ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Disa pyetje historike!

+6
Leka
ABC
AuLoNa
Luboteni
ZEUS10
TruthSeeker1912
10 posters

Page 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Disa pyetje historike! - Page 4 Empty Re: Disa pyetje historike!

Post  AuLoNa Thu Jun 18, 2009 7:08 pm

TruthSeeker1912 wrote:


Po behesh e merzitshme. Une flas Shqip, e vetjma arsye qe me pelqen me shkruar ne Anglish ketu eshte qe NE ANGLISHT UNE DI PER ME "TYPE" ME SHPEJTE NE KOMPUTER SESA MUNDEM ME BERE NE SHQIP. Nuk eshte sepse e kam harruar Shqipen por skam bere ndonje her "typing class" ne Shqip. Kam 12 vjet ne Amerike.

Problemi me ty akoma eshte qe nuk ke qa te thuash per teorine tuaj qe te del fallso edhe tani me insulton mua edhe me thua qe une nuk di me folur Shqip lol

Po behem une e merzitshme apo bo behesh ti, duke bere pyetje ironike!?
Ti nuk je as i pari dhe as i fundit qe nuk ke mesuar te perdoresh shqipen ne tastiere. Ti ke 12 vjet, ne po vemi 19 vjet! Dhe aq me teper qe ke problem ne kete drejtim, ti duhet te mundosh veten te mesosh shqipen ne c'do lloj menyre shprehje apo shkrimi, mbasi anglishten e kemi me te perdorueshme ketu si ne mjedise pune ashtu edhe ne shkolle.

Problemi im nuk eshte se nuk kam c'fare te them, sepse mbase nuk e kuptoj komplet kete gjuhen e vjeter qe kerkon ti te mesosh, por kuptoj dhe lexoj ate modernen, te pakten po degjoj dhe lexoj ata qe e kane studiuar me mire dhe hedhin pak drite mbi te.

Pyetjet behen ne ate menyre te mesosh, dhe jo ti ironizosh njerezit.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Disa pyetje historike! - Page 4 Empty Re: Disa pyetje historike!

Post  ZEUS10 Thu Jun 18, 2009 7:51 pm

TruthSeeker1912 wrote:


Po mire pse ti shef vetem fjalen "Hosdatodepiesi" ..... por fjalet tjera si "Efpoton, Aftikanenon, Himeroshairesei, Kallastefano" cfar do te thojn? Nuk me duken Shqip.

Hape temen tek ky forum ketu, atje do te te kthej pergjigje me te plota


Last edited by ZEUS10 on Fri Jun 19, 2009 3:00 pm; edited 1 time in total
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Disa pyetje historike! - Page 4 Empty Re: Disa pyetje historike!

Post  TruthSeeker1912 Thu Jun 18, 2009 10:50 pm

^^ That link isn't working.

TruthSeeker1912
Member
Member

Male
Number of posts : 45
Registration date : 2009-05-07
Points : 1
Reputation : 0

Back to top Go down

Disa pyetje historike! - Page 4 Empty Re: Disa pyetje historike!

Post  pirro Fri Jun 19, 2009 8:11 am

Truthsecret ik e futi nje tase grosh o burr.....!! se spske pune tjeter ti...!
Ne kete forum ke shume faqe qe tergojne shume qarte per lidhjet midis shqipatreve dhe Heleneve.. dhe Zeusi dhe pjestaret e tjere i kane ndare shume mire keto tema.. ke fakte antropologjike qe tregojne fare mire qe shqiptaret jane te vetmit qe mbajne veshjet, kercimet, zakonet e doket e heleneve, ke fakte linguistike qe tregojne fare mire lidhjen e ngushte midis shqipes dhe helenishtes dhe pellasgjishtes., ke fakte historike ( lexo albanian quots) qe tregojne fare mire lidhjet midis shqiptareve dhe popullsive antike te ballkanit.... dhe po deshe te postoje ketu edhe te dhena gjenetike qe tregojne qe shqiptaret kane ADN me te vjeter ne ballkan...
Ti rri e merresh me budalliqe pse kjo fjale kshu pse kjo fjale ashtu.... injoron te gjitha faktet e tjera.. harron qe gjuha evolon dhe smund te rruhet 100% ashtu sic ka qene 2000 vjete me pare...
Zeus mos humb kote kohe me t'gjith Indiana Jons-at qe te vine ketu e kerkojne qiqra ne hell...
-------------------------------------------------

Gjithsesi edhe une doja te thoja qe ai websiti me del error... gjithashtu edhe ajo faqja e Dietlli-it, po ashtu me del error nuk arrij dote te futem, nga kompiutrat ne universitet, ndoshta ka ndonje virus te ato adresat..?!?!

pirro
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 22
Registration date : 2009-03-05
Points : 5
Reputation : 5

Back to top Go down

Disa pyetje historike! - Page 4 Empty Re: Disa pyetje historike!

Post  ZEUS10 Fri Jun 19, 2009 9:02 am

pirro wrote:
Gjithsesi edhe une doja te thoja qe ai websiti me del error... gjithashtu edhe ajo faqja e Dietlli-it, po ashtu me del error nuk arrij dote te futem, nga kompiutrat ne universitet, ndoshta ka ndonje virus te ato adresat..?!?!

Do doja tju njoftoja qe fatkeqesisht website www.zeus10.com nuk egziston me, per arsye qe nuk varen prej meje. Megjithate materiali ruhet i plote (me pak ndryshime) ne www.zeus10.wordpress.com.

Persa i perket www.arberiaonline.com eshte nje forum funksional, dhe une ftoj gjithe dashamiresit e ketij forumi te rregjistrohen dhe diskutojne atje, sepse ai forum eshte 100 % nen kontroll.


Last edited by ZEUS10 on Fri Jun 19, 2009 1:49 pm; edited 1 time in total
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Disa pyetje historike! - Page 4 Empty Re: Disa pyetje historike!

Post  TruthSeeker1912 Fri Jun 19, 2009 1:44 pm

@Pirro, cfar faktesh jane traguar? Vetem pse gjuha jone ka disa lidhje fjalesh me Greqishten antike nuk to te thote qe eshte e njejta gje. Per heren e fundit, cdo gjuhe Europiano ka lidhje me njeri tjetrin, kjo nuk do te thote gje. Tani 600 vjet te fundit ne kemi marre disa fjale Turke qe perdorim edhe i kemi njesoj, tani a do te thote kjo qe Shqipja edhe Turqishtja jane e njejta gjuhe?

Lidhje fjalesh Shqip me Turqisht.

Penxhere
Tenxhere
Marshallah
Budallah
Pes
Kat
Debil
Bastan
edhe dhjetra tjera qe nuk po me kujtohen tani


Perfundimi ? Turqishtja edhe Shqipja jane e njejta gjuhe! lol!

A e kuptoni cfar thuani? Ne qofte se ne (Iliret edhe Epiret) kemi folur te njejten gjuhe me Helenet, atehere bini fakte te renda, edhe jo budalleqe si teoria qe Greqishtja e sotme eshte shpikur nga disa njerz elit ne vitin 300 BCE lol Ate nuk e merr seriozisht as nje linguist ne bot.

Mendimi im eshte ne qofte se Shqipja e sotme eshte Greqishtja e vjeter (vetem teori), atehere Greqishtja e sotme ka evoluar shume kaq mbasi erdhi influenca e Rromakeve, barbarianeve aziatike, slaveve, etj. qe nuk mund te quhet e njejta gjuhe si Greqishtja e vjeter (Shqip) Edhe ne e kemi akoma gjuhen e vjeter sepse kemi jetuar ne male te fshehur nga ato.

Por jo idjotdheqet qe Greqishten e ka shpikur Ptolemy II Disa pyetje historike! - Page 4 744482

TruthSeeker1912
Member
Member

Male
Number of posts : 45
Registration date : 2009-05-07
Points : 1
Reputation : 0

Back to top Go down

Disa pyetje historike! - Page 4 Empty Re: Disa pyetje historike!

Post  ZEUS10 Fri Jun 19, 2009 9:00 pm

Sa per paranteze qe te hedhesh poshte nje teori duhet te japesh argumente, qe te rrezosh nje argument duhet te mos ta shtremberosh ate, qe te hedhesh poshte nje teori duhet te kesh dije qe te mbrosh oponencen tende. Pa dashur te te fyej, ti nuk ke as njohurite as kapacitetin e mjaftueshem per te rrezuar teorite e te tjereve, pa folur qe mund te ngresh teori vete. Keto jane gjera shume komplekse, intriga e te cilave rremben dhe njerezit qe merren me to, keshtu qe te keshilloj te zgjedhesh nje menyre debati tjeter. Mirebisedofshim tek forumi tjeter.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Disa pyetje historike! - Page 4 Empty Re: Disa pyetje historike!

Post  TruthSeeker1912 Fri Jun 19, 2009 9:58 pm

U rregjistrova edhe hapa nje thread ne seksionin historike atje! Wink

TruthSeeker1912
Member
Member

Male
Number of posts : 45
Registration date : 2009-05-07
Points : 1
Reputation : 0

Back to top Go down

Disa pyetje historike! - Page 4 Empty Re: Disa pyetje historike!

Post  ZEUS10 Sat Jun 20, 2009 1:09 pm

TruthSeeker1912 wrote:U rregjistrova edhe hapa nje thread ne seksionin historike atje! Wink

Do fillojme te flasim rreth asaj teme.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Disa pyetje historike! - Page 4 Empty Re: Disa pyetje historike!

Post  qiellikalter Sun Jun 21, 2009 1:05 pm

TruthSeeker1912 wrote: Tani 600 vjet te fundit ne kemi marre disa fjale Turke qe perdorim edhe i kemi njesoj, tani a do te thote kjo qe Shqipja edhe Turqishtja jane e njejta gjuhe?

Lidhje fjalesh Shqip me Turqisht.

Penxhere
Tenxhere
Marshallah
Budallah
Pes
Kat
Debil
Bastan
edhe dhjetra tjera qe nuk po me kujtohen tani


Perfundimi ? Turqishtja edhe Shqipja jane e njejta gjuhe! lol!


Per huazimet nga turqishtja, ato gjenden ne gjuhe paralelisht fjaleve shqip. Ndaj s'ka kuptim te besh krahasimin mes disa huazimeve turke dhe fjaleve, etj qe lidhin kulturen tone me ate greke te vjeter.

Persa i perket listes qe na solle, fjalet pes dhe kat s'i kisha pare ndokund qe te vinin nga turqishtja.

qiellikalter
Junior Member
Junior Member

Number of posts : 25
Registration date : 2009-03-20
Points : 11
Reputation : 6

Back to top Go down

Disa pyetje historike! - Page 4 Empty Re: Disa pyetje historike!

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum