ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Qyteti Ilir qe u fsheh nga sllavet-Exclusive

3 posters

Go down

Qyteti Ilir qe u fsheh nga sllavet-Exclusive Empty Qyteti Ilir qe u fsheh nga sllavet-Exclusive

Post  AuLoNa Wed May 13, 2009 4:09 am

AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Qyteti Ilir qe u fsheh nga sllavet-Exclusive Empty Re: Qyteti Ilir qe u fsheh nga sllavet-Exclusive

Post  qiellikalter Thu May 14, 2009 6:38 am

E pashe me interes kete emision. Me ne fund po japin edhe emisione informative te ketij karakteri.
Nuk isha shume dakort me fjalet ne mbyllje te emisionit, ku jepej mesazhi qe ne shqiptaret duhet t'i leme nacionalizmat e garat se kush ka qene populli me i vjeter nder fqinjet, per hir te frymes se bashkepunimit midis popujve.
Eshte e demshme dhe e panevojshme te japim mesazhe qe paqja ne Ballkan varet nga sa urte do rrime ne shqiptaret dhe qe per hir te paqes, ne duhet ta harrojme amanetin qe na kane lene brezat: te ngrejme lart dinjitetin tone dhe te arrijme nje dite te jetojme te gjithe ne shqiptaret ne nje shtet te pavarur tonin.
Mendoj ashtu si Kim Mehmeti, se kur hiqemi si me te evropianizuarit e Ballkanit, ne jemi ata qe dukemi jashte kohe. Gjendja ne Ballkan tregon fare mire qe ne s'mund te mbijetojme me teorira bashkepunimi qe as vete vendet "e civilizuara" nuk i zbatojne.

Une jam per marredhenie te mira me fqinjet, po kjo s'duhet te na pengoje neve te gjurmojme e deklarojme me krenari se jemi shqiptare, pasardhes te ilireve e pellazgeve, banoret me te lashte te Ballkanit. Kjo eshte nje merite qe do ndikoje ne rritjen e dashurise dhe pergjegjesise ndaj vendi qe na perket te gjitheve. Dhe kur ta kemi kuptuar ne vete, atehere do na i njohin keto merita edhe te tjeret.

qiellikalter
Junior Member
Junior Member

Number of posts : 25
Registration date : 2009-03-20
Points : 11
Reputation : 6

Back to top Go down

Qyteti Ilir qe u fsheh nga sllavet-Exclusive Empty Re: Qyteti Ilir qe u fsheh nga sllavet-Exclusive

Post  Luboteni Tue May 19, 2009 8:21 am

Po te ishte vetem ky qyteti i vetem i fshehur nga mafia arkeologjike sllave! Ky qytet i fshehur ilir eshte vetem nje nga dhjetera sosh qe jane fshehur nga sllavet. Mund te them me bindje te plote, se pushtuesi jugosllav ne Kosove e vise te tjera shqiptare i ka zhdukur me dhjetera qytete ilire.

Pershembull ne dalje te Prishtines dmth ne perendim te saj, ne vendin ku tash eshte ishfabrika e Tjerrtores ka qene nje vendbanim i hershem neolitik ku dhe eshte gjetur statuja dardane e mirenjohur si 'Hyjnesha ne Fron'. Nderkaq, ne Peje ne vendin ku eshte fabrika e Ish Kombinatit te Drurit, poshte tij gjendet i mbuluar nga platforma e betonte qytet i dikurshem ilir.
Luboteni
Luboteni
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 25
Registration date : 2009-05-05
Points : 12
Reputation : 10

Back to top Go down

Qyteti Ilir qe u fsheh nga sllavet-Exclusive Empty Re: Qyteti Ilir qe u fsheh nga sllavet-Exclusive

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum