ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Why Do People need Religions?

5 posters

Go down

Why Do People need Religions? Empty Why Do People need Religions?

Post  Hëna Sun Feb 22, 2009 1:57 pm

Religulous (2008) by Bill MaherBill Maher interviews some of religion's oddest adherents. Muslims, Jews and Christians of many kinds pass before his jaundiced eye. Maher goes to a Creationist Museum in Kentucky, which shows that dinosaurs and people lived at the same time 5000 years ago. He talks to truckers at a Truckers' Chapel. (Sign outside: "Jesus love you.") He goes to a theme park called Holy Land in Florida. He speaks to a rabbi in league with Holocaust deniers. He talks to a Muslim musician who preaches hatred of Jews. Maher finds the unlikeliest of believers and, in a certain Vatican priest, he even finds an unlikely skeptic.

Care to discuss any further!?
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Why Do People need Religions? Empty Re: Why Do People need Religions?

Post  ABC Mon Feb 23, 2009 7:50 pm

Shpikja me e madhe e njerezimit feja ka qene LOL Une mendoj se njerezit nuk kane aspak nevoje per te dhe kjo per te vetmen arsye sepse ka aq prova besueshmerie sa dhe nuk ka Razz Keshtu qe me mire ha pershesh mengjes, drek, darke, se sa rri me frike edhe mbaj diete me muaj te tere
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Why Do People need Religions? Empty Re: Why Do People need Religions?

Post  zojs Mon Feb 23, 2009 9:07 pm

Pas ndarjeve natyrore racore, fetë bënë ndarjen ma të papranueshme të njerëzimit, kur të gjitha pretendojnë të besojnë në një zot!
Megjithatë, njerëzit normal, me mendje e zemër NJERIu PËR NJERIUN - NJERI - pranojnë një zot e një fe! Atë fe secili e ka brënda memorjes së tij!
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Why Do People need Religions? Empty Re: Why Do People need Religions?

Post  Leka Tue Feb 24, 2009 2:19 am

Feja nuk perfaqeson besimin ne zot, perkundrazi ajo e ndalon qe njiri i thjeshte (flas per ato qe besojne) ti afrohet Zotit dhe vullnetit te tij.

Fete duhen shkaterruar.
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Why Do People need Religions? Empty Re: Why Do People need Religions?

Post  sulioti Tue Feb 24, 2009 4:00 pm

Fete u krijuan per te sunduar te paditurit, dhe per ti dhen pushtet te zgjuarve.
Qellimi i nje feje eshte ngritja ne pozite e nje grupi te madh etnik,jo te njerzimit ne pergjithesi.
Fjala vjen;

Budizem=kino+japon
Induizem=india
Katolicizem=evrop latine
Protestant=anglo sakson
Ortodoks=sllav
Myslimanizem=arab

Fete jan partit e lashta te cilat kan si qellim ,mbledhjen e sa me shume anetareve,per forcimin e grupit etnik qe ato perfaqesojn,e me von te perdorin kete pushtet per te zoteruar mbar boten.

Po cfare eshte me e keqja ne kete mes,eshte se populli me i zgjuar ne lashtesi, dhe qe ndricoi boten e djeshme, sot eshte nder viktimat me te medhenj te ketij sistemi,multifetarizem, qe eshte ulur kemb kryq ne te katra anet e vendit.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Why Do People need Religions? Empty Re: Why Do People need Religions?

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum