ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cilet jane armiqte e shqiptareve?

4 posters

Go down

Cilet jane armiqte e shqiptareve? Empty Cilet jane armiqte e shqiptareve?

Post  ZEUS10 Tue Mar 24, 2009 9:08 am

Vete fjala armik eshte nje fjale shume e konsumuar, sidomos gjate 50 vjeteve te regjimit komunist. Paranoja e gjysem e qellimshme per armiqte e jashtem, beri qe te harrojme, se prej varferise, ne po krijonim nje armik shumefish me te fuqishem se "armikun e jashtem", veten tone. Por nuk ja vlen te permendet, se bota ortodokse ne pergjithesi dhe ajo sllave ne vecanti jane armiq te vertete te vete egzistences tone. Prapa nuk ngelen greket dhe rumunet si pjese perberese e kesaj tabloje.

Por jo vetem feja ortodokse por dhe ajo myslimane kur shfaqet ne forma radikale, bie automatikisht ne konflikt me qenien dhe mentalitetin tone.

Ne kemi nevoje per fe, por ne duam nje fe te mirefillte. Qe te jemi realiste nuk ka fe te tille, feja jeton ne simboze me politiken, nacionalizmin, hegjemonine.
Ata qe ju shplahet truri prej fese ose per ca perfitime meskine pranojne te kryejne sherbime te cdo lloji ndaj fese: ata jane armiqte tane me te medhenj, qofshin te huaj dhe sidomos vendas.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Cilet jane armiqte e shqiptareve? Empty Re: Cilet jane armiqte e shqiptareve?

Post  AuLoNa Tue Mar 24, 2009 11:00 am

Zeus kete po flisja mbreme me dike.. Very Happy

Pikerishsht jane keto Fe ne forme radikale te cilat i kane sjellur problemin vendit tone midis shume arsyeve te tjera, sado qe disa nuk duan qe ta pranojne ate. Meqe dije ishte festa e Bektashinjeve, po flsinim per ate sekt, dhe po krahasonim menyren midis tij dhe feve te tjera te cilat kane nje ashpersi ne veten e tyre, ose nje force detyruese tek besimtaret e tyre. Po te shikosh edhe Labet ndaj e morren ate lloj besimi, mbasi nuk do te vinte shume rregulla mbi menyren e jeteses se tyre. E bej kete krahasim me teper, meqe jam rritur ne nje familje me te dyja keto fe si bektashjane dhe ortodokse.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Cilet jane armiqte e shqiptareve? Empty Armiku me i madh i kombit Shqiptar jan vete Shqiptaret,nuk e them un por historia

Post  sulioti Tue Mar 24, 2009 3:40 pm

Nese marrim per baze historin qe nga kohet e hershme e deri me sote, do dilnim pa dyshimin me te vogel, se jemi e keqja e vet vetes.Dhe shtohet pyetja pse?
Po sepse dikur zotronim ter mesdheun, dhe nuk diten te paret tan ta ruanin kete post kaq te rendesishm, rezultati=lufta midis pellazgeve,nga njera ane ,pellazget e azis se vogel(TROJA) e nga ana tjeter pellazget e spartes(MIKENA)dhe vazhdojm me tej me periudhen Romake, asnje her Iliret nuk luftuan te bashkuar ne nje forc te vetme, por me egoizmin e tyre fisnor, la te kuptohej se nuk ishin te zotet te bashkepunin si komb,e ti benin ball armikut te bashkuar,se po ta kishin bere kete bashkim,edhe sot e kesaj dite i gjithe ballkani mbase do quhej ILIRI.
Vazhdojme me tej me Arbrit,sa SHUM u mundua heroi jon kombetar per ti bere te gjith me nje mendje nje zot e di, se sa, por megjithate ja arriti dhe te bashkuar, per here te pare pas shume kohesh, treguam se po te jemi bashk, mundja dalim, dhe packa se luftonim nje kundra njezet, sa u prish lidhja iku dhe arberia bashk me lidhjen e Lezhes.

Mbas kesaj periudhe hyri ARMIQT ME TE KEQINJ TE TE GJITHA KOHERAVE per Shqiptaret,islami ky islam qe ndertoi nje rrjete me evropen, qe ndau kombin ton ne dysh e ne tresh, qe i dha shkak Evropinave e ruseve ti japin drite jeshile greqis e serbis , per te zhdukur kete komb nga faqja e dheut, qe e coi popullaten ne terr te plote ,saqe dhe kesaj dite(ne boten e internetit) ka njeres qe per shkak te islamit nuk dallojn dot te miren dhe te keqen e kombit, plus interesat tona kombtare, etj etj se mund te rri ter naten e te sjell gjithe faktoret negativ qe ky islam i mallkuar i ka sjell kombit tim.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Cilet jane armiqte e shqiptareve? Empty Re: Cilet jane armiqte e shqiptareve?

Post  1bilderberg Thu Apr 02, 2009 7:02 am

sulioti wrote:Nese marrim per baze historin qe nga kohet e hershme e deri me sote, do dilnim pa dyshimin me te vogel, se jemi e keqja e vet vetes.Dhe shtohet pyetja pse?
Po sepse dikur zotronim ter mesdheun, dhe nuk diten te paret tan ta ruanin kete post kaq te rendesishm, rezultati=lufta midis pellazgeve,nga njera ane ,pellazget e azis se vogel(TROJA) e nga ana tjeter pellazget e spartes(MIKENA)dhe vazhdojm me tej me periudhen Romake, asnje her Iliret nuk luftuan te bashkuar ne nje forc te vetme, por me egoizmin e tyre fisnor, la te kuptohej se nuk ishin te zotet te bashkepunin si komb,e ti benin ball armikut te bashkuar,se po ta kishin bere kete bashkim,edhe sot e kesaj dite i gjithe ballkani mbase do quhej ILIRI.
Vazhdojme me tej me Arbrit,sa SHUM u mundua heroi jon kombetar per ti bere te gjith me nje mendje nje zot e di, se sa, por megjithate ja arriti dhe te bashkuar, per here te pare pas shume kohesh, treguam se po te jemi bashk, mundja dalim, dhe packa se luftonim nje kundra njezet, sa u prish lidhja iku dhe arberia bashk me lidhjen e Lezhes.

Mbas kesaj periudhe hyri ARMIQT ME TE KEQINJ TE TE GJITHA KOHERAVE per Shqiptaret,islami ky islam qe ndertoi nje rrjete me evropen, qe ndau kombin ton ne dysh e ne tresh, qe i dha shkak Evropinave e ruseve ti japin drite jeshile greqis e serbis , per te zhdukur kete komb nga faqja e dheut, qe e coi popullaten ne terr te plote ,saqe dhe kesaj dite(ne boten e internetit) ka njeres qe per shkak te islamit nuk dallojn dot te miren dhe te keqen e kombit, plus interesat tona kombtare, etj etj se mund te rri ter naten e te sjell gjithe faktoret negativ qe ky islam i mallkuar i ka sjell kombit tim.

E keqja eshte se kjo feja islame i ka futur shume thelle kthetrat e saja ne Shqiperi dhe po vazhdon akoma edhe sot e kesaj dite (gjoja ne demokraci) fale plehrave homoseksulae qe kemi ne pushtet ta beje pa asnje lloj problemi!!
Lajmi i fundit ekonomik shqiptar eshte per te vene duart ne koke e per tia dhene kujes me te madhe!!
link: http://lajme.shqiperia.com/html/media/artikull/iden/219436/titulli/Banka-Islamike-per-Zhvillim-blen-aksionet-shteterore-me-8-milione-dollare


"Banka Islamike për Zhvillim blen aksionet shtetërore me 8 milionë dollarë
Publikuar më 31/03/2009


Nënshkruhet marrëveshja me IDB-në për privatizimin e aksioneve të shtetit shqiptar në Bankën e Bashkuar të Shqipërisë. Në Ministrinë e Financave u nënshkrua dje me Bankën Islamike për Zhvillim, IDB, marrëveshja për privatizimin e aksioneve, pronë e shtetit shqiptar, të Bankës së Bashkuar të Shqipërisë, UBA. Marrëveshja u nënshkrua nga ministri i Financave, z. Ridvan Bode dhe përfaqësuesi i bankës, z. Azfar Hussain Qarni, drejtor në IDB dhe parashikon blerjen e aksioneve të shtetit shqiptar prej 40 % në UBA, nga aksioneri aktual IDB, për 8 milionë dollarë. Ministri Bode theksoi se si pjesë e strategjisë së qeverisë në privatizimet në tërësi dhe ato strategjike në veçanti, kjo marrëveshje që u nënshkrua dje konfirmon një tjetër arritje në këtë drejtim, duke privatizuar aksionet me një vlerë 3 milionë dollarë më të lartë se në kohën kur shteti shqiptar ka ofruar këtë pjesëmarrje në vitin 2006. “Ne e konsiderojmë këtë një privatizim të suksesshëm, që konfirmon deklaratat tona se sistemi bankar dhe ekonomia shqiptare janë ende shumë të besueshme në sytë e investitorëve dhe të kompanive të huaja që veprojnë jo vetëm në ekonominë reale, por edhe në sistemin financiar, konkretisht në sistemin bankar”, - tha ministri Bode. Ai falënderoi IDB për bashkëpunimin dhe siguroi bankën se qeveria shqiptare do jetë gjithnjë një partner në mbështetje të kësaj kompanie dhe të gjitha kompanive që veprojnë në sistemin bankar dhe atë financiar. Marrëveshja u përshëndet edhe nga përfaqësuesi i IDB–së, i cili theksoi se kjo marrëveshje është pjesë e bashkëpunimit të vazhduar me qeverinë shqiptare. IDB është një bankë me qendër në Arabinë Saudite dhe operon në 55 shtete të Evropës, Azisë, Afrikës, ka qenë 15% aksionere të UBA, tani bëhet 55%."55% NUK JANE SHAKA POR JANE MAXHORANCA E AKSIONEVE TE UNIONIT BANKAR SHQIPTAR!
KJO ESHTE VETVRASJE KY NUK ESHTE ZHVILLIM!!
ESHTE E QARTE QE PLEHRAT E POLITIKES SHQIPTARE NUK PUNOJNE PER SHQIPERINE DHE SHQIPTARET!!


Po ti hedhim nje sy nje artikulli shum interesant te publikuar ne nje web sit intelektualesh ish-musluman ku del qart projekti globalizues i botes nga ana e islamikeve dhe e arabeve jo vetem me ane te fes islamike por edhe me ane te ekonomise dhe bankave !!
Titulli i artikullit : Islamic Multiculturalism—the Endless Jihad!!
link.: http://www.news.faithfreedom.org/index.php?name=News&file=article&sid=1410


Po shkepus nje pjese nga artikulli i cili e shpreh shume qart kete globalizim ekonomik qe po ushtrohet konkretisht edhe ne trojet shqiptare:

"Freedom to enforce Islamic Sharia, including Islamic banking, Islamic Insurance (Takaful) and Islamic family and penal (Hudud) laws
From media we learn how assiduously the Islamists are fighting around the globe to establish Islamic rules in every sphere of human activity. From Canada, to Britain, to Australia, the USA, France, the Netherlands, Denmark, and in virtually every infidel land, they are pursuing their agenda doggedly. What they might not achieve through Islamic terrorism, they will accomplish them through the political lobbying. This is far more dangerous than the Islamic terrorism. We have learned their diehard attempt to establish Sharia in Canada, their successful lobbying to implement certain Sharia provisions in the UK, and the slavish mentality of many western banks to establish a parallel Islamic banking system, just for the Islamists and the Arabs. So successful has been the Islamists game in this avenue that all most all Muslim majority countries are forced to introduce Islamic banking and finance, Islamic Insurance, Islamic investment funds, Islamic courts, Islamic marriage laws…and what not.

To force the western world to accede to their demands, the Islamists are in action, full swing, with great aplomb. Being aware of the PC mentality of the western politicians, the Islamists lobby non stop their plan for Shariazation of the western civilisation. We might wonder why the Islamists are so confident about their success. The answer is that they have unflinching trust in the Qur'an."

1bilderberg
Veteran Member
Veteran Member

Male
Number of posts : 236
Registration date : 2009-01-28
Points : 38
Reputation : 20

Back to top Go down

Cilet jane armiqte e shqiptareve? Empty Re: Cilet jane armiqte e shqiptareve?

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum