ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Planeti Vënere.

Go down

Planeti Vënere. Empty Planeti Vënere.

Post  orakulli Thu May 28, 2009 2:37 pm

Mbiemri Venusiano, qe vjen prej latinishtes Venus, eshte perdorur per te pecaktuar planetin Venere. Tani po te marrim fjaloret italiane forma me e sakte do te ishte Venereo,qe vjen prej Latinishtes me kombesi Italiane te sotme, venereus ose venerius;termi i vjeter i. Citereo, qe vjen prej latinishtes (te pashaportizuar ne Itali). Cytherea,e cila nga ana e saj rjedh nga emri i ishullit te shenjte te perndeshes Afroditë. Citera.
Pra shkurt:
Venere=eshte thjesht" vëne re" e sotme e gjuhes shqip.e cila ne ate kohe kuptonte "vënet re","vihet" e re,ose me fjale te tjera "SHIKOHET".Pra eshte planet qe shikohet,madje lehtesisht,ne mengjes dhe pak pas perendimit,biles eshte i perendeshes qe vjen kur eshte "afër dita",ose "afro-het ditë".Dita eshte afer dhe kur lind dhe kur pernedon.
E dyshimtja do te duhet te shikohet dhe alternativa numer dy"Vën e re".Pra nje eshte nje planet i ri.E vën e re".Kjo do te na conte tek Maya,te cilet thone qe ky planet eshte nje planet i,e re,i lindur me 12 Gusht 3114 para krishtit.A do te ishte e vertete kjo e dyta????
Te dashur forumas,e kuptoni ku eshte shkenca e gjuhesise ne vendet "qe na kane dhene civilizimin"??Ne injorance te plote,me keq se ne kohen e mesjetes kur te digjnin nese thoje se toka rotullohej.Tani te lene te gjalle ,por te jesh i detyruar te pranosh dhe te lesh te te mesojne femijt e tua me genjeshtra te ndyra "greko-latine".
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum