ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Philosophy & Religion

4 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Philosophy & Religion - Page 2 Empty Re: Philosophy & Religion

Post  AuLoNa Thu Feb 05, 2009 1:08 pm

ABC wrote:Pse me nderron postimin me? lol

AuLoNa wrote:
*Anxhi* wrote: Ne skicen e Papa Julianit arritja me e larte e filozofise pagane rishfaqet ne nje shkalle te zvogeluar ne prezantimin e ideve qendrore te krishterimit Wink
(vazhdon)

Shiko, une e kuptoj keshtu me shpjegimin qe ka dhene Anxhi. Nuk kam kohe tani ta gjej e ta kontrolloj temen per ta pasuruar me citime. Por me sa mora vesh ne mesjete prifterinjte qofte te krishtere, judenj, apo katoliciste kane dashur te kthehen ne piken ku filloi hulumtimi filozofik, e ne ate kohe ishte feja pagane, e per nje periudhe te mire te mesjetes ate e kane quajtur filozofi pagane, pra nuk shoh qe anxhi te kete kundershtuar veten ketu, ajo thjesht ka dashur ta shpjegoje se si qysh tek ka arritur te huazohet. Megjithate e theksoj dhe njehere kete dileme nuk e kane zgjidhur dot deri me sot, ose me sakte e kane zgjidhur por nuk e thone & shprehin boterisht pasi feja = para = pushtet Very Happy

Please, Peace!!! Ika une Very Happy

Po pra pikerisht ishin prifterinjte ata qe e zgjeruan me tej filosofine e Fese per te shpjeguar doktrinen apo besimin e tyre, se Krishti nuk la dicka te shkruar vete, mirepo ashtu si me profecite e tij, ai shprehu edhe filozofine e tij personale midis kesaj feje, sepse sido qe ta marrin Krishti ishte gjysem njeri gjysem divine, apo jo! Ai mbase nuk dinte se c'fare ishte filosofia, se nuk e kishte studiuar Aristotelin, por si te gjithe ne dhe si qenie njerezore, me ato qe shprehte pa diskutim qe kishte filosofine e tij, dhe keto u analizuan me tej jo ne kohen e tij, por me vone duke i krahasuar ato dhe analizuar me shpjegimet filosofike te cilat jane bere qe ne lashtesi.
Ashtu sic edhe ne njerezit e thjeshte perdorim filozofine tone te shpjegojme dicka qe ne besojme apo si e vazhdojme ne ate.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Philosophy & Religion - Page 2 Empty Re: Philosophy & Religion

Post  AuLoNa Thu Feb 05, 2009 2:01 pm

ABC wrote:Pse me nderron postimin me? lol

Please, Peace!!! Ika une Very Happy

Ouch sorry, siduket ne vend ta beja quote e bera edit....sorry!... Smile
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Philosophy & Religion - Page 2 Empty Re: Philosophy & Religion

Post  AuLoNa Thu Feb 05, 2009 3:52 pm

*Anxhi* wrote:Kete material nuk po e sjell per moderatoren pasi ajo eshte e lutur mos ta lexoje fare. Pak rendesi ka nese pergjigjet apo jo, nese e fshin kete shkrim apo jo, dmth pak rendesi ka se c'ben i/e/te/se moderatorja. Kete material po e sjell edhe ketu pasi cuditerisht perputhet shume me mendimet e mia.

Shume mire bere qe e solle kete materjal, dhe pa diskutim qe do ti pergjigjem. Ato qe do te heq une jane vetem fjlaet dhe debatimet pa kuptim qe nuk i perkasin fare temes qe po bisedojme, dhe sic e shikon hoqa edhe postimet e mija, keto jane rregullat e forumit, po deshe pranoi, po nuk te pelqyen mund te mos futesh ne debatime fare. Materjali qe solle ti ketu perputhet me mendimet e tua, dhe mendimet e atyre qe kane shkruar para ty dhe mua, dhe i kane analizuar ato me mire. Dhe gjithashtu perputhen me temen mbi te cilen e hapa pikerisht kete teme, te cilen ti akoma nuk e ke kuptuar, sepse ke me rendesishme te tregosh sa e mencur je, sesa te perdoresh llogjiken.

Se dyti do doja te theksoja se moderatorja me lart ka bere nje gabim fatal (vec gabimeve dhe transformimeve te te gjithe diskutimeve te bera ne teme) duke pranuar Aristotelin si filozofin e pare.


Kam bere gabim fatal, e pse se padashur paskam shtyp nje button dhe jo tjeterin!
Forum i ri apo jo, edhe do ngaterrohemi, se tani nuk jemi te gjithe gjeni si disa qe vijne dhe rrahin kraharorin ketu, dhe bien vete me kembet e tyre.

Sokrati moj xhan eshte filozofi i pare qe i ra pas filozofise, e qe une ta kam permendur qe ne fillim per dialogun e Kritonit me Sokratin, e shume dialoge te tjere (por te kam thene preferencen time) te pasqyruar ne librin e Platos (Platonit). Por ti ngule kembe si mushka ne tenden duke dashur te me mbushesh mendjen me idiotesite qe qarkullojne ne internet e qe pranojne se Aristoteli na qenka filozofi i pare; se kjo qenka ashtu apo keshtu; e njekohesisht duke mi shitur mua si 'filozofite' e tua, me bindjen harbute me te plote. Por kur dija eshte e ngushte, te imponon dhe mendimet, te detyron edhe t'i bindesh, perndryshe me paciperine me te larte te tregon rrugen; kulturen etj etj.

Shoqe e dashur, kjo teme ne te vertet nuk u hap per te treguar kush ishte filozofi i pare, edhe pse u zvillua dhe vajti deri atje, kjo teme u hap midis Fese dhe Filosofise e cila ka lidhje, gje te cilen ti e pranon ne postimet e tua, direkt apo indirekt. Une nuk jam ketu te mbush mendjen e askujt, me duket kete rol me sa shoh e ke marre ti, sepse nuk do te degjosh te tjeret, sepse te duken vetem dijenia jote me e mire, kur ne te vertet kur e analizon ate eshte me fjale te medhaja por shume boshe. Keshtu shoqe e dashur, themi nje gje nga anet tone, "zbrit nga kali qe ke hip, se nuk i behet von askujt".
Puna eshte sepse ti po shpjegon veten tende ne kete moment, mbasi ke nje botekuptim dhe nje dije shume te kufizuar, dhe nuk e krahasion ate me eksperienca te perditshme dhe realitet, por vetem me c'fare ke lexuar neper libra. Keshtu qe vertet ti tregon ketu qe ke nje kulture shume te kufizuar vetem me ato qe ke lexuar ti, por asnjgje reale, dhe pikerisht ajo e ben edhe njeriun me te zgjuar pa dije reale. Rruga tregohet, njerezve te cilet fillojne me ofendime forumisteve te tjere, dhe kjo gje nuk do te tolerohet, sado indirekte te jene ato.

Is, "Agree to Disagree", is not "Be rude when people don't agree with you".
Learn that and you'll be OK!


Last edited by AuLoNa on Thu Feb 05, 2009 4:08 pm; edited 1 time in total
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Philosophy & Religion - Page 2 Empty Re: Philosophy & Religion

Post  AuLoNa Thu Feb 05, 2009 4:06 pm

*Anxhi* wrote:
Meqe nuk te pelqyen shkrimet e mia te mirefillta, sinteze e te pakten 10 librave filozofike mbi filozofine antike, te pakten mos u trego harbute e te thuash se ishin kopjime nga librat. Une nuk jam ti!

Perseri me kete po nxjerr qe ti nuk lexon me kujdes potimet e te tjereve, mbasi te falenderova per postimet qe solle, ngado qe ishin ato.
Mirepo ti moj shoqe te pelqen te lexosh me teper postimet e tua se te te tjereve.
Shume njerez mund te shkruajne sot mbi 100 libra, puna eshte qe me c'fare i mbushin ato, se nqs keta njerez debatojne e flasin keshtu, nuk e kuptoj c'fare lloj shembulli kerkojne te japin!
Po vertet ti nuk je mua, dhe jam mese e kenaqur qe une nuk jam ty, sepse me pelqen modestia!


Last edited by AuLoNa on Thu Feb 05, 2009 4:13 pm; edited 1 time in total
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Philosophy & Religion - Page 2 Empty Re: Philosophy & Religion

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum