ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zeitgeist.

3 posters

Go down

Zeitgeist. Empty Zeitgeist.

Post  ZEUS10 Thu Apr 23, 2009 1:59 pm

ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Zeitgeist. Empty Re: Zeitgeist.

Post  ABC Thu Apr 23, 2009 9:05 pm

Hajde prezantim teme hajde Razz Twisted Evil

Zeitgeist eshte rryma apo ideologjia e gjithe shekullit te 20 ku mbi te gjitha ekzistojne 3 teori:

- Falsiteti i fese
- 11/9
- Falsiteti i teorise ekonomike paraja mbi parane dhe fokusimi i investimeve ne huadhenie e huamarrje. Hendeku i krijuar nga kjo shkaktoi dhe te famshmen krize, ose me sakte e thelloi pasi si krize ka lindur qe ne 1920 kur dhe kjo metode filloi te aplikohej ...
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Zeitgeist. Empty Re: Zeitgeist.

Post  ZEUS10 Thu Apr 23, 2009 9:10 pm

ABC wrote:Hajde prezantim teme hajde Razz Twisted Evil

Zeitgeist eshte rryma apo ideologjia e gjithe shekullit te 20 ku mbi te gjitha ekzistojne 3 teori:

- Falsiteti i fese
- 11/9
- Falsiteti i teorise ekonomike paraja mbi parane dhe fokusimi i investimeve ne huadhenie e huamarrje. Hendeku i krijuar nga kjo shkaktoi dhe te famshmen krize, ose me sakte e thelloi pasi si krize ka lindur qe ne 1920 kur dhe kjo metode filloi te aplikohej ...

I tried to avoid my comments on such delicate topic.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Zeitgeist. Empty Re: Zeitgeist.

Post  ABC Thu Apr 23, 2009 9:13 pm

Po videon e shohim te gjithe, nuk eshte problem besoj. Puna eshte qe te krijojme debat dhe qe te kuptojme te gjithe nga ai debat.

Psh, ti qe merresh me arkeologji, mund te na mbushesh mendjen nese ajo qe thuhet ne pjesen e pare te videos, per Jesusin, qe eshte kryqezuar dhe ringjallur pas tre ditesh ka ndodhur apo jo edhe ne mite te tjera. Ajo qe kjo video nxjerr ne pah eshte se si historia e Jesusit ka ndodhur edhe historia e Midres (mos gaboj) e Horos etj etj. Prandaj ti je ekspert ketu e mund te na i zgjerosh me shume horizontin Razz
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Zeitgeist. Empty Re: Zeitgeist.

Post  ABC Thu Apr 23, 2009 9:19 pm

Meqe ra fjala, video qe ke sjelle eshte jo e plote. Keshilloj te ndiqet kjo qe i trajton me hollesisht.

http://video.google.com/videoplay?docid=5547481422995115331&ei=TxPxSfvxLYGi2wK2kI13&q=zeitgeist

Eshte gati 2 ore mos gaboj, por ia vlen te ndiqet. Personalisht e kam pare mbi 5 here dhe eshte nje kryeveper..
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Zeitgeist. Empty Re: Zeitgeist.

Post  Leka Thu Apr 23, 2009 9:21 pm

There is also the new one the "Abedendum" very good movies indeed.
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Zeitgeist. Empty Re: Zeitgeist.

Post  ZEUS10 Thu Apr 23, 2009 9:23 pm

ABC wrote:Po videon e shohim te gjithe, nuk eshte problem besoj. Puna eshte qe te krijojme debat dhe qe te kuptojme te gjithe nga ai debat.

Psh, ti qe merresh me arkeologji, mund te na mbushesh mendjen nese ajo qe thuhet ne pjesen e pare te videos, per Jesusin, qe eshte kryqezuar dhe ringjallur pas tre ditesh ka ndodhur apo jo edhe ne mite te tjera. Ajo qe kjo video nxjerr ne pah eshte se si historia e Jesusit ka ndodhur edhe historia e Midres (mos gaboj) e Horos etj etj. Prandaj ti je ekspert ketu e mund te na i zgjerosh me shume horizontin Razz

Une nuk jam arkeolog, por dhe sikur te isha asnje argumenti i imi sado bindes, nuk mund te cenonte aspak nje superteori "perbindesh", qe feja dhe politika kane ndertuar rreth figures se Krishtit. Krishti eshte nje simbol, qe nuk mund ta cenosh, dhe eshte mire te mos rreket njeri ta vere ne dyshim, sepse turma e fanatikeve do e kryqezonte pa filluar te hapte gojen.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Zeitgeist. Empty Re: Zeitgeist.

Post  ABC Thu Apr 23, 2009 9:24 pm

Leka wrote:There is also the new one the "Abedendum" very good movies indeed.

http://video.google.com/videoplay?docid=7065205277695921912&ei=SxTxSZWqMYXw2wKh-MQE&q=Abedendum

I kam ndjekur te gjitha videot ne lidhje me Zeitgeist, e sinqerisht jane videot me te arritura shkencore argumentative te derimesotme. Ne thelb te njejten tematike trajtojne..
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Zeitgeist. Empty Re: Zeitgeist.

Post  ABC Thu Apr 23, 2009 9:26 pm

ZEUS10 wrote:Une nuk jam arkeolog, por dhe sikur te isha asnje argumenti i imi sado bindes, nuk mund te cenonte aspak nje superteori "perbindesh", qe feja dhe politika kane ndertuar rreth figures se Krishtit. Krishti eshte nje simbol, qe nuk mund ta cenosh, dhe eshte mire te mos rreket njeri ta vere ne dyshim, sepse turma e fanatikeve do e kryqezonte pa filluar te hapte gojen.

Edhe pse nuk jam arkeologe, pas shpjegimit te kesaj teorie kam mbetur gojehapur. Faktet ishin te besueshme sepse ne fund te fundit edhe vete Krishtin nga mitet (bibla) e kemi mesuar. E ke fjalen per Politiken e Zotit? (kur thua se politika eshte ndertuar rreth figures se Krishtit?)
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Zeitgeist. Empty Re: Zeitgeist.

Post  ZEUS10 Thu Apr 23, 2009 9:40 pm

ABC wrote:
ZEUS10 wrote:Une nuk jam arkeolog, por dhe sikur te isha asnje argumenti i imi sado bindes, nuk mund te cenonte aspak nje superteori "perbindesh", qe feja dhe politika kane ndertuar rreth figures se Krishtit. Krishti eshte nje simbol, qe nuk mund ta cenosh, dhe eshte mire te mos rreket njeri ta vere ne dyshim, sepse turma e fanatikeve do e kryqezonte pa filluar te hapte gojen.

Edhe pse nuk jam arkeologe, pas shpjegimit te kesaj teorie kam mbetur gojehapur. Faktet ishin te besueshme sepse ne fund te fundit edhe vete Krishtin nga mitet (bibla) e kemi mesuar. E ke fjalen per Politiken e Zotit? (kur thua se politika eshte ndertuar rreth figures se Krishtit?)

Qellimi i ketij emisioni, eshte qe te rris besueshmerine e asaj, qe ka marre te krisura te medha, ne vertetesine e saj vitet e fundit.Permbysja e atij miti, do ishte me pasoja katastrofike jo vetem per te krishteret, por per gjithe racen njerezore. Prandaj investimet ne kete teori, jane bere te kujdesshme, per te qene sa me te besueshme.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Zeitgeist. Empty Re: Zeitgeist.

Post  ABC Thu Apr 23, 2009 9:42 pm

Sigurisht, nuk jam kundra kesaj. Ne ende mendojme se na duhet feja, duke harruar ekzistencen e Zotit, duke u lutur ashtu si do feja e jo si do shpirti i njeriut, po nejse se kjo eshte tjeter teme..
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Zeitgeist. Empty Re: Zeitgeist.

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum