ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lidhja etimologjike e gjuhes Shqipe me gjuhen Çifute.

3 posters

Go down

Lidhja etimologjike e gjuhes Shqipe me gjuhen Çifute. Empty Lidhja etimologjike e gjuhes Shqipe me gjuhen Çifute.

Post  orakulli Thu Feb 12, 2009 11:31 am

Lidhja etimologjike e gjuhes Shqipe me gjuhen Çifute.

Ne librin e Lawrence O.Richard me titull “The Bible Reader's Companion”,ne faqen 430,ne pjesen INSIGHT,paragrafi i trete lexojme;
Citim:
“The Heb.word create /bara'/,is used only of God in the Qal stem in which it functionsas a technichal theological term.Rather than mean “make samething out of nothing”,/bara'/ means to initiate an object...
There are certain things that only God can give being to.He alone could fabricate the materiale universe and establish nature's proceses.He alone could shape male and female in His image and so lunch the human race......
Ne gjuhen Çifute,fjala “krijoj” eshte fjala /bara'/.Pervec kesaj “bara'” ka kuptimin “te nxjerresh diçka prej asgjeje”,pra te fillosh nje objekt kur ai nuk ekziston me pare.
Kjo fjale e gjuhes cifute eshte e lidhur me keto percaktime te gjuhes Shqipe;
1.Foljen “bej*baj”,e cila ne format e sotme dialektore te gjuhes Shqipe e hasim ne “tosk*bera,geg*baj,* bana”(r>n,a>e)
2.Emrin percaktues te tokes bujqesore prodhuese “ar-ara”
3.Format mbiemerore “e mbar-m*bar”, “e mbaruar=/e m*bar'-uar/,ku uar eshte nje infiso e zakonshme formuese e gjuhes shqipe.
4.Emrin e te pergjithshem te bimes qe mbin nga toka “bar”.
5.Percaktimin e gruas kur ajo eshte shatzene,grua me “barre”.

Do te doja nje mendim nga eksploruesit e gjuhes Shqipe,si nga profesionistet ashtu dhe nga te apasionuarit,ne kete forum.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Lidhja etimologjike e gjuhes Shqipe me gjuhen Çifute. Empty Re: Lidhja etimologjike e gjuhes Shqipe me gjuhen Çifute.

Post  Leka Fri Apr 17, 2009 8:38 pm

Cifuted e sodit jane te njejte me turqit e krishtere "greket" popuj ardhacake pervetesues te historise, dhe kultures te nje populli "alien" me kuptimin jo te njejte.

Se kush ishin ato te vjeterit nuk e di.
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Lidhja etimologjike e gjuhes Shqipe me gjuhen Çifute. Empty Dhet te kete shume lidhje gjuha jon me ate cifute.

Post  sulioti Sat Apr 18, 2009 3:31 am

Kur jetoja ne greqi,me rastisi te degjoja nje emison grek,aty fliste nje historian grek, dhe thoshte se nje pedagog izraelit, kishte botuar nje liber, tregoheshin lidhjet e ngushta midis gjuhes (greqishte te jeter) dmth shqipes ton dhe asaj izraelite te vjeter,nese do e gjenim kete botim, padyshim do zbulonim shum gjera.Une vet personalish besoj se kemi lidhje gjuhesore, dhe per ta verfikuar kete me mire do na duheshin ketu, ndonje fjalor i vogel, ndonje studim gjuhesor etj etj.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Lidhja etimologjike e gjuhes Shqipe me gjuhen Çifute. Empty Re: Lidhja etimologjike e gjuhes Shqipe me gjuhen Çifute.

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum