ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

4 posters

Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  AuLoNa Wed Jan 28, 2009 1:18 am

Femijet kthehen ne "ferr"

Ngjarje qe akoma edhe mbas 600 vjetesh e kane kthyer perseri kete tradite qindra vjecare perseri te behet edhe me i rrepte se ne vitet kur u vu ne perdorim.

http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=3231

^^^shiko video

Femijet kthehen ne "ferr"

Ne familjen Ndrevataj, perballe fotografive te te vrareve nga gjakmarrja, te gjallet deri tek me i vogli dy vjec numerojne ditet prej nente vitesh te ngujuar e ne pritjen me te tmerrshme, plumbat e hasmit.

Vrasja qe hapi deren e gjakmarrjes ndodhi ne vitin 2000 ne Curraj te Eperm, ne Tropoje, e qe atehere te dyja palet jane, sipas Kanunit te tyre, ne gjak. Te gjithe te ngujuar, pa te ardhura dhe pa patur mundesine te punojne ata qendrojne te mbyllur.

Por tashme kryefamiljari ka marre nga Policani edhe kater djemte e tij te vegjel, te cilet i kishte derguar atje jo vetem per t’i shpetuar gjaksit por edhe urise e injorances.

“Kam rrezikun me te madh se djali i madh eshte rritur, se me te voglin e kemi vrare ne pa dashje. Kam hall me shume per femijet se sa per vete”, shprehet burri i familjes Ndrevataj.

I biri 15 vjecar, i sapo kthyer nga qendra kombetare e femijeve te ngujuar, e konsideron veten nje burre me te cilin hasmi mund te beje barazimin e gjakut. “Cfare i kam bere vetes? Pyes veten perse duhet te rri brenda. Tani jam i rritur”, thote ai.

Tashme 22 te miturit e qendres kombetare te femijeve te ngujuar u jane rikthyer kullave. Edhe ish-polici Nikolin Fusha i ka marre nga qendra 3 femijet e tij. Ai qe prej 1992-shit eshte ne gjak edhe pse vrau gjate detyres si polic.

“Kam qene punonjes i shtetit, por shteti s’me ka ndihmuar hic. Tani jam i ngujuar bashke me femijet”, tregon Fusha. Vajzat e tij jane te vendosura qe s’kane per t’u kthyer me ne Polican.

“Nuk kthehem ne Polican sepse s’kam qejf. Por ketu nuk do te filloj as shkollen”, rrefehet ajo. Por i ati mendon se ato nuk mund ta kalojne si ai jeten ne ngujim.


Last edited by AuLoNa on Wed Apr 01, 2009 12:09 am; edited 2 times in total
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  Leka Wed Jan 28, 2009 11:30 pm

Pa as nje pike turpi ja lajne fajin Kanunit, po pse nuk jepet fillimi i ngaterreses.

A jan zbatu rregullat e te shejtit Kanu qe ne fillim?

Ai qe qiti pushke i pari a i zbatoi rregullat e kanunit, po pastaj qnolli qfare bane pleqet?Kanuni ashte aty te shuaj gjaqet dhe te rregilloje nderin dhe rrespektin e viktimes.
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  AuLoNa Wed Jan 28, 2009 11:34 pm

Leka wrote:Pa as nje pike turpi ja lajne fajin Kanunit, po pse nuk jepet fillimi i ngaterreses.

A jan zbatu rregullat e te shejtit Kanu qe ne fillim?

Ai qe qiti pushke i pari a i zbatoi rregullat e kanunit, po pastaj qnolli qfare bane pleqet?Kanuni ashte aty te shuaj gjaqet dhe te rregilloje nderin dhe rrespektin e viktimes.


https://arbenia.forumotion.com/entertainment-f13/fiks-fare-political-entertainment-t28.htm

You should check both this shows I posted in another thread Leka!
Both talk about the families that are stuck inside home, just tragic I swear to God.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  Leka Wed Jan 28, 2009 11:49 pm

Yes I know don't need to tell me

BUT THEY ARE NOT LIKE THAT BECAUSE OF THE HOLLY KANUN

Show me in which one of those cases the Kanun was fallowed?


IT WAS NOT

I don't get it why do you(and most people who bash the holy Kanun) talk about something that you have not ever read once

To criticize it you need to study it, most of you have done non of that.
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  Leka Thu Jan 29, 2009 12:04 am

Pastaj pse e ke futur tek kultura kete lajm kaq te keq, mos do te thuash so kjo ashte kultura e jone?


cila nga ato familje e paska zbatuar apo paskan qene te ndergjegjeshem dhe te nderit te zbatojne te shejtin Kanu

po te paret tone qe te gjithe e zbatonin, mos valle ishin te marre, pse sot kisha mund te vendos ligjesoj nje ligje vetem nepermjet te shejtit Kanu

me gjej ti se ku thote kanuni te shkosh te vrasesh at tjetrin pa te pasur hak as hile, apo siq ishte ai dokumentari me at familjen katolike dhe myskimane qe flitshin per kanu por ne fakt as qe ishte zbatuar apo po zbatohej i shejti KanuLEXOJENI KANUNIN DHE KRAHASOJENI ME LIGJET E FLLIQTA TE SODID
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  AuLoNa Thu Jan 29, 2009 12:07 am

Leka wrote:Yes I know don't need to tell me

BUT THEY ARE NOT LIKE THAT BECAUSE OF THE HOLLY KANUN

Show me in which one of those cases the Kanun was fallowed?


IT WAS NOT

I don't get it why do you(and most people who bash the holy Kanun) talk about something that you have not ever read once

To criticize it you need to study it, most of you have done non of that.

I am not criticizing it, I am just debating that it is used by some people to abuse it.

Like Kanun says don't kill women, children or the boys up to 18 years old, but they still do it, and say it's because of Kanun!
Actually who I criticize the most is the government, that should stop this non-sense.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  Leka Thu Jan 29, 2009 12:31 am

The title says "Kanuni" and not the fuvked up government
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  AuLoNa Thu Jan 29, 2009 12:37 am

Leka wrote:The title says "Kanuni" and not the fuvked up government

Calm down, first you see who is using and abusing the Kanun, then that is why there are links of videos talking about why is being abused and who is not doing anything. Of course if you have the material for the Kanun, just bring it.
This was a story that came out again just this days, and not bad talking about what the Kanun talks about and how it is used by people.
Now as educated people, we can not just talk about what is only said, but also how it is carried out by some people, do you understand me now!
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  AuLoNa Fri Jan 30, 2009 2:14 pm

Leka wrote:The title says "Kanuni" and not the fuvked up government

E ndryshova Leka, po deshe hap nje teme per Kanunin.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  *Anxhi* Fri Jan 30, 2009 3:37 pm

Ngjarje qe akoma edhe mbas 600 vjetesh

E kush tha se eshte 600 vjecar kanuni? Ai u hartua apo u sistemua nga Leka por Leka nuk i shpiku vete ato nyje. Ato kane ekzistuar ne traditen tone kohe e kohe me pare.
Kush e ka lexuar trilogjine ORESTIA e ka shume te qarte per cfare po flas; ose te pakten "Eskili ky humbes i madh" nga Kadare, i cili shpjegon lidhjen e tradites se kesaj trilogjie me kanunin tone '600 vjecar'.

+++

Nese keta njerez pelqejne te zbatojne kanunin, shume bukur ne kanun ka nje nyje per faljen e gjakut. Te pakten ta mendojne kete gje per femijet e tyre.

*Anxhi*
No rank
No rank

Female
Number of posts : 116
Registration date : 2009-01-27
Points : 0
Reputation : 2

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  *Anxhi* Fri Jan 30, 2009 3:41 pm

LEXOJENI KANUNIN DHE KRAHASOJENI ME LIGJET E FLLIQTA TE SODID

Po eshte e vertete. Kanuni eshte shume solid dhe i meson njerezit se si te mos gabojne. Une e kam lexuar kohe me pare dhe me ka bere te ndihem mire. Nuk e kuptoj por sot me duket se po marrin gjakun e ster-ster-babagjyshit, se veprime te kanunit keto nuk jane.

*Anxhi*
No rank
No rank

Female
Number of posts : 116
Registration date : 2009-01-27
Points : 0
Reputation : 2

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  AuLoNa Wed Apr 01, 2009 12:05 am

AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Blood for blood

Post  AuLoNa Sun Apr 05, 2009 5:34 pm

In the last eighteen years, thousands of people have become victims of blood feuds that were put on hold during previous years. The former Albanian dictator Enver Hoxha ruled the country for nearly half a century with an iron fist. When his rule ended, and communism collapsed, the blood feud reemerged as a result of the breakdown in law and order.

“After the 1990s there was a breakdown in law in Albania. The government was not able to punish criminals and so the ancient law of vendettas came back,” said Gjin Marku, Chairman of the Committee of Nationwide Reconciliation. “We try to organize mediation between families, but it’s not always easy. Right now I have a case where a man tried to kill his neighbor over a land dispute. Instead he ended up injuring the man’s wife.”

Read more

Llesh Prenga had to move his family to the village of Lezhe in Albania’s northern mountains because he was afraid his former neighbor would seek revenge.

Five years on Llesh is still afraid. Permanent fear is something his family lives with. He has given his children strict instructions to always stay indoors.

“I never go outside. I feel afraid when I go to school, I feel like somebody is following me. I try not to have contact with strangers. During school break, I stay inside the classroom and don’t play outside with the other children,” said daughter Liljana.

The world of his children is all but confined to two small rooms. They’ve nothing to do except homework – and sometimes watch the TV when the signal’s available.

“I come home straight after school. I’m really afraid. I don’t have a lot of friends because I try to avoid strangers. I’m afraid the man who my father wounded will come back and kill me. I think he could do this and I have terrible nightmares where I dream he’s killed my father and mother,” said Llesh’s other daughter Donika.

Llesh Prenga accepts his fate – and that of his children. It’s a fate sealed by the Kanun, an Albanian code that has been passed on for more than 500 years and which he and his neighbors follow. According to the Kanun, blood must be paid with blood.

“I was forced to use a gun against my neighbor after he insulted my family. Afterwards I handed myself over to the police and I served 53 months in jail. Even after getting out of jail, we still haven’t resolved the conflict with the other family,” Llesha said.

Albanian lawyers are trying hard today to establish the rule of law and do away with the Kanun. Punishment for killing due to blood feud is severe.

“Our criminal code says that if you kill somebody in the situation of blood feud you are going to have 25 years of imprisonment,” explained lawyer Genci Terpo.

It is not easy to change a culture and tradition that has existed for almost five centuries – especially in the remote villages of Albania’s north, where the ancient blood feud still holds sway.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  Hene@ Mon Apr 06, 2009 8:52 am

Strategjia Kombëtare kundër gjakmarrjes
Historiku

Gjakmarrja është një fenomen i vjetër sa vetë shoqëria njerëzore. Ajo është trashëguar në shekuj dhe ka ardhur derin në ditët tona. Gjakmarrja nuk është siç duan ta paraqesin ata që duan ta diskrititojnë popullin tonë, vetëm një fenomen shqiptar. Kur në Mesjetën e errët ky fenomen shkaktonte mijëra viktima, shqiptarët kishin Kanunin e tyre, i cili kishte norma shumë të rrepta për gjakmarrjen dhe sanksione shumë të rënda për ata që nuk iu bindeshin këtyre rregullave. Në Kanunin shqiptar vrasja , si një fenmen kriminal, nuk parashkruhet. Kjo sanksionohet në nenin e famshëm të Kanunit:

“Gjaku nuk humb kurrë“. Ky nen është sanksionuar në legjislacionin dhe kushtetutat e sotme moderne për krimet kundër njerëzimit.

Kanuni shqiptar është e para Kushtetutë në botë, që ka sanksionuar barazinë e shtetasve para ligjit. Nëse një fshatar i thjeshtë vriste një princ, ai nuk ngarkohej më tepër se me një gjak. Në kohën e mbretërisë zogiste, kur u krijua legjislacioni modern dhe Kushtetuta e vitit 1928, shumë norma të Kanunit u përfshinë në këtë ligj themelor të shtetit. Nëse sot shohim të ndodhin krime makabre ndaj jetës së njeriut, nuk mund të themi se është Kanuni që vret. Sepse këto krime, duke qenë kundër të gjitha rregullave dhe noramve kanunore, nuk kanë të bëjnë aspak me të drejtën tonë zakonore.

Kanuni e ka respektuar edhe armikun. Për dhunimin e kufomës ngarkohesh me dy gjaqe. Kanuni e ndalon kategorikisht vrasjen e grave dhe të fëmijëve deri në moshën për të mbajtur armë. Në Kanun nuk ka asnjë nen të parashikuar për veprat e turpshme, ndaj familjes së tjetrit. Por ka sentencën e famshme se “i korituri e shlyen vetë turpin që i është bërë“.Në dhjetëra raste, personi që ka dashur të marrë gjak, ka vrarë pa asnjë faj persona të tjerë të pafajshëm, ka dhunuar kufomën, e ka larguar nga vendi i krimit, veprime këto të dënuara me rreptësi nga Kanuni. Nëse dikush vriste një njeri për ti rrëmbyer pronën e tij, Kanuni i jepte dënimin ekstrem duke e ekzekutuar bashkërisht i gjithë fshati. E keqja nuk është tek Kanuni, sepse edhe vetë qeveritarët dhe oragnet e drejtësisë shumë pak njohuri kanë për këtë Kushtetutë të pashkruar, por qëndron tek dorëzimi pa kushte i shtetit dhe i strukturave të tij përballë krimt, te kushtet e mjerueshme ekonomike, në të cilat jetojnë shqiptarët, tek tjetërsimi dhe grabitja e pronës së tyre, tek mungesa totale një shprese për të nesërmen.

Ka njëzet vjet që ne punojmë pa u ndalur kundër gjakmarrjes dhe në mbrojtje të viktimave të pafajshme. Misonarët e Paktimit Kombëtar kanë arritur rezultate të jashtzakonshme në punë e tyre, duke bërë atë që nuk ka qenë në gjendje ta bëjë shteti. Ne kemi mbrojtur mijëra familje nga gjakmarrja, por beteja kundër krimit është një betejë e përjetshme. Krahas kësaj pune fisnike, kemi denancuar pareshtur shtetin e korruptuar e mafioz të këtyre viteve duke qenë të bindur se ai është përgjegjësi kryesor për rritjen galopante të krimit në Shqipëri.
Hene@
Hene@
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 51
Age : 64
Registration date : 2009-02-15
Points : 5
Reputation : 2

http://fbksh-aksh.forumocean.com/forum.htm

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  Hene@ Mon Apr 06, 2009 8:54 am

Parandalimi i krimit dhe sensibilizimi i opinionit publik, i oragnizmave shqiptare dhe ndërkombëtare

Që në fillim të punës sonë i kemi vënë një rëndësi parësore parandalimit të gjakmarrjes, evdentimit të fakotorëve që e nxisin atë dhe sensibilizimit të opinionit publik, të strukturave të shtetit shqiptar dhe të organizmave ndërkombëtare. Duke qenë të bindur se varfëria ekstreme tjetërsimi i pronës, nxitja e konflikteve nga partitë kryesore politike, me qëllim rujatjen me çdo kusht të pushtetit, ne kemi denancuar mafien politike dhe ekonomike, në të gjitha instancat e shtetit shqiptar dhe në të gjitha organizmat ndërkomëbatr ku Shqipëria bën pjesë. I jemi drejtuar me promemorie Presidentit të Republikës, Parlamentit, Kryeministrit, Kryetarit të Gjykatës së lartë, Ministrisë së Brendshme dhe të Jashtme, për të denancuar mafien ekonomike e politike, e cila në aleancë me strukturat e krimit ndërkombëtar, po gllbëron përditë pasurinë kombëtare të 

shqiptarëve, po tjetërson pronë e tyre, po ndërton në Shqipëri fabrika dhe obkekte të cilat janë shumë të rrezikshme për jetën e njeriut dhe ambinetit. Ne kemi denancuar kompanitë e huaja të cilat me bekimin e qeverive të korruptuara dhe në aleancë me ta, iu gllbërojnë çdo vit qindra milionë dollarë qytetarëve të varfër shqiptarë.

Sot pasuria kombëtare e cila i takon vetëm popullit shqiptar ndodhet në duart e kompanive mafioze ndërkombëtare. Qytetarët shqiptarë nuk mund ta thonë fjalën e tyre për problemet më madhore që lidhen me jetën, pasurinë dhe të ardhmen e tyre.
Hene@
Hene@
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 51
Age : 64
Registration date : 2009-02-15
Points : 5
Reputation : 2

http://fbksh-aksh.forumocean.com/forum.htm

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  Hene@ Mon Apr 06, 2009 8:56 am

Fenomenet që nxisin krimin dhe gjakmarrjen

Dhuna politike

Klasa politika postkomuniste ka prodhuar në këto vite një dhunë të pashmebullt politike. Institucionet e shtetit janë më të korruptuarat e shoqërisë shqiptare dhe ministrat janë hajdutët më të mëdhenj të pasurive publike. Pozita dhe opozita kanë bërë gjatë këtyre viteve një mashtrim gjigand politik. Metoda e tyre kryesore është aleanca e fshehtë për tu pasuruar nëpëmjet pushteitit në kurriz të qytetarëve shqiptarë.

Mosndëshkimi krimit

Janë mijëra raste të mosndëshkimit të krimit dhe të kriminelëve të cilët nxisin gjakmarrjen dhe një dhunë të re, duke e çuar shoqërinë shqiptare deri në pragun e luftës civile. Kjo ka ardhur sepse pushteti dhe ddrejtësia janë të lidhura me krimin dhe pasurohen nëpërmes tij. Drejtësia shqiptare nuk mund të gjykojë dhe të dënojë kriminelët e lidhur me klanet e pushtetit. Edhe në ndonjë rast kur ata vihen përpara drejtësisë, gjyqet farsë zgjsin me vite dhe ata ose lirohen, ose marrin dënime qesharake.

Faktorët ekonomikë, socialë e psikologjikë

Shqipëria, megjithëse ka resurse të jashtëzakoshme për zhvillimin e saj, ësnhtë vendi më i varfër i Europës. Varfëria aleati më i madhj i krimit. Në periudhën e tranzicionit u grabit në një kohë rekord dhe u tjetërsua pasuria kombëtare. Qindra 

ndërmarrje ekonomike u shitën me çmime simbolike dhe ranë në dorë të mafiozëve. Kjo bëri që në zonat urbane të ngeleshin me mijëra të papunë. Lëvizja e pakontrolluar demografike drejt qyteteve të mëdha, e shtoi në mënyrë galopante papunësinë dhe krimin. Në të gjitha vendet ish komuniste punëtorët janë bërë aksionerë të ndërmarrjeve të privatizuara, kurse ën Shqipëri ata që punuan një jetë të tërë nëpër fabrika e uzina, mbetën të papunë.

Shteti, duke tjetërsuar pronën private, bëri që të rritet krimi në përmasa të papara. Ai ishte krejtësisht i papërgatitur dhe i pavullnetshëm për tu dhënë përkrahjen e nevojshme sociale qytetarëve të vet, për tu dhënë mundësinë të jetonin me punë të ndershme. Kjo situatë ka bërë që nga Shqipëria të largohen afër një milionë shqiptarë drejt vendeve perëndiomore. Ky fenomen bëri që Shqipëria të jetë një nga eksportuesit e krimit në vendet e BE-së, duke sjekllë pasoja negative për imazhin e Shqipërisë.

Nga statistikat tona del, se krimi është më i madh dhe më i dhunshëm pikërisht në vendet më të varfëra. Kjo ka stimuluar edhe krimin në familje dhe numrin shumë të amdh të divorceve, duke lënë në rrugë qindra fëmijë opa përkrahje dhe pa shkollë.

Krimi dhe shteti i së drejtës
Sot mund të themi pa frikë se krimi e ka sfiduar shtetin e së drejtës. Shqipëria ka një Kushtetutë dhe një legjislacion modern, por këto nuk kanë asnjë vlerë në kushtet kur struktuar e shtetit të ngarkuara me zbatimin e ligjit nuk funksionojnë. Për pjesën më të amdhe të konflikteve, qytetarët nuk i drejtohen shtetit të tyre, por Kanunit dhe vetëgjyqësisë. Ata shohin çdo ditë se iu dhunohet prona, iu rrezikohet jeta dhe shteti është i paaftë për të reaguar. Nëse dikush nga qeveritarët e lartë, me një urdhër arbitrar të merr pronën, do të duhen vite të tëra për të kërkuar të drejtën tënde, në të gjitha shkallët e gjyqësorit dhe në pjesën më të madhe të rasteve, nuk mund ta fitosh pronën e ligjshme. Nëse dikush të vret një pjesëtar të familjes, nuk ke besim të denacosh në polici, sepse jo vetëm të rrezikohet jeta, por je i bindur se ai do të marrë një dënim minimal.Gjykatat e Kanunit janë kthyer në një shtet paralel dhe shpesh herë gjykatësit popullorë japin vendime të tilla që do ti kishin zili dhe juristët më të kualifikuar. Gjëja më interesante është se vendimet e gjykatave popullore nuk apelohen. Pra, njerëzit besojnë më shumë tek gjykatat popullore se tek ato të shtetit.

Misionarët e Pajtimit, duke qenë të ndërgjegjshëm se ne duhet të shkojmë drejt shtetit ligjor, kanë arritur në dyzet përqind të rasteve për konfliktet e pronësisë, që ti bëjnë qytetarët ti drejtohen organeve të shtetit. Besimi i qytetarëve tek politika dhe shteti ligjor është në kuota aq të ulëta, sa pjesa më e madhe e shqiptarëve i ka bojkotuar votimet, duke qenë i binder se pozita dhe opozita kanë dy dekada që bëjnë një lojë mashtruese në kurriz të tyre.

Populli është i bindur se vetëm largimi I mafies së korruptuar politike mund të bëjë të mundur që ata të kenë besim tek e ardhmja ddhe shteti i tyre.

Shtrimi I planitz strategjik kundër gjakmarrjes

Plani strategjik është hartuar nga përfaqësuesit e Bordit të Komitetit të Pajtimit Mbarëkombëtar. Këta kanë përvojën e duhur në trajimin e këtij plani, njohin situatën konfliktuale të viteve të tranzicionit dhe gjendjen faktike në terren. Ky plan paraqet objektivat, synimet, afatet dhe metodolgjinë e realizimit. Është Kongresi I Misionarëve të Pajtimit, i cili pasi e shqyrton në Komisionet e posaçme, vendos përfundimisht për miratimin e tij. Ky plan strategjik përfshin bashkëpunimin e ngushtë me organet shtetërore dhe me këshillin Kordionativ kundër gjakmarrjes, që kryesohet nga Presidenti I republikës.

Janë pesë Komisionet e Kongresit:

Komisioni i Bashkërendimit

komisioni i ceshtjeve të reformës ligjore

komisioni i orinetimit të strategjisë

komisioni i realizimit

komisioni i verifikimit

Strategjia jonë pëmban bashkëpunimin efikas mes faktorëve shtetërorë dhe atyre të shoqërisë civile.Një drejtim tjetër i punës sonë është ai i eleminimit të ligjeve që shkaktojnë hasmëri, duke i korrigjuar ligjet dhe vendimet e padrejta të qeverisë. Zhvillimi ekonomik, social e kulturor i zonave të varfëra, do të jetë një faktor vendimtar që do të çojë në minizimin dhe zhdukejn e fenomenit të gjakmarrjes.

Ne kemi studiuar dhe vazhdojmë të studiojmë në terren nivelin e ndikimit të Kanunit tek njerëzit, përmes literaturës së studiuesve vendas dhe të huaj, përmes anketimeve të ndryshme dhe të dhenave nga organet e rendit publik, të pushtetit lokal, drejtorive arsimore dhe medias.

Komiteti i Pajtimit Mbarëkombëtarë, në vitet 97-99, hartoi një plan strategjik kundër gjakmarrjes dhe ia dërgoi atë presidentit, kryeministrit dhe institucioneve ndëtrkombëtare, por nuk gjetën mbështetje. Konfliktet për tokën kanë përfshirë 300 mijë shqiptarë. Ne kemi bërë thirrje për rishikimin e ligjit për tokën, por nuk kemi gjetur mbështetje. Komuniteti ndërkombëtar ka dhënë fonde të posaçme për eliminimin e gjakamarrjes, por ata janë shpërndarë pa kriter tek shoqata e njerëz, që nuk veprojnë mbi baza vullnetare dhe nuk kanë shkuar tek njerëzit nmë nevojë.
Hene@
Hene@
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 51
Age : 64
Registration date : 2009-02-15
Points : 5
Reputation : 2

http://fbksh-aksh.forumocean.com/forum.htm

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  Hene@ Mon Apr 06, 2009 9:03 am

Rezoluta e Kongresit të tretë Mbarëkombëtar të Misionarëve të Pajtimit

* Kongresi i Tretë Mbarëkombëtar i Misionarëve të Pajtimit, i mbledhur në Tiranë, me 30.03.2009, pasi analizoi veprimtarinë e komisioneve mbarëkombëtare të Pajtimit të Gjaqeve, në periudhën midis dy kongreseve, shkaqet dhe fenomenet e këtij fenimeni kaq të dëmshëm për shoqërinë shqiptare, punën e misonarëve të Pajtimit në terren, veprimtaritë për të ardhmen, konstaton se:

*Megjithë veprimtarinë e palodhur dhe tepër frytdhënëse të misionarëve të pajtimit kombëtar, gjakmarrja është akoma një problem madhor kombëtar dhe një plagë e shoqërisë shqiptare. Është një pengesë serioze për shoqërinë shqiptare, në rrugën e saj drejt pajtimit kombëtar, për demokracinë dhe shtetin ligjor dhe për integrimin në Europën e qytetëruar.

*Kongresi përshdëndet dhe u shpreh mirënjohjen vendeve të NATO-s dhe BE-së, për pranimin e Shqipërisë me të drejta të plota në gjirin e Aleancës së Atlantikut të Veriut.

*Kongresi është I bindur se janë sakrificat e popullit shqiptar, shpirti I tij liridashës e thellësisht perëndimor, përballimi nga ana e tij I reformave të dhimbshme, por të domosdoshme, që Perëdimi i kërkoi si kusht për tu pranuar në NATO.

* Kongresi është i bindur se shoqëria shqiptare ka si qëllim final anëtarsimin në BE dhe ndërtimin e shtetit të së drejtës, rritjen e mirëqeines dhe të standardeve europiane të demokracisë.

Kongresi i drejtohet me një apel të veçantë të gjithë shoqërisë shqiptare për të ndalur dorën vrastare e cila ka shkaktuar kaq tragjedi e dhimbje në familjet shqiptare. Ne bëjmë apel që të shpalosim para botës së qytetërauar virtytet e mrekulleshme që na lanë trashëgim të parët tanë, 

humanizmin, respektin për njëri-tjetrin, respektin sublim dhe përkrahjen e gjithëanshme për pakicat kombëtare, përkushtimin ndaj familjes dhe vlerave të shenjta të saj, përkushtimin ndaj demokracisë dhe shtetit ligjor.

Në i bëjmë thirrje për një solidaritet social nga ana e shoqërisë civile dhe e shtetit për përballimin e krizës ekonomike të papunësisë dhe të mungesës së besimit tek e ardhmja.

Kongresi i siguron misionarët e tij dhe shoqërinë shqiptare, se ashtu si deri tani, edhe në të ardhmen, do të punojmë pa u lodhur në misionin e shenjtë të pajtimit, të luftës kundër krimit, kundër fenomenmeve të cilat cënojnë jetën, pronë dhe vlerat më të mira shqiptare.

Kongresi vlerëson lart misonin e Pajtimit Kombëtar si një detyrë parësore për të ardhmen tonë europiane. Ne vlerësojmë lart veprën e pavdekshme të Anton Çetës dhe të misionarëve të mëdhenj të Pajtimit.

Kongresi i bën thirrje Presidentit të Republikës, Kuvendit e Qeverisë shqiptare, që të punojnë për interest kombëtare dhe në shërbim të qytetarëve shqiptarë, të vënë mbi çdo interëes partiak dhe individual interest e të gjithë shoqërisë. I bëjmë thirrje shoqërisë shqiptare që të japë kontributin e saj në filtrimin e politikës nga elementët e korruptuar e mafiozë, të cilët në veprimtarinë e tyre kriminale rrezikojnë seriozisht demokracinë, shtetin ligjor, mirëqenien dhe sigurinë kombëtare.

Ne i bëjmë thirrje Qeverisë Shqiptare dhe politikës që të mos të bëjë asnjë ndërhyrje dhe presion në organet e drejtësisë, të repektojë me fantizëm parimin e ndarjes së pushteteve, ti përkrah pa rezerva organet e ngrakuara me luftën ndaj krimit, ti pais ata me logjistikën e nevojshme dhe të caktojë në krye të këtyre organeve elementë me integritet të lartë moral dhe të përkushtuar deri në fund në luftën kundër krimit. Shteti shqiptar duhet tu garantojë mbrojtjen maksimale prokurorëve, gjykatësve, dëshmitarëve dhe familjeve të tyre.

I bëjmë thirrje Kuvendit të Shqipërisë që të miratojë ligje të ashpra pë ata që dhunojnë jetën, pronën dhe dinjitein e njeriut. Ne I bëjmë thirrje Qeverisë Shqiptare, që ti kushtojë një kujdes të veçantë mbrojtjes dhe rehabilitimit të viktimave të krimit dhe sidomos grupeve më të ekspozuara 

ndaj krimit, siç janë minorenët dhe femrat shqiptare. Ne I bëjmë thirrje Kuvednit të Shqipërisë që të anulojë urgjent ligjin 7501 mb tokën, si një ligj konfliktual, që ka prodhuar mijëra viktima dhe ushqen psikogjinë ekrimit dhe ndëshkimit.


Albemigrant.com
Hene@
Hene@
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 51
Age : 64
Registration date : 2009-02-15
Points : 5
Reputation : 2

http://fbksh-aksh.forumocean.com/forum.htm

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  AuLoNa Mon Apr 06, 2009 5:51 pm
Frika ka bere qe nje 30 vjecare, nene e tre femijeve, te kerkoje ndihmen e institucioneve shteterore ne menyre qe femijet e saj te jene te lire dhe te mos behen pre e gjakmarrjes, si pasoje e nje historie kriminale mes dy familjeve.

Historia ka nisur 6 vjet me pare, ku per nje cope toke babai i ketyre femijeve eshte vrare. Qe nga ky moment ka nisur kalvari i vrasjeve, qe ka shkaktuar kater viktima.

E vetedijshme per te ardhmen e frikshme te tre djemve te saj te vegjel, ajo kerkon ndihmen e shtetit permes nje letre derguar policise dhe avokatit te popullit.

“Eshte shume e veshtire te shkruaj jeten time. Ajo filloi me nje dashuri dhe mbaroi me nje vrasje. Kam qene shtatzene kur mora vesh lajmin tragjik per vrasjen e bashkeshortit tim”, shprehet 30 vjecarja ne leter.

Kjo nene kerkon qe femijet e saj te jene te lire per te luajtur, per te shkuar ne shkolle e te mos rriten me friken se dikush do t’i vrase.

“Nuk mund te pres qe ata te rriten dhe te mendojne qe te marrin hak. Ju flet nje nene, nje grua. Ju lutem, me ndihmoni qe te shpetoj femijet. Ata duan te dalin e te luajne dhe te shkojne ne shkolle. Kerkoj te mbroj femijet e mi”, thuhet me tej ne leter.

Djali me i vogel ka lindur ndersa familja ka qene e ngujuar, ndersa dy te tjeret e dine se dikush kerkon t’i vrase. Ata dhe nena e tyre, e cila i ruan cdo sekonde, kane frike.

Kjo grua kerkon t’i jape fund kalvarit te vrasjeve, por sot kerkon qe shteti jo vetem t’i mbroje, por t’i kerkoje mundesi qe femijet e saj te jetojne nje femjeri qe po u mohohet.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare Empty Re: Gjakmarrja Akoma Problematik Ne Shoqerine Shqiptare

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum