ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kerkimi i të pamundurës!

2 posters

Go down

Kerkimi i të pamundurës! Empty Kerkimi i të pamundurës!

Post  DI_ANA Sun May 10, 2009 7:31 am

Eshte ne natyren njerezore te kerkoje te dijme gjithmone e me shume e gjithcka.Njeriu ka nevoje për sfida te reja për tu ndjere "i gjalle" dhe ku ka sfide me te madhe se sa te kerkosh te dish ate gje për te cilen ti je i sigurte që është pothuajse e pamundur te dish.Njeriu mendon që duke ditur gjithçka atehere do te mund ti pergjigjet gjithçkaje e si rrjedhoje te gjeje zgjidhje për te gjitha pikepyetjet e medha rreth jetes e ekzistences tone.E kemi pak egon e semure ne njerezit por edhe mund t`ja lejojme vetes këtë luks sepse jemi e vetmja qenie me arsye dhe me ndergjegje ne bote.

Përse njeriu kerkon te dije ate qe kurre nuk mund ta dije???!

DI_ANA
Moderator
 Moderator

Female
Number of posts : 27
Registration date : 2009-04-23
Points : 13
Reputation : 3

Back to top Go down

Kerkimi i të pamundurës! Empty Re: Kerkimi i të pamundurës!

Post  sulioti Sun May 10, 2009 5:42 pm

DI_ANA wrote:Eshte ne natyren njerezore te kerkoje te dijme gjithmone e me shume e gjithcka.Njeriu ka nevoje për sfida te reja për tu ndjere "i gjalle" dhe ku ka sfide me te madhe se sa te kerkosh te dish ate gje për te cilen ti je i sigurte që është pothuajse e pamundur te dish.Njeriu mendon që duke ditur gjithçka atehere do te mund ti pergjigjet gjithçkaje e si rrjedhoje te gjeje zgjidhje për te gjitha pikepyetjet e medha rreth jetes e ekzistences tone.E kemi pak egon e semure ne njerezit por edhe mund t`ja lejojme vetes këtë luks sepse jemi e vetmja qenie me arsye dhe me ndergjegje ne bote.

Përse njeriu kerkon te dije ate qe kurre nuk mund ta dije???!

Per mendimin tim eshte nje pyetje me vend kjo e e then me lart nga DIANA,por qe ti pergjigjesh nje pyetje te tille eshte aq e komplikuar dhe e veshtire, saqe do duheshin enciklopedi te shumta per ti dhen nje pergjigje sa me te sakte kesaj pyetje.Ather une po e jap nje pergjigje te stilit tim, dmth ashtu sic e mendoj une.Une jam i mendimit se ne njerzit jemi qenie te progamuara ne nje fare menyre ose jemi krijesa gjysem zot e gjysem kafshe dmth krijesat qe dolen nga perzierja kafsh-zot, kjo tez per mua eshte llogjike, se ne te gjith kerkimet qe behen sot,ose qe jan bere dje, kureshtja jon eshte e njejte si per ate brenda tokes(kafshet, natyra, bimet,ujrat etj) dhe po ashtu per ate qiellore(planetet,atmosfera,galaktikat,sistemi jon diellor etj)pra ne nje fare menyre jan genet tona te trasheguara nga keto dy pole te ndryshme nga njera tjetra, te cilat ven ne levizje trurin ton per te gjetur lidhjet(njohuri te ndryshme)e komunikimit me ata (ato) qe qen nismetaret e kesaj shartese le te themi.Pra ne kerkojm,fale geneve te perciella te cilat mbartin me vete gjysmen e sekretit, e them kete gjysem se sic e pohova me lart, ne jemi shartes, cfare na ben ti ngjajme asaj mushkes se lindur nga lopa, por si baba ka gomarin, dhe e cila ma do mendja do jet ne dilem dhe ne kerkim se cilit nga keto prinder i perket me shum dhe kujt i ngjan me teper.Sheknca po ecen ngadale por po ecen, jo shum larg nga kjo dite do dalin gjera ne shesh, qe as nuk mund ti imagjinojm, pra durim dhe pune kerkimore, te rejat nuk do vonojn dhe shume per te zbritur deri tek ne. Idea Idea Arrow
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum