ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Të vdesësh për Filozofinë

+3
zojs
alfeko sukaraku
Anxhi
7 posters

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  ZEUS10 Wed Feb 11, 2009 5:08 pm

alfeko sukaraku wrote:
Anxhi wrote:
anxhi mëso të replikosh, akoma nuk i përgjigjesh themes, e ti shkruan copy/paste tjera të thjeshta

Une per cdo liber qe lexoj mbaj shenime. Nuk bej copy paste por qe te gjitha qe kam sjelle i kam shkruar vete. Me duken shume jashte teme kerkesat qe ju mbartni ndaj meje, e megjithate, mendoj se sherbyen per mire.

A egziston lumturia filozofikisht?

Ndiq temen : Konsekuencializmi etik-lumturia. Duhet te kem thene dicka aty. Nese nuk ju pelqen per mua nuk ka problem. Problemi qendron se mua nuk me pelqen te perserit vetveten. Per me teper me nje shembull qe e solla si te 'ri' ne kete teme, per t'iu pergjigjur pyetjeve te tua, ju e moret si ironik. Une nuk di si te pergjigjem me ndaj jush. Nese jeni duke kerkuar flete lavderimi, pa dyshim e gjejme nje me COPY PASTE ne internet dhe ua japim. Thjesht mos i prishni temat. Kete kerkoj. Sa per shkrimet qe keni sjelle, ju duhet ta dini mire se sa qendrojne brenda kesaj teme. Une nuk jam as moderatore as gjyqtare.


Anxhi

shume e ftohte edhe shume e drejt llogjika juaj.Nuk jemi futur ne forum qe te ndajme tokat.Kush e respekton Zeusin edhe punen e tije te ndritur per shqiptarin ne te gjitha forumet ,i takon ta ruaj me shume ketu respektin me vepra duke i dhene sa me shume seriozitet ketij forumi qe nuk mvaret nga erdogani edhe gjeneral anastasi

Une do doja qe ky forum, ndryshe nga te tjeret, te kishte postimet me cilesore, me qytetare, dhe me respekt ndaj kultures tone shqiptare. Besoj, se te gjithe anetaret, qe jane perzier ne debate personale, do i lene polemikat personale menjane, dhe do sjellin me te miren e tyre. Ju falenderoj, per ate cka keni sjelle deri me tani.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 5:15 pm

ZEUS10 wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Anxhi wrote:
anxhi mëso të replikosh, akoma nuk i përgjigjesh themes, e ti shkruan copy/paste tjera të thjeshta

Une per cdo liber qe lexoj mbaj shenime. Nuk bej copy paste por qe te gjitha qe kam sjelle i kam shkruar vete. Me duken shume jashte teme kerkesat qe ju mbartni ndaj meje, e megjithate, mendoj se sherbyen per mire.

A egziston lumturia filozofikisht?

Ndiq temen : Konsekuencializmi etik-lumturia. Duhet te kem thene dicka aty. Nese nuk ju pelqen per mua nuk ka problem. Problemi qendron se mua nuk me pelqen te perserit vetveten. Per me teper me nje shembull qe e solla si te 'ri' ne kete teme, per t'iu pergjigjur pyetjeve te tua, ju e moret si ironik. Une nuk di si te pergjigjem me ndaj jush. Nese jeni duke kerkuar flete lavderimi, pa dyshim e gjejme nje me COPY PASTE ne internet dhe ua japim. Thjesht mos i prishni temat. Kete kerkoj. Sa per shkrimet qe keni sjelle, ju duhet ta dini mire se sa qendrojne brenda kesaj teme. Une nuk jam as moderatore as gjyqtare.


Anxhi

shume e ftohte edhe shume e drejt llogjika juaj.Nuk jemi futur ne forum qe te ndajme tokat.Kush e respekton Zeusin edhe punen e tije te ndritur per shqiptarin ne te gjitha forumet ,i takon ta ruaj me shume ketu respektin me vepra duke i dhene sa me shume seriozitet ketij forumi qe nuk mvaret nga erdogani edhe gjeneral anastasi

Une do doja qe ky forum, ndryshe nga te tjeret, te kishte postimet me cilesore, me qytetare, dhe me respekt ndaj kultures tone shqiptare. Besoj, se te gjithe anetaret, qe jane perzier ne debate personale, do i lene polemikat personale menjane, dhe do sjellin me te miren e tyre. Ju falenderoj, per ate cka keni sjelle deri me tani.

Po Zeus

lere te bejme ndryshimin edhe dallimin me forumet e tjera.Ngricjet edhe ofezat nuk duhet te na prekin ne se e respektojm temen ku shkruajm.Ne se mendim yne shkone ndeshe me mendimin e dikujt tjeter ateher lere te sjellim fakte me gjuhe te kulturuar edhe jo me debate koti.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 5:16 pm

Zeus

ta kam kaluar 3 postime apo me duket mua.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  Anxhi Wed Feb 11, 2009 5:21 pm

ZEUS10 wrote:Une do doja qe ky forum, ndryshe nga te tjeret, te kishte postimet me cilesore, me qytetare, dhe me respekt ndaj kultures tone shqiptare. Besoj, se te gjithe anetaret, qe jane perzier ne debate personale, do i lene polemikat personale menjane, dhe do sjellin me te miren e tyre. Ju falenderoj, per ate cka keni sjelle deri me tani.

Per mua eshte kenaqesi Zeus. Jemi borxhlinj ndaj dijeve dhe horizontit qe ti ke arritur te na zgjerosh permes shkrimeve te tua Smile Sinqerisht kjo.

Ne lidhje me pyetjen qe kam shtruar:

Anxhi wrote:Kam nje pyetje per ata qe e kane lexuar More. Si e mendoni ju ate, nje 'viktime' te filozofise apo nje viktime papati?

Sokrati ishte flijim filozofik (e jo papat si pyet ti) ai ishte martirizim filozofik... po përgjegju në themë këtu, e lëri copy/pastet, po çfarë ti din origjinalisht, çfarë mednon anxhi:

Cfare pune ka More me Socrate? Nuk e kuptoj. Ndonje reference ose lidhje? Faleminderit.
Anxhi
Anxhi
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 53
Registration date : 2009-02-10
Points : 24
Reputation : 17

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 5:29 pm

Anxhi wrote:
ZEUS10 wrote:Une do doja qe ky forum, ndryshe nga te tjeret, te kishte postimet me cilesore, me qytetare, dhe me respekt ndaj kultures tone shqiptare. Besoj, se te gjithe anetaret, qe jane perzier ne debate personale, do i lene polemikat personale menjane, dhe do sjellin me te miren e tyre. Ju falenderoj, per ate cka keni sjelle deri me tani.

Per mua eshte kenaqesi Zeus. Jemi borxhlinj ndaj dijeve dhe horizontit qe ti ke arritur te na zgjerosh permes shkrimeve te tua Smile Sinqerisht kjo.

Ne lidhje me pyetjen qe kam shtruar:

Anxhi wrote:Kam nje pyetje per ata qe e kane lexuar More. Si e mendoni ju ate, nje 'viktime' te filozofise apo nje viktime papati?

Sokrati ishte flijim filozofik (e jo papat si pyet ti) ai ishte martirizim filozofik... po përgjegju në themë këtu, e lëri copy/pastet, po çfarë ti din origjinalisht, çfarë mednon anxhi:

Cfare pune ka More me Socrate? Nuk e kuptoj. Ndonje reference ose lidhje? Faleminderit.


ju anxhi--ju them ju sepse ne masken qe paraqisni jeni me shume se nje.

per cilin "viktime" e keni llafin?Se mos e keni llafin per pseudonimin e kryeministrit ne komunizem?Ai kishte pseudonimin "viktima".Ne se e keni llafin per ate -shiko se nuk i kemi mire punet me duket.Pa Sale nuk ka shqiperi.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 5:30 pm

ABC wrote:
alfeko sukaraku wrote:Zeus

ta kam kaluar 3 postime apo me duket mua.

Kur them une qe ti s'behesh me, jo thua LOL

e di moj abetare e di --por i bej qejfin vetes --e mbaje me te mire mendjen time.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  Anxhi Wed Feb 11, 2009 5:42 pm

alfeko sukaraku wrote:ju anxhi--ju them ju sepse ne masken qe paraqisni jeni me shume se nje.

per cilin "viktime" e keni llafin?Se mos e keni llafin per pseudonimin e kryeministrit ne komunizem?Ai kishte pseudonimin "viktima".Ne se e keni llafin per ate -shiko se nuk i kemi mire punet me duket.Pa Sale nuk ka shqiperi.

E kam fjalen per viktimen me emrin "MORE". Nuk ka te beje as me kryeministrin as me komunizmin. Do te shkruaj me vone per te. The bottom line ketu eshte qe More u var ne litar sepse doli kundra doktrines se papatit permes librit qe botoi. Shprehjen e tij me famoze e kam te shenuar ne firme Razz
Anxhi
Anxhi
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 53
Registration date : 2009-02-10
Points : 24
Reputation : 17

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  zojs Wed Feb 11, 2009 5:52 pm

alfeko sukaraku wrote:
zojs wrote:Sokrati lindi dhe jetoi ne Athine .Vete Sokrati nuk ka lene asnje dokument te shkruar .Gjithcka qe dime per te ,vjen nepermjet shkrimeve te nxenesve te tij,Platonit dhe Ksenofonit.Shkrimet e Platonit jane ne forme dialogesh ku Sokrati eshte personazhi kryesor...

i nderuar

ju njihni ndonje doreshkrim te Platonit apo te Ksenofonit??Ku eshte edhe kush e ka zbuluar nje gje te tille?Apo e keni zbuluar ju???

Nuk kemi asnje dorshkrim origjinal TE ANTIKITETIT te shpetuar qe nga kohet e para eres sone ASNJE.Vetem per Demokritin kemi te dhena per ekzistencen e dorshkrimeve te tija por ka probleme serioze per origjinalitetin e tyre.

antikiteti i dore RI shkruajtur vjene ne ditet tona fale metodes se dore rishkrimit brez pas brezi--ne shek e dyte te eres sone u PERKTHYE n keto dorshkrime nga baballaret e kishes te cilet e deformuan jashte mase realitetin.Fakte ke per kete kontraditat e medha per te njejtat thenie --kur ato vijne nga dy perkthime te ndryeshme.

nuk te falet si filozof qe je qe te mos njohesh se nuk ka shkrime origjinale as te Platonit edhe as te Ksenofonit.per te tjerat ketu jemi edhe i diskutojm


alfeko sukaraku, dihet se Sokrati nuk la asnjë dorëshkrim veprash, e për Platonin e Ksenofonin dihet, po çka po kërkoni më këto? Këtu po fliete krejt diçka tjetër e ju po shkruani tjetër...

alfeko shkroi: pak me shtruar filozof.

ushtrime mendore=te meta mendore=ofeze=injorance ,idiotesi edhe jo filozofi--ne se duam te flasim per filozofi edhe jo per idiotsira mos na bej Sokrat Berishen te pakten.

Shumë gabim i nderuar, ushtrime mendore, nuk do të thotë - të meta mendore, sepse si mendon ti thohet (të meta mentale), ndërsa ushtrime mendore bën secili që don e din! Ti mund ta marrësh ashtu si thua idiotsira, as berishen pse ta bej sokrat? Çka ka këtu të bëj me berishen, injorancen, idiotësinë, ofezen...? Kontrollohu! Të flasim me gjuhën e arsyes!

kurse, copy paste nuk eshte vetem te copy paste nga faqe interenti apo te besh scan nje liber, por ne te njeten kohe dhe te memorizosh ato libra te cilat i ke lexuar pa i analizuar ato apo pa i dhene atyre shpjegimin dhe analizimin tend, atehere ti qendron vetem brenda librit te cilet e kane shkruar te tjeret here mbas here, si dhe nuk vendos analizën tënde, apo kuptimin tend, sepse perbledhja te librave nuk eshte shume e veshire te besh, por kur futesh ne debatime, do tu japesh atyre edhe shpjegime, ne menyre jo vetem ti t'i kuptosh, por edhe lexuesi apo debatuesi qe po komunikon me ty...


Last edited by zojs on Wed Feb 11, 2009 6:08 pm; edited 1 time in total
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 6:04 pm

jame me se i qarte per ate qe kam cituar.Ju permendni shkrimet e Platonit edhe ksenofonit--une po ju theme se nuk kemi shkrime te shpetuara nga Platoni e ksenofoni--por kemi shkrime te cilat na thone se"keshtu e kishte origjinali" "me thane se eshte shkrimi i Platonit e tje".Asnje doreshkrim nuk shpetohet ne orgjinalitet.

pikerisht gjuhen e arsyes po ju kerkoj edhe une te flasim,por gjuha e arsyes nuk munde te jete ofeza personale--ushtrim mendor = ofeze eforike.
munde te gjenit shprehje te tjera.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  zojs Wed Feb 11, 2009 6:11 pm

alfeko sukaraku wrote:jame me se i qarte per ate qe kam cituar.Ju permendni shkrimet e Platonit edhe ksenofonit--une po ju theme se nuk kemi shkrime te shpetuara nga Platoni e ksenofoni--por kemi shkrime te cilat na thone se"keshtu e kishte origjinali" "me thane se eshte shkrimi i Platonit e tje".Asnje doreshkrim nuk shpetohet ne orgjinalitet.

pikerisht gjuhen e arsyes po ju kerkoj edhe une te flasim,por gjuha e arsyes nuk munde te jete ofeza personale

nuk e sheh ti alfeko këtë sipër?

Shumë gabim i nderuar, ushtrime mendore, nuk do të thotë - të meta mendore, sepse si mendon ti thohet (të meta mentale), ndërsa ushtrime mendore bën secili që don e din! Ti mund ta marrësh ashtu si thua idiotsira, as berishen pse ta bej sokrat? Çka ka këtu të bëj me berishen, injorancen, idiotësinë, ofezen...? Kontrollohu! Të flasim me gjuhën e arsyes!po për këtë ishte fjala o alfeko:

zojs wrote:A E DIN SE NUK DIN?

(pyetja ime personale)


A egziston lumturia filozofikisht?


Nder temat e lendes se filozofise eshte: Lumturia. Dhe Lumturine ne shkolle e kemi trajtuar te lidhur me konceptin e kohes, perderisa filozofikisht e tashmja nuk e gziston, atehere dhe lumturia e tashme nuk egziston, ajo eshte vetem nje impuls nervor ne kohen e kaluar, i futur ne kujtesen tone, ose pritja e lumturise ne te ardhmen - shpresa e njeriut.
Per ata qe cuditen qe e tashmja nuk egziston, po shtoj arsyetimin filozofik, se sa themi " e tashme" ka kaluar nje ose dy sekonda, pra ajo e tashme u be e kaluar, dhe po i njejti arsyetim behet dhe per lumturine, madje e tashmja kalon aq shpejt, saqe nuk kemi kohe ta perceptojme lumturine ashtu sic duhet, ndaj ajo gjithnje mbetet nje kujtim ne te shkuaren dhe ne na duket sikur lumturia nuk arrihet kurre.
Si perfundim "lumturia" si koncept filozofik nuk arrihet kurre, lumturi absolute, si perkufizim nuk ka. A jeni dakort?

Per mua njeriu ma i ditur eshte ai qe e din se nuk din - E DI SE NUK DI. A E DINI JU SE NUK DINI?


Last edited by zojs on Wed Feb 11, 2009 6:15 pm; edited 1 time in total
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 6:21 pm

[quote="zojs"]
alfeko sukaraku wrote:I?[/b]
[b]zojs wrote:A E DIN SE NUK DIN?

(pyetja ime personale)


A egziston lumturia filozofikisht?Per mua njeriu ma i ditur eshte ai qe e din se nuk din - E DI SE NUK DI. A E DINI JU SE NUK DIN
lol

po me merren mendet nga ato qe po shkruan--filozofi eshte kjo apo zgjedhim folje.

une per momentin jame shume i lumtur sepse sapo kame nxjerre delet ne kullot --ja balua po kerrcen,dashi hidhet perpjet edhe delja po e pret.Une po e perjetoj kete fakte edhe nuk po e jetoj para disa sekonash ose pas disa muajesh--tani po e shoh me syte e mi edhe jame i lumtur qe dashi po kerrcen me delen.Ju perse kerkoni te ma mohoni kete lumturi.,

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  AuLoNa Wed Feb 11, 2009 6:47 pm

Mendimi i lire duhet te jete per te gjithe dhe jo vetem kur tu pelqej njerezve.
Asnje nuk po vendos rregulla, keto rregulla po i forcojne vete debatuesit, sipas menyres qe debatojne ata.
Ketu nuk ka per te fituar, por per te thene ate qe di, dhe te debatosh dhe analizosh mbi te!
Si njerez me me edukim qe jemi, nqs dicka duket e pakuptushme, me mire eshte te pyesesh tjetrin sesa ta konceptosh ate me hamendje, duke kaluar ne zenka.


Perseri vijoni me debatimin e temes, debatimet kote si dhe te miat sa te lexohen do te fshihen!
Nqs keni ndonje problem, dergoni mesazh privat si mua apo Administrator, sepse ne jemi verdalle dhe e monitorojme c'do gje.
Te lutem mos replikoni kete post, e shkrova vetem si sqarim te rregullave.

Faleminderit!


Last edited by AuLoNa on Wed Feb 11, 2009 7:20 pm; edited 1 time in total
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  ABC Wed Feb 11, 2009 7:56 pm

...................................


Last edited by ABC on Thu Feb 12, 2009 5:54 pm; edited 1 time in total
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 8:01 pm

faktikisht zonja ne fjale duhet te jete shume e apasionuar qe te hapin nje teme me nje titull te tille.Fatkeqsisht se nga ja ka mbathur edhe nuk po vjen me ketu.tani qe e kerrcenove edhe ti nuk afrohet me ketej me duket.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 8:13 pm

eshte mekat per mua te nderhyj kur shkruajn te apasionuaret si Anxhi---nuk ja them shume nga filozofia por te pakten ata qe ja thone se Anxhi e Zojsi nuk duhet te merren me replikat mindis njeri tjetrit --duhet te hedhin mendimet e tyre edhe ti lene te tjeret te gjykojn --pa censure edhe pa bokse personale.

Anxhi--ju presim te postoni tek kjo teme qe juve jeni e apasionuar.Po keshtu edhe ju Zojs ju presim te postoni ketu por pa replikuar me ne qe nuk e njohim shume mire kete dege.Personalishte te hedhe dorashkat e dyluftimit ne tema te tjera,vetem ju lutem na flisni per filozofin edhe jo per grindje mindis njeri tjetrit.

naten nga une.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  Anxhi Wed Feb 11, 2009 8:31 pm

alfeko sukaraku wrote:eshte mekat per mua te nderhyj kur shkruajn te apasionuaret si Anxhi---nuk ja them shume nga filozofia por te pakten ata qe ja thone se Anxhi e Zojsi nuk duhet te merren me replikat mindis njeri tjetrit --duhet te hedhin mendimet e tyre edhe ti lene te tjeret te gjykojn --pa censure edhe pa bokse personale.

Anxhi--ju presim te postoni tek kjo teme qe juve jeni e apasionuar.Po keshtu edhe ju Zojs ju presim te postoni ketu por pa replikuar me ne qe nuk e njohim shume mire kete dege.Personalishte te hedhe dorashkat e dyluftimit ne tema te tjera,vetem ju lutem na flisni per filozofin edhe jo per grindje mindis njeri tjetrit.

naten nga une.

Jo jo Alfeko(faleminderit prej teje), une jam thjesht lexuese dhe me pelqen te shkruaj mbi filozofine por vetem mbi ate qe lexoj dhe pa dale ne motoret e kerkimeve.

Te premtova se do te te flisja per More, e tani do ta bej, pasi me pare nuk kisha kohe. Smile

Thomas more ishte filozofi i pare qe duke pershkuar nje bote ideale nxiti nje letersi te tere te mepasshme. Tomaso Kampanela ne vepren "Qyteti i Diellit"; Frensis Bejken me librin "Atlantida e re", Sen Simoni, Furieja etj pa harruar dhe "udhetimet e guliverit" te Suiftit, "Fermen e kafsheve" te Oruesllit; te gjithe keta autore e shume e shume vepra te tjera jane nisur nga Tomas (Thomas) More (1477-1535). Nga viti 1516 dhe deri ne vitin 1689 vepra e tij "Utopia"u ribotua 24 here qe do te thoshte nje sukses i papare per ate kohe-Pasthenia e librit Utopia per te cilin dhe do te flas pak ne vazhdim.

Tani, Thomas More ishte peshkop por qe la ne trashegimi nje veper teper gjigande "Utopia". I gjithe libri pershkruhet nga nje filozofi e holle, goditje per papatin e periudhes ne menyre indirekte duke kaluar permes imagjinates ideale. E vecanta e ketij libri ishte se per here te pare nga bota e krishtere, dikush diskutonte dhe ngrinte pyetje mbi lumturine dhe persosmerine. A ekzistonte dhe a do ishte e mundur te arriheshin keto ideale ne kete bote? Ketu lindte edhe goditja per papatin e asaj periudhe sepse indirekt hidhte poshte lumturine qe feja predikonte. Dhe ajo qe mua me ben pershtypje eshte se More ne asnje vend nuk flet per kishen, por per lumturine dhe trajton filozofine e vertete, ne te gjithe librin, pa ngjyra fetare. Papati e denoi ate ne vitin 1535 duke e varur. Aq bukur e kishte pershkruar Utopine More sa shume njerez filluan te benin edhe harta se ku mundej valle te ishte ishulli utopik. Pyetja ime eshte: A ishte more nje martir i filozofise dhe te vertetes apo nje martir i papatit?


Last edited by Anxhi on Wed Feb 11, 2009 8:35 pm; edited 1 time in total (Reason for editing : lapsus)
Anxhi
Anxhi
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 53
Registration date : 2009-02-10
Points : 24
Reputation : 17

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  Anxhi Thu Feb 12, 2009 11:00 am

Disa fjale shtese mbi More dhe "Utopia"

Libri "Utopia" u botua ne 1516 dhe ishte nje filozofi idealiste e prirur ne cdo aspekt nga humanizmi. Ky liber ishte nje shpronesim dhe herezi ndaj premtimit klerikal mbi "Pertejjeten". Tomas Mori e shpiku ishullin e Utopise dhe e pershkoi me fjale te thjeshta, ne menyre gazmore, duke pershkruar me mend nje vend ideal me burra dhe gra te lumtura, nje vend ku te hollat dhe xhevahiret nuk nevojiteshin (pasi quheshin te pavlera) e ku njerezit ndanin se bashku nevojat e tyre. Miqesia ishte vlera me e larte e ketij vendi dhe gjithcka synonte te ndalonte krimin. Ketu lejohet larmia e besimeve fetare madje lejohej dhe divorci. Menyra e rrefimit eshte ngjizese dhe teper ideale, qe ne nje menyre apo ne tjetren, shumica nga ata qe e lexuan e besuan totalisht se ky ishull ekzistonte. Njerezit filluan dhe ta kerkonin dhe t'i jepnin forma materiale perfytyrimit te filozofit.
Periudha kur u shkrua ky liber ishte era e zbulimeve te medha gjeografike, ku po zgjeroheshin territoret e botes dhe bashke me te po hapeshin edhe shpirtrat, mendjet e njerezve te lodhur nga fjala "duhet" e predikimit dhe te joshur nnga fjala "mundet" e lundrimeve dhe leximeve utopike. Kahu i levizjes se ideve qe thuajse gjithmone kishte qene Qiell-Toke filloi te ndryshonte drejtim ne Koke-Toke. Tomas mori 'gaboi' sepse ai zuri vendin e 'krijuesit' duke sjelle nje ishull te pashpallur nga vullneti hyjnor, edhe pse ne nje tekst libri. Por Tomas Mori 'guxoi' tu premtonte njerezve qe ne ngjalljen e tyre Parajsa e premtuar do te ishte e ndryshme.
More 'blasfemoi' kur nxiti shpalljen e nje besimi te ri. Ndryshe nga c'ndodhte ne librat e botes, personazhet e tij ishin hokatare enderrues, njerez qe harronin dhimbjet dhe jetonin pa vetefajesi. Keto ishin arsyet qe More te ndershkohej.
Ne menyre sfiduese Oskar Uajldi shkruan: "Nje harte e botes qe nuk perfshin "Utopine", nuk vlen as t'i hedhesh syte, sepse le jashte token e vetme ku ka zbarkuar gjithnje njerezimi"
More e dinte se Utopia ndryshe mund te quhej edhe Enderr ku perfytyrimet e tij shpesh kane ngjashmeri me Kopshtin e Edenit dhe Olimpin. Vete fjala Utopi do te thote qe nuk eshte por arsyeja e tij qendronte mbi gjithe keto. Arsyeja e tij ishte t'ju hapte zemren njerezve te mesonin te mos dashuronin thesaret dhe pasurite por ti gjenin keto brenda vetes se tyre ne trajten e virtyteve.
Meqenese mbeti besnik i katolicizmit, Tomas Mori u ekzekutua dhe per kete e shpallen Martir te Kishes. Ai ishte nje nga personalitetet e humanizmit anglez, mik i Erazmit te Roterdamit, nje njeri qe hoqi dore nga posti i Kancelarit te Mbreterise per te mos lejuar nenshtrimin e klerit ndaj autoritetit te mbretit.
"Utopia" perbehet nga dy libra. Ne njeren pershkuhet ishulli i Utopise, banoret, institucionet dhe traditat e saj si dhe disa zakone te shoqerise angleze te kohes. Rrefimi behet nga Itlodeu, nje udhetar imagjinar. Te gjithe njerezit vishen njelloj, hane njelloj, dhe lejohet skllaveria. Utopia eshte nje ishull ne forme gjysmehene dhe ka 54 qytete te mrekullueshme. Nuk njihet prona private, nuk pranohen lojerat e fatit, por i qeverisur nga populli. Aty punohej vetem 6 ore ne dite dhe prodhimi qe arrihej te nxirrej ishte i papare. (bollek) Shkurt, Utopia eshte nje menyre jetese, nje menyre te menduari, mbase jo me perfektja, por deri tani ka treguar se eshte "materja ideale' ku deshirojme te kridhemi por jo te mbytemi.
Anxhi
Anxhi
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 53
Registration date : 2009-02-10
Points : 24
Reputation : 17

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 3 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum