ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Të vdesësh për Filozofinë

+3
zojs
alfeko sukaraku
Anxhi
7 posters

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  zojs Wed Feb 11, 2009 12:16 pm

Anxhi wrote:Sokrati mendonte se ai ishte ne kerkim te se vertetes. Megjithate, ai e kerkonte ate ne nje menyre teresisht te re. Duke mos pranuar te prodhonte teori te medha te botes, apo traktate filozofike, - njekohesisht duke mos pranuar te shkruaje asgje filozofike, - ai e kerkonte te verteten ne biseda me individe ku kembengulte tek rendesia e te kuptuarit se per cfare po flitej. Platoni ishte prekur thelle nga ngulmi i Sokratit se detyrat me te medha te filozofise duhet te presin derisa ne te arrijme t'i kuptojme ato qe i marrim si te verteta: guximi, drejtesia dhe virtyte te tjera, ideja e te jetuarit te nje jete te mire, vete pretendimi yne per te kuptuar. Sokrati e pa jeten filozofike si nje hulumtim dhe kerkim te vazhdueshem ne besimet e te tjereve dhe ne besimet vetjake. Sokrati e merrte jeten filozofike si dicka qe duhej jetuar me seriozitet dhe me mire te vdiste se sa te cenonte vlerat e veta ne mbrojtje te jetes se vet. Platoni e vleresonte dhe e respektonte shume Sokratin dhe si shembull me te mire per te pare respektin e Platonit per te, eshte fakti se ne shumicen e dialogeve qe ai shkroi, Sokrati ishte figura kryesore dhe ekziston vetem nje dialog "ligjet" ku ai nuk shfaqet fare. Ne vend qe te flase ne emer te vet, Platoni vendosi te paraqiste perhere Sokratin si figuren e filozofit ne kerkim te se vertetes. Te flasesh per Sokratin duhen dite dhe nete. Koha eshte e pamjaftueshme fatkeqesisht.
Ne kete teme kam dashur te bejme nje permbledhje te atyre individeve qe kane sakrifikuar dhe kane dhene jeten per filozofine. Une njoh dhe disa te tjere, vetem se Sokrati eshte personifikimi me i mire per kete teme.


anxhi, parase të elaborosh pakufinj, të ecim tok më themen e rrjedhen e saj, e mos ta bëjmë sallatë përzierje frutash, ku pyetja ime është: a e din ti se nuk din, a ke mundur ta kuptosh se nuk din asgjë, në aspektin filozofik? Çka kuptoni me lumturinë martirizuese filozofike?

zojs wrote:A E DIN SE NUK DIN?

(pyetja ime personale)


A egziston lumturia filozofikisht?


Nder temat e lendes se filozofise eshte: Lumturia. Dhe Lumturine ne shkolle e kemi trajtuar te lidhur me konceptin e kohes, perderisa filozofikisht e tashmja nuk e gziston, atehere dhe lumturia e tashme nuk egziston, ajo eshte vetem nje impuls nervor ne kohen e kaluar, i futur ne kujtesen tone, ose pritja e lumturise ne te ardhmen - shpresa e njeriut.
Per ata qe cuditen qe e tashmja nuk egziston, po shtoj arsyetimin filozofik, se sa themi " e tashme" ka kaluar nje ose dy sekonda, pra ajo e tashme u be e kaluar, dhe po i njejti arsyetim behet dhe per lumturine, madje e tashmja kalon aq shpejt, saqe nuk kemi kohe ta perceptojme lumturine ashtu sic duhet, ndaj ajo gjithnje mbetet nje kujtim ne te shkuaren dhe ne na duket sikur lumturia nuk arrihet kurre.
Si perfundim "lumturia" si koncept filozofik nuk arrihet kurre, lumturi absolute, si perkufizim nuk ka. A jeni dakort?

Per mua njeriu ma i ditur eshte ai qe e din se nuk din - E DI SE NUK DI. A E DINI JU SE NUK DINI?
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  Anxhi Wed Feb 11, 2009 1:21 pm

zojs wrote:anxhi, parase të elaborosh pakufinj, të ecim tok më themen e rrjedhen e saj, e mos ta bëjmë sallatë përzierje frutash, ku pyetja ime është: a e din ti se nuk din, a ke mundur ta kuptosh se nuk din asgjë, në aspektin filozofik? Çka kuptoni me lumturinë martirizuese filozofike?

zojs wrote:A E DIN SE NUK DIN?

(pyetja ime personale)


A egziston lumturia filozofikisht?


Nder temat e lendes se filozofise eshte: Lumturia. Dhe Lumturine ne shkolle e kemi trajtuar te lidhur me konceptin e kohes, perderisa filozofikisht e tashmja nuk e gziston, atehere dhe lumturia e tashme nuk egziston, ajo eshte vetem nje impuls nervor ne kohen e kaluar, i futur ne kujtesen tone, ose pritja e lumturise ne te ardhmen - shpresa e njeriut.
Per ata qe cuditen qe e tashmja nuk egziston, po shtoj arsyetimin filozofik, se sa themi " e tashme" ka kaluar nje ose dy sekonda, pra ajo e tashme u be e kaluar, dhe po i njejti arsyetim behet dhe per lumturine, madje e tashmja kalon aq shpejt, saqe nuk kemi kohe ta perceptojme lumturine ashtu sic duhet, ndaj ajo gjithnje mbetet nje kujtim ne te shkuaren dhe ne na duket sikur lumturia nuk arrihet kurre.
Si perfundim "lumturia" si koncept filozofik nuk arrihet kurre, lumturi absolute, si perkufizim nuk ka. A jeni dakort?

Per mua njeriu ma i ditur eshte ai qe e din se nuk din - E DI SE NUK DI. A E DINI JU SE NUK DINI?

Milingona Ashiref bertiti: - Urra Urra Urra
Milingonat bertiten: -Urra Urre Urrei
Nuk kerkoj me teper vecse te jem nje milingone me Urra Urre Urrei-n tim.

Logon didonai nuk do te jete tjeter vecse sinteza e mendimit milingoniatik.
Anxhi
Anxhi
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 53
Registration date : 2009-02-10
Points : 24
Reputation : 17

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  zojs Wed Feb 11, 2009 1:34 pm

anxhi, po tallesh ti me themen, apo me vetveten?

çështë kjo anxhi:
Milingona Ashiref bertiti: - Urra Urra Urra
Milingonat bertiten: -Urra Urre Urrei
Nuk kerkoj me teper vecse te jem nje milingone me Urra Urre Urrei-n tim.

Logon didonai nuk do te jete tjeter vecse sinteza e mendimit milingoniatik.

Kjoështë filozofia jote?!

Përgjigjju themës e mëso diç të re... mos dijsh ti, pyete anxhin pak!
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  Anxhi Wed Feb 11, 2009 2:00 pm

zojs wrote:anxhi, po tallesh ti me themen, apo me vetveten?

çështë kjo anxhi:
Milingona Ashiref bertiti: - Urra Urra Urra
Milingonat bertiten: -Urra Urre Urrei
Nuk kerkoj me teper vecse te jem nje milingone me Urra Urre Urrei-n tim.

Logon didonai nuk do te jete tjeter vecse sinteza e mendimit milingoniatik.

Kjoështë filozofia jote?!

Përgjigjju themës e mëso diç të re... mos dijsh ti, pyete anxhin pak!

Perkundrazi zoteri/zonje. Jam pergjigjur per ate qe me keni pyetur. Nuk eshte faji im se ju nuk e kuptoni ose se nuk doni ta kuptoni.
Anxhi
Anxhi
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 53
Registration date : 2009-02-10
Points : 24
Reputation : 17

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  Anxhi Wed Feb 11, 2009 2:26 pm

anxhi, nuk kam kohë të çaj drrasa me ty,

Me lejoni t'ju kujtoj se une nuk ua kam kerkuar kete gje.
Anxhi
Anxhi
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 53
Registration date : 2009-02-10
Points : 24
Reputation : 17

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  zojs Wed Feb 11, 2009 2:30 pm

Anxhi wrote:
anxhi, nuk kam kohë të çaj drrasa me ty,

Me lejoni t'ju kujtoj se une nuk ua kam kerkuar kete gje.


ani motrushe, a bën të na lëshë rahat pra;) kur nuk don të mësosh, gjeje veten dikund tjetër në forum...ka mjaftë këtu...
ti sikur të punoje si milingona dotë kishje shumë dobi, milingonat janë punëtore mo anxhi!
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  zojs Wed Feb 11, 2009 2:33 pm

zojs wrote:A E DIN SE NUK DIN?

(pyetja ime personale)


A egziston lumturia filozofikisht?


Nder temat e lendes se filozofise eshte: Lumturia. Dhe Lumturine ne shkolle e kemi trajtuar te lidhur me konceptin e kohes, perderisa filozofikisht e tashmja nuk e gziston, atehere dhe lumturia e tashme nuk egziston, ajo eshte vetem nje impuls nervor ne kohen e kaluar, i futur ne kujtesen tone, ose pritja e lumturise ne te ardhmen - shpresa e njeriut.
Per ata qe cuditen qe e tashmja nuk egziston, po shtoj arsyetimin filozofik, se sa themi " e tashme" ka kaluar nje ose dy sekonda, pra ajo e tashme u be e kaluar, dhe po i njejti arsyetim behet dhe per lumturine, madje e tashmja kalon aq shpejt, saqe nuk kemi kohe ta perceptojme lumturine ashtu sic duhet, ndaj ajo gjithnje mbetet nje kujtim ne te shkuaren dhe ne na duket sikur lumturia nuk arrihet kurre.
Si perfundim "lumturia" si koncept filozofik nuk arrihet kurre, lumturi absolute, si perkufizim nuk ka. A jeni dakort?

Per mua njeriu ma i ditur eshte ai qe e din se nuk din - E DI SE NUK DI. A E DINI JU SE NUK DINI?

Vetëm lidhur me temen, kush don të shkruaj!

Respekt!
zojs
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  Anxhi Wed Feb 11, 2009 2:45 pm

ani motrushe, a bën të na lëshë rahat pra;)

Nuk e kam idene perse flisni. Me te mira.

Sokrati u gjykua dhe ekzekutua me 399 ne nje kohe kur ishte rivendosur demokracia. Shpesh, ka patur mjaft dyshime se ai nuk pelqehej per shkak te shoqerimit me njerezit qe e kishin rrezuar demokracine, por askush ne kohen e sotme nuk i njeh keto rrethana. Ai u shpall fajtor per akuzat e vagullta se po fuste kulte hyjnish te reja dhe po korruptonte rinine. Akuza e pare lidhet ndoshta me shenjen hyjnore (daimonion) te Sokratit, e cila ndonjehere e frenon ate. Figura e Sokratit ishte figura e nje filozofi qe i kushton gjithe jeten e vet kerkimit filozofik dhe vullnetit per te vdekur per te. Ai u be nje figure qendrore per shume shkolla te ndryshme filozofie; dhe secila mundi te gjeje idete ose metodat e veta tek Sokrati, edhe pse ky njeri nuk la asnje gje te shkruar. Ai ishte nje njeri qe shkonte kunder rrymes, qe frymezonte qofte percmim qofte pernderim. Aristofani dikur, shkroi nje drame te pakendshme per te, Rete, ku Sokrati u sulmua pas vdekjes. Shume bashkepunetore te tij prodhuan 'shkrime sokratike' per te ruajtur kujtimin e tij. Disa fragmente u punuan nga nxenesit e tij, Eskini dhe Antisteni, qe sebashku me Aristipin, filluan punen duke zhvilluar shume aspekte te filozofise. E megjithate pjesen me te madhe te mendimeve filozofike te Sokratit e gjejme tek Plato dhe Xenophon. Ne dialogun ku Sokrati eshte i parendesishem, koncepti i Platonit per filozofine shkon pertej asaj cka ai mendon se mund te perfaqesoje bindshem Sokrati. Edhe aty ku Sokrati eshte figure kryesore, eshte me e urte te mendosh se Platoni po zhvillon aspekte te ndryshme te asaj cka perfaqeson Sokrati per te, se sa te pyesesh se sa prane (apo larg) eshte ai nga Sokrati "i vertete".

Kam nje pyetje per ata qe e kane lexuar More. Si e mendoni ju ate, nje 'viktime' te filozofise apo nje viktime papati?
Anxhi
Anxhi
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 53
Registration date : 2009-02-10
Points : 24
Reputation : 17

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  zojs Wed Feb 11, 2009 3:29 pm

anxhi mëso të replikosh, akoma nuk i përgjigjesh themes, e ti shkruan copy/paste tjera të thjeshta:

Sokrati ishte flijim filozofik (e jo papat si pyet ti) ai ishte martirizim filozofik... po përgjegju në themë këtu, e lëri copy/pastet, po çfarë ti din origjinalisht, çfarë mednon anxhi:

zojs wrote:A E DIN SE NUK DIN?

(pyetja ime personale)


A egziston lumturia filozofikisht?


Nder temat e lendes se filozofise eshte: Lumturia. Dhe Lumturine ne shkolle e kemi trajtuar te lidhur me konceptin e kohes, perderisa filozofikisht e tashmja nuk e gziston, atehere dhe lumturia e tashme nuk egziston, ajo eshte vetem nje impuls nervor ne kohen e kaluar, i futur ne kujtesen tone, ose pritja e lumturise ne te ardhmen - shpresa e njeriut.
Per ata qe cuditen qe e tashmja nuk egziston, po shtoj arsyetimin filozofik, se sa themi " e tashme" ka kaluar nje ose dy sekonda, pra ajo e tashme u be e kaluar, dhe po i njejti arsyetim behet dhe per lumturine, madje e tashmja kalon aq shpejt, saqe nuk kemi kohe ta perceptojme lumturine ashtu sic duhet, ndaj ajo gjithnje mbetet nje kujtim ne te shkuaren dhe ne na duket sikur lumturia nuk arrihet kurre.
Si perfundim "lumturia" si koncept filozofik nuk arrihet kurre, lumturi absolute, si perkufizim nuk ka. A jeni dakort?

Per mua njeriu ma i ditur eshte ai qe e din se nuk din - E DI SE NUK DI. A E DINI JU SE NUK DINI?
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  ABC Wed Feb 11, 2009 3:32 pm

Tani sinqerisht nuk po ju kuptoj. Zojs te me falesh por te flasesh per lumturi absolute te barabarte me lumturine nga martirizimi mua sikur me duket pak abstrakte. Nuk e lexova me shume vemendje por ajo qe une nuk po kuptoj eshte insistimi juaj. Mendoj se cdokush mund te shprehet per ate qe ka deshire dhe s'ka pse te kete imponime. Nejse, me falni mua se me ka avulluar koha lol. Flasim.
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 3:51 pm

AuLoNa wrote:Bisedoni sipas temes, ose te gjitha debatimet me ironira apo ofendime do te fshihen.
Flisini per temen, dhe jo per EGO-n!

na moj shejtan perse nxehesh ti.Ne filozofat nuk nxehemi edhe mundohemi te filozofojm nxerrjen e te tjerve.javash javash nje cike se na duhen pena te shumta ne kete forum ku shkruan edhe i nderuari Zeus.

mos cirrni me njeri tjetrin por hidhini mendimet ashtu sikurse i kuptoni ju--apo keni harruar se kemi liri mendimi edhe demokraci.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  zojs Wed Feb 11, 2009 3:52 pm

ABC wrote:Tani sinqerisht nuk po ju kuptoj. Zojs te me falesh por te flasesh per lumturi absolute te barabarte me lumturine nga martirizimi mua sikur me duket pak abstrakte. Nuk e lexova me shume vemendje por ajo qe une nuk po kuptoj eshte insistimi juaj. Mendoj se cdokush mund te shprehet per ate qe ka deshire dhe s'ka pse te kete imponime. Nejse, me falni mua se me ka avulluar koha lol. Flasim.

po ABC: nuk ka as lumturi absolute, mësa ka liri absolute (gjithçka është realtive) absolut është vetëm Krijuesi! Sokrati vdiq tok me lumturinë e tij personale, por u shëndrrua në martir skencor filozofik, lumturi e martirizuar (mos e kupto absurde, kotësi) nuk ka imponime po as dredhime e manipulime me temen!

Sëpari rilexoje disa herë dhe e kupton, për çfarë po flitet! je dakort, a pajtohesh me shkrimin tim sipër a jo, e nëse jo, dokumentona me fakte a kundërfakte... na jemi këtu për të mësuar më tepër se sa për të shprehur, kur nuk ke fakte...Përndryshe nga librat e lexuara, ka shumë gabime në përkthime nëpër gjuhët i.e. edhe aq ma keq, kur nga librat dihet vetëm bota antike greke, kur as që ka të bëjë asgjë, bash asgjë me grekët, por ishte bota antike illire, që falsifikatorët grek imponuan një botë! Poqëse, ti si lexues/e, nuk mund të dalësh nga labirinthet ideologjike e pseudoshkencore nga veprat, por mbetesh brënda rrethit të tyre, vetëm me thëniet e tjerëve - e nuk mund të analizosh, studjosh vetiu origjinalisht diç nga të gjitha ato vepra tëlexuara - ti as askush mos të pretendojë se din diçka, as ndër ma të thjeshtat fakte...! leximi robotik, pa analiza e sinteza, sprovime e fakte, nuk vlenë bash asgjë!

Lexoni disaherë kur nuk kuptoni dhe iu gjëj fakte figurative praktike: a e pranoni se lumturia është kaluese, jobasolute, mbase posa ndihesh e lumtur, pasi të thuash dy fjalë (jam i/e lumtur) kaluan disa sekonda dhe lumturia është relative? Po a jo? Dhe del në faktin: a e din se nuk din, bile nuk din bash asgjë! Thuaj bile siç tha Sokrati, nëse nuk e kupton tejkalimin filozofik - E DI SE NUK DI.

Nëse edhe kësaj radhe nuk u kuptuam, duhet stërvitje, ushtrime mendore!


Last edited by zojs on Wed Feb 11, 2009 3:57 pm; edited 1 time in total
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  ABC Wed Feb 11, 2009 3:56 pm

..........................


Last edited by ABC on Thu Feb 12, 2009 5:55 pm; edited 1 time in total
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  zojs Wed Feb 11, 2009 4:03 pm

ABC wrote:
zojs wrote:

Nëse edhe kësaj radhe nuk u kuptuam, duhet stërvitje, ushtrime mendore!

Ehe, epo pompa s'do bejme gjithe diten e. lol. Me ngadale marrim vesh ne te vjetrit, s'dime shpejt e shpejt lol


Këtu nuk ka vend për asfarë shqetësimi, sepse për atë është filozofi, që nuk kuptohet lehtë nga shumëkush...filozofi. po po duhen edhe pompa përtë nxierrur ujin nga thellësitë e tokës, për atë është filozifia, kur nuk dini shpejt e shpejt, rilexoni disaherë dhe kuptoni - ama kur te pergjigjesh te maresh ate kohen qe te lexosh mire c'fare ka shkruar ai i pari qe ta na analizosh...

pajtohesh po apo jo? thjeshtë!
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 4:04 pm

zojs wrote:Sokrati lindi dhe jetoi ne Athine .Vete Sokrati nuk ka lene asnje dokument te shkruar .Gjithcka qe dime per te ,vjen nepermjet shkrimeve te nxenesve te tij,Platonit dhe Ksenofonit.Shkrimet e Platonit jane ne forme dialogesh ku Sokrati eshte personazhi kryesor...

i nderuar

ju njihni ndonje doreshkrim te Platonit apo te Ksenofonit??Ku eshte edhe kush e ka zbuluar nje gje te tille?Apo e keni zbuluar ju???

Nuk kemi asnje dorshkrim origjinal TE ANTIKITETIT te shpetuar qe nga kohet e para eres sone ASNJE.Vetem per Demokritin kemi te dhena per ekzistencen e dorshkrimeve te tija por ka probleme serioze per origjinalitetin e tyre.

antikiteti i dore RI shkruajtur vjene ne ditet tona fale metodes se dore rishkrimit brez pas brezi--ne shek e dyte te eres sone u PERKTHYE n keto dorshkrime nga baballaret e kishes te cilet e deformuan jashte mase realitetin.Fakte ke per kete kontraditat e medha per te njejtat thenie --kur ato vijne nga dy perkthime te ndryeshme.

nuk te falet si filozof qe je qe te mos njohesh se nuk ka shkrime origjinale as te Platonit edhe as te Ksenofonit.per te tjerat ketu jemi edhe i diskutojm

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 4:11 pm

[quote="zojs"]
ABC wrote:
Lexoni disaherë kur nuk kuptoni dhe iu gjëj fakte figurative praktike: a e pranoni se lumturia është kaluese, jobasolute, mbase posa ndihesh e lumtur, pasi të thuash dy fjalë (jam i/e lumtur) kaluan disa sekonda dhe lumturia është relative? Po a jo? Dhe del në faktin: a e din se nuk din, bile nuk din bash asgjë! Thuaj bile siç tha Sokrati, nëse nuk e kupton tejkalimin filozofik - E DI SE NUK DI.

Nëse edhe kësaj radhe nuk u kuptuam, duhet stërvitje, ushtrime mendore!

pak me shtruar filozof.

ushtrime mendore=te meta mendore=ofeze=injorance ,idiotesi edhe jo filozofi--ne se duam te flasim per filozofi edhe jo per idiotsira mos na bej Sokrat Berishen te pakten.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  ZEUS10 Wed Feb 11, 2009 4:14 pm

alfeko sukaraku wrote:
zojs wrote:Sokrati lindi dhe jetoi ne Athine .Vete Sokrati nuk ka lene asnje dokument te shkruar .Gjithcka qe dime per te ,vjen nepermjet shkrimeve te nxenesve te tij,Platonit dhe Ksenofonit.Shkrimet e Platonit jane ne forme dialogesh ku Sokrati eshte personazhi kryesor...

i nderuar

ju njihni ndonje doreshkrim te Platonit apo te Ksenofonit??Ku eshte edhe kush e ka zbuluar nje gje te tille?Apo e keni zbuluar ju???

Nuk kemi asnje dorshkrim origjinal TE ANTIKITETIT te shpetuar qe nga kohet e para eres sone ASNJE.Vetem per Demokritin kemi te dhena per ekzistencen e dorshkrimeve te tija por ka probleme serioze per origjinalitetin e tyre.

antikiteti i dore RI shkruajtur vjene ne ditet tona fale metodes se dore rishkrimit brez pas brezi--ne shek e dyte te eres sone u PERKTHYE n keto dorshkrime nga baballaret e kishes te cilet e deformuan jashte mase realitetin.Fakte ke per kete kontraditat e medha per te njejtat thenie --kur ato vijne nga dy perkthime te ndryeshme.

nuk te falet si filozof qe je qe te mos njohesh se nuk ka shkrime origjinale as te Platonit edhe as te Ksenofonit.per te tjerat ketu jemi edhe i diskutojm

Kjo qe thote Alfeko eshte kaq e vertete sa dhe doreshkrimet me te vjetra qe ne disponojme nuk duken dhe aq te vjetra. Papirusi i meposhtem i gjasme dialogut te Platonit(Sokrati me Alqibiadis) nuk ka se si te jete 1200 vjete i vjeter. Shikoni pastertine e papirusit.(Une kam vene ne fund te faqes se cfare eshte shkruar ne ""greqishten"" e vjeter dhe anglisht):

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Wl6lid
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  ABC Wed Feb 11, 2009 4:21 pm

zojs wrote:Këtu nuk ka vend për asfarë shqetësimi, sepse për atë është filozofi, që nuk kuptohet lehtë nga shumëkush...filozofi. po po duhen edhe pompa përtë nxierrur ujin nga thellësitë e tokës, për atë është filozifia, kur nuk dini shpejt e shpejt, rilexoni disaherë dhe kuptoni - ama kur te pergjigjesh te maresh ate kohen qe te lexosh mire c'fare ka shkruar ai i pari qe ta na analizosh...

pajtohesh po apo jo? thjeshtë!

Une di nje gje qe nuk di asgje Very Happy Dakord jemi? Wink lol Nuk e kuptoj cfare pini per rritje adrenaline qe rrjedhimisht u con ne impulsivitet te larte, por me siguri nuk eshte e huaj Very Happy hahahah ika ika qe t'u kursej plumbat Razz
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 4:36 pm

Po Zeus

te pakten te dime se perse flasim kur marrim parasysh dokumentet e vjetra.Papire te vjeter munde te ekzistojn por ato permbajn tre a kater rreshta edhe te demtuare,keshtu qe nuk munde te marrim te dhena qe andej --aq sa te ndertojm nje liber te nje antikitet shkraujtesi.Ne ditet tona po vijne ne drite shume te reja shkencore,shpesh faktet qe jane paraqitur si dokumente jane kundershtuar nga ekspertizma te reja te cilat i quajne shume me te reja se kohet qe pretendohen.

tani--mundeni te vdisni per filozofin lol!

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 4:43 pm

Zeus

me e bukura e ceshtjes eshte fakti qe edhe sote shteti greke perdore papirus per disa ligje---neser do i quajn si te 5000 p e s keta papirus.ja kane marre dores qerratenjet.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  ZEUS10 Wed Feb 11, 2009 4:46 pm

alfeko sukaraku wrote:Zeus

me e bukura e ceshtjes eshte fakti qe edhe sote shteti greke perdore papirus per disa ligje---neser do i quajn si te 5000 p e s keta papirus.ja kane marre dores qerratenjet.

Jane falsifikatoret me te tmerrshem te historise, por skane faj sepse i inkurajuan bota ""akademike"" perendimore.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  Anxhi Wed Feb 11, 2009 4:55 pm

anxhi mëso të replikosh, akoma nuk i përgjigjesh themes, e ti shkruan copy/paste tjera të thjeshta

Une per cdo liber qe lexoj mbaj shenime. Nuk bej copy paste por qe te gjitha qe kam sjelle i kam shkruar vete. Me duken shume jashte teme kerkesat qe ju mbartni ndaj meje, e megjithate, mendoj se sherbyen per mire.

A egziston lumturia filozofikisht?

Ndiq temen : Konsekuencializmi etik-lumturia. Duhet te kem thene dicka aty. Nese nuk ju pelqen per mua nuk ka problem. Problemi qendron se mua nuk me pelqen te perserit vetveten. Per me teper me nje shembull qe e solla si te 'ri' ne kete teme, per t'iu pergjigjur pyetjeve te tua, ju e moret si ironik. Une nuk di si te pergjigjem me ndaj jush. Nese jeni duke kerkuar flete lavderimi, pa dyshim e gjejme nje me COPY PASTE ne internet dhe ua japim. Thjesht mos i prishni temat. Kete kerkoj. Sa per shkrimet qe keni sjelle, ju duhet ta dini mire se sa qendrojne brenda kesaj teme. Une nuk jam as moderatore as gjyqtare.
Anxhi
Anxhi
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 53
Registration date : 2009-02-10
Points : 24
Reputation : 17

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 4:55 pm

ZEUS10 wrote:
alfeko sukaraku wrote:Zeus

me e bukura e ceshtjes eshte fakti qe edhe sote shteti greke perdore papirus per disa ligje---neser do i quajn si te 5000 p e s keta papirus.ja kane marre dores qerratenjet.

Jane falsifikatoret me te tmerrshem te historise, por skane faj sepse i inkurajuan bota ""akademike"" perendimore.

do te permendja nje thenie te Panajoti Kupitorit sote 130 vjete me pare

fjala e pare per kete ceshtje ju takon banorve te sote quajtures Shqiperi,por ata nuk u interesuan kurre per ceshtje te tilla edhe duke qene te percare asnjeher nuk e perdoren diturin per te miren e kombit

Ju e dini se edhe sote mbizotron nje haus i tille ne shkencen shqiptare.Ne se ne heshtim bota kurre nuk ka per ta mesuar teverteten pasi bota nuk e njeh shqipen ne menyre qe ti cjerrin masklen grekeve.na takon neve ta ndergjegjizojm boten.Sic e dini nga vitet 1700-1900 edhe ai qe njihte pake fjale shqipe ishte i bindur se gjuha jone eshte me e vjeter se greqishtja --sote nuk duhet te heshtim ne kete drejtim.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  alfeko sukaraku Wed Feb 11, 2009 5:01 pm

Anxhi wrote:
anxhi mëso të replikosh, akoma nuk i përgjigjesh themes, e ti shkruan copy/paste tjera të thjeshta

Une per cdo liber qe lexoj mbaj shenime. Nuk bej copy paste por qe te gjitha qe kam sjelle i kam shkruar vete. Me duken shume jashte teme kerkesat qe ju mbartni ndaj meje, e megjithate, mendoj se sherbyen per mire.

A egziston lumturia filozofikisht?

Ndiq temen : Konsekuencializmi etik-lumturia. Duhet te kem thene dicka aty. Nese nuk ju pelqen per mua nuk ka problem. Problemi qendron se mua nuk me pelqen te perserit vetveten. Per me teper me nje shembull qe e solla si te 'ri' ne kete teme, per t'iu pergjigjur pyetjeve te tua, ju e moret si ironik. Une nuk di si te pergjigjem me ndaj jush. Nese jeni duke kerkuar flete lavderimi, pa dyshim e gjejme nje me COPY PASTE ne internet dhe ua japim. Thjesht mos i prishni temat. Kete kerkoj. Sa per shkrimet qe keni sjelle, ju duhet ta dini mire se sa qendrojne brenda kesaj teme. Une nuk jam as moderatore as gjyqtare.


Anxhi

shume e ftohte edhe shume e drejt llogjika juaj.Nuk jemi futur ne forum qe te ndajme tokat.Kush e respekton Zeusin edhe punen e tije te ndritur per shqiptarin ne te gjitha forumet ,i takon ta ruaj me shume ketu respektin me vepra duke i dhene sa me shume seriozitet ketij forumi qe nuk mvaret nga erdogani edhe gjeneral anastasi

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  Anxhi Wed Feb 11, 2009 5:08 pm

alfeko sukaraku wrote:Anxhi

shume e ftohte edhe shume e drejt llogjika juaj.Nuk jemi futur ne forum qe te ndajme tokat.Kush e respekton Zeusin edhe punen e tije te ndritur per shqiptarin ne te gjitha forumet ,i takon ta ruaj me shume ketu respektin me vepra duke i dhene sa me shume seriozitet ketij forumi qe nuk mvaret nga erdogani edhe gjeneral anastasi

Po Alfeko, i bashkohem 100 % ketij mendimi.
Anxhi
Anxhi
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 53
Registration date : 2009-02-10
Points : 24
Reputation : 17

Back to top Go down

Të vdesësh për Filozofinë - Page 2 Empty Re: Të vdesësh për Filozofinë

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum