ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iliridia News Thread

2 posters

Go down

Iliridia News Thread Empty Iliridia News Thread

Post  Hëna Tue Feb 24, 2009 8:08 pmShqiptaret i tremben bashkimit te maqedonasve.
Bravo sa pune e bukur, ndaj Shqiptaret ne Maqedoni nuk fitojne per arsye se jane te percare.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Iliridia News Thread Empty Re: Iliridia News Thread

Post  Hëna Wed Feb 25, 2009 7:30 pmNderkombetaret bejne thirrje per nje fushate me te civilizuar.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Iliridia News Thread Empty Bustet e rilindësve fëlliqen me kryqe dhe ”VMRO”

Post  AuLoNa Fri Mar 06, 2009 8:13 pm

Iliridia News Thread Bustett

Evil or Very Mad

Mehmet Latifi

Akt vandal ndaj busteve të Dr.Ibrahim Temos dhe Dervish Himës, të vendosur në shetitoren buzë lumit të Drinit të Zi. Në bustet e tyre janë shkruar VMRO me shkronja cirilike dhe kryqe. Akti vandal ka ndodhur të mërkurën mbrëma. Kjo nuk është hera e parë të jenë bërë akte të tilla vandale ndaj këtyre figurave. Që nga koha kur janë vendosur këto buste, më 25 qershor të vitit 2006, ato vazhdimisht kanë qënë të përdhosura. Për këtë akt janë njoftuar organet komunale, ato policore dhe të tjera, të cilët kanë dalë në vendin e ngjarjes. Pas kësaj kanë pasuar edhe reagimet e para. “Kjo që ka ndodhur nuk është hera e parë me bustet e rilindasve shqiptarë. Kjo nuk është vepër e civilizimit dhe qytetërimit, por është vepër vandale, anticivilizuese dhe antiqytetëruese. Dr.Ibrahim Temo është vënë aty dhe aty do të mbetet përgjithmonë”, tha dr. Shefqet Pollozhani, kryetar i Këshillit organizativ për shënimin e jetës dhe veprës së DR. Ibrahim Temo dhe Dervish Hima. Ndaj këtij akti të turpshëm ka reaguar edhe Shoqata e Historianëve Shqiptar në Maqedoni.

“Këto janë akte që etimologjinë e kanë nga periudha e kryqëzatave. Akte të këtilla ne si SHHSHM i dënojmë ashpër dhe kërkojmë që kryesit e veprës të zbulohen, të dalin para organeve të drejtësisë dhe të dënohen. Po ashtu apelojmë deri tek organet e rendit, institucionet përkatëse, të ndërmarrin masat e duhura për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore shqiptare në Strugë”, tha dr. Nebi Dervishi. Në vendin e ngjarjes kanë dalë shumë qytetarë shqiptarë të indinjuar dhe irrituar për këtë akt të tmerrshëm e shqetësues.

Të gjithë qytetarët që kanë vërejtur kryqat e vendosur në postamentet dhe në bustet e Dr.Ibrahim Temo dhe Dervish Hima. Ndryshe, Struga është e njohur për një numër të madh të busteve të personaliteteve të ndryshme nga vendi dhe bota, të vendosura në tërë hapësirën e qytetit.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Iliridia News Thread Empty Re: Iliridia News Thread

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum