ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Arsyeja kundrejt Instiktit !

Go down

Arsyeja kundrejt Instiktit ! Empty Arsyeja kundrejt Instiktit !

Post  *Anxhi* Fri Jan 30, 2009 3:25 pm

Ne gjithmone kemi diskutuar madje e kemi marre si te dhene se kafshet veprojne ne baze te instiktit ndersa ne njerezit ne baze te arsyes. Disa shkencetare kohet e fundit mendojne se dhe njerezit veprojne shpesh here ne baze te instiktit te tyre. Si dhe anasjelltas, ata mendojne se kafshet mund te mendohen dhe te arsyetojne; ata mund te shprehin merzine e tyre ashtu si dhe te shprehin gezim permes gjesteve.. Por ajo cka mendohet eshte se inteligjenca e kafsheve eshte me e ulet se ajo e njerezve. Dhe kjo perben ate qe te mos kete nje perdorim te llogjikes me te madhe sec e kane njerezit. Cili eshte raporti i Arsyes kundrejt Instiktit? A mendoni se ky raport do te ndryshoje ne te ardhmen? A mendoni se kafshet do te behen me te llogjikshme dhe njerezit do te humbin arsyen?

*Anxhi*
No rank
No rank

Female
Number of posts : 116
Registration date : 2009-01-27
Points : 0
Reputation : 2

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum