ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albanian Historical/Political Videos

Go down

Albanian Historical/Political Videos Empty Albanian Historical/Political Videos

Post  AuLoNa Fri Feb 06, 2009 12:09 pm

Debati i Historise Shqiperise 2

Debati i Historise se Shqipreise nga 1943-1990
Last edited by AuLoNa on Wed Mar 04, 2009 1:26 am; edited 1 time in total
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albanian Historical/Political Videos Empty Interviste me Nexhmije Hoxhen

Post  AuLoNa Sun Feb 08, 2009 12:26 pm

AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albanian Historical/Political Videos Empty Princ Vidi Mbreti i Pare ne Shqiperi!

Post  AuLoNa Wed Mar 04, 2009 12:26 am

Visit the Past to determine the Future.

Great show, I recommend everyone to watch it!
I would also want everyone to discuss this historical/political short time of our country's political turmoil of the arrival of Prince Vidi.
It gives us a lot of informations of our past about our internal and external political forces, that shaped further the history of our country.
It is so interesting to see that in those only 6 short months, there was so many things that happened!
Another interesting point of view was the indication, of how the politics are still being done in todays "modern" Albania, so if we want to learn from the past and change, we better listen and learn carefully.
We have to make the LAW above anyone, and not anyone above the Law, even though we are known to be all kings and the law.Very Happy
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albanian Historical/Political Videos Empty Re: Albanian Historical/Political Videos

Post  AuLoNa Tue Mar 31, 2009 11:35 pmAuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albanian Historical/Political Videos Empty Re: Albanian Historical/Political Videos

Post  AuLoNa Sat Apr 04, 2009 2:34 pmAuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albanian Historical/Political Videos Empty Re: Albanian Historical/Political Videos

Post  AuLoNa Tue Apr 07, 2009 4:58 pmShume informacione interesante, qe nga lufta e dyte boterore, tek ndjekja e Ruseve ne 60, tek doreheqja nga Traktati i Vrashaves, me pergatitjen e ushtrise se Shqiperise ne protestat e para te Kosoves, duke cuar te gjitha materjalet si ushtarake dhe ato jetese ne kufi per te mobilisuar Kosovaret, nqs Serbia do sulmonte Shqiperine, e deri me sot.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albanian Historical/Political Videos Empty Rrefimi i nje Agjenti Amerikan ne Shqiperi

Post  AuLoNa Thu Apr 09, 2009 12:42 pmAuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albanian Historical/Political Videos Empty Re: Albanian Historical/Political Videos

Post  AuLoNa Sat Apr 11, 2009 9:34 pmNe kete emisjon flasin nga akademia Serbe sesi e shikojne ata Kosoven dhe gjithashtu Betejen e saj te 1389, si dhe rendesine qe pati per te ndertuar identitetin e tyre si dhe nacionalizmin.

Flasin Bejtulla Destani qe eshte historjan dhe Drejtori i qendres per studimet Shqiptare ne Londer dhe Profesor Kristo Frasheri.Sot gjithshtu u be e ditur ne lajme qe do te fillojne te prezantohen te rishkruhet Historia e Kosoves, me dokumente nga Turqia dhe Vatikani si dhe vendet e Evropes Perendimore.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albanian Historical/Political Videos Empty 7 PRILLI DHE MBRETI ZOG

Post  AuLoNa Mon Apr 13, 2009 7:49 pm

AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albanian Historical/Political Videos Empty Re: Albanian Historical/Political Videos

Post  AuLoNa Fri Apr 17, 2009 10:36 am

Nje interviste qe duhet ndjekur me shume vemndje.
Shume i detajuar c'fare ndodhi ne Luften Nacional Clirimatare, qe nga viti 1936 e deri ne vitin 1976.
Rekomandoj te gjithe ta ndjekin kete.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albanian Historical/Political Videos Empty Re: Albanian Historical/Political Videos

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum