ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

+2
ZEUS10
Leka
6 posters

Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  Leka Fri Mar 13, 2009 9:58 am

Pikëpamja e Erion Veliajt për dhunimin e privatësisë për interesa publike dhe investigimi për djalin ilegal të Ahmadinexhad në Shqipëri

Written by Gazeta SOT
Thursday, 12 March 2009 12:42
Nga Kastriot MYFTARAJ

Erion Veliaj, ditën e hënë në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut, ku u debatua për çështjen “Pango" shprehu pikëpamjen se edhe pse përgjimi është dhunim i privatësisë nga ana ligjore, ai (Erioni), kur është fjala për interesa publike, e pranon këtë shkelje të ligjit, se siç tha Erioni, me një buzëqeshje ironike, një frazë të manualeve sorosiane të imazhit: “Po nuk shkele ligjin, nuk merr Çmimin Pulitzer”.
Edhe unë jam me pikëpamjen e politikanit të ri Veliaj dhe shpresoj që Erioni ta shikojë në këtë sens edhe një investigim të pritshëm për atë, se cili është fëmija ilegal që ka në Shqipëri Presidenti aktual iranian, Ahmadinejad. Në website të opozitës iraniane jashtë vendit, është dhënë lajmi se Presidenti Ahmadinejad, i cili e ka vizituar Shqipërinë në kohën e regjimit komunist, në vitin 1979, pas Revolucionit Islamik në Iran, ka në Shqipëri një fëmijë ilegal që është bërë një figurë e shquar politike në Shqipëri.

Sa e vërtetë është kjo gjë nuk dihet, por duhet investiguar. Të dhënat e websiteve të opozitës iraniane jashtë vendit, duhen marrë po aq të vërteta sa ç’ u morën të dhënat e disa websiteve të huaja në rastin e Damir Fazlliç, i cili mbi bazën e të dhënave me një prejardhje të tillë u shpall serbo-boshnjak dhe nipi i ish- shefit të shërbimit sekret të Serbisë, Stanisiç. Pra, precedenti ekziston dhe duhet ndjekur edhe në rastin e websiteve iraniane.
Të dhënat që jepen në websitet e opozitës iraniane nuk duken apriori të pabesueshme se dihet se regjimi komunist shqiptar kishte marrëdhënie të mira me regjimin islamik që erdhi në fuqi në Iran pas revolucionit të vitit 1979. Në këtë kuadër midis Shqipërisë dhe Iranit ka pasur shkëmbime të dendura delegacionesh të ndërsjella. Në këtë kuadër, edhe Presidenti i tashëm iranian, Ahmadinexhad ka vizituar Shqipërinë në vitin 1979, sipas atyre që thuhen në muajin mars. Ahmadinexhad ka qenë në qytete të ndryshme të Shqipërisë, në Tiranë, Durrës, Berat. Ai sipas të dhënave ka kryer në Shqipëri dhe stërvitje ushtarake, siç bënin shumë të huaj në Shqipëri në atë kohë. Gjëja e veçantë në rastin e Ahmadinexhad është se ai ka qenë stërvitur edhe nga një oficere shqiptare femër. Nuk mund të mos ndihet krenar njeriu gjithsesi, kur një femër shqiptare ka stërvitur një njeri si Ahmedinexhad, i cili pavarësisht nga të tjerat, nuk mund të mohohet se është një burrë trim. Kjo femër shqiptare të shëmbëllen me një amazonë, një Shqiponjë.

Sigurisht që ekzistenca e një fëmije të Presidentit iranian në Shqipëri, është një gjë që e justifikon një investigim, duke dhunuar dhe privatësinë e këtij iraniano-shqiptari enigmatik, aq më tepër që supozohet që ai të jetë dhe një figurë e njohur politike në Shqipëri. Në botë investigime të tilla janë të njohura dhe janë bërë deri edhe ndaj personaliteteve të tilla politike si Tony Blair, për të cilin u zbulua se nuk ishte i biri natyral i prindërve të tij, porse ata e kishin gjetur pasi qe braktisur nga prindërit e tij natyralë, një çift aktorësh shëtitës. Blair më pas e pranoi edhe vetë këtë gjë. Pse të mos e ndiqte shembullin e tij edhe politikani misterioz shqiptar, aq më tepër që tash Ahmadinexhad po jep shenja se kërkon të bashkëpunojë me Perëndimin dhe veçanërisht me SHBA.

Për të filluar investigimin, unë kam siguruar një libër për Ahmadinexhadin të botuar në Britaninë e Madhe, ku ka shumë fotografi të kohës së rinisë të Ahmedinaxhadit, kur ai qe 30 vjeç, aq sa ç’ është sot djali i tij i supozuar në Shqipëri. Në investigimin tim unë do të veproj si një dishepull i Erion Veliajt, duke dhunuar privatësinë për interesa publike. Metoda që kam zgjedhur është që të krahasoj fotografinë e politikanëve të rinj shqiptarë, të moshës 30 vjeç, me atë të Presidentit Ahmadinexhad. Më pas do t’ ia le publikut të gjykojë se kush është i biri i Ahmadinexhad. Ai politikan që do të rezultojë se i ngjan Ahmadinexhadit, ka të drejtën që të japë shpjegime para se të bëhen deduksione të mëtejshme, mbi bazën e fakteve që nuk është vendi të përmenden në këtë shkrim. Kjo metodë nuk është më pak e vlefshme sa edhe përgjimi i “Fiks fare”, madje është më serioze, se ngjashmëria fotografike mund të trukohet, ashtu si audioregjistrimet, derisa është fjala për krahasimin e fotografie që gjendet në një libër të botuar nga një shtëpi botuese shume serioze në Britaninë e Madhe ku Erion Veliaj pretendon se ka marrë një master (apo mos duhet të themi është bërë master) dhe fotografisë së një personi që është aktiv në politikën shqiptare sot.
E mira do të ishte që në këtë investigim të angazhohej dhe Erion Veliaj se ai, me lidhjet që ka jashtë vendit, ku prezantohet veç të tjerave edhe si gazetar, mund të fitojë Çmimin “Pulitzer”. Unë, me një altruizëm të sinqertë profesional, do t’ ia kaloja të gjitha të dhënat që kam, në mënyrë që ai ta vazhdonte investigimin. Se ku dihet, mund të ndodhë që djali ilegal i Ahmadinexhad të jetë në partinë e Berishës, dhe kjo do ta rritë shumë kreditin e Erion Veliajt tek e majta.
Por, përtej ironisë, tash që jemi me përshtypjet e emisioneve të Aida Shtinos dhe Rudina Magjistarit, ku ka pasur edhe disa raste ku janë takuar fëmijë me baballarët e tyre që nuk i njihnin, nuk është çudi që kulmi i këtyre emisioneve të jetë takimi i një politikani shqiptar me Presidentin iranian. Sigurisht që Presidenti iranian, i cili në atë kohë ishte një djalë i ri, nuk ka pse të ketë ndonjë embarracim për këtë aventurë rinore, se gjëra të tilla ndodhin në këtë moshë në çdo vend të botës. Kjo histori nuk e cënon dinjitetin e tij. Përndryshe kjo histori ndoshta cënon reputacionin e djalit të tij shqiptar, por supozohet që ai të jetë aq i emancipuar nga paragjykimet, sa të krijojë një standard të ri emancipimi në shoqërinë shqiptare.

kmyftaraj@yahoo.comErjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Photo.26 Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Ahmadinejad_lg-4_006
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Re: Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  ZEUS10 Fri Mar 13, 2009 10:42 am

Leka, nuk mendoj se duhet te besojme çdo brockull, qe buron nga lufta politike mes partive(ne rastin tone iraniane), por as K.Myftarajn qe eshte mjeshter i amplifikimit te teorive te konspiracionit, enigmave, cudirave dhe ne pergjithesi te cdo gjeje prapa kuintave.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Re: Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  Leka Fri Mar 13, 2009 10:57 am

ZEUS10 wrote:Leka, nuk mendoj se duhet te besojme çdo brockull, qe buron nga lufta politike mes partive(ne rastin tone iraniane), por as K.Myftarajn qe eshte mjeshter i amplifikimit te teorive te konspiracionit, enigmave, cudirave dhe ne pergjithesi te cdo gjeje prapa kuintave.


Teper e drejte ajo qe thua, por nuk ashte keq te mbash mendjen e hapur. Pastaj une jam i bindur plotesishte qe ato qe kemi ne qeveri nuk jane Shqiptare, dhe jo te gjithe qe vetquhen Shqiptar jane te tille. Aq me teper kur nje djale kaq i ri ne moshe te arrije ne ate nivel brenda nje koheje te shkurter, pastaj dhe fotot ngjasojne shume. Mbase thjeshte rastesi, mbase.


Avantazhi i jone ashte se keto per te qen vete ne krye fillojne dhe nxjerrin rrenat e njani tjeterit.
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Re: Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  ZEUS10 Fri Mar 13, 2009 11:04 am

Leka wrote:
ZEUS10 wrote:Leka, nuk mendoj se duhet te besojme çdo brockull, qe buron nga lufta politike mes partive(ne rastin tone iraniane), por as K.Myftarajn qe eshte mjeshter i amplifikimit te teorive te konspiracionit, enigmave, cudirave dhe ne pergjithesi te cdo gjeje prapa kuintave.


Teper e drejte ajo qe thua, por nuk ashte keq te mbash mendjen e hapur. Pastaj une jam i bindur plotesishte qe ato qe kemi ne qeveri nuk jane Shqiptare, dhe jo te gjithe qe vetquhen Shqiptar jane te tille. Aq me teper kur nje djale kaq i ri ne moshe te arrije ne ate nivel brenda nje koheje te shkurter, pastaj dhe fotot ngjasojne shume. Mbase thjeshte rastesi, mbase.


Avantazhi i jone ashte se keto per te qen vete ne krye fillojne dhe nxjerrin rrenat e njani tjeterit.

Leka, eshte Soros prapa Erionit (bile ca thone dhe prapa Edi Rames Suspect ). Vete Sorosi eshte masha e Izraelit ne Bote.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Re: Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  Leka Fri Mar 13, 2009 11:14 am

ZEUS10 wrote:
Leka wrote:
ZEUS10 wrote:Leka, nuk mendoj se duhet te besojme çdo brockull, qe buron nga lufta politike mes partive(ne rastin tone iraniane), por as K.Myftarajn qe eshte mjeshter i amplifikimit te teorive te konspiracionit, enigmave, cudirave dhe ne pergjithesi te cdo gjeje prapa kuintave.


Teper e drejte ajo qe thua, por nuk ashte keq te mbash mendjen e hapur. Pastaj une jam i bindur plotesishte qe ato qe kemi ne qeveri nuk jane Shqiptare, dhe jo te gjithe qe vetquhen Shqiptar jane te tille. Aq me teper kur nje djale kaq i ri ne moshe te arrije ne ate nivel brenda nje koheje te shkurter, pastaj dhe fotot ngjasojne shume. Mbase thjeshte rastesi, mbase.


Avantazhi i jone ashte se keto per te qen vete ne krye fillojne dhe nxjerrin rrenat e njani tjeterit.

Leka, eshte Soros prapa Erionit (bile ca thone dhe prapa Edi Rames Suspect ). Vete Sorosi eshte masha e Izraelit ne Bote.

Tani do ndalem dhe nuk do shkoj me tej te flas per cifutet se pastaj shoqeria injorante do te vije dhe te me quaj "konspirator" apo "nazist"
Kur flitet per cifutet ashte gjithmone mire te flasesh private dhe me njerez qe i njef mire.


"Ashte e nevojshme qe une te vdes per njerezit e mi, por shpirti im do te ringjallet dhe bota do ta kuptoje qe une kisha te drejte"
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Re: Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  AuLoNa Fri Mar 13, 2009 11:27 am

hmmm aman, artikujt e Kasterjot Myftaraj jane disa artikuj qe edhe kalamaqerve tua japesh, e shikojne, menyren pa pike llogjike qe ai flet, apo lidhje. A thua mos te kete bere ndonje klase shkolle. Myftaraj, njehere hidhet e behet me njeren pale e here me tjetren. Rolling Eyes


Last edited by AuLoNa on Fri Mar 13, 2009 11:45 am; edited 1 time in total
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Re: Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  Leka Fri Mar 13, 2009 11:32 am

AuLoNa wrote:hmmm aman, artikujt e Kasterjot Myftaraj jane disa artikuj qe edhe kalamaqerve tua japesh, e shikojne, menyren pa pike llogjike qe ai flet, apo lidhje. A thua mos te kete bere ndonje klase shkolle. Myftaraj, njehere hidhet e behet me njeren pale e here me tjeteren. Rolling Eyes
topallia (4 months ago) Show Hide
+1
Marked as spam
Reply | Spam
The moment someone will consider themselves more knowledgeable, that the moment they declared how ignorant they were and will become. Futi keshillat e tuaja ne pune, une nuk e besoj as nuk e hedhi poshte kete artikull.
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Re: Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  AuLoNa Fri Mar 13, 2009 3:09 pm

Leka wrote:
AuLoNa wrote:hmmm aman, artikujt e Kasterjot Myftaraj jane disa artikuj qe edhe kalamaqerve tua japesh, e shikojne, menyren pa pike llogjike qe ai flet, apo lidhje. A thua mos te kete bere ndonje klase shkolle. Myftaraj, njehere hidhet e behet me njeren pale e here me tjeteren. Rolling Eyes


topallia (4 months ago) Show Hide
+1
Marked as spam
Reply | Spam
The moment someone will consider themselves more knowledgeable, that the moment they declared how ignorant they were and will become. Futi keshillat e tuaja ne pune, une nuk e besoj as nuk e hedhi poshte kete artikull.


Leka, mos vendos pafta, e te besosh c'do gje djalo pa e investiguar e merr flake. Se te njeten gje Myftari mund te shkruaj edhe per ty apo per mua kur ti teket, a eshte e vertete! Keshtu qe para se te perdoret gjuha, duhet perdorur mendja. Tani ky mendim qe thashe per artikujt e te ndriturit nuk jame vetem kritikat e mia, po te shume njerezve. Pikerisht, jemi injorante, si per Veliaj edhe per Myftaraj. A do te behesh injorant vetem me njerin e te besosh tjetrin, ketu qendron thelbi.

A nuk eshte ky i njeti person qe shkruajti edhe per Edi Ramen qe ishte cifut. Dmth me kete njeri sa here ti teket dashka te gjithe ne, te na bej me nje baba tjeter. Pa dale te kthenemi e te investigojme ke ka baba Myftari, se ai qe leh me teper mund ti djegi diku, ka thene populli.

E them perseri, qe kushdo nga ne qe tregon se di me shume, si ti edhe une, jemi injorante derisa e mesojme dicka, por me fakte te verteta, jo se vetem e tha dikush.

Mos u nxito...Wink
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Re: Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  Leka Fri Mar 13, 2009 8:34 pm

AuLoNa wrote:
Leka wrote:
AuLoNa wrote:hmmm aman, artikujt e Kasterjot Myftaraj jane disa artikuj qe edhe kalamaqerve tua japesh, e shikojne, menyren pa pike llogjike qe ai flet, apo lidhje. A thua mos te kete bere ndonje klase shkolle. Myftaraj, njehere hidhet e behet me njeren pale e here me tjeteren. Rolling Eyes


topallia (4 months ago) Show Hide
+1
Marked as spam
Reply | Spam
The moment someone will consider themselves more knowledgeable, that the moment they declared how ignorant they were and will become. Futi keshillat e tuaja ne pune, une nuk e besoj as nuk e hedhi poshte kete artikull.


Leka, mos vendos pafta, e te besosh c'do gje djalo pa e investiguar e merr flake. Se te njeten gje Myftari mund te shkruaj edhe per ty apo per mua kur ti teket, a eshte e vertete! Keshtu qe para se te perdoret gjuha, duhet perdorur mendja. Tani ky mendim qe thashe per artikujt e te ndriturit nuk jame vetem kritikat e mia, po te shume njerezve. Pikerisht, jemi injorante, si per Veliaj edhe per Myftaraj. A do te behesh injorant vetem me njerin e te besosh tjetrin, ketu qendron thelbi.

A nuk eshte ky i njeti person qe shkruajti edhe per Edi Ramen qe ishte cifut. Dmth me kete njeri sa here ti teket dashka te gjithe ne, te na bej me nje baba tjeter. Pa dale te kthenemi e te investigojme ke ka baba Myftari, se ai qe leh me teper mund ti djegi diku, ka thene populli.

E them perseri, qe kushdo nga ne qe tregon se di me shume, si ti edhe une, jemi injorante derisa e mesojme dicka, por me fakte te verteta, jo se vetem e tha dikush.

Mos u nxito...Wink


allahu agbar lol


Une kurre nuk thashe se ashte e vertet por nuk mundem ashtu si askushe tja hedhi poshte, tani per tani.

Nje nder arsyet e medhaja qe nuk hapen dosjet e komunizmit ashte gjeneologjia qe dosjet permbajne ne to per shume njerez qe sot jane ne pushtet.

ps: edi jo qe ashte qifut por kaluar qifutin, por kete po e lajme per ndonjehere tjeter.
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Re: Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  AuLoNa Fri Mar 13, 2009 8:45 pm

Leka wrote:
allahu agbar lol

Une kurre nuk thashe se ashte e vertet por nuk mundem ashtu si askushe tja hedhi poshte, tani per tani.
Nje nder arsyet e medhaja qe nuk hapen dosjet e komunizmit ashte gjeneologjia qe dosjet permbajne ne to per shume njerez qe sot jane ne pushtet.

ps: edi jo qe ashte qifut por kaluar qifutin, por kete po e lajme per ndonjehere tjeter.


C'ne dosjet te permbajne ato te dhena aman, dosjet jane vetem ato qe c'fare kane bere njerezve te pafajshem.
Po tani cifut mund ti thuash te gjithe atyre qe nuk e leshojne lekun. Dashkam ti them dikujt ne familjen time, kete epitet une, pse s'thomi ne! Laughing

Ndaj po nuk i hapi Sala se kishte hall se mos i dilte gjenologjia e tij, apo e femijeve qe eshte e ditur. E ja u dit se dikush qe na ka qeverisur eshte gjysem Shqiptar, as ka te bej fare ajo, ka te beje vetem ca presonash jane ata ne vetevete.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Re: Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  seminol Fri Mar 13, 2009 10:50 pm

C'ne dosjet te permbajne ato te dhena aman, dosjet jane vetem ato qe c'fare kane bere njerezve te pafajshem.
Po tani cifut mund ti thuash te gjithe atyre qe nuk e leshojne lekun. Dashkam ti them dikujt ne familjen time, kete epitet une, pse s'thomi ne! Laughing

Ndaj po nuk i hapi Sala se kishte hall se mos i dilte gjenologjia e tij, apo e femijeve qe eshte e ditur. E ja u dit se dikush qe na ka qeverisur eshte gjysem Shqiptar, as ka te bej fare ajo, ka te beje vetem ca presonash jane ata ne vetevete.

duhet me nderru nick dhe avatar se ndoshta ky karakteri K Myftari nxjerr prova qe enver hoxha ka trajnuar fiset indiane te seminolve ne perdorimin e e raketave stinger
seminol
seminol
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 21
Location : usa
Registration date : 2009-01-30
Points : 4
Reputation : 3

Back to top Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Re: Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  ZEUS10 Sun Mar 22, 2009 2:11 pm

I found an article writen by Erion Veliaj and I find a scandalous sentence in it


Erion Veliaj
Washington Shouldn't be Fooled by Albania's Euphoric Welcome of President Bush

(Tirana, Albania) - When US President George Bush visited Albania earlier this month, my little Balkan country made international headlines for the first time in a very long while -- and it's not hard to see why
At a time when the American president's popularity is at an all-time low at home, and when his visits abroad are usually met with protesters, my predominantly Muslim countrymen draped our streets with star spangled banners and lined up by the thousands to shower him with praise.
There are many reasons for this aptly dubbed "Bush Mania in Albania." As the Western press pointed out during the visit, we were taught in history class that President Woodrow Wilson stood up for Albania's independence about a century ago. We credit America for helping us overthrow communism. And perhaps most importantly, we are grateful to the US for its intervention in Kosovo, which saved our brethren from Slobodan Milosevic's ethnic-cleansing campaign in 1999.
In appreciation of all this, the press pointed out, Albanians have done whatever we can to support the United States. We are an avid member of the "coalition of the willing," contributing troops to US-led missions in both Iraq and Afghanistan. We have signed an agreement with Washington promising never to prosecute any Americans before the International Criminal Court. We even volunteered to host several Guantanamo detainees who were not able to return to their home countries -- something no other country in the world has agreed to do.
But here's what the press didn't report: our government, led by Prime Minister Sali Berisha, has abused this relationship with Washington, using it as cover to shore up his increasingly tyrannical rule. Today's Albania is the closest European resemblance to Hugo Chavez's Venezuela. With seemingly unconditional US support, Berisha is slowly undermining respect for human rights and democracy.
Media crackdowns have become a routine, and most of the public is only exposed to governmental airwaves, which often accuse critics of being 'jews' and 'faggots'. In the days before President Bush's arrival here, the government interrupted the transmission of the two top television stations (including the one that was carrying the interview President Bush gave before his visit).
Berisha talks about progress and reform, but these are euphemisms for cracking down on the independence of the judiciary, redistributing private property, solidifying his grip on secret services and stacking the public administration with hardcore supporters of his Democratic party irrespective of their competence. He has used so-called anti-corruption legislation to purge the government of opposition and has even gone as far as taking control of leisure institutions such as the Albanian Football Federation.
Albanian institutions such as the office of the President and Constitutional Court have withstood pressure to adopt his government's problematic legislation thus far, but they are increasingly subject to blackmail and intimidation.
There are no McDonalds or ClubMeds in Albania, and not because we oppose globalization. On the contrary, we welcome it -- but businesses here are constantly harassed, extorted and shut down if not found favourable with the ruling regime. Tourist resorts, gas importers, detergent producers and telecom operators are being strangled to close shop under pressure of the financial police.
This is not the first time Berisha has acted to curtail fundamental democratic freedoms in Albania. In the 1990s, he was our president (politicians in this part of the world don't retire -- they reincarnate) and he proved very adept at jailing his political opponents, shutting down newspapers and stacking the security services with party loyalists.
Back then, Washington viewed Albania as critical in its effort to contain the conflict in the former Yugoslavia by putting a lid on Albanian support for their restive brethren across the border in Kosovo. So long as Berisha did not fan the flames of nationalism, Washington turned a blind eye to his autocratic tendencies.
This policy came back to bite the United States, however, because Berisha's government became so corrupt and abusive, that it eventually imploded. In 1996-97, a string of fraudulent pyramid investment schemes collapsed, bilking tens of thousands of people out of their lives' savings. They took to the streets and demanded his resignation, but not before they raided the country's armories. Many of these weapons they looted eventually wound up across the border in Kosovo, provoking yet another war in the former Yugoslavia -- stopped only by a $45 billion NATO intervention. Exactly what the US wanted to avoid happened.
Washington learned the hard way what the costs are of turning a blind eye to corruption and human rights abuses. America should be reminded of its past mistakes. We Albanians would be grateful if Washington would remember the principles and values that so many of us have come to admire about the United States of America.

Erion Veliaj is the executive director of Mjaft! (Enough!), an Albanian youth organization that fights corruption and apathy.

According to this young guy what provoked the war in Kosova is the ilegal traffic of weapons towards it. Only a Serb could use this language.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Re: Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  AuLoNa Sun Mar 22, 2009 2:57 pm

ZEUS10 wrote:I found an article writen by Erion Veliaj and I find a scandalous sentence in it


According to this young guy what provoked the war in Kosova is the ilegal traffic of weapons towards it. Only a Serb could use this language.

hmmm, kjo eshte kur merren me politike ne nje kohe qe nuk kane aritur kapacitetin se c'fare duan te thone akoma.
Kot si ka thene populli, "I riu si veriu".

He did not have also to point out how we are muslims either, cause before that we are Albanians, and he knows that we do not put religion before our "Besa" or "Hospitality".
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Re: Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  sulioti Sun Mar 22, 2009 4:03 pm

Ngjashmeria ne foto eshte e madhe dhe plus do te thoja se dhe ne ze dhe ne menyren se si flasin duket se ka nje ngjasi te padiskutueshme,une nuk cuditem me keto lloj gjerash keshtu ka qen gjithmon per ironi te fatit,persh bie fjala,me gjak shqiptar u be shteti grek, e ne te shumten e rasteve jan individe me gjak shqiptari ata qe komandojne greqin sot, dhe kemi ne shqiperi shume poltikan me origjin te huaj , por qe kan ne dore gjera te rendesishme, ose bie fjala ne serbi, ish ministri i jashtem Vuk drashkovic, plus familja mbreterore serbe te cilet kan gjak shqiptari me sa kam degjuar,apo ne turqi,qe shqiptaret kan shekuj qe qeverisin kete vend,ka shume perzierje ne kete mes, dhe kush fshihet ne kete mes spo e gjej dot, po ja lem kohes te nxierrin ne pah.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Re: Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  Luboteni Thu May 07, 2009 3:30 pm

Kastriot Myftaraj per sensin e tij hulumtues per disa ceshtje e respektoj jashtezakonisht. Jo pse pajtohem ne ato cka shkruan e cka enderron, mirepo metodika e tij dhe qasja e tij shpeshhere e zhdervjellet e te kerkuarit dhe te rrefyerit sjell nje stil te ri ne gazaterine shqiptare.

Natyrisht, se stili i teorise konspirative eshte gjithnje interesant, sepse lexuesi e lexon frymeprere tekstin, mirepo sa eshte rrembyese teoria e konspiratives, aq eshte edhe e pasigurt sepse futet qorrsakaqeve.

Ndaj, Kastriot Myftaraj nuk duhet ta keqperdor emrin e tij qe e ka fituar ne publicistiken shqiptare, duke supozuar e hamendesuar me shume sesa Don KIshoti vete. E them kete sepse ne Prishtine ne panairin e vitit te kaluar pashe se kishte botuar nje liber koxha voluminoz ku autori hidhte hipotezen fantastiko-Zhyl Verniane, se Enver Hoxha eshte biri i nje bimbashi boshnjak!!!!!!!!!!!!!!!
Dhe Kastrioti e kish bere nje liber te tere, duke marre ne konsiderate edhe tashethema te plakave, aq sa lexuesin e bente te pergjumej mbi liber. Thashe vetemevete, po sikur familjaret e E.Hoxhes ta sfidonin publikisht Myftarajn, duke iu kunderpergjigjur me analizat e ADN-se. cfare do te behej? Libri i Myftarajt do te zhgradohej automatikisht.

Keshtu, ato cfare thote Myftaraj jane argetuese, mirepo pa vlere fare
Luboteni
Luboteni
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 25
Registration date : 2009-05-05
Points : 12
Reputation : 10

Back to top Go down

Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit Empty Re: Erjon Veliaj: Djali i Ahmadinexhadit

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum