ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mesimi i Gjuhes Shqipe ne bote dhe problemet qe hasin per ndihma

Go down

Mesimi i Gjuhes Shqipe ne bote dhe problemet qe hasin per ndihma Empty Mesimi i Gjuhes Shqipe ne bote dhe problemet qe hasin per ndihma

Post  AuLoNa Fri Mar 27, 2009 10:09 pm
Para disa kohesh, emisjoni "Fiks Fare" beri nje tjeter emisjon per emigrantet ne Greqi, ku emigrantet kerkonin ndihem nga qeveria dhe Ministria e Arsimit te dergonte libra dhe artikuj ne gjuhen Shqipe. Ne komunen Greke kryetari i komunes atehere, u kishte dhene emigranteve Shqiptare banese falas, si dhe studentave qe kishin filluar, canta, fletore, dhe lapsa falas. Emigrantet shume here ishin drejtuar ambasades Shqiptare ne Greqi, si dhe kishte derguar lutje ne Shqiperi por asnje pergjigje.

Kete radhe perseri emigrantet Shqiptare ne Itali e marrin vete mbi vete te hapin shkolle per femijet e tyre te cilet kane lindur aty. Perseri Ministria e Arsimit nuk eshte pergjigjur lutjeve te tyre, edhe pse kjo eshte brenda ligjit, qe ata duhet te ken nje budxhet per te ndihmuar mesimin e gjuhes shqipe ne bote.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum