ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

-Daxflame-

Go down

-Daxflame- Empty -Daxflame-

Post  *Anxhi* Thu Jan 29, 2009 11:20 am

Dax Flame eshte emri (fals) i nje adoleshenti i cili filloi te 'luante' ne youtube duke krijuar disa video ne Youtube. Keto video fillimisht filluan te gezonin nje popullaritet te madh. Njerezit i jepnin keshilla se si te bente video sa me interesante etj.. Videot e tij filluan te transformoheshin cdo dite e me teper duke paraqitur nje moster ne ate ekran. Nje dite u zbulua nga nje person anonim duke treguar te verteten qe gjithsecili e quante si nje " R A H" ( Resmarted Aspergers Hero) Emri i tij i vertete eshte Madison Patrello dhe kjo ishte e gjitha nje loje e tij.
E gjithe kjo histori filloi te bazohej ne ligjin godwin. Ky 'ligj' pra ligji Godwin eshte 'krijuar' ne nje kolegj nga nje student i tij, Godwin. Ajo qe vlen per t'u nenvizuar ketu eshte stili pseudo - matematik i ketij 'ligji', sepse sipas tij, eshte ekuivalente te thuash disa njerez bejne krahasime duke perfshire nazistet dhe hitlerin dhe kjo do te thote llogjikisht pak a shume asgje. Dhe tashme eshte si tradite ne shume grupe qe njehere te permendet ajo ceshtje, tema konsiderohet e mbyllur e cdokush qe citon nazizmin automatikisht humben cdo argument progresiv. Osama Bin Laden ka luajtur shume me kete variacion ligji dhe e ka propozuar qe t'i vihet emri "Godwin's Fatwa" . Ligji Godwin manifeston sot e ksaj dite ne media aq shpesh sa filloi te prodhoje ne disa prej tyre nje rryme falsiteti.
Qe ta permbledh tani, Dax-i i famshem ishte thjesht nje aktrim, nje aktrim i viktimes se internetit.

*Anxhi*
No rank
No rank

Female
Number of posts : 116
Registration date : 2009-01-27
Points : 0
Reputation : 2

Back to top Go down

-Daxflame- Empty Re: -Daxflame-

Post  *Anxhi* Sun Feb 01, 2009 7:32 pm


*Anxhi*
No rank
No rank

Female
Number of posts : 116
Registration date : 2009-01-27
Points : 0
Reputation : 2

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum