ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sa te varur jeni ndaj internetit?

3 posters

Go down

Sa te varur jeni ndaj internetit? Empty Sa te varur jeni ndaj internetit?

Post  *Anxhi* Sun Feb 01, 2009 7:41 pm

Shumica e rinise shqiptare sot eshte bere e varur nga interneti. Kjo varesi eshte pasuar dhe nga grupmoshat e ritura. Nga disa psikologe kjo varesi shikohet si nje semundje, madje si semundja e shekullit. Shkaqet qe kane krijuar kete varesi kane qene te shumta por nder me te spikaturat eshte qendrimi me nje kohezgjatje te madhe ne pune. A e mendoni veten te varur nga interneti? A mendoni se mund t'i largoheni ne cdo kohe? A keni provuar ndonjehere t'i largoheni?

*Anxhi*
No rank
No rank

Female
Number of posts : 116
Registration date : 2009-01-27
Points : 0
Reputation : 2

Back to top Go down

Sa te varur jeni ndaj internetit? Empty Re: Sa te varur jeni ndaj internetit?

Post  AuLoNa Mon Feb 02, 2009 10:48 am

*Anxhi* wrote:Shumica e rinise shqiptare sot eshte bere e varur nga interneti. Kjo varesi eshte pasuar dhe nga grupmoshat e ritura. Nga disa psikologe kjo varesi shikohet si nje semundje, madje si semundja e shekullit. Shkaqet qe kane krijuar kete varesi kane qene te shumta por nder me te spikaturat eshte qendrimi me nje kohezgjatje te madhe ne pune. A e mendoni veten te varur nga interneti? A mendoni se mund t'i largoheni ne cdo kohe? A keni provuar ndonjehere t'i largoheni?

Sic the dhe ti qe sot jo vetem Shqiptare por majde gjithe bota mbare eshte i mvarur mbas internetit, mbasi ketu me nje te shtypur te gishtit shikon gjithe boten.

E para nga pasoja qe njerezit jane per nje kohe te gjate ne pune, por edhe mund te bejne shkollen nepermjet interentit, apo edhe ne ambjent shkollor te jene, e hapin faqen se nuk kushton gje. Sot njerezit jane per shume-veprimesh, ma merr mendja qe ne te ardhmen mund te lindin njerezit me shume duar qe ti te perdorin per shume veprime ne te njeten kohe. lol

C'do njeri mund te qendroj ne interent ne c'do kohe qe eshte ne nje mabjent te mbyllur, por edhe kur te jete jashte, mbasi sot ke wireless internet kudo. Shume here me bie rasti te jem jashte nga oqeani qe eshte shume afer pallateve qe kane internet apo parqeve qe kane shkollera afer. Mund te mos kesh lap topin me vete, por mund te kesh Palm dhe komunikon andej. Kjo semundje u ka hyre te gjitheve tani, keshtu qe nuk ma merr mendja te ndryshoj, mabsi njerezit nuk vene me mbas kur menyra e komunikimit te tyre ka ndryshuar komplet.

Psh nuk mund te bejme dot pa celular, tani nuk mund te bejme dot pa komputer ose Plams, mbasi edhe c'do veprim financiar e bejme nga ketej, dhe nuk vemi me neper banka, apo institucione te tjera.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Sa te varur jeni ndaj internetit? Empty Re: Sa te varur jeni ndaj internetit?

Post  ABC Mon Feb 02, 2009 8:37 pm

Varesia nga interneti eshte semundja e shekullit. Pa internet s'punojme dot, pa internet s'paguajme dot billat, pa internet nuk komunikojme dot me familjaret tane larg nesh, pa internet jemi te vdekur sot. Puna eshte qe te mos qendrosh shume me dashje para kompjuterit pasi ne te kundert jo vetem qe do prishesh syte por do kesh edhe probleme psikike.
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Sa te varur jeni ndaj internetit? Empty Re: Sa te varur jeni ndaj internetit?

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum