ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DODONA ;MISTERI BOTEROR NE LLOGJIKEN TIME.

Go down

DODONA ;MISTERI BOTEROR NE LLOGJIKEN TIME. Empty DODONA ;MISTERI BOTEROR NE LLOGJIKEN TIME.

Post  sulioti Wed Feb 18, 2009 5:52 pm

Duke lexuar material te bollshem rreth DODONES dhe misterit qe ajo mbart,kam dal ne disa konkluziona llogjike, dhe besoj se nuk kam gabuar,me poshte po shpjegoj kete ngaterres te madhe historike, qe ka munduar shume njeres te shquar ne kerkimet e tyre te gjithanshme.

Ather per te gjetur Dodonen ,kemi keto rrefime;

1 mali tomarrus=tomorr
2 lisi (pema e jetes)
3 permbytja dhe arka e Noes
4 vete emertimi Dodon( thash ato me kryesoret se ka shum)

Te gjith e dim se ndodhi permbytja e madhe,dhe historin e Noes, po cfare druri i duhej Noes per te ndertuar kete anije, qe duhet te ishe shume e forte per ti rezistuar ujit,ai gjeti pikerisht LISIN si dru teper te fort e shume rezistant, pra ai e ndertoi me dru lisi dhe qe kjo anije me dru LISI qe u quajt pe+ma e jetes.

A eshe koecidence emri i malit TOMORR them se jo, eshte pikerisht mali, TE+MERRIU anija e Noes, pra vendodhja ku merriu Noe, me LISIN (pemen e jetes).

Dhe pse pikerisht emri DHODHON, edhe kjo kot? Jo nuk eshte ashtu koecidence apo kot, por sepse aty u hap jeta perseri si me pare, eshte vendi ku kaloi jeta nga LISI (pema e jetes)ne DHE,pra DHE+DHON,pra vendi ku u hap jeta perseri ku u kthye jeta ne DHE, dhe si i tille ky vend meritonte nje faltore per nder te vete vendit i cili pa pike dyshimi do te quhej si vend shpetimi per njerzit qe i shpetuan permbytjes dhe dhe pasardhesve te tyre.

Tomorri dhe natyra perreth i plotesojn te gjitha ato cfare duhen per te vertetuar ato qe permenda me lart.

Kjo mendoj se eshte e verteta ne lidhje me kete mister te madh prej shekujsh.

Jan te mirpritur te gjith miqt e forumit te diskutojm nese ka kundershtime ne lidhje me shkrimin me lart.ju pershendes.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum