ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ALI PASHA TEPELENA OF JANINA

2 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

ALI PASHA TEPELENA OF JANINA - Page 2 Empty Re: ALI PASHA TEPELENA OF JANINA

Post  Leka Tue Feb 24, 2009 1:37 am

The Ottomans have studied culture, tradition, folklore of the people,
and by giving a lot of wealth in peaceful way expended Islam among the
people in Balkans
.

That's all I need it to read, it was on the first lines. What about the many bloody battels that were faught, hundreds of thousands and during the year the number became milions that diet so islam and its' colture would spread.

Po keshtu jemi neve qe per hir te pakices turkoarabe qe kemi ne trojet tona, neve ndryshojme dhe historin dhe helllim balte mbi te paret tone madje dhe sakrificat e tyre te pergjakshme nuk jau permendim apo falenderojme, pastaj pyesim pse valle ato te besimit katolik jane kaq fanatik apo Shqiptaret e Greqise.

Ali pashen jam i detyruar te rrespektoj sepse per fat te keq ishte Shqiptar por ai ishte nga ato te cilet vrau gjakun e vet dhe ndihmoj kishen greke aq fort sa vetem ato qe lexojne per te e dine.
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

ALI PASHA TEPELENA OF JANINA - Page 2 Empty Re: ALI PASHA TEPELENA OF JANINA

Post  AuLoNa Sun Mar 29, 2009 9:52 pmDokumentar edukativ kushtuar jetes se Ali Pash Tepelenes dhe mardhenjet e tij me Greqine dhe Turqine nga shkrimtare si Sabri Godo
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

ALI PASHA TEPELENA OF JANINA - Page 2 Empty Re: ALI PASHA TEPELENA OF JANINA

Post  AuLoNa Wed Apr 15, 2009 9:35 pm

AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

ALI PASHA TEPELENA OF JANINA - Page 2 Empty Re: ALI PASHA TEPELENA OF JANINA

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum