ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Scandals of Albanian Politics

3 posters

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Scandals of Albanian Politics

Post  AuLoNa Thu Jan 29, 2009 10:20 pm

Top Story
http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=3286

Çështja Biberaj

Kopliku: Biberaj u shkarkua nga Berisha

Ish zv/kryeministri i Partise Demokratike, Bashkim Kopliku ka folur ne emisionin “Top Story” ne lidhje me shkarkimin e Aleksander Biberajt nga posti i nenkryetarit te Asamblene se Keshillit te Evropes.

Duke sulmuar Kryeministrin Sali Berisha dhe kryeparlamentaren Jozefina Topalli per kete veprim, Kopliku ka theksuar se ne kete rast nuk eshte respektuar asnje ligj. “Berisha per nje arsye te caktuar ka vendosur ta godase zotin Biberaj dhe ka urdheruar Topallin te zbatoje urdhrin e tij. Berisha si vazhdimisht, nuk njeh asnje rregull, as kushtetute as statut partie dhe as rregullore parlamenti. Ka ndodhur sepse Biberaj ka guxuar te kete mendte e veta”, theksoi ish numri 2 i qeverise.

Ne vijim te fjales se tij, Kopliku ka theksuar se ne kete rast eshte shkelur Kushtetuta dhe Keshilli Evropian qe po hyn ne variante te ligjit, duket sikur fyen shqiptaret. “Une kam abstenuar para 13 vjetesh per ligjin e dosjeve sepse shkelte kushtetuten e kohes. Une shoh nje ngjashmeri shume te madhe me ate kohe kur une u shkarkova. Eshte faji me i madh ne nje diktature te kesh integritet dhe te jesh i pavarur”, nenvizoi Kopliku.

Biberaj: Shkarkimin e mora vesh nga mediat

Ish-kryetari i delegacionit shqiptar ne Komisionin Evropian, Aleksander Biberaj ka deklaruar se lajmin per shkarkimin e tij nga ky post e ka marre vesh nga mediat kur ndodhej ne SHBA.

I ftuar ne emisionin “Top Story” ne TCH, deputeti demokrat ka nenvizuar se nuk ka marre asnje komunikim zyrtar nga strukturat e shtetit per kete veprim.

“Isha i ftuar ne ceremonine e inaugurimit te presidentit Barack Obama dhe gazetaret me informuan se isha shkarkuar. Jam lidhur me zotin Berisha, zonjen Topalli dhe zotin Patozi dhe nuk kam marr asnje pergjigje. Jam lidhur me pas perfaqesuesin e KE, qe me informoi se qeveria kerkon zevendesimin tim me zotin Rusmali. Pas kesaj filluan komunikimet mediatike lidhur me kete ceshtje”, ka pohuar Biberaj.

Ai e vlereson veprimin e kryeparlamentares Topalli ne kundershtim me etiken dhe rregulloren e Parlamentit dhe thekson se ende nuk i eshte bere e ditur arsyeja e shkarkimit te tij.

“Eshte nje levizje qe bie ne kundershtim me rregulloren e Parlamentit dhe me etiken e bashkepunimit, pasi une jam koleg me spikeren e Parlamentit. Gjithashtu, une jam anetar i PD, i kryesise se partise dhe kam punuar me perkushtim. Une nuk kam asnje arsye per kete levizje pasi nuk kam pasur nje komunikim zyrtar”, ka shtuar Biberaj.

Biberaj: Ja qendrimi im per lustracionin

Deputeti i PD, Aleksander Biberaj ka pranuar se ka votuar pro ligjit te lustracionit, por ka theksuar se lidershipi i PD nuk i ka marre parasysh qendrimet e tij ne disa pika.

“E kam votuar ligjin e lustracionit se behet fjale per nje qendrim politik, por kam pasur disa kundershti”, ka deklaruar Biberaj ne emisionin “Top Story”, ku ka dhene edhe propozimet e tij per kete ligj.

“Une kam propozuar qe ne ligjin e lustracionit te futen persona te regjimit te Enver Hoxhes dhe Ramiz Alise, por nuk eshte pranuar. Kam kerkuar nje transparence te medias, pasi eshte nje element i rendesishem, por as kjo nuk u pranua. Gjithashtu, per gjykatesit e regjimit komunist qe vazhdojne te jene ne detyre kam propozuar lenien e mandatit”, ka pohuar Biberaj.

Biberaj: Pres reagimin e Berishes

Ish-kryetari i delegacionit shqiptar ne Komisionin Evropian, Aleksander Biberaj ka deklaruar se eshte ne pritje te reagimit te kryeministrit Berisha ne lidhje me shkarkimin e tij.

Ai theksoi ne “Top Story” se ka tentuar personalisht te lidhet me kryeministrin, por nuk ja ka arritur.

“Kryeministri nuk eshte prononcuar dhe shpresoj qe ai ta beje. Kam tentuar te lidhem me te, por nuk kam mundur. Por shpresoj se ai do te reagoje”, eshte shprehur Biberaj.

Deputeti demokrat ka deklaruar se ne Partine Demokratike nuk ekziston demokracia, pasi, sipas tij, nuk funksionojne strukturat drejtuese te partise.

Ai ka theksuar se PD-ja ka nevoje per reformim, ku rotacioni i pushtetit te behet ne baze te vlerave individuale te anetareve te saj.

“Demokracia shqiptare ka pasur probleme dhe akoma nuk jemi ne standardet e duhura. Nuk kemi arritur ende te bejme zgjedhje te lira dhe te ndershme. Ka ardhur momenti qe te marrim pergjegjesite tona pasi Shqiperia nuk mund te jete perjete ne tranzicion... Asnje nga partite shqiptare nuk eshte demokratike ne Shqiperi dhe ketu perfshihet edhe PD. Ne Partine Demokratike nuk funksionon demokracia”, tha Biberaj.

“Une po shoh qe gjerat nuk po shkojne sic duhet. PD ka nevoje per nje reformim qe te behet ne baze te konkurences, duke u nisur ne kontributet e secilit”, shtoi ai.


Last edited by AuLoNa on Fri Jan 30, 2009 12:15 pm; edited 1 time in total
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty “Dosjet”, shmangen akuzat e BE

Post  AuLoNa Thu Jan 29, 2009 11:15 pm

http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=3273

^^^watch video

Mazhoranca ka tentuar te shmange akuzat e forta te Bashkimit Europian per Ligjin e Dosjeve duke u perpjekur t’ ja faturojne pergjegjesine opozites dhe voneses 18- vjecare ne miratimin e tij. (UPDATE).

Por socialistet duke shprehur vullnet te plote per hapjen e tyre premtuan te bejne publike edhe fakte per dosjet e vete kryeministrit Berisha.

“Ky shqetesim vjen nga koha ne te cilin ky ligj adoptohet. Vende si Cekia, te cilat qe ne fillim te viteve 90-te kane zbatuar Ligjin e Lustracionit, jane bere me heret anetare te Bashkimit Evropian”, u shpreh Pollo.

Ndersa nenkryetari i grupit kuvendor, Erjon Brace, kerkoi hapjen e dosjeve duke nisur prej atyre qe jane aktualisht ne pushtet.


"Dosje", Ankimimi i PS ne Kushtetuese

http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=3277


Pavaresisht kritikave mazhoranca rishprehu vullnet te plote per te mos u terhequr nga ligji i shume debatuar

“Ne nuk merremi me punonjesit e thjeshte. Ne kerkojme standartet vetem per nivele me te larta”, u shpreh kryetarja e kuvendit, Topalli.

Sipas socialisteve BE, SHBA dhe institucionet e tjera nderkombetare kerkojne ne radhe te pare hetimin e plote te ceshtjeve marramendese te korrupsionit ku eshte perfshire qeveria, e cila sipas nenkryetarit te grupit parlamentar Erjon Brace po kerkon te shfrytezojne ligjin e lustracionit per te goditur sistemin e drejtesise e per te mbyllur ne kete menyre hetimet perkatese.

“BE dhe SHBA duan hetim dhe gjykim te paanshem nga institucionet ligjore per vrasjen e 26 shqiptareve te pafajshem dhe per trafikun e armeve”, u shpreh Brace.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Gjykata e Lartë shtyn gjyqin ndaj Ministrit Basha

Post  AuLoNa Fri Jan 30, 2009 12:27 pm

http://www.balkanweb.com/sitev4/newsadmin/video1.php?id=32919

^^^watch video

Basha nuk paraqitet ne gjyqGjykata e Lartë ka marrë sot parasysh kërkesën e avokatit Zef Nikaj për shtyrjen e procesit gjyqësor ndaj ish-Ministrit të Transporteve, Basha. Procesi gjyqësor do nisë rreth fundit Shkurtit Version multimedial i ketij lajmi

TIRANE-Gjykata e Lartë ka shtyrë për muajin tjetër seancën e parë gjyqësore ku po procedohet penalisht ish-Ministri i Transporteve, Lulzim Basha, aktualisht Ministër i Jashtëm. Shkak ka qënë impenjimi i ministrit me punë jashtë vendit.
Seanca që pritej të zhvillohej sot pak pas orës 10:00 të paradites në Gjykatën e Lartë zgjati vetëm pak minuta pasi Kolegji Penal i kryesuar nga Spiro Spiro vendosi të marrë parasysh kërkesën e avokatit të Bashës, Zef Nikaj për shtyrjen e procesit gjyqësor. Seanca tjetër e gjykimit fillestar u caktua më 27 shkurt. Ministri Basha kërkoi nëpërmjet avokatit të tij që të shtyhej seanca pasi në cilësinë e Minsitrit të Jashtëm ndodhet për angazhime jashtë vendit, kryesisht në forumin ekonomik të Davosit në Zvicër.

Ish-ministri i Transporteve Lulzim Basha akuzohet se në bashkëpunim me ish-drejtorin juridik të këtij dikasteri ka abuzuar me fondet e lëvruara për ndërtimin e segmentit Rrëshen-Kalimash, pjesë e Durrës-Kukës. Dëmi i shkaktuar shtetit, llogaritet të kapë shifrën e 230 milionë eurove. Basha dhe Toma do të përgjigjen në gjykatën e Lartë për akuzat e "shpërdorimit të detyrës" dhe "shkeljes së barazisë në tendera". Për abuzime me fondet u hetuan dhe ish-zv.ministri i Transporteve Armand Teliti dhe ish-drejtoresha e Përgjithshme e Rrugëve, Lejla Saraçi. Por për mungesë provash dhe faktesh prokuroria e pushoi akuzën ndaj tyre.

Shefi i diplomacisë shqiptare Lulzim Basha, është i pandehuri kryesor në këtë proces dhe i pari ministër që do gjykohet nga Gjykata e Lartë.
Kjo është hera e parë që një ministër gjykohet direkt nga shkalla më e lartë e gjyqësorit në vend, ashtu sikurse parashikohet në nenin 141 të Kushtetutës.


Last edited by AuLoNa on Fri Jan 30, 2009 6:01 pm; edited 1 time in total
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty BE kritika PD-se, PD sulm PS

Post  AuLoNa Fri Jan 30, 2009 12:51 pm

http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=3299

^^^watch video

Selia blu nuk reagon ndaj nderkombetareve

"Dosjet" ne Kushtetuese Reagon PDLast edited by AuLoNa on Fri Jan 30, 2009 5:50 pm; edited 1 time in total
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Political Row “Freezes” Albania CoE Vote

Post  AuLoNa Fri Jan 30, 2009 1:12 pm

Efforts by Tirana to dismiss an Albanian deputy in the assembly of the Council of Europe, CoE, have temporarily frozen Albania’s voting rights and created a political storm at home

Albania’s parliament speaker, Jozefina Topalli, asked the CoE in a letter to replace Aleksander Biberaj, currently the deputy head of the CoE assembly, with former justice minister Ilir Rusmajli. Topalli justified her decision saying that Biberaj, a member of Prime Minister’s Sali Berisha Democratic Party, had sought compensation for unnecessary travel expenses.

Biberaj denied the charges, and slammed Topalli’s decision as illegal because he had been voted by parliament and could not be dismissed by her. He said that he would sue the speaker for slander

While two envoys travelled to Strasbourg on Sunday for the same seat, the CoE assembly decided to launch a commission to investigate if the speaker’s decision was in accordance with Albania’s parliamentary rules.

According to the one member of the delegation, the assembly in the meantime has frozen the country’s voting rights.

Albania's opposition Socialists accused the speaker and Berisha of staining the country’s reputation through their decision to dismiss Biberaj.

“The decision of the CoE to freeze Albania’s voting rights is a stain, the price that Albania has to pay for the communist mentality of Prime Minister Sali Berisha,” said Socialist spokesperson Mimi Kodheli.

“Berisha and Topalli showed us one more time that they are the leaders that we don’t deserve, and do not need,” Kodheli added.

Former Prime Minister Ilir Meta, the head of the Socialist Movement for Integration, underlined that the decision to dismiss Bibereaj should have passed through the Albanian parliament.

“No one should offend the personality of this country and its relationship to international organizations,” said Meta. “I don’t understand that all parliamentary procedures can be ignored in this manner, damaging Albania’s image in the world.”

The speaker’s decision came also under fire by MPs of Berisha's own Democratic Party.

“Topalli has breached twice her competences and duties as parliamentary speaker, first she does not pay his expenses at a time when he was fulfilling his CoE duties, and second in the procedures of his replacement,” said deputy Besnik Mustafaj.

“ I express my concern because the dignity of an MP has been infringed up, as has parliamentary ethic, because he has not been notified directly of the dismissal.”

(Reporting by Besar Likmeta)
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Berisha, deshmitar ne 1975 ne nje gjyq per varje

Post  AuLoNa Fri Jan 30, 2009 4:14 pm
Who, What, did that!
Sure let's open all the files, no selection please.
Mr. Prime Minister lead the way, lead by example. Wink


Dosjet, Berisha kundershton KE: Ligji yne ka standard moral
KE: Ligji i dosjeve nuk permbush standartet

AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Berisha, deshmitar ne '75 ne nje gjyq per varje

Post  AuLoNa Sat Jan 31, 2009 12:40 am

Tedi Blushi

Hysen Sheshori është një prej mijëra të përndjekurve të regjimit komunist. Por në ndryshim nga të tjerët, ai është një rast unikal. Është i tillë jo se ka përjetuar më shumë persekucion, dhimbje e tortura në krahasim me bashkëvuajtësit e vet. As sepse ka bërë më shumë burg se të tjerët. Madje as edhe për arsyen se i ka shpëtuar fatmirësisht dënimit me vdekje. Hysen Sheshori është një rast unikal për dëshminë tronditëse që jep. Ai akuzon direkt kryeministrin Sali Berisha, se ka qenë “një dëshmitar i rremë” në gjyqin e ngritur ndaj tij. “Ai u ndal para trupit gjykues dhe pas formaliteteve, me një theks malësori, me eufori, filloi të flasë para trupit gjykues duke treguar se si e kishte gjetur traktin që kishte përmbajtje të theksuar armiqësore, të cilin e tundte para trupit gjykues dhe sallës. ‘...Ky njeri është armik i betuar i partisë, prandaj duhet të varet në litar’, - tha ai duke bërtitur”, - rrëfen Sheshori në një intervistë dhënë në dhjetor të vitit 2002 për gazetën “Plaga”, organ i Shoqatës së ish-të Burgosurve Politikë të Shqipërisë. Pyetjes se kush ishte ky “dëshmitar i rremë”, ai i përgjigjet qetësisht se “ky njeri, i cili është një komunist pasionant e fanatik i pandreqshëm, që për me arrit në majat më të larta të hierarkisë së pushtetit komunist ka përdorur dhe traktin tim duke ndikuar drejtpërdrejtë në dënimin tim me vdekje, ishte Sali Ram Berisha”. Insistimit të gazetarit nëse, a është i bindur për këtë dëshmi tronditëse që jep, Sheshori me një ironi therëse i kthehet: “Unë mund t’ju them që asnjëherë nuk mund të harrohet bisha që të kafshon”. Intervistën e botuar në dhjetor të ’02-it tek “Plaga”, e çuditërisht të lënë në heshtje e pa shumë bujë për 7 vite me radhë, “Gazeta Shqiptare” po e riboton sot sërish.
Kalvari i vuajtjeve
Hysen Sheshori përbën një rast unikal në Shqipëri, e ndoshta dhe në tërë Europën Lindore, edhe për faktin se i vetëm për gjithë kohën e diktaturës ai ka shpërndarë 41.100 trakte në një periudhë 13-vjeçare, nga viti 1961-1974. Dhe për 13 vjet me radhë është ndjekur nga Sigurimi famëkeq i Shtetit, për ta arrestuar në vitin 1974 dhe për ta dënuar me vdekje në vitin 1975. Fatmirësisht atij më pas iu fal jeta dhe dënimi u kthye në 25 vjet burgim, nga të cilat bëri vetëm 17 vjet. “Sot duket se jam i gjallë, por kjo nuk do të thotë që jetoj”, - përfundon intervistën e tij Sheshori.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty “Dosjet”, kritika dhe nga KE

Post  AuLoNa Sat Jan 31, 2009 12:12 pm

http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=3320

^^^watch video

Komisioni Europian do te shprehe nje qendrim per Ligjin e ri shqiptar te Lustracionit, pas bisedimeve qe perfaqesuesit e bllokut do te zhvillojne se shpejti me qeverine e Tiranes.

Duke folur per Deutsche Welle-n, zedhenesja e Komisionerit per Zgjerimin e BE-se Olli Rehn, Kristina Nagy tha se pa ditur rezultatin e ketyre bisedimeve nuk mund te flitet nese shqetesimet e BE per Ligjin e Lustracionit do te ndikojne ne ecurine e procesit te integrimit europian te Shqiperise.

Por nga ana tjeter ajo paralajmeron se per KE-ne ka shume rendesi pavaresia e sistemit gjyqesor. Ne raportin e Komisionit Europian per progresin e vendeve te Ballkanit Perendimor, thuhej se nuk perjashtohet pershpejtimi i ritmeve te afrimit te ketyre vendeve ne BE, nese plotesohen disa kushte te cilesuara ne kete raport “te domosdoshme”.

Ne krye te tyre qendron plotesimi i kriterit politik per integrimin ne BE, ku nje pike themelore eshte funksionimi i dialogut politik ne gjithe spektrin politik.

Sipas Deutsche Welle, per Komisionin Europian, Ligji i ri i Lustracionit, i sapohyre ne fuqi, perben pikerisht nje argument te fresket per moszbatimin e ketij kriteri.

Ligji eshte miratuar vetem me voten e maxhorances se djathte dhe palet deshtuan te ndertonin nje konsensus te gjere politik per kete ligj, te kerkuar nga BE dhe faktori nderkombetar.

Ne bisedimet e pritshme mes BE dhe qeverise se Tiranes per Ligjin e Lustracionit nje nga çeshtjet, qe do te behet objekt diskutimesh eshte edhe ajo e cenimit, qe ky ligj i ben pavaresise se sistemit gjyqesor nga politika.

“Per BE eshte shume i rendesishem nje gjyqesor i pavarur politikisht”, vazhdon ajo.

Deklarata e zedheneses vjen pas doreheqjes se nje prokurori ne Tirane, qe deri dje drejtonte grupin hetimor per zbardhjen e tragjedise se Gerdecit. Opozita konsideron se Zamir Shtylla dha doreheqjen si pasoje e presionit politik, qe ben Ligji i ri i Lustracionit mbi prokurore, qe po hetojne çeshtje te rendesishme, ku akuzohen per korrupsion zyrtare te larte te qeverise aktuale.

Mesazhi i BE permes zedheneses se Komisionerit te Zgjerimit eshte i qarte: Qeveria e Tiranes duhet te reflektoje shqetesimet e BE per te plotesuar ato qe konsiderohen “kushte te domosdoshme“ per progres drejt anetaresimit.

Sugjerimet per reflektim nga Brukseli vijne ne nje kohe kur qeveria shqiptare kerkon te beje nje hap domethenes: te aplikoje per te marre statusin e vendit kandidat me BE.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Mberrin deshmia e Diverolit

Post  AuLoNa Sat Jan 31, 2009 12:15 pm

http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=3321
^^^watch video

Autoritetet amerikane i dergojne Prokurorise se Pergjithshme deshmine e Efraim Diverolit i pyetur nga ata per llogari te hetimeve qe po ben prokuroria shqiptare lidhur me trafikun e fishekeve mes Shqiperise dhe Afganistanit.

Prokuroria e Pergjithshme eshte treguar teper e rezervuar per te dhene detaje mbi deshmine e 22-vjecarit amerikan, pasi pergjigjet e tij konsiderohen nga prokuroret si kyce per te sqaruar lidhjet mes tregtise se fishekeve dhe tragjedise se Gerdecit.

Ne qershor te vitit te kaluar Diveroli foli nepermjet avokatit te tij duke deklaruar se ishte mashtruar sepse nuk e dinte qe fisheket ishin prodhim kinez. Publikisht Diveroli ka akuzuar me pare Ministrine shqiptare te Mbrojtjes dhe kompanine e tregtise se armeve MEICO per perfshirje ne afera te paligjshme ne tregtine e municioneve.

Gjithsesi nuk dihet nese ai i ka zyrtarizuar akuzat e mediave ne deshmine zyrtare te dhene para prokuroreve amerikane. Gjashte jave para mbushjes se nje viti nga tragjedia e madhe e Gerdecit, prokuroret shqiptare kane tashme ne dore deshmine kyc te partnerit amerikan te kompanise shteterore MEICO dhe kompanise private Albademil, drejtuesit e te cilave jane ne burg.

Prokuroret kane nisur po ashtu leterporosi nepermjet Ministrise se Drejtesise edhe ne Zvicer per te marre deshmine e Heinricht Thomeit i njohur me pseudonimin Zot i Luftes.

Leterporosia e trete u eshte drejtuar autoriteteve qipriote per te marre informacion per firmen Evdin LTD dhe per te zbardhur transaksionet e saj bankare.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Arbon Sat Jan 31, 2009 2:09 pm

I think politics is a waste of time. You never understand who is right and who's wrong.
Arbon
Arbon
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 19
Age : 50
Location : Niagara Falls
Registration date : 2009-01-31
Points : 2
Reputation : 3

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  AuLoNa Sat Jan 31, 2009 2:27 pm

Arbon wrote:I think politics is a waste of time. You never understand who is right and who's wrong.

Well it is if people can't make a difference, but truly whatever changes in around our lives, be it domestically or internationally is revolved around politics!
You know if done properly politics is quite an interesting subject, as even in a family relationship beside using companion and love, one has to use the right politics for things to get done! Very Happy

Also it has been politics from ancient times up to now that have shaped nations, wars and history around this world.

True we the observers do not know all the details from inside of the politics, but we are the ones that can analyze what is served or what we can see at least!
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty EXCLUSIVE- World Bank Demolished Albania Village

Post  AuLoNa Mon Feb 02, 2009 11:54 am

A World Bank project meant to safeguard Albania’s coast was used to demolish parts of a village and leave many families homeless, according to an internal report , which also notes allegations of corruption and attempts at a cover up.

An internal report of the International Development Association, IDA, obtained by Balkan Insight, shows that a World Bank project on coastal zones management in southern Albania aided the demolishment of informal settlements in the village of Jale, in disregard to the Bank's policies of forced displacement.

The investigation by an inspection panel found that World Bank management failed to comply with its policies with respect to the design, appraisal and implementation of the project, harming the local people affected by it. The probe also found that WB assisted the demolition by pressuring local construction police to take action and by supplying them with equipment and aerial photos.

In addition to the project's failure to comply with World Bank policies, the investigators noted allegations of corruption and complaints that the demolition of the Jale settlements was part of a bigger scheme to develop the area as a tourist resort. While the panel does not evaluate these allegations, it concludes that the selective demolition carried out by construction police supports the intention to clear the area.

The investigative panel also accused World Bank management of misrepresenting facts during the probe and hampering the investigation by withholding access to data, while it notes the unusual lack of recollection of facts and crucial events by staff. Investigators say that several WB staff members both in headquarters and on the field were “coached” to provide unusually consistent but factually incorrect or misleading information.

In a statement for Balkan Insight the World Bank conceded “that mistakes were made in the project, and that ways to address the alleged grievances of those affected are under active consideration.”

“The World Bank is concerned about the errors that were made by management and staff in the context of the project. In accordance with our internal processes, the Bank is reviewing actions of its staff, and, if warranted, will take appropriate action," the statement said.

Bulldozed Lives

The village of Jale is situated on the coast the Ionian Sea, on the road linking the port of Vlora with Saranda, and is considered by many as one the most beautiful hamlets on Albania’s Riviera. Two authors of children's books who come from the area have featured its deep blue waters and sandy beaches often in their books, giving it the image of paradise on earth.

The families residing in the village have a history dating back 300 years, owning small plots of land that were handed down from father to son.

The area was neglected by the Stalinist regime of the late Enver Hoxha, its landscape spared the mass industrialisation that blighted other parts of the country. When the regime imploded in 1991, the majority of the houses in the village were little more than shacks, and most of the residents left for Greece and Western Europe to seek a better life.

After a decade of tumultuous transition to democracy, the tourism industry started to slowly recover, remittances started flowing, and the village experienced a renaissance.

The old houses serving the growing numbers of tourists were suddenly not big enough. Residents applied for building permits but were refused because the area was outside planning zones. Driven by economic necessity and the reality of wildcat construction everywhere in the country, they pushed on, iainly adding rooms within their fences.

By 2006, when Albania adopted a law for the legalization of illegal construction, the houses in Jale were a fraction of the estimated 220,000 unauthorised buildings across the country.

The villagers applied to legalize their buildings under the new law but none of them obtained a conclusive answer. On April 3, 2007, they were notified that their houses were illegal and would be demolished.

They launched an appeal at the local court, but construction police did not wait for the case to come to trial, and on April 17, 2007 surrounded the area and demolished all newly built houses in the village.

“They [police] surrounded the village like we were in state of war”, recalls Vasilika Koka, who saw her parents house in ruins. “All that police forces, snipers in watching positions, for three days the road was blocked and no one could bring even food.”

As they proceeded over the pleas and curses of the villagers, the construction police would tell the residents that they should not worry.

“You are crying now, but don’t worry, you will be eating with silver spoons soon as this is part of big World Bank project and they will invest and take care of you,” a construction police officer said according to the locals.

Aiding and Abetting Destruction

The televised scenes of the demolition caused a furore. The head of the Union of Civil Liberties party, Vangjel Dule, who represents the area in parliament, slammed Prime Minister Sali Berisha, arguing that the demolition was being done for business interests close to him.

“In the [demolition] process are illegally hidden sinister interests linked to Berisha,” said Dule at the time in parliament.

Berisha denied any ulterior motive, and a spokesperson said he "has only one interest, the law and only the law, and any interpretation beyond the legal context is a speculation and untrue.”

One week after the demolitions, then Minister of Transportation Lulzim Basha told parliament that the demolition was a result of the World Bank project on Integrated Coastal Zones Management and Clean-Up.

“The demolition was a must because of the World Bank project in the area, the Bank asked for it,” Basha said.

The investigative panel found a direct connection between the project and the demolition of Jale, and described the project’s role as “paving the way” for the demolition.

According to the report, project records indicate an active relationship between the project and the construction police, because of the fact that aerial photography financed under the project identified the buildings to be demolished.

The probe also found that the project provided equipment to construction police to carry out the demolition, including digital cameras, GPS and computers.

In March 2007, some two weeks before the demolition order, the project coordinator, Jamarber Malltezi, the son-in-law of Berisha, sent a letter to the head of the construction police asking the demolition of the houses without a permit in Jale. Attached to the letter were two CDs with the aerial photography financed by the project, indicating the houses to be demolished.

Several articles published in the local media later linked the process to the project coordinator and indicated that that it was being carried out to make way for a tourist resort.

According to the investigative panel the World Bank at some point prepared a press release to address the allegations, but in the end did not issue it, choosing not to deny them publicly.

Contacted by Balkan Insight, Malltezi rejected the allegation that appeared in the local media in the aftermath of the demolition.

“The articles were conned and paid for [by someone],” he said, adding that he had denied any wrongdoing on his part at the time as well, but the local press had not published his reply.

Malltezi characterized the report of the inspection panel as biased and not factual, and said that in February the World Bank would compare the report with another report filed by management in response to the allegations, before its board of directors reaches a decision.

The Bank confirmed to Balkan Insight that its Board of Executive Directors will meet to discuss the report of the investigative panel as well the management's response. This Board Meeting is expected to be held in mid-February, after which time the reports prepared by the Inspection Panel and Management will be made public.

The investigative panel arrived to the conclusion that the Wold Bank failed to comply with its policies on involuntary settlement, and this failure can be traced as back as the time of the appraisal of the project in 2004.

It also concluded that World Bank’s management response “was particularly unhelpful and non-informative and at times in total conflict with factual information that had been long known to management.”

Although the panel does no mandate necessary compensation it points out that “some of the people affected seem poor and vulnerable and they claim the demolition took away their life savings and need assistance to rebuild their lives.”

Hiding the Truth

In a memo send on November 24, 2008, with the report attached , the investigative panel expressed its concern to the Bank's Executive Board of Directors on what it calls “misrepresentation of the of facts” by bank management and staff.

“We are disturbed to report that during its investigation the panel received certain documentation that misrepresented critical project facts,” reads the memo.

According to the memo in one instance a crucial statement in the project appraisal documents stated that an agreement had been reached with the Albanian government to halt demolitions in the project area until certain procedures and criteria were in place, however the panel discovered during the investigation that the statement was not true.

According to the panel, staff and bank management hampered its access to critical data and project documents which were later provided only at the panel’s insistence.

“During the investigation some staff gave the impression of being pre-interviewed,” notes the memo. “In one interview there was even a refusal to answer a straightforward factual question on the grounds that management was going to produce an official response.”

The investigative panel concludes that it encountered unusual difficulties in having access to accurate and complete information.

“It may be an exceptional case, but that fact that it happened is of great concern,” the memo states.

Besar Likmeta is BIRN Albania editor. Gjergj Erebara is an editor for AlbanianEconomy.com. Balkan Insight is BIRN's online publication.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty World Bank Suspends Controversial Albania Project

Post  AuLoNa Mon Feb 02, 2009 11:55 am

The World Bank has announced the suspension of a loan from the International Development Association for a project that while meaning to safeguard Albania’s coast was found to have been used to demolish parts of a village and leave many families homeless.

“On January 9, the World Bank has suspended temporarily the disbursement of the IDA loan for the project for Coastal Zones Integrated Management and Clean-Up, because of a row between the government and the project, in which the later aimed to concentrate in planning and land use, while the government wanted apply its politics to control illegal construction,” the bank said in a statement.

An internal report IDA report, obtained by Balkan Insight, shows that a World Bank project on coastal zones management in southern Albania aided the demolishment of informal settlements in the village of Jale, in disregard to the Bank's policies of forced displacement.

The investigation by an inspection panel found that World Bank management failed to comply with its policies with respect to the design, appraisal and implementation of the project, harming the local people affected by it. The probe also found that WB assisted the demolition by pressuring local construction police to take action and by supplying them with equipment and aerial photos.

In addition to the project's failure to comply with World Bank policies, the investigators noted allegations of corruption and complaints that the demolition of the Jale settlements was part of a bigger scheme to develop the area as a tourist resort. While the panel does not evaluate these allegations, it concludes that the selective demolition carried out by construction police supports the intention to clear the area.

The investigative panel also accused World Bank management of misrepresenting facts during the probe and hampering the investigation by withholding access to data, while it notes the unusual lack of recollection of facts and crucial events by staff. Investigators say that several WB staff members both in headquarters and on the field were “coached” to provide unusually consistent but factually incorrect or misleading information.

In a statement for Balkan Insight the World Bank conceded “that mistakes were made in the project, and that ways to address the alleged grievances of those affected are under active consideration.”

“The World Bank is concerned about the errors that were made by management and staff in the context of the project. In accordance with our internal processes, the Bank is reviewing actions of its staff, and, if warranted, will take appropriate action," the statement said.


Scandals of Albanian Politics Get_im10

Villager talking to reporters


Scandals of Albanian Politics Get_im11
Demolished houses
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Projekti per Jalen, Brace: Qeveria po abuzon

Post  AuLoNa Mon Feb 02, 2009 2:00 pm

Nenkryetari i grupit kuvendor socialist, Erjon Brace, kerkoi hetim nga drejtesia shqiptare ne lidhje me nje projekt te Bankes Boterore, te ndermarre per zonen e Jales.

Duke folur per nje raport te kesaj Banke, Brace, denoncoi veprimet e kryera ne kundershtim me direktivat e drejtuesve te ketij projekti.

"Qeveria dhe perfaqesues te saj kane genjyer ne sherbim te interesave klienteliste. Institucionet e drejtesise ne Shqiperi duhet t'i shkojne ne fund kesaj ceshtjeje", u shpreh Brace.

I menjehershem ka qene reagimi i ministrit te Transporteve, Sokol Olldashi, sipas te cilit, raporti per te cilin Brace pretendon se eshte i Bankes Boterore, eshte i nje zyre, e cila ende nuk ka marre formen e vet perfundimtare.

"Projekti per Jalen eshte projekti me transparent, me i diskutuar, me komunitetin, me pushtetin lokal atje. Qellimi yne eshte realizimi i nje projekti , i perkrahur nga te gjithe", u shpreh Olldashi.


Last edited by AuLoNa on Thu Feb 12, 2009 2:57 pm; edited 1 time in total
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty "Basha", Apeli le ne fuqi vendimin e Shkalles se Pare

Post  AuLoNa Mon Feb 02, 2009 2:12 pm

Procesi "Durres-Kukes"

^^^watch video

We all know that Basha will never show his face in court until the elections.
Basha has a dual citizenship, even if PD does not win he will take the money he stole and live a good life in Holland.
The last that did that and also ordered killing many people in 97 was the guy that just died.
After PD was removed by tanks, worse than the communist regime, the guy went and asked for political asylum in Turkey,
and when Sala came back to power made him minister again, and then a hero when he died!

What a bunch of morons we have for politicians. Rolling Eyes

Gjykata e Apelit me relator gjyqtarin Pajtim Hoxha ka lene ne fuqi, fjale per fjale vendimin e gjykateses Fatmira Hajdari per ceshtjen e flete-thirrjes se ish-ministrit te Transporteve Lulezim Basha, derguar nga prokuroria ne 24 nentorin e shkuar.

Procesi me dyer te mbyllura ka zgjatur vetem 30 minuta dhe pas pretendimeve te avokatit mbrojtes dhe prokurorit, Gjykata e Apelit dha vendimin e saj. Apeli deklaroi te pavlefshme gjithashtu te gjitha aktet proceduriale te hetimeve te pas 6 nentorit deri ne 6 dhjetor. Gjykata e Apelit ne kete menyre ka vendosur te anulloje cdo veprim qe prokuroria ka bere nga 6 nentori deri ne 6 dhjetor 2008.

Por burime te larta te Prokurorise thane se ky vendim nuk ndikon ne procesin gjyqesor qe do te nise ne 27 shkurt ne Gjykaten e Larte, pasi ceshtja e shqyrtuar sot nga Apeli, ishte thjesht proceduriale dhe pasoja e vetme do te jete se prokuroria do te dergoje nje tjeter flete-thirrje per Bashen.

Gjithashtu lidhur me vendimin per pavlefshmerine e akteve te mepasme qe lidhen me ceshtjen ne fjale, burime te prokurorise, jashte grupit hetimor, thone se ne fakt pas dates 6 nentor, nuk ka asnje akt tjeter hetimor ose qe lidhet me hetimet, ndaj vendimi i Apelit nuk sjell asnje pasoje ne procesin e deritashem hetimor.

Prokuroria keshtu do kerkoje te vazhdoje gjykimi. Nga ana tjeter mund te jete mbrojtja, e cila do te pretendoje se klienti i tyre eshte i zhveshur nga akuzat sipas vendimit te Apelit.

Tashme cdo gje mbetet te dore te Gjykates se Larte dhe fillimit te procesin ne 27 shkurt. Gjithnje nese protagonisti kryesor, Basha, do te jete i pranishem ne proces, apo do te jete ne detyre ne udhetime jashte shtetit.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty “Dosjet”, Withers: Ligji antikushtetues, duhet riparë

Post  AuLoNa Tue Feb 03, 2009 8:05 pm^^^shiko video

Ambasadori i SHBA në Tiranë Withers, thotë se shpreson që qeveria t'i hedh një vështrim ligjit të Dosjeve, i cili sipas tij ka probleme në kushtetuetshmërinë e tij. Në një intervistë për “VOA”, Withërs foli dhe për raportet mes qeverisë dhe Drejtësisë. Version multimedial i ketij lajmi

TIRANE- Në momentin kur “Ligji i Dosjeve” është ankimuar pranë Gjykatës Kushtetuese, kryediplomati Amerikan në Tiranë John Withers si njeriu i cili dy muaj më parë në emër të qeverisë amerikane kritikoi ligjin e dosjeve, ka shprehur rezerva për rishikimin e këtij ligji nga ana e qeverisë. Në një intervistë të dhënë për “Zërin e Amerikës” Withers i bashkohet zërit të Trojkës Europiane, që ligji duke qenë antikushtetues duhet riparë.
“Pozicioni i qeverisë së Sh.B.A. është shumë i njohur. Pozicioni është paraqitur edhe këtu edhe në Uashington. Kemi ngritur problem në kushtetueshmërinë e ligjit si dhe mbi zbatimin e mundshëm të ligjit. Këto janë çështje që janë ngritur edhe nga një numër institucionesh dhe organesh anembanë Europës dhe mendoj që të gjithë ne shpresojmë që qeveria e Shqipërisë do qaset ndaj këtij ligji, do bëjë një qasje të re ndaj këtij ligji, dhe do të shfrytëzojë mundësinë e ndihmës që të gjithë ne, që jemi miq të Shqipërisë, kemi ofruar.”, u shpreh Withers.
Duke u mbështetur në leksionin e demokracisë që Amerika jep për pjesën tjetër të botës ambasadori Withers këshillon qeverinë shqiptare të jetë e kufizuar në kompetencat e saj karshi sistemit të drejtësisë, këto marrdhënie thotë Withers nuk duhet të cënojnë pavarësinë e gjyqësorit.

Më tej Withers theksoi se “Në lidhje me situatën që kemi parë këtu si dhe në vende të tjera, ajo që duhet mbajtur mend është që parimi themelor i cilësdo demokraci, dhe këtu mund të përdor Sh.B.A. si një shembull parësor, është parimi i një qeverie të kufizuar.
Institucioni kyç për të përcaktuar se deri ku duhet të arrijë autoriteti i qeverisë, fleksibiliteti i qeverisë, veprimet e qeverisë dhe ku jo, është sistemi gjyqësor i vendit. Prandaj, është me rëndësi jetësore që ky gjyqësor të ruajë pavarësinë e tij në mënyrë që të mund ta ruajë këtë drejtpeshim midis sferave të veprimit të qeverisë dhe të drejtave të qytetarit për liritë individuale, në atë nivel ku duhet të jetë”

Duke folur për zgjedhjet e përgjithshme në pranverë të këtij viti ambasadori amerikan në Tiranë John Withers e ka vënë theksin në organizimin dhe administrimin e tyre për të patur zgjedhje të lira dhe të ndershme elemente kyç të një demokracie.

“Një prej elementëve kyç të një demokracie janë zgjedhjet e lira dhe të ndershme. Të gjithë e dimë dhe dihet publikisht që zgjedhjet shqiptare kanë pasur problem në të kaluarën. Tani, në qershor ekziston një shans i vërtetë për ta lënë gjithçka pas, për të pasur zgjedhje ku organizimi, administrimi, pjesëmarrja e njerëzve dhe shumë gjërave të tjerë të jenë siç duhet; është shumë e mundshme për Shqipërinë t'i arrijë. Po punojmë shumë fort për ta ndihmuar qeverinë dhe popullin e Shqipërisë që t'i bëjnë këto zgjedhje një hap gjigand përpara dhe për të vendosur atë bazë thelbësore të demokracisë këtu” tha Withers.

Lidhur me përplasjet e qeverisë me gazetën “Tema” përfaqësuesi i diplomacisë amerikane në Tiranë nuk fsheh shqetësimin për situatën e krijuar, por sygjeron të pritet dhe respektohet vendimi i Gjykatës.

“Shpresoj që most e përfaqësoje një përkeqësim midis qeverisë dhe shtypit. Edhe një herë, një prej elementëve kyç të demokracisë është shtypi i lirë. Gjithçka që mund të sugjerojë, madje edhe perceptimi i një ndërhyrjeje të qeverisë në lirinë e shtypit do të ishte diçka që do shkaktonte shqetësim të madh. Mendoj që rasti i Tema-s është diçka që po e shohim nga shumë afër si këtu edhe në Uashington. Me sa kuptojmë, mosmarrëveshja mes qeverisë dhe gazetës i është nënshtruar një vendimi gjykate. Është shumë e rëndësishme, në kushtet e sundimit të ligjit, që vendimi të respektohet ndërkohë që dy palët përpiqen të zgjidhin mosmarrëveshjet mes tyre”, përfundoi Withers.

Në fund të intervistës së tij diplomati amerikan Withers ka siguruar dhe njëherë që me zgjedhjen e presidentit Barak Obama në krye të Shtëpisë së Bardhë marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Amerikës do të vazhdojnë të jenë mjaft të mira.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty "Ligji i Dosjeve", Prokurorët ankimojnë në Kushtetuese

Post  AuLoNa Wed Feb 04, 2009 1:04 pm

http://www.balkanweb.com/sitev4/newsadmin/video1.php?id=33181

^^^shiko video

Pas opozitës edhe Shoqata e Prokurorëve kërkon nga Gjykata Kushtetuse rrëzimin e “Ligjit të Dosjeve” si antikushtetues. Shoqata e Prokurorëve ka dorëzuar paraditen e së mërkurës kërkesën në Gjykatën Kushtetuese për rrëzimin e këtij ligji. Ndërkohë që vetë deputeti i Partisë Demokratike Aleksandër Biberaj, deklaron se shumica ka vend për reflektim mbi këtë ligj. Version multimedial i ketij lajmi

TIRANE- Në vetëm pak dit pasi ka hyrë në fuqi “Ligji i Dosjeve”, ka shënuar këtë të mërkurë ankimin e tretë në Gjykatë, për ta rrëzuar atë si një ligj antikushtetues. Pas opozitës dhe Komitetit Shqiptarë të Helsinkit ka qenë Shoqata e Prokurorëve ajo që ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese këtë të mërkurë ankimin për ligjin e lustracionit. Burimet bëjnë të ditur se Shoqata e Prokurorëve, ankimon në ligjin e lustracionit pikat që cenojnë kategoritë e tyre, konkretisht për nenet që bëjnë fjalë për emërimin si dhe shkarkimin e prokurorëve madje dhe balancimin e pushteteve. Në argumentet e paraqitura nga Shoqata e Prokurorëve thuhet se një ligj i miratuar me 3/5 siç është ligji i funksionimit të Prokurorisë nuk mund të shfuqizohet nga një ligj i miratuar me shumicë të thjeshtë siç ishte “Ligji i Dosjeve”.
Për ligjin në fjalë në mënyrë të herëpashershme kanë bërë kritikat e tyre zyrtarët evropian dhe amerikan, të ciulët kanë kërkuar konsensus politik mes forcave. Në një reagim për këtë çështje edhe deputeti i Partisë Demokratike Aleksandër Biberaj, i cili kërkoi sërish reflektimin e maxhorancës.

“Mendoj që ka hapësirë që maxhorance të bisedojë me partnerët tone strategjik, ndërkombëtarë në mënyrë që të arrihet një kompromis për t’mos prekur thelbin e ligjit, duke qenë kështu në sinkron me qëndrimin e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe të BE-së”- tha deputeti Biberaj.

Pavarësisht reagimeve të ndërkombëtarëve, qeveria është shprehur e bindur se ligji i hartuar është forma më e mirë e mundshme që nuk shkel Kushtetutën dhe që siguron paqen sociale tek shtresat e të përndjekurve të regjimit komunist.


Komitetit Shqiptarë të Helsinkit, dorëzoi një ankimim të ngjashëm me atë të opozitës në Gjkykatës Kushtetuese duke shënuar kështu numrin rekord të animimeve për të njëjtin ligj të miratuar me shumicë kartonësh.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty “Dosjet”, edhe prokuroret ankimimin ne Kushtetuese

Post  AuLoNa Wed Feb 04, 2009 1:48 pm

http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=3429

^^^shiko video

"Dosjet", Danimarka kunder

http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=3428
^^^watch video


Ambasadori i Danimarkes ne Tirane, Karsten Jensen, eshte pozicionuar publikisht kunder Ligjit te Lustracionit, prej te cilit qeveria e kryeministrit Berisha nuk eshte distancuar per asnje moment, duke refuzuar rishikimin e ligjit. Pas deklarates zyrtare te presidences se Bashkimit Europian dhe ankimimit ne Gjykaten Kushtetuese per te shpallur te pavlefshem ligjin e lustracionit, ambasadori danez, ka thelluar kundershtine e faktorit nderkombetar ndaj ligjit, kur deklaroi ne emisionin e mengjesit ne Top Channel, se ky ligj eshte nje hap prapa per vendin.

“Mendoj se Shqiperia po ecen ne drejtimin e duhur. Por, fatkeqesisht, se fundmi, kemi pare, ate qe do ta quaja, hap prapa, para se gjithash me Ligjin e Lustracionit. Cdokush ne komunitetin nderkombetar e kupton se eshte e nevojshme nje ndarje me te kaluaren. Kjo eshte nje gje shume e mire. Por nje gabim, nuk mund te kurohet duke bere nje gabim tjeter”, u shpreh Jensen.

Por ne vleresimin e ambasadorit te Danimarkes ne Tirane, ky nuk eshte problemi i vetem i Ligjit te Lustracionit, zbatimi i te cilit keshtu sic eshte, do te pengoje integrimin europian.

“Sipas nesh ligji nuk permbush standartet nderkombetare dhe sipas eksperteve tane disa nen te ligjit nuk jane ne perputhje me kushtetuten e vendit. Dhe sigurisht, nese ju nuk arrini standartet nderkombetare ju nuk mund te beheni nje anetar i Bashkimit Europian. Anetaret e komunitetit nderkombetar kane bere paralajmerime per kete duke shpresuar qe ligji do te permbushe standartet, por fatkeqesisht, te pakten deri tani nuk ka asnje ndryshim. Une kete e shikoj si nje hap prapa”, u shpreh Jensen.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Projekti i BB, PS: Të hetohet familja kryeministrore

Post  AuLoNa Wed Feb 04, 2009 2:11 pm

http://www.balkanweb.com/sitev4/newsadmin/video1.php?id=33176
^^^shiko video

• Nënkryetari i Partisë Socialiste Erjon Brace doli sot në një konferencë për shtyp nga selia rozë dhe reagoi për projektin në fshatin Jalë nga Banka Botërore. Brace akuzoi se gabimet në projektin që shembi shumë shtëpi dhe lokale në këtë zonë janë bërë nga dhëndri i kryeministrit Berisha, që është pjesë e stafit të Bankës Botërore. Nën akuzën se Berisha po blen Shqipërinë, Brace kërkoi që hetimi të përqëndrohet në shpërdorimin e fondeve.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty PS: Rruga e “re” e Gjirit të Lalzit u bë për qeveritarët

Post  AuLoNa Sat Feb 07, 2009 6:19 pm

http://www.balkanweb.com/sitev4/newsadmin/video1.php?id=33326

^^^watch video

Nënkryetari i grupit të PS, Erjon Brace tha se Rruga e Gjirit të Lalëzit që duhet te kishte perfunduar zyrtarisht ne fund te janarit eshte bere "pre" e abuzimeve dhe se qellimi i rikonstruksionit te saj nuk ishte aspak ne favor te banoreve Version multimedial i ketij lajmi

TIRANE-Deputeti i Partise Socialiste Erjon Brace ka denonocuar paraditen e sotme nga Gjiri i Lalëzit, abuzimet qe jane bere me fondet ne asfaltimin e rrugës në këtë zonë. Brace ka akuzuar familjen e kryeministrit Berisha se kanë blerë toka në zonën e Gjirit të Lalzit dhe se rruga që duhet të përfundonte në fshatin e banorëve, përfundon pikërisht në pronat e zyrtarëve.

Nënkryetari i grupit të PS, Brace tha se Rruga e Gjirit të Lalëzit që duhet te kishte perfunduar ne fund te janarit sic shënon tabela e Ministrisë së Trasporteve dhe Rrugëve, është vetëm në fillimin e saj.
”Investimi Sistemim Asfaltim Rruga Gjiri i Lalëzit me vlerë 870mln lekë ose afërsisht 10 mln dollarë ka nisur të ndërtohet në Janar 2007 . Sic Tregon edhe tabela ajo duhet të mbaronte në Janar 2009 ....Por, është asfaltuar deri tani gati 55 % e rrugës . Për fat të keq çdo kilometër në këtë pjesë të bërë është shkatërruar për shkak të cilësisë shumë shumë të dobët të punës ... Kjo ka bërë që firma sot , kur rruga duhej të ishte e mbaruar, të nisë arnimin e segmentit të asfaltuar”.
Sipas Braces, dalja jashtë afateve sjell dëm ekonomik, por dëshmon edhe monopolin klientelist. “Njëherësh gjendja e kësaj rruge tregon më së miri faktin se si monopoli klientilist në ndërtimin e rrugëve i krijuar në Ministrinë e Transporti është i paaftë të përballojë fluksin e punëve në kohë por është thellësisht i aftë të përfitojë shuma marramendëse nga paratë publike të shqiptarëve”.

PS denoncon se pas financimit të kilometrave të kësaj rruge fshihen të vërteta të tjera të hidhura. “Së dyti kjo rrugë nuk po bëhet thjesht dhe vetëm si nevojë e banorëve të kësaj zone për të e për zhvillimin e zonës. Përkundrazi nevoja e banorëve të kësaj zone por shfrytëzohet kriminalist nga qeveria për të rritur vlerën e pronave të saj të përfituara në mënyrë të paligjshme ose të blera për një copë bukë nga banorët e varfër të zonës në Gjirin e Lalëzit”.
Në këtë kuadër, Brace akuzon se familjarë të kryeministri Berisha kanë blerë tokë vetëm për pak lekë nga fshatarët e zonës. Sipas Braces edhe rruga nuk përfundon tek fshati i banorëve por tek fshati turistik që është projektuar nga qeveritarët.
“E kam fjalën për fshatin e luksit ku banon e ruhet me roje vajza e kryeministrit, kunati i kryeministrit , disa ministra , disa zv.ministra si dhe dy drejtorë të agjencive më të rëndësishme publike të shtetit, midis tyre dhe drejtori aktual i Drejtorisë së Përgjithshme të Rrugëve. Të gjitha janë të materializuara në deklarimet e tyre të pasurisë. Të gjitha dëshmojnë thelbin e sistemi ekonomiko kriminal të Sali Berishës”.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Dosjet, Berisha: Ndërkombëtarët kanë të drejtë

Post  AuLoNa Sat Feb 07, 2009 6:23 pm

hehehe ky eshte shume funny!LaughingKryeministri takon Hilari Klinton, bisedon për ligjin e lustracionit

Kryeministri Berisha ka deklaruar se vërejtjet e bëra nga ndërkombëtarët për ligjin e dosjeve janë të drejta, pasi ka të bëjë me kufizimin e të drejtave, por ka theksuar ai është një kufizim i përkohshëm. Këtë koment, kreu i qeverisë shqiptare e ka bërë në gazetën "Illyria", e cila botohet në SHBA. Sipas tij, ligji i dosjeve synon ndarjen e shqiptarëve njëherë e mirë nga krimet e komunizmit. Vendet e tjera, ka theksuar Kryeministri, e kanë bërë me procese gjyqësore, ndërkohë që në Shqipëri kjo nuk po bëhet me procese gjyqësore. Berisha është shprehur i bindur për t‘i shkuar nismës së tij deri në fund, kjo sepse, ka theksuar ai, duhet t‘u jepet një përgjigje të gjithë asaj pjese të shoqërisë shqiptare, e cila ka vuajtur për shumë vite me radhë thundrën e persekutimit, vrasjeve dhe burgjeve të regjimit komunist. Lidhur me pyetjen se përse u hapën dosjet tani kur dihet se pjesa më e mëdha e tyre tashmë është zhdukur, Kryeministri ka theksuar se kjo është e vërtetë, por duhet të hapen ato që kanë mbetur. Më tej, ai ka theksuar se megjithëse janë djegur pjesa më e mëdha e dosjeve, kanë mbetur të paprekura dosjet e proceseve gjyqësore, të cilat janë autentike dhe do të hapen të gjitha. Më pas, në intervistat e tij, Kryeministri Berisha ka folur për sukseset e qeverisë në luftën kundër krimit dhe korrupsionit, si dhe për sigurinë që ofron vendi ynë për investitorët e huaj. Gjatë ditës së tretë të vizitës së tij në SHBA, Kryeministri Berisha ka takuar senatorë dhe kongresmenë të shumtë. Por, vizita e tij dje ka kulmuar me takimin e sekretares së Shtetit, Hilari Klinton. Gjatë takimit është diskutuar për zgjedhjet në vend, ku Kryeministri ka premtuar zgjedhje të lira e të ndershme. Gjithashtu, pjesë e diskutimit mes Hilari Klinton dhe Berishës ka qenë edhe ligji i lustracionit, për të cilin Berisha e ka siguruar sekretaren e Shtetit se si nuk është miratuar për kundërshtarët politikë. Anëtarësimi i Shqipërisë me të drejta të plota në NATO ka qenë pjesë e bisedës së tyre, ku Berisha ka premtuar se Shqipëria do ta shtojë numrin e trupave ushtarake në Afganistan.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Atentati ndaj Nunit, hetimet nga Krimet e Renda

Post  AuLoNa Mon Feb 09, 2009 2:42 pm

Gjyqtari i plagosur Ardian Nuni ka folur deri para pak castesh perpara prokuroreve qe po hetojne per atentatin e kryer ndaj tij. Gjate marrjes ne pyetje, anetari i Gjykates se Larte ka pershkruar me detaje momentin e atentatit.

“Jam sulmuar nga nje person qe mbante nje kapele. Personi ne fjale e kishte fshehur pistoleten ne nje gazete. Nuk kam pasur asnje debat me atentatorin”, ka deklaruar Nuni.

Ne baze te deshmise se tij, grupi hetimor po krijon identikitin e agresorit.

Ardian Nuni u qellua kater here me pistolete ne afersi te baneses se tij tek ish-parku i delegacioneve, ne Tirane, rreth ores 11:30 minuta te mbremjes se te dieles.
Atentati ndaj Nunit, hetimet nga Krimet e Renda

http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=3547

^^^watch videoAnetari i Gjykates se Larte, Ardian Nuni, eshte qelluar kater here me arme zjarri pistolete ne afersi te baneses se tij tek ish- parku i delegacioneve, ne Tirane rreth ores 11:30 minuta te mbremjes se te dieles. UPDATE Gjykatesi 40-vjecar eshte derguar menjehere ne Spitalin Ushtarak te Tiranes, ku ndodhet jashte rrezikut per jeten, pas kater plageve, ne sup dhe ne kembe qe ka marre.

Atentatoret qe policia mendon se jane te pakten dy persona, arriten t’i shpetonin mbulimit te saj, per shkak edhe se informacioni per plagosjen e tij eshte dhene shume minuta me pas.

“U gjeten ne cilesine e proves kater gezhoja. Jane shoqeruar dhe jane pyetur nje numer i konsiderueshem qytetaresh rreth kesaj ceshtjeje”, u shpreh zedhenesi i policise.

Hetimet per kete ceshtje i jane ngarkuar Prokurorise se Krimeve te Renda, si edhe Drejtorise se Hetimit ne Policine e Shtetit.
Topi: Te parandalohen sulmet
Gjyqtari i plagosur eshte vizituar nga Presidenti i Republikes Bamir Topi, i cili ka kerkuar angazhimin e strukturave te shtetit per parandalimin e ngjarjeve te tilla.

“Organet specifike, si SHISH dhe policia kriminale, mund te bejne nje pune me te madhe paraprake per te mos bere bilancin pasi ndodhin ngjarjet. Mbrojtja e jetes se qytetareve eshte shume e rendesishme”, u shpreh Topi.

Berisha: Sulm ndaj drejtesise
Edhe kryeministri Sali Berisha denoi atentatin ndaj anetarit te Gjykates se Larte, Ardian Nuni, ndersa aktin e konsideron nje sulm kriminal ndaj drejtesise shqiptare.
"Autoritetet te ndermarrin te gjithe veprimet per te vene para ligjit, autoret e ketij akti kriminal", mesohet te kete deklaruar kryeministri.
Ruci: Jeta ne Shqiperi, e pasigurt
Ne emer te opozites, Nuni eshte vizituar nga deputetet e PS-se, Gramoz Ruci e Fatmir Xhafa, te cilet kane bere nje apel per t'i denuar rastet e tilla, ndersa kane verejtur nje pasiguri per jeten ne Shqiperi.

“Ne momentin qe preket nje anetar i Gjykates se Larte, qytetari i thjeshte eshte shume here me i rrezikuar. Ne i bejme apel politikes, maxhorances dhe publikut qe te gjithe te vendosemi bashke dhe te denojme keto akte”, u shpreh Ruci.

Spahiu: Kercenim per drejtesine

Ne nje deklarate per shtyp kryetarja e Parlamentit Jozefina Topalli pasi ka vizituar gjyqtarin Nuni ka kerkuar, që Prokuroria e Përgjithshme të hetojë deri në fund. Reagime kane ardhur edhe nga institucionet e drejtesise. Gjykata e Larte pas nje mbledhjeje urgjente i eshte drejtuar ekzekutivit per nje mbrojtje te gjyqtareve dhe e kane cilesuar atetantin si nje sulm ndaj gjyqesorit dhe jo vetem ndaj zotit Nuni.

Ndersa numri dy i KLD-se, Kreshnik Spahiu ka deklaruar se, mafia po sulmon drejtesine shqiptare, duke e konsideruar kete ngjarje te rende si nje kercenim te hapur per drejtesine.

Gjyqtari Nuni 40 vjecar ka patur nje karriere me pare si anetar i Keshillit te Larte te Drejtesise, ku kreu kete funksion per pak muaj dhe me pas dha doreheqjen per te kaluar si anetar i Gjykates se Larte ne vitit 2008.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Kuvend, Brace: Plumbat mbi gjyqtarin, rritje e presionit ndaj drejtësisë

Post  AuLoNa Mon Feb 09, 2009 2:56 pm

http://www.balkanweb.com/sitev4/video1/BRACE_3/index_video.htm

^^^watch video Brace

http://www.balkanweb.com/sitev4/video1/NISHANI/index_video.htm

^^^watch video Nishani

Në seancën e radhës parlamentare opozita ka reaguar për atentatin ndaj gjyqtarit Ardian Nuni të ndodhur mbrëmjen e djeshme. Deputeti i Partisë Socialiste Erion Braçe, ka akuzuar kryeministrin e vendit Sali Berisha se është kundër sistemit të drejtësisë dhe se ai ka rritur presionin mbi Gjykatën e Lartë, “plumbat ndaj gjyqtarit, rritje e presionit ndaj drejtësisë”- tha Braçe në fjalën e tij. Ministri i mbrojtjes, Bujar Nishani: "Përgjegjësit e atentatit do të vendosen përpara drejtësisë".
BRAÇE, NISHANI

TIRANE- Gjatë seancës së radhës të kuvendit, opozita ka reaguar në lidhje me atentatin ndaj gjyqtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Nuni gjatë mbrëmjes së djeshme në Tiranë.
Deputeti Erjon Brace ka hedhur akuza në drejtim të kryeministrit Berisha duke thënë se plumbat ndaj gjyqtarit Nuni kanë si qëllim rritjen e presionit ndaj sistemit të drejtësisë per shkak se ky organ gjyqesor eshte pergjegjes per hetimin e shume aferave korruptive.
Sipas Braces, Kryeministri ka bërë gjithçka për të intimiduar sistemin e drejtësisë dhe kjo tregohet edhe me ligjet e votuara në parlament, duke patur parasysh ligjin për hapjen e dosjeve.Zonja Kryetare, c'kuptoni me shprehjen, "Do ta kisha zene me shqeleme Prekurorin e Pergjithshem te Republikes".Wink Very Happy


Nishani: Autori i krimit ndaj gjyqtarit, përpara drejtësisë

Ora: 17:58 Ministri i brendshëm, Bujar Nishani ka siguruar deputetët se autori i krimit kundër gjyqtarit Ardian Nuni do të dalë shumë shpejt përpara drejtësisë. Nishani e ka cilësuar atentatin e mbremshëm si një akt të rëndë kriminal për të cilin është ngritur një grup i gjerë hetimi i cili po punon për të zbardhur sa më shpejt ngjarjen e rëndë.
Ndërkohë ministri Nishani, gjatë fjalës së tij ka folur edhe për vlerësimet që Departamenti Amerikan i Shtetit ka bërë për Shqipërinë në lidhje me luftën kundër trafikut të qenieve njerëzore. “Qeveria shqiptare sipas DASH ka bërë një progres evident në përpjekjet e saj për të luftuar trafikun. Ky raport përbën një detyrim më të madh tonin për të intisifikuar akoma më shumë luftën ndaj këtij fenomeni”-ka theksuar Nishani përpara deputetëve.

AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  AuLoNa Mon Feb 09, 2009 3:18 pm

http://www.balkanweb.com/sitev4/newsadmin/video1.php?id=33403

^^^watch video

Mjaft: Nis fushata 15 Marsi, drejtësi për Gërdecin
• Rreth një vit pas tragjedisë së rëndë të Gërdecit ende për banorët nuk ka një përgjigje për përgjegjësit. Ndërkaq Fronti qytetar “15 marsi” nën organizimin e lëvizjes Mjaft ka nisur fushatën për të zbardhjen e plotë të tragjedisë.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Nderkombetaret mbi Ligjin e Dosjeve

Post  AuLoNa Mon Feb 09, 2009 3:46 pm

AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum