ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Varfëria dhe mizerja.

Go down

Varfëria dhe mizerja. Empty Varfëria dhe mizerja.

Post  DI_ANA Sun May 10, 2009 7:47 am

Preferoj me shume te flas per mizerjen qe ka ne bote sesa per varferine,preferoj te flas per viktimat e nje lufte ekonomike me teper sesa per personat ne nje situate te varfer.
"Mizerja" eshte poshte cdo situate jo njerezore.
Eshte mese e sigurt qe njeriun ndonjehere e pengojne kushtet materiale per te luftuar thjesht idene e "mbijeteses".
Mirepo mizerja eshte ne te dyja anet e zinxhirit.E gjejme gjithashtu shume shpesh edhe te te pasurit edhe te fuqishmit,por kete rradhe ne nje forme tjeter,ne formen e nje mizerjeje "mungese afektive dhe spirituale".
Fakti i konsiderimit te tjetrit si nje rival,si nje kercenim,te con te jesh ne nje situate te vetmuar dhe ne nje mizerje shpirti.
Dhe nqs lufta per jeten na ben qe te jemi gjithmone ne gare dhe per te qene gjithmone duke luftuar,ne shtojme "mizerjen etike dhe spirituale" asaj shpirterore.
Kjo hipoteze verifikohet si nga shkalla boterore ashtu edhe nga nderrmarjet tona.
Persa i perket nje plani "planetar",buxhetet qe drejtojne "te qenit keq" dhe "te trajtuarit keq",prezantojne 20 here me teper shumat qe jane te nevojshme...simbas SHBA....20 here me teper se shumat e nevojshme per te luftuar urine dhe mungesen e ujit te pijshem!
Vetem harxhimet per publicitetet dhe reklamat kushtojne 700 miliard dollar ne vit!!
Si asnjehere tjeter duhet te bejme tonen nje thenie te te madhit Victor Hugo..."Ju doni qe te ndihmojme te varfrit,atehere une dua zhdukjen e mizerjes"!
Civilizacioni yne shkeput dhe terheq njerez te nje varferie normale per ti hedhur ndonjehere ne krahet e nje mizerjeje nga e cila ata nuk dalin me kurre.
Eshte ky civilization qe ka krijuar mundesine e te qenit shume klasa...te varfera,te mesme,te pasura dhe me e keqja...mizerje!
Ne kohen tone, shkenca,teknika,ekonomia,perfitimi,shkojne te gjitha sebashku duke krijuar nje proces,qe per mendimin tim po con planetin drejt nje katastrofe.
Mungon rregulli internacional,ekonomia cthuret...
Marrim rastin e nje personi qe rrezohet ne rruge ose keqtrajtohet!
Ne vazhdojme rrugen thjesht me mendimin se nuk eshte detyra jone te merremi me te po ajo e urgjences ose e policise!
Ky lloj mentaliteti eshte teper i eger dhe teper i zhvilluar per fatin tone te keq.
Vellazerimi qe aq bukur eshte shkruajtur neper monumente dhe libra,eshte mungues.
Eshte me te vertete nje problem i madh,pasi kjo lloj eksperience eshte fondamentale,eshte teper e rendesishme...
Duhet te njerezohemi,duhet te zgjohemi...
Eshte vetem koshienca jone qe eshte ne gjendje te ndryshoje shume gjera.
"Mizerablet" duhet te kene te drejta humanitare.Pushteti publik duhet te krijoje kushte per te zhdukur kete lloj varferie e kthyer ne mizerje...
Perse duhet te refuzojme mizerjen?
Sepse ajo prek te drejtat fondamentale te dinjitetit te secilit prej nesh.
"Duhet te luftojme per nje bote qe eshte e pasur per te gjithe"-kjo eshte detyra jone,detyra e njerezimit.
Le te rrezojme se bashku muret e mosmirenjohjes dhe frikes,muret e varferise dhe mashtrimit,genjeshtres dhe perfitimit,pirjes se gjakut,e shume te tjera.
Duhet te tregojme forcne dhe reziztencen tone...duhet te vellazerojme se bashku idete tona,luften tone per nje bote me te mire!

DI_ANA
Moderator
 Moderator

Female
Number of posts : 27
Registration date : 2009-04-23
Points : 13
Reputation : 3

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum