ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Diskriminohej për gjatësinë, azil politik për gruan 2.2 metër

Go down

Diskriminohej për gjatësinë, azil politik për gruan 2.2 metër Empty Diskriminohej për gjatësinë, azil politik për gruan 2.2 metër

Post  *Anxhi* Tue Jan 27, 2009 8:48 pm

Një grua pakistaneze e gjatë 2 meter e 20cm ka fituar azil politik në Britani, sepse diskriminohej në vendin e saj të lindjes për shkak të gjatësisë. Gruaja, me emrin Zainab Bibi, deri në vitin 2004 ka mbajtur rekordin e gruas më të gjatë në botë.

Bibi, 35-vjeç, në kohën që bëri kërkesën për azil politik, deklaroi se kishte frikë të kthehej në Pakistan, sepse të rinjtë e kishin gjuajtur shumë herë me gurë. Ajo ka qenë në qendër të diskriminimit për shkak të gjatësisë dhe si ka treguar edhe vetë, shumë herë i tërhiqnin shaminë, ose teshat dhe për këtë ka pësuar edhe dëmtime fizike, pasi ka rënë disa herë.

Kërkesën e bëri pak kohë pasi erdhi për herë të parë në Britani, gjatë një turi promocional, ku mes të tjerash ishte edhe ajo e pranishme.

Funksionarët, pas kësaj kërkese jo fort të zakontë u detyruantë bënin një sërë investigimesh për të vërtetuar atë që thoshte gruaja dhe kështu morën të dhënë nga vendi i saj i lindjes, duke takuar miq, familjarë e të afërm.

Mamaja e saj, tashmë një grua e ve, 72-vjeç, Iqbal Bibi, puth foton e së bijës teksa flet. “Ajo është e sigurt dhe nëse është edhe e lumtur, pasi në Britani njerëzit me të janë shumë të sjellshëm, atëherë lumturia e saj është padyshim edhe e jona”- thotë ajo.

Burimi: shekulli

*Anxhi*
No rank
No rank

Female
Number of posts : 116
Registration date : 2009-01-27
Points : 0
Reputation : 2

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum