ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Poezi Qyteteve dhe Trevave Shqiptare

Go down

Poezi Qyteteve dhe Trevave Shqiptare Empty Poezi Qyteteve dhe Trevave Shqiptare

Post  AuLoNa Sat Feb 14, 2009 3:48 pm

Vlorës

Varur në gji gjerdan me diamant
E bukur, e rralla, Vlora ime!
Kodrat për rreth mbushur yje të art
Kurora që nisin prej Kanine

Fustanell e kaltër sec të lag këmbët
gjer në Sazan e Karaburun
Pas tyre gjithmonë ke flakur gjëmët
që mos të të shijoja unë

Po unë të shijoj marrëzisht
Kaltersinë e vezullimin tënd
Gjer në thellësi e ndiej shpirtërisht
dhe them "Ja ska si ky vend"

Ne gjirin e bukur Skel-Ujë të Ftohtë
seç dua të përpëlitem
Dhe besoj me gjithë mend
se kurorët e mbretërve të gjthë botës
janë mbi kokën time.


Tezja-L J
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum