ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albanian language is Indoeuropian language.

4 posters

Go down

Albanian language is Indoeuropian language. Empty Albanian language is Indoeuropian language.

Post  Sarmat Sun Apr 05, 2009 7:17 pm

Zeus10 you're making a great mistake claiming our Old language as Albanian. Ancient Greek and Albanian are both IE languages and this explains their great similarities. All IE languages look similar. Show me one that doesn't. You can't.

Sarmat
Junior Member
Junior Member

Number of posts : 6
Registration date : 2009-04-05
Points : 1
Reputation : 0

Back to top Go down

Albanian language is Indoeuropian language. Empty Re: Albanian language is Indoeuropian language.

Post  ZEUS10 Sun Apr 05, 2009 8:54 pm

Sarmat wrote:Zeus10 you're making a great mistake claiming our Old language as Albanian. Ancient Greek and Albanian are both IE languages and this explains their great similarities. All IE languages look similar. Show me one that doesn't. You can't.

I don’t know how many times I have been engaged in this debate. I have noticed a bunch from you guys look worried about this, and I guess I hit the target, and that's what making you upset. However since you are just a quick traveler to Arbenia.com, I will save my time not repeating myself. See you again, when you show yourself really interested for a fair debate, and not like someone who drops a 'bomb shell' in here and then disappears.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Albanian language is Indoeuropian language. Empty Re: Albanian language is Indoeuropian language.

Post  orakulli Mon Apr 06, 2009 2:25 pm

Zeus10 you're making a great mistake claiming our Old language as Albanian. Ancient Greek and Albanian are both IE languages and this explains their great similarities. All IE languages look similar. Show me one that doesn't. You can't.
Administrator,ky person eshte anormal.
E para;Ky percakton qe zeus eshte duke bere nje gabim te madh.Pa vazhdue me tej per gjuhen,ky person eshte gabim za fillimisht ne menyren e komunikimit.Askush nuk ka te drejte ti thote askujt qe je duke bere nje gabim duke u nisur nga kocepti i tij mbi nje subjekt te caktuar.Ky paska kategorizuar me tej dhe gjuhen shqipe,duke mos ditur me elementaren,qe nuk eshte emri qe ben gjuhen por eshte "teresia e njesive te saj",te cilat e dallojne nje grup njerez nga disa te tjere ne procesin e komunikimit.Ajo sot ka nje emer Albanian,dje Arberishte,pardje Ilirishte,mbi pardje helenishte,ne pas pak lindje pellasgjishte dhe ne lindje Antlatidase.Emri nuk tregon asgje.Emrat deri me sot kane sherbyer vetem per te ngaterruar qellimisht e fshehur te vertete.Gjuha greke e vjeter,per te respektuar te verteten,eshte gjuha shqipe qe ne ate kohe quhej,si te duash me i va nji emer.Ato jane e njejta gjuhe.Nuk jane gjuhe te ndryshme dhe nuk jane aspak gjuhe te ngjashme.Eshte e njejta gjuhe.
Persa i perket ngjashmerise se gjuheve te tjera me njera tjetren,eshte jo se ato jane te njeta gjuhe por sepse ne ndertimin e tyre eshte perdorur kodi i gjuhes shqipe,si e vetmja gjuhe e folur dhe e shkruar para tyre.Nuk jane perdorur dhe marre fjalet "fjale per fjale" por jane ndertuar fjale dhe njesi te reja duke vene ne zbatimi ne menyre te vetedijshme Kodiket sekrete te gjuhes shqipe.Po zbatove keto kode,nuk eshte e thene qe fjalet te dalin njesoj,ato mund te jene te ndryshme.Kjo shkence eshte shume me e komplikuar se sa mund te imagjinohet nga dikush,si popull ashtu dhe me i madhi gjuhetar i koherave.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Albanian language is Indoeuropian language. Empty Re: Albanian language is Indoeuropian language.

Post  Faramir Wed Aug 28, 2013 12:31 pm

Pershendetje te gjithve, sapo u regjistrova ne forum. E kuptoj qe ka shume gjera per te cilen po debatoni qe nuk i njof, po edhe mua pyetja qe beri Sarmati nuk me duket absurde. Pra si dallohet qe nje gjuhe nuk esht thjesht e ngjashme me nje tjeter por esht ne fakt e njejta apo e "ema" e saj! E marre me mend qe mbase ju keni pergjigjur 100 here kesaj pyetje por nje permbledhje e shkurter ose nje link do ishin te mireseardhura! Flm

Faramir
Beginner
Beginner

Number of posts : 2
Registration date : 2013-08-28
Points : 0
Reputation : 0

Back to top Go down

Albanian language is Indoeuropian language. Empty Re: Albanian language is Indoeuropian language.

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum