ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shpjegime

2 posters

Go down

Shpjegime Empty Shpjegime

Post  orakulli Mon Mar 16, 2009 8:54 pm

Kuptohet qe fjala "vdes" eshte fjale e shenjte e gjuhes shqipe dhe qe nuk ka ndryshuar aspak te pakten ne tre mije vjete e fundit.Nuk kemi transformimin e njohur nga :d,n e *dh.Mendimi im eshte qe fjala *dhe ka qene *de dhe kuptimi i mirifillte kodik i foljes *vdes eshte "fut ne dhe "=*V'de*.
Prandaj hasim ne shkrimet etruske perendeshen e vdekjes *ade,e cila kuptimin e vjeter te mirefillte *a de=*ade*adhe
Ndersa per rastin e ndryshimit te kuptimit ne latinisht te parashteses "bi".Ne kutimin e saj te pare ka qenje "di".O kemi nje shtremberim te qellimshem(riformim),o lexim te gabuar te gjuhes shqipe te vjeter te shqipes te shkruar (shkrimet vinka), ku "b" ngaterrohet me "d",ose ndryshim fonetik kohor.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Shpjegime Empty Re: Shpjegime

Post  ZEUS10 Mon Mar 16, 2009 9:24 pm

orakulli wrote:Kuptohet qe fjala "vdes" eshte fjale e shenjte e gjuhes shqipe dhe qe nuk ka ndryshuar aspak te pakten ne tre mije vjete e fundit.Nuk kemi transformimin e njohur nga :d, ne *dh.Mendimi im eshte qe fjala *dhe ka qene *de dhe kuptimi i mirifillte kodik i foljes *vdes eshte "fut ne dhe "=*V'de*.
Prandaj hasim ne shkrimet etruske perendeshen e vdekjes *ade,e cila kuptimin e vjeter te mirefillte *a de=*ade*adhe

Pikerisht kjo eshte arsyeja qe Hades (from """Greek""" ᾍδης, Hadēs,) Perendia e botes nendheshme, ose Zoti i Vdekjes dhe shpirtrave ose homologu i tij Roman Inferi Dii were ( Roman god of the underworld) kane ne rrenje te emrit te tyre δη=dhe. Dakort me cdo rresht te postimit tend.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum