ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

4 posters

Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

Post  AuLoNa Sun Feb 08, 2009 12:05 pmLast edited by AuLoNa on Mon Feb 09, 2009 1:09 pm; edited 7 times in total
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty Aristidh Kolia/Rrenjet e mia jane tek Areberia

Post  AuLoNa Sun Feb 08, 2009 2:51 pm

AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty Re: ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

Post  alfeko sukaraku Sun Feb 08, 2009 4:46 pm

kjo eshte nje teme e cila kerkon njohuri te medha edhe mbi te gjitha kerkon perleshje dijesh edhe jo nervash.

Qe te mundemi ta drejtojm sic duhet kete teme na duhet ne radhe te pare te pranojm se Arvanitin nga Shqiptari e dallon besimi fanatik ortodoks.Per boten ortodokse Arvanite shqiptari i myslimanizuar eshte armike edhe jo vella,ndaj edhe quhet "turkoalvano".Ketu duhen dijet qe te thyhet miti perrallore edhe te rivellazerohen kombet tona,por kur greket e njohin me sy mbyllur ceshtjen edhe shqiptaret as qe duan ta dine---per c dije munde te flasim.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty Re: ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

Post  ZEUS10 Sun Feb 08, 2009 5:01 pm

alfeko sukaraku wrote:kjo eshte nje teme e cila kerkon njohuri te medha edhe mbi te gjitha kerkon perleshje dijesh edhe jo nervash.

Qe te mundemi ta drejtojm sic duhet kete teme na duhet ne radhe te pare te pranojm se Arvanitin nga Shqiptari e dallon besimi fanatik ortodoks.Per boten ortodokse Arvanite shqiptari i myslimanizuar eshte armike edhe jo vella,ndaj edhe quhet "turkoalvano".Ketu duhen dijet qe te thyhet miti perrallore edhe te rivellazerohen kombet tona,por kur greket e njohin me sy mbyllur ceshtjen edhe shqiptaret as qe duan ta dine---per c dije munde te flasim.

Eshte e vertete Alfeko, Arvanitet nuk jane me si dikur te malluar per origjinen e tyre Arberore e cila ju intereson me pak se qenia e tyre "grek". Pra per ta genjeshtra mitike eshte me e embel se e verteta historike. Askush nuk i ka penguar ata te mesojne gjuhen e origjines sepse ata jane vete shteti, shtet qe e do aq shume ortodoksine.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty Re: ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

Post  alfeko sukaraku Sun Feb 08, 2009 6:16 pm

Aristidh Kollja ne hyrje te librit te Jorgji Kolljas "Arvanitikes Parimies" shkruan se "u beme vete varre rremijtes te kombit tone duke besuar se po kryenim sherbim kombtar te qellimeve te mira,por edhe gjenoncidet me te medha ne boten jane kryer nisur nga qellimet e mira"

Sote po e mendoja ta hapja nje teme te tille --por u terhoqqa pasi do shume pune.E kisha menduar ta hapja me dy gjuhe-greqisht edhe shqipe--ne krye te vendosja ca kenge arvanite edhe ne vazhdime te ndesheshim .Sidoqofte tek kjo teme munde te shkruajm edhe ne anglishte edhe ne greqishte--mjafton qe lidhja me kryen e temes te jete ne keto gjuhe--ndersa postimi pare te beje nje permbledhej me dipllomaci--large nacionalizmeve te pa fryta.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty Re: ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

Post  AuLoNa Sun Feb 08, 2009 10:24 pm

afleco nuk e di ne ke jetuar aty ne ndonje fshat Arvanitas, se une kam jetuar midis tyre gati 1vit e gjys.
Uen kam jetuar aty nga 1990-92, dhe kur kemi vajt ne shqiptaret e pare na kane prit me krah hapur, dhe shume te malluar.

Te gjithe ne ate rajon flisnin Arvanite edhe femijet e vegjel, greqishten e perdornin vetem per te bere biznes me greket qe ishin aty verdalle.
Te gjithe ishin te njeri-tjetrit, ne nje lagje ishte pothuajse gjithe fisi. Pervec se flisinin gjuhen kete qe degjon keta ne video, kishin deshire te rinjte ta permiresonin. Nje nga problemet qe pata te mesoja pak me vonese greqishten ishte se ato donin te flisnin Shqip me mua qe te permiresonin gjuhen qe flisinin. Kur jam pagezuar une me vellain tek ai fshat na cuan ne nje manastir te cilen e perdornin Aravanitasit, edhe priftin e sollen ishte Arvanitas, dhe e psalli ungjillin ne gjuhen Arvanitase.

Me mbahet mend si tani, sepse une me vellain ishim ne nje moshe qe ishim shume kurioz per kete dicka qe sapo e mesonim, dhe pyesnim si kishte mendesi qe keta njerez me te njetat tradita, gjuhe dhe zakone ishin ne kaq afer Athines!
Pothuajse te gjithe qe pyesnim te cilet me te shumetit ishin ne moshat 50 e lart ne ate kohe, thoshin qe keto te gjitha jane tokat tona, tokat Arvanitase jo Greke. Po vertet e kishin pak te theksuar problemin e fese, dhe kete jo vetem qe e kam pare vete, por edhe nje shok grek i cili ka kunatin e tij Arvanitas, me ka thene te njeten gje, qe ne Greket nuk jemi aq shume mbas fese sa jane Arvanitasit, dhe te them te dretjen tha, jane Arvanitasit ata qe mbajne ate themelin Grek deri tani, dhe jo te tjeret. Gjitashtu na tregonin si venin neper shkollera dhe nuk dinin mire Greqisht dhe per kete mesuesi i rrihte qe mos te flisnin Shqip, mirepo nuk mund ta mesonim shume mire thoshin, per arsye se jaja dhe priderit dhe me njeri tjetrin si shoqeri flisinim Arvanitika.

Po ti shikoje ndryshimin fizik midis grekereve dhe Arvanitasve ishte si nata me diten.
Arvanitasit ishin te gjate, me floke dhe sy te celta. Menyra e jeteses se tyre, dhe burrat te cilet kishin nje mbajtje dhe nje bisede ashtu si ata burrat e rende, grate sidomos ato te moshuarat kishin veshjet si te toskerise. Ishte vertet per te cuditur, sidomos per ne qe vajtem atje te paret dhe pame dicka qe nuk e kishim ditur aq hapur.

Keto vitet e fundit qe kam vajtur per te vizituar ato familjet te cilat i kemi miq familjar, e kam pare qe rinia kishte ndryshuar pikepamjet nga ajo qe kisha pare une kur isha atje. Pse! kete ne fakt ka shume faktore te cilat kane luajtur shume me ndryshimin e pikepamjes se tyre tek shqiptaret qe erdhen me vone. Eshte shume e nderlikuar problemi i ceshtjes se Arvanitasve, dhe nje nga problemet e tyre ka qene prifterinjte Bizantine.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty Re: ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

Post  alfeko sukaraku Mon Feb 09, 2009 10:14 am

nje popull i cili lihet nen erresiren "Prane dijes i panxen" ,eshte shume lehte te komandohet edhe te asimilohet.Arvanitet fale percarjes ne ortodoks e mysliman i kthyen shpresat e tyre nga kisha edhe nga xhamia per te marre goditjen per vdekje si kombe.Ketij tmerri i trembem edhe per te ardhmen shqiptare pasi nuk kane kaluar 18 vjete demokraci edhe sote myslimani te vrete per allahun edhe nuk do qe tja dije per shqiperin,po keshtu edhe i krishteri vendos krricin ne radhe te pare pastaj memedheun.Feja ne shqiperi eshte e barabart me gangisterrat qe perdorin femrat neper bordellot e tortuaret e botes,te cilet i joshin ,ju a mpijne trurin edhe fale mentalitetit idiotesk familiar shqiptare te cilet e mohojn gjakun e tyre ,i kthejne ne prostitute edhe bejne c te duan ne to.Po keshtu edhe feja ju a shoshit trurin me premtime se do vene nje ore me pare prane pilafit apo ne parajs ,vetem po qene prane zotit te athines apo stambollit.Keshtu shqipfolsi behet vegel e hequr prej hunde .Edhe me idioti i kesaj bote ne se do kishte mundesi te studjonte historin e Epirit sipas librave greke do ta kuptonte fare lehte se popullsia shqipfolse u nda ne te krishtere edhe mysliman,te paret quheshin greke ,ndersa te dytet turqe.

Duke e vrejtur kete zhvillim rilindasit shqiptare e goditen me tope kete injorance,por ishte shume vone:

mos shprehni nga kisha edhe nga xhamia
feja e shqiptarit eshte shqiptaria


sote idiotsia fetare kerkon qe ta injoroj rilindasin ,por ata qe kane nje pike tru edhe nxjerrin mesime nga e shkuara e hidhur e kuptojn fare lehte se rilindasi nuk po sulmonte "besimin tek Zoti" por po sulmonte kishen edhe xhamin te cilat i terhoqen shqipfolsit ne halet e tyre duke i quajtur greke e turqe,pra kryen asimilimin e trurit shqiptare ne emer te theosit edhe allahut.

ABC

ky eshte realiteti ,por ne forume te tjera ne se e shfaq kete te vertet te vjen ne shtepi BAN-ushi.Ndihemi minoritare ne shtepin tone fale qelbesirllekut fetare edhe nuk munde te shprehim te lire mendimin tone.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty Re: ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

Post  ZEUS10 Mon Feb 09, 2009 11:10 am

alfeko sukaraku wrote:....te studjonte historin e Epirit sipas librave greke do ta kuptonte fare lehte se popullsia shqipfolse u nda ne te krishtere edhe mysliman,te paret quheshin greke ,ndersa te dytet turqe..........

Kjo eshte ajo qe nuk e kuptojne njerezit sot, qe nuk ka pasur race Helene ne mesjete, gjithe Greqia e sotme ishte 90% greke(shqiptare otodokse), turko-alvanos(shqptare myslimane), pagane(shqiptare qe ruanin besimin e lashte Zeusjan). Kurse greke """te vertete"" ishin nje rrjet tregetaresh pjese e ish Perandorise se dikurshme Bizantine qe u bashkengjiten ne Perandorine Otomane.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty Re: ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

Post  alfeko sukaraku Mon Feb 09, 2009 11:30 am

pikerishte ketu duhet ta mbajme te ndezur biseden me fakte e dokumente.Vagjeli Lijapi eshte autore i 4 librave arvanite me sa njohe.njerin prej tyre e kame kopjuar.titullohet Arvanitiki miroloji -vajtime arvanite.

Sa ne ellade vendet shtohen
aq njerzia zvogelohet
c ta bej une thesalin
kur me moren djalerin
c ta bej une maqedonin
--------------------


Vertetohet se Arvanitet jane autoktonet e vetem te ketij vendi.Nuk duhe te flasim per ardhacak nga shqiperia por per autokton te cilet ndryshuan gjuhen e tyre fale ortodoksis.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty Re: ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

Post  ABC Mon Feb 09, 2009 11:39 am

sote idiotsia fetare kerkon qe ta injoroj rilindasin ,por ata qe kane nje pike tru edhe nxjerrin mesime nga e shkuara e hidhur e kuptojn fare lehte se rilindasi nuk po sulmonte "besimin tek Zoti" por po sulmonte kishen edhe xhamin te cilat i terhoqen shqipfolsit ne halet e tyre duke i quajtur greke e turqe,pra kryen asimilimin e trurit shqiptare ne emer te theosit edhe allahut.

Po kete e di mire une dhe me duket se e kemi diskutuar tek tema e heroit. Jane nje grup te rinjsh qe o nene nene jane bere me keq se arabet.

ABC

ky eshte realiteti ,por ne forume te tjera ne se e shfaq kete te vertet te vjen ne shtepi BAN-ushi.Ndihemi minoritare ne shtepin tone fale qelbesirllekut fetare edhe nuk munde te shprehim te lire mendimin tone.

Eh, nuk di c'te te them. Se si do ndreqemi nje zot e di, por nejse..
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty Re: ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

Post  ABC Mon Feb 09, 2009 11:41 am

alfeko sukaraku wrote:Vertetohet se Arvanitet jane autoktonet e vetem te ketij vendi.Nuk duhe te flasim per ardhacak nga shqiperia por per autokton te cilet ndryshuan gjuhen e tyre fale ortodoksis.

Te them te drejten kurre nuk e kam kuptuar se si arriten te behen 'pre' e nje gjuhe tjeter.
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty Re: ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

Post  ZEUS10 Mon Feb 09, 2009 11:43 am

alfeko sukaraku wrote:pikerishte ketu duhet ta mbajme te ndezur biseden me fakte e dokumente.Vagjeli Lijapi eshte autore i 4 librave arvanite me sa njohe.njerin prej tyre e kame kopjuar.titullohet Arvanitiki miroloji -vajtime arvanite.

Sa ne ellade vendet shtohen
aq njerzia zvogelohet
c ta bej une thesalin
kur me moren djalerin
c ta bej une maqedonin
--------------------


Vertetohet se Arvanitet jane autoktonet e vetem te ketij vendi.Nuk duhe te flasim per ardhacak nga shqiperia por per autokton te cilet ndryshuan gjuhen e tyre fale ortodoksis.

Shume deshmi te kohes, udhetare dhe studjuese te githe jane ne unison se Greqia banohej nga shqiptaret dhe jo greket(skishte si te kishte greke):
ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR 5n87ev
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty Re: ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

Post  ZEUS10 Mon Feb 09, 2009 11:46 am

ABC wrote:
alfeko sukaraku wrote:Vertetohet se Arvanitet jane autoktonet e vetem te ketij vendi.Nuk duhe te flasim per ardhacak nga shqiperia por per autokton te cilet ndryshuan gjuhen e tyre fale ortodoksis.

Te them te drejten kurre nuk e kam kuptuar se si arriten te behen 'pre' e nje gjuhe tjeter.

Ata e adoptuan ate duke besuar se ishin greke dhe meqe donin te ishin te ndryshem nga vellezerit e tyre myslimane sepse i urrenin shume bene kurban gjuhen e tyre. Disa arberore atje u ngriten dhe protestuan per kete por Kisha bashke me greko-fanariotet dhe tregetaret e medhenj greqishtfoles i persekutoi ata, sepse lufta e tyre u perdor.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty Re: ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

Post  ABC Mon Feb 09, 2009 11:49 am

ZEUS10 wrote:Ata e adoptuan ate duke besuar se ishin greke dhe meqe donin te ishin te ndryshem nga vellezerit e tyre myslimane sepse i urrenin shume bene kurban gjuhen e tyre. Disa arberore atje u ngriten dhe protestuan per kete por Kisha bashke me greko-fanariotet dhe tregetaret e medhenj greqishtfoles i persekutoi ata, sepse lufta e tyre u perdor.

Me vjen cudi sepse nuk e kam shfletuar ne asnje material shkollor kete fakt. Faleminderit per shpjegimin. Ndonje reference libri ku mund te mesojme me teper per ta? E di qe ka bere nje liber Aristidh Kola por nuk kam mundur dot ta gjej.
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty Re: ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

Post  alfeko sukaraku Mon Feb 09, 2009 12:22 pm

ABC wrote:
ZEUS10 wrote:Ata e adoptuan ate duke besuar se ishin greke dhe meqe donin te ishin te ndryshem nga vellezerit e tyre myslimane sepse i urrenin shume bene kurban gjuhen e tyre. Disa arberore atje u ngriten dhe protestuan per kete por Kisha bashke me greko-fanariotet dhe tregetaret e medhenj greqishtfoles i persekutoi ata, sepse lufta e tyre u perdor.

Me vjen cudi sepse nuk e kam shfletuar ne asnje material shkollor kete fakt. Faleminderit per shpjegimin. Ndonje reference libri ku mund te mesojme me teper per ta? E di qe ka bere nje liber Aristidh Kola por nuk kam mundur dot ta gjej.

Mund te lexosh Xylanderin --ne se di gjermanisht.Apo Falmerayerin --jo librin e 1858 qe eshte perkthyer ne shqip ,por dy vellimet e 1860.

ne shqip munde te lexoni Elena Kocaqin "Albanet me fame ne mijvjecar" edhe Roli pellazgo yllire ne krijimin e kombeve evropiane"

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR Empty Re: ARVANITET ARBEROR NJI POPULL I HARRUAR

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum