ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albanologu Mathieu Aref .

5 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Albanologu Mathieu Aref . - Page 2 Empty Re: Albanologu Mathieu Aref .

Post  orakulli Fri Jun 05, 2009 11:09 pm

Cili eshte mendimi I sotem I pranuar si I vertete reth Koinese?
Me pak fjale;Koineja eshte gjuha e perdorur ne mbreterine e Aleksanderit te madh te Maqedonise.[Al-e-ke-s(z)an-d(t)er].Koineja eshte gjuha e Heleneve prej te cileve rodhen ose u prejardhen Grekerit.Koineja ka origjinen prej greqishtes dhe kupton e” zakonshme” ,“e perbashket”.
Para se te futem ne analizen e kesaj njesie me duhet te jap disa detaje reth fonetikes(zon ti ke,zan ti ke,zë ti ke).
The spoken sounds are different.( not their name: is [buh] not [bë]). The Points of speech articulation are;
1. The lower lip- upper lip
2. The top teeth- bottom teeth3. The roof of the mouth
4. The mouth cavity
5. The soft palate
6. The throat
7. The glottis
There are three general locations—the lips, behind the teeth, and in the throat.
The sounds that are so near each other.
The sounds behind the teeth;

1. t(unvoiced)-d(voiced).
2. ç(unvcd)-xh(vcd).
3. l(vcd),
4. n(vcd),
5. s(unvcd)-z(vcd),
6. sh(unvcd)-zh(vcd).
7. j(vcd)
The sound at the lips:
1.p(unvcd)-b(vcd)
2.f(unvcd)-v(vcd)
3.m(vcd)
4.u(vcd)
The sound in the throat;
1.k(umvcd)-g(vcd)
2.h(unvcd)
3.ng(vcd)
4.r(vcd)
The sound of DH is a special case. It is a floater between areas. The sound is sometimes created by the tongue popping out from between the teeth and other times on the back of the top teeth, combining with various letters to form a new composite sound. For instance, [s] moves forward and the [th] moves back to meet at the mid-point between the two.

E dhashe kete per te kuptuar qe tingujt(jo germat e alfabetit) te cilet jane pothuaj ne te njeten pike ne goje kane mundesine e zevendesimit te njeri tjetrit.Pra K ka probalitet te larte te ndrohet me G si dhe te tjerat P me B,S me Z Keto na interesojne per kete teme.Ata dallohen me saktesisht nese tingellohen te zeshme ose te pazeshme.Nji K e zeshme eshte G dhe anasjelltas.Po keshtu dhe per S dhe Z.Ky fakt fonetik ka nje rendesi te madhe per zberthimet etimologjike dhe llogjike inductive.

Po bej pyetjen e pare?.Çdo me thene gjuha e perbashket?

Do te thote qe popujt e mbretesrise se Aleksanderit flisnin gjuhe te ndryshme dhe kjo ishte gjuha nderkombetare apo qe kjo gjuha ishte me zakonshmja,do me thene me perhapura?

Pyetja e dyte?Ishte gjuha e heleneve, e cila do te thote qe aleksanderi ishte Helen,ose I mevonquajtur Grek apo gjuha e perbashket edhe e zakonshme.

Kontradikta te medha me shkruesit e lashtesise.Aleksanderi ishte me at Maqedonas dhe am Epiriote,asnje nga keta te lidhur historikisht me Helenet dhe aq me pak me Grekerit ne asnje shkrim.Cilet ishin maqedonasit?Cilet ishin Epiriotet?Shkrimet thone qe nuk ishin Helene.Pse shkenca e sotme na i ben Helene dhe me keq akoma na I shendron ne Greke?Ku bazohet ky kapercim?Ne asnje Argument,ne asnje hipoteze ne asnje shkrim te autoreve te lashte por vetem ne nje genjeshter te kembyer e te propaganduar mire.

Koine duke u nisur nga dy fjale qe une I mendoj me rrenje te gjuhes Shqipe(sepse ka njesi te tjera ndertimore qe verifikojne kodet e njejta).goj(tingellohet pa ë ne fund,ë-ja eshte shtuar nga gjuhetaret tane te famshem qe nuk e njihnin aspak fonetiken nese do te zbatohet parimi Çfare tingellohet te kodifikot ne Simbole te gjuhes se shkruar) dhe .koj.

Ç’perjep fjalori Shqip-Shqip?
1.[b]GOJË
/goj-goii/Organ në pjesën e poshtme të fytyrës së njeriut, midis hundës e mjekrës, që ka nofullat me zgavrën ndërmjet tyre e faqeve, dhëmbët, gjuhën e buzët nga ana e jashtme dhe që shërben për të ngrënë e për të pirë, për të marrë frymë e për të folur; hapësira e këtij organi nga dhëmbët deri te gryka;
2. KOJ/koj-koii/. 1. I jap ushqimin një foshnje, një zogu, një të sëmuri ose ndonjë njeriu tjetër, që nuk është në gjendje të hajë vetë, mëkoj. Koj fëmijën (të sëmurin, plakun). Koj zogun (gjelin e detit).
2. Vë karremin në grep për të zënë peshk. Koj grepin me krimb.
3. Zëvendësoj një fidan a një farë, që nuk ka zënë ose nuk ka mbirë, me një fidan a me farë tjetër. Koj
misrin (pambukun).
4. fig. I jap dikujt para a diçka tjetër për ta joshur që të më bëjë një punë, i jap mitë a ryshfet. E koi
me para. * Me lugë të kon, me bisht të verbon keq.
Sic shikohet kemi te njeten fjale ne gjuhe shqipe te transformuar fonetikisht por qe ne thelb llogjik kane percaktimin per organin e te folurit(pamvaresisht nga shendrimi gramatikor te cilin po e perjashtojme nga analiza).Shqipja tregon njekohesisht dhe shkencen e fonetikes sepse keto fjale kane te njeten origjine por kane vendin e tyre te ndare ne kuptimin baze.

Pra,une mendoj qe “koin(e)” eshte jo e zakonshme ose e perbashket por “gjuhe e shtuar””gjuhe e kuar”,ose me nji fjale tjeter te permbledhur “shtojce” ose " e dhene",ose "ne japim".Ndryshimi eshte vetem qe nuk kemi te bejme me ushqim por dhenien e fjaleve te reja ne goje te tjereve.Pra eshte sensi I kundert I nxjerjes se fjaleve ne menyre te zakonshme prej saj por I futjes se fjaleve te reja Brenda saj,mendim pak I veshture per tu kuptuar ne ditet e sotme,sepse ka trajte primitive ose idomatike.Eshte procesi I te nxenit,te mesuarit ku sot theksohet kuptohet me shume vetem personi mbi te cilin bie veprimi.Kjo sepse perdorimi I shkolles ,mesuesve dhe I specifikimit te fjaleve te tjera moderne kane sjlle zevendesimin e ketij kocpeti I cili ishte shume me unik dhe I varur nga nje qender e vetme ne ate kohe.Me pak fjale “koine-eshte nje percaktim I bere nga ata qe ishin ne majen e shoqerise ne drejtim te tjereve qe ishin anetare te thjeshte te kesaj shoqerie ne sensin "ne u japim atyre".Sot me shume flitet nga pozitat e barabarte ne drejtim te gjithesejcili nga sejcili prej nesh,ndersa ne ate kohe gjuha kishte shume me teper performance kuptimore vertikale.Fjalet s’kane ndryshuar,por vertikaliteti I tyre sot performohet ne drejtim horizontal.Koineja eshte gjuha Shqipe e ndertuar me fjale me te nderlikuar bazuar tek fjalet me te vjetra si dhe fjale te reja duke u nisur nga zbatimi I kodikeve te saj).Kemi format 'edwkamen"=ne marrim(Shqipe shkurt:e du ta kem=e du kam),si edhe "Edomen""e do men=ne japim" qe lidhen me gjuhen Shqipe "E do?"-men(mendon-kupton).Por "edwkamen' sot perkthehet gabim si "ne japim" sepse nuk merrete paraysh gjuha Shqipe.Kuptohe ai qe kon,eshte ai qe "jep',ndersa ai qe kohet eshte ai qe merr,ose "nam_esi,ose "am" ne dialektin tzam.tzamet thone ne vend te "nam",am.

Koineja eshte nje gjuhe e re e ndertuar nga elita gege e asaj kohe.Ata ishin.gege qe me vone u shendruan ne “greg-grek”.Ata sishin vecse parardhes te shqiptareve te sotme dhe jane te lidhur me shume ngushtesisht vetem me arvanitasit.,te cilet ishin gege te levizur prej malesise se Ilirise se kohes se Romes ose Pellazgjise se meparshme drejt Athines.,kur ne te jetonin akoma pellazget e Jugut(Tzamet e sotem),para dyndjes se sklleverve Egjyptiane e afrikane pas renies se Aleksanderit( te cilet jane jevgjitet e sotem te shqiperise si dhe “grekerit” e sotem te greqise).Jevgjiteve te sotem te Shqiperise dhe Kosoves te cileve Aleksandri u kishte mesuar Shqipen ose Koinene nuk arriti kisha tu nesonte gjuhen tjeter artificiale,pas asaj te koinese,gjuhen greke te re per shkak te pozicionit te tyre ne mes te Shqiptareve.Egjyptianeve dhe afrikaneve te importuar si skllever ju'a'rriti tju'a mesoj pas ndertimit te shtetit te pare artificial “grek” .Shteti grek ngrihet dhe KishaShetet sulmon egersisht vete popullin qe e krijoj ate,duke e denigruar si emer,origjine dhe si komb.Hellenet e vertet,arvanitasit dhe Tzamet kane pesuar shtypjen me te rende te bere ndonjehere,por me ironikja nen emer te vete te pareve te tyre.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum