nuk gaboj vitet 1850) per etimologjine e fjaleve shqipe, sipas perfundimeve te tij te ngutshme dolen se nje numer fjalesh shqipe jane te gurres turke, sllave, greke, latine etj.

Perfundimet e tij te ngutshme me te drejte u kritikuan nga nje studiues italian (sme kujtohen heperhe emri i tij), sepse metodika e ndjekur mprej Gustavit shpeshhere ishte pa kurrfare kriteri.

Edhe Cabej kritikon me te drejte Majerin, sepse sic dihet Majeri ishte bazuar ne dialektet periferike te shqipes dmth ne dialektet e kolonive shqiptare ne Itali. Si rrjedhim dialektet perfierike te seciles gjuhe mbajne me shume barbarizma. Studimet e mevonshme etimologjike shume prej fjaleve qe Majeri u kish vene etiketa te huaja, gjuhetaret ia kthyen keto fjale perseri gurrresh shqipe.

Sepse fundi i fundit Majerit edhe nuk mund ti zihet si e madhe kjo gafe, sepse ne kohen kur ai veproi dhe studioi, akoma nuk kishte dalur FJALORI zulmemadh i Konstandin Kristoforidhit, kesaj pasurie te pacmueshme te shqipes.
Luboteni
Luboteni
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 25
Registration date : 2009-05-05
Points : 12
Reputation : 10

Back to top Go down

Gustav Meyer and the debate about his "discovery". - Page 2 Empty Re: Gustav Meyer and the debate about his "discovery".

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum