ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin

+2
sulioti
AuLoNa
6 posters

Go down

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin Empty Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin

Post  AuLoNa Wed May 20, 2009 3:32 pmShkencëtarët kanë zbuluar skeletin e një krijese që ngjan si majmun, 47 milion vjeçare për të cilën ato thonë se provon lidhjen e munguar të evolucionit të njeriut në teorinë e Darvinit.


NJU JORK- Quhet Ida dhe sipas shkencëtarëve është unaza e munguar mes majmunëve dhe njeriut: kjo është një fosile 47milionë vjeçare që është zbuluar në një shpellë në Messel afër Frankfurtit, në Gjermani. Një shpellë mjaft e fashme për fosile.


Skeleti është prezantuar sot në Muzeun e Historisë së natyrës në Nju Jork, si një pasazh themelor për të kuptuar zhvillimin e evolucionit njerëzor.

Fosilja e rrallë 47 milionë vjecare krijon një lidhje mes njeriut dhe majmunit dhe përkrah teorinë darviniane.

Është skeleti i parë, që është gjetur gati i plotë, rreth 95% , ndonjëherë dhe mund ti përkasë një lloj kafshe të quajtur Adapide.

Ekzemplari është cilesuar si mrekullia e tetë e botës dhe konsiderohet si pjesa që mungonte për të vërtetuar prejardhjen e njeriut nga majmuni.

Fosiles i jane gjetur pjesë të stomakut me ushqimin e fundit të konsumuar, konturet e lëkures, si dhe thonj në vend të kthetrave.

Fosilja e quajtur “Ida”, është lidhja qe mungonte mes primateve të sotëm dhe njerëzve.

Disa ekspertë të pavarur jane skeptike për zbulimin e publikuar në revistën shkencore “PLoS One”.
Fosilja quhet ndryshe “Darëinius masillae”, për shkak të vendit të saj të origjinës dhe dyqindvjetorit të lindjes së Charls Darvinit.
(s.g/BalkanWeb)
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin Empty Re: Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin

Post  AuLoNa Wed May 20, 2009 3:40 pm

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin 2

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin 3

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin 4

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin 5

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin 6
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin Empty Re: Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin

Post  AuLoNa Wed May 20, 2009 3:42 pm

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin 9

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin 11


Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin 13

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin 15
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin Empty Re: Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin

Post  sulioti Thu May 21, 2009 4:42 pm

Shkenctaret gjithmon zbulojn, dhe kjo eshte plus per te gjith njerzit, por une nuk e di, kure do te zbulojne ate qe kam zbuluar une,se ne jemi gjysem majmun e gjysem alien.Nuk duan te zbulojn kete apo eshte dikush pas tyre qe nuk i lejon nje zbulim te till.Sa me shume rritem aq me pak u besoj ketyre pallavrave qe ngjasojn me perralla per femijet e kopshtit.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin Empty Re: Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin

Post  ZEUS10 Thu May 21, 2009 5:33 pm

Une personalisht besoj ne krijimin, prandaj gjithashtu nuk i besoj keto gjepura te hallkave te ndermjetme te evolucionit. Keto jane nje menyre e shkencetareve evolucioniste, per te qendruar ne "biznez". Personalisht besoj ne Zot, megjithese ideja ime per te eshte e komplikuar, dhe shume e ndryshme nga skemat fetare trushplarese.


Last edited by ZEUS10 on Fri May 22, 2009 8:24 am; edited 1 time in total
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin Empty Re: Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin

Post  TruthSeeker1912 Thu May 21, 2009 10:53 pm

Evolucioni ka evidence, ka koca qe tregojn si ka evoluar njeriu tani me mija vite. Kurse krijimi i zotit nuk ka fakte, nuk eshte realitet, vetem prralle i shkruar ne liber.

Gjithcka lind edhe vdes, gjithcka rritet pak e pak ... ate mund ta shikosh edhe tek lulet, pemet, etj. qe lindin, rriten pak e pak (duan uje e diell si duan edhe njerzit), e pastaj vdesin. Ky eshte evolucioni qe ka pasur edhe rraca jone. Nuk jemi ne me shume special se kafshet, e vetmja gje eshte qe ne kemi trurin ... edhe me ate tru mund ta bejm jeten ne bote me te civilizuar (nje gje qe kafshet nuk kan mundesi te bejn)

TruthSeeker1912
Member
Member

Male
Number of posts : 45
Registration date : 2009-05-07
Points : 1
Reputation : 0

Back to top Go down

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin Empty Re: Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin

Post  ZEUS10 Fri May 22, 2009 8:36 am

TruthSeeker1912 wrote:Evolucioni ka evidence, ka koca qe tregojn si ka evoluar njeriu tani me mija vite. Kurse krijimi i zotit nuk ka fakte, nuk eshte realitet, vetem prralle i shkruar ne liber.

Fosilet e specieve qe jane zhdukur, apo qe jane akoma gjalle, jane gjetur dhe do vazhdojne te gjenden, por asnje prej tyre nuk tregon qe kemi te bejme me forma te ndermjetme evolutive. Ato jane mbetjet e specjeve me funksione te persosura, qe nuk shfaqin tiparet e specieve hallka. Asnjehere shkencetaret nuk kane gjetur fosile speciesh te tilla, bile ne ca raste evolucionistet kane bere falsifikime bajate sic ishte rasti i Australopitekut, Neandertalit, Kromanjonit qe shkencetaret me paturpesi vazhdojne ti pranojne.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin Empty Re: Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin

Post  ZEUS10 Fri May 22, 2009 8:45 am

TruthSeeker1912 wrote:

Gjithcka lind edhe vdes, gjithcka rritet pak e pak ... ate mund ta shikosh edhe tek lulet, pemet, etj. qe lindin, rriten pak e pak (duan uje e diell si duan edhe njerzit), e pastaj vdesin. Ky eshte evolucioni qe ka pasur edhe rraca jone. Nuk jemi ne me shume special se kafshet, e vetmja gje eshte qe ne kemi trurin ... edhe me ate tru mund ta bejm jeten ne bote me te civilizuar (nje gje qe kafshet nuk kan mundesi te bejn)

Po gjithshka lind e vdes, por e ben kete duke funksionuar si specie me vete, jo si hallke, dhe varesia e tyre nga mijera kushte e ben me pak te mundur tezen e evolucionit. Organizmi i specieve te vecanta punon ne menyre komplekse, njeri prej organeve te mos jete evolucionisht i persorur shkakton deshtimin e gjithe te tjereve, kjo tregon qe specja ka lindur si nje e tere dhe te gjitha kushtet e tjera si radiacioni i pershtatshem, lageshtira e pershtatshme, drita, fusha magnetike, rendesa, gazrat, etje etj, etj jane balancuar ne menyre aq te persosur sa vetem arsyeja mund ta beje kete gje, rastesia kurrsesi jo.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin Empty Re: Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin

Post  ZEUS10 Fri May 22, 2009 8:59 am

Kjo eshte ajo ckane shkencetaret per evolucionin:

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin 2a4ofwk

E pra eshte e sigurte qe keto jane pak per te ndertuar teorine e evolucionit.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin Empty Re: Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin

Post  Leka Sat May 23, 2009 1:16 pm

ZEUS10 wrote:Une personalisht besoj ne krijimin, prandaj gjithashtu nuk i besoj keto gjepura te hallkave te ndermjetme te evolucionit. Keto jane nje menyre e shkencetareve evolucioniste, per te qendruar ne "biznez". Personalisht besoj ne Zot, megjithese ideja ime per te eshte e komplikuar, dhe shume e ndryshme nga skemat fetare trushplarese.


Sigurishte neve thjeshte duhet te rizbulojme se kush ashte zoti.
Sot zoti ashte kthyer ne nje "fairy tale" dhe njerezit kan humbur kuptimin dhe kontaktin e tije.

Sigurishte feja ashte kthyer ne armikun ma te madhe te njerezimit dhe vete Zotit.
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin Empty Re: Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin

Post  sulioti Sun May 24, 2009 7:48 pm

Vetem kete po them, te tjerat i gjeni vete.

engjell=enqiell=en+qiell=hyn ne qiell
en=hyn
qiell=qiell

demon=dhemon=dhem+hyn=hyn ne dhe

a keni pyetur ndonje her veten ju se cfare simbolizojne krahet e zogut te ENQIELLIT?

Personalisht mendoj se nuk jan krah, por simbol metaforik qe na tregon se dikush nga qielli me anije kozmike ose disk fluturues=krahet e enqiellve, erdhen ketu dhe kolonizuan token,ne jemi thjesht krijesa te formuara ne laborator dmth nje perzierje e rraces aliene me kafshet e tokes,arsyeja se pse ne zbulojm gjithmon gjera te reja, eshte fakti se kemi genin alien ne trup,i cili po fiton terren e me shume ndaj genit te kafshes.Nuk ka llogjik te mendohet ndryshe, nga miliona e miliona specie qe jetojn ne planetin tok, pse vetem njeriu ka arritur ne kete faze ku eshte sot, dhe speciet e tjera ngelen gjithmon kafshe????Sepse disa majmune te dikurshem, u bastarduan me rracen qe ne thjesht e quajm zot sot, dhe me te vertet ata jan zotrit tan jan atrit tan.Keshtu e konceptoj une zhvillimin e jetes ne tok,sa per ato qe nxierrin keto shkenctaret, ne te shumten e rasteve keto teza bien si gjethe vjeshte me kalimin e kohes.ATO QE ZBULOHEN NGA SHKENCTARE TE VERTET DALIN NE SHEHSH MBAS SHUME VITESH.se nuk i bie per shtat kesaj bote nje e vertet, per vete faktin se do destabilizonte interesat e ketyre zotrave te vegjel, qe jan formuar ne tok.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin Empty Re: Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin

Post  1bilderberg Mon Jun 01, 2009 10:14 am

sulioti wrote:Vetem kete po them, te tjerat i gjeni vete.

engjell=enqiell=en+qiell=hyn ne qiell
en=hyn
qiell=qiell

demon=dhemon=dhem+hyn=hyn ne dhe

a keni pyetur ndonje her veten ju se cfare simbolizojne krahet e zogut te ENQIELLIT?

Personalisht mendoj se nuk jan krah, por simbol metaforik qe na tregon se dikush nga qielli me anije kozmike ose disk fluturues=krahet e enqiellve, erdhen ketu dhe kolonizuan token,ne jemi thjesht krijesa te formuara ne laborator dmth nje perzierje e rraces aliene me kafshet e tokes,arsyeja se pse ne zbulojm gjithmon gjera te reja, eshte fakti se kemi genin alien ne trup,i cili po fiton terren e me shume ndaj genit te kafshes.Nuk ka llogjik te mendohet ndryshe, nga miliona e miliona specie qe jetojn ne planetin tok, pse vetem njeriu ka arritur ne kete faze ku eshte sot, dhe speciet e tjera ngelen gjithmon kafshe????Sepse disa majmune te dikurshem, u bastarduan me rracen qe ne thjesht e quajm zot sot, dhe me te vertet ata jan zotrit tan jan atrit tan.Keshtu e konceptoj une zhvillimin e jetes ne tok,sa per ato qe nxierrin keto shkenctaret, ne te shumten e rasteve keto teza bien si gjethe vjeshte me kalimin e kohes.ATO QE ZBULOHEN NGA SHKENCTARE TE VERTET DALIN NE SHEHSH MBAS SHUME VITESH.se nuk i bie per shtat kesaj bote nje e vertet, per vete faktin se do destabilizonte interesat e ketyre zotrave te vegjel, qe jan formuar ne tok.

Faktikisht po te lexohen shkrimet antike te Sumereve ata flasin pikerisht per kete qe ke shkruar ti: eksperimente dhe modifikime gjentike!
Madje do shtoja edhe vet librat fetare flasin pikerisht per kete gje por duhen lexuar ne nje tjeter çeles interpretimi qe nuk eshte çelesi i gabuar fetar!!

Une kam lexuar librat e Zecharia Sitchin, Christopher Knight, Robert Lomas, Jordan Maxwell, Blavatsky, Eric Von Dainiken, Michael Tsairon etje qe mbeshtesin kete teori te bazuar ne kerkime dhe zbulime shkencore dhe jo ne peralla.
Prandaj mendoj se edhe ne shqipot duhet tu futemi studimeve ne kete drejtim duke analizuar ne menyre koherente per te interperetuar ashtu siç duhet historine tone, pasi jam i bindur se persa kohe nuk do u japim peshe edhe degezimeve te tjera te shkences qe po nxjerrin ne drite te verteta te reja, nuk kemi per te zbuluar akoma asgje mbi historine dhe veten tone se kush jemi.

1bilderberg
Veteran Member
Veteran Member

Male
Number of posts : 236
Registration date : 2009-01-28
Points : 38
Reputation : 20

Back to top Go down

Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin Empty Re: Shkencetarët zbulojnë fosilen që bashkon njeriun me majmunin

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum