ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

This could be the nex big thing

2 posters

Go down

This could be the nex big thing Empty This could be the nex big thing

Post  Leka Tue Jun 09, 2009 9:11 am

Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

This could be the nex big thing Empty Re: This could be the nex big thing

Post  Leka Wed Jun 10, 2009 1:50 am

I see people like him every day walking around like zombies, no future, goals, agenda, unable to think with a free mind, locked in their miserable world, lost.

I laughed at first than it hit me, more and more of the young generation is turning in to this... hmm can they be called human?

Sad isn't it.
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

This could be the nex big thing Empty KUR MUNGON EKUILIBRI

Post  faon perrovarri Wed Jun 10, 2009 4:34 pm

Leka wrote:I see people like him every day walking around like zombies, no future, goals, agenda, unable to think with a free mind, locked in their miserable world, lost.

I laughed at first than it hit me, more and more of the young generation is turning in to this... hmm can they be called human?

Sad isn't it.
Ekzistenca ne shumllojshmerine ,larmerine e saj(materiale,shoqerore,shpirterore)eshte nje gjendje perkohesisht e qendrueshme ne pamjen MAKROSKOPIKE te vazhdimesise se ndryshueshme te materies.Pikenisja ose burimi i kesaj ndryshueshmerie eshte grumbullimi(asimilimi) dhe clirimi i energjise.RRitja ose zbritja potencialit energjitik te lendes percakton dhe ndryshueshmerine dhe formen e mepastajme te ekzistences.Ekuilibri i asimilimit dhe i clirimit te energjise ne kufije rigorozishte te percaktuar,kushtezon perkohshmerine makroskopike te asaj qe njeriu koncepton.Humbja e ekuilibrit midis ketyre dy proceseve determinon dhe fundin e asaj qe ne e quajme shpirte,mendje,qetesi shoqerore,zhvillim ekonomik ,paqe boterore,njeri,kafshe,lum,vetetime,lumturi familjare,shtet i drejte ,i forte ec ec ec....
Ekuilibrin ne natyre,ne krijesat e saj,levjershmerine e tij e ka ne dore THOTI(ZOTI).Ndersa tek njeriu,ne gjithe aktivitetin e tij individuale e shoqerore,ne ate qe ve dore mbi natyren,ne ate qe krijon shpirti i tij,ne ate qe i do shpirti i tij ,pra ,si rrjedhim ekuilbrin ne vetvete MIDIS ASAJ QE DUHET,ASAJ QE DO DHE ASAJ QE MUNDET e pushtetezon mentja e tij,NJOHJA. Pra eshte ne dore tone se sa te pergatitur jemi ne te rrojme midis fshatit dhe kryeqytetit,aktivitetit fisik apo mendor,eres se bajges apo salloneve luksoze.NJERIUN E KA GJET BELAJA ME MENTEN E VET.

faon perrovarri
Junior Member
Junior Member

Number of posts : 11
Registration date : 2009-02-20
Points : 10
Reputation : 8

Back to top Go down

This could be the nex big thing Empty Re: This could be the nex big thing

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum