ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke

5 posters

Go down

Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke Empty Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke

Post  MARIOS Wed May 06, 2009 7:26 am

Le te shohim se cfare shkruan Ismail Qemali per ceshtjen Maqedonase:
Nuk lejohet ceshtje Maqedonase. Ekziston vertet Maqedonia ne Turqine Evropiane ashtu sic ekziston Karia, Paflagonia ne Turqine Aziatike, sic ekziston dhe Lakedemonia, Biotia ne Greqi, nuk ekzistojne ama Maqedonas.
Kryesisht ceshtje Maqedonase nuk ekziston. Ata qe paraqesin ceshtje Maqedonase synojne ne formimin e Bullgarise se Madhe.
Greket aspak nuk duan te neperkembin te drejtat e kombeve te tjera, qendrimi i tyre eshte thjesht mbrojtes. Elementi Bullgar frymezohet ama nga predispozita te tjera, kerkon me te gjitha mjetet te perhapet ne dem te elementit Grek.
Eshte imperative me nje fjale, ose elementi sllav te privohet nga mbeshtetja e jashtme qe e ben sulmues, ose elementi Grek te mbeshtetet ne menyre qe te mund te rruaje cfare kerkojne ti shkepusin.
I tille eshte qendrimi reciprok i Grekeve dhe Bullgareve ne Trake dhe Maqedoni.
Ndersa te paret(Greket) kerkojne te zoterojne rajonet e pastra Greke, Bullgaret bejne c`eshte e mundur qe te shkelin zoterimet e kombeve te tjera dhe kryesisht vendet greke. Greket vetem nje gje deshirojne, te rruhen nga shkelja e te drejtave te tyre historike dhe etnologjike.
Me pak fjale Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke dhe denon shovinizmin Bullgar.

MARIOS
Beginner
Beginner

Number of posts : 3
Registration date : 2009-05-06
Points : 3
Reputation : 0

Back to top Go down

Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke Empty Re: Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke

Post  ZEUS10 Wed May 06, 2009 9:48 am

MARIOS wrote:Le te shohim se cfare shkruan Ismail Qemali per ceshtjen Maqedonase:
Nuk lejohet ceshtje Maqedonase. Ekziston vertet Maqedonia ne Turqine Evropiane ashtu sic ekziston Karia, Paflagonia ne Turqine Aziatike, sic ekziston dhe Lakedemonia, Biotia ne Greqi, nuk ekzistojne ama Maqedonas.
Kryesisht ceshtje Maqedonase nuk ekziston. Ata qe paraqesin ceshtje Maqedonase synojne ne formimin e Bullgarise se Madhe.
Greket aspak nuk duan te neperkembin te drejtat e kombeve te tjera, qendrimi i tyre eshte thjesht mbrojtes. Elementi Bullgar frymezohet ama nga predispozita te tjera, kerkon me te gjitha mjetet te perhapet ne dem te elementit Grek.
Eshte imperative me nje fjale, ose elementi sllav te privohet nga mbeshtetja e jashtme qe e ben sulmues, ose elementi Grek te mbeshtetet ne menyre qe te mund te rruaje cfare kerkojne ti shkepusin.
I tille eshte qendrimi reciprok i Grekeve dhe Bullgareve ne Trake dhe Maqedoni.
Ndersa te paret(Greket) kerkojne te zoterojne rajonet e pastra Greke, Bullgaret bejne c`eshte e mundur qe te shkelin zoterimet e kombeve te tjera dhe kryesisht vendet greke. Greket vetem nje gje deshirojne, te rruhen nga shkelja e te drejtave te tyre historike dhe etnologjike.
Me pak fjale Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke dhe denon shovinizmin Bullgar.

Ok, por sill nje reference, se pa referenca edhe Athina eshte Tajlandeze.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke Empty Re: Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke

Post  Leka Wed May 06, 2009 5:21 pm

Sa fort jau ka ule moralin Shqiptareve qisha ortodokse turke sa qe adhe kur te hyjne ne shtepi nuk te thone te pakten "mire se ju gjeta".


ps: maria per cilet "Greke" e ke fjalen per ardhacaket (turqit e qrishtere) apo Shqiptaret ?
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke Empty Re: Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke

Post  Luboteni Thu May 07, 2009 5:17 am

MARIOS wrote:Le te shohim se cfare shkruan Ismail Qemali per ceshtjen Maqedonase:
Nuk lejohet ceshtje Maqedonase. Ekziston vertet Maqedonia ne Turqine Evropiane ashtu sic ekziston Karia, Paflagonia ne Turqine Aziatike, sic ekziston dhe Lakedemonia, Biotia ne Greqi, nuk ekzistojne ama Maqedonas.
Kryesisht ceshtje Maqedonase nuk ekziston. Ata qe paraqesin ceshtje Maqedonase synojne ne formimin e Bullgarise se Madhe.
Greket aspak nuk duan te neperkembin te drejtat e kombeve te tjera, qendrimi i tyre eshte thjesht mbrojtes. Elementi Bullgar frymezohet ama nga predispozita te tjera, kerkon me te gjitha mjetet te perhapet ne dem te elementit Grek.
Eshte imperative me nje fjale, ose elementi sllav te privohet nga mbeshtetja e jashtme qe e ben sulmues, ose elementi Grek te mbeshtetet ne menyre qe te mund te rruaje cfare kerkojne ti shkepusin.
I tille eshte qendrimi reciprok i Grekeve dhe Bullgareve ne Trake dhe Maqedoni.
Ndersa te paret(Greket) kerkojne te zoterojne rajonet e pastra Greke, Bullgaret bejne c`eshte e mundur qe te shkelin zoterimet e kombeve te tjera dhe kryesisht vendet greke. Greket vetem nje gje deshirojne, te rruhen nga shkelja e te drejtave te tyre historike dhe etnologjike.
Me pak fjale Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke dhe denon shovinizmin Bullgar.

Mario, ti nuk na dhe asnje reference. Perderisa, nuk jep ndonje reference nga e ke marre citatin, gjithcka qe thua eshte spekulacion i ndyre. Ti kur te debatosh per nje periudhe historike duhet te kesh 'martinen me plumba' dmth me argumenta, e citate te sakta. Perifrazimet nuk lejohen.

Maqedonia asnjehere nuk ishte greke dhe nuk do te jete greke. KJo nuk do te thote qe Maqedonia eshte sllave apo bullgare.

Per karakterin etnik jo grek te maqedonasve na kane lene tonelata me prova autoret antike, duke perdorur kategorizimin 'barbar' per maqedonasit. Shtoj kesaj edhe oratoret e ndryshem anitmaqedonas si Demosteni e Trasimaku dhe do kuptosh se maqedonasit nuk ishin grek. Greket e vetmja cka munden te bejne ne sherbim te helenizmit te origjines se Maqedhonise se lashte, eshte manipulimi i paskrupullt me domethenien e emertimit 'barbar' aq sa mberrijne ne nivele qesharake kur thone se autoret grek me 'barbar' paskan nenkuptuar greke me civilizim te parpambetur apo dialekte te greqishtes!

hahahahahah, sipas kesaj logjike edhe perset (te cilet sic dihet kishin nje civilizim te perkryer) qe jane quajtur 'barbar' paskan qene 'greke te pazhvilluar'. Cdo deshmi historike e cfaredo periudhe te antikitetit jep te ndare maqedonasit ne njeren ane dhe ne tjetren greket. Vetem nje mendje shoviniste greke pretendon per helenizmen e Maqedonise se lashte.

Per vete me shume preferoj te bazohem ne punen e dijetarit amerikan Eugen Borza, i cili ne vepren e tij bindshem argumenton se Maqedonia nuk ishte greke. Packa qe ky njeri paditet si 'antigrek' 'prosllav' e ckamos tjeter, ai nuk eshte larg se vertetes, perderisa mjeshterisht permes forces argumentuese deshmon karakterin jo grek te Maqedonise se Lashte.

Baza nga ku qarqet greke mundohen ti japin ngjyrim helen Maqedonise eshte pushtimi i saj me 1912/13 dhe Traktati i Bukureshtit i cili ia dhuroi nje pjese te madhe te Maqedonise Greqise se Madhe.

Prej asaj kohe, Greqia e ka kolonizuar vazhdimisht Maqedonine me kolone ardhacake greke prej kahmosit. Homogjenitetin e saj neper viset e pushtuara Greqia - sikunder shprehej vete nje studiues grek- e ka fituar sebeti i katastrofes ne Azi te vogel, nga ku me mijera refugjate greke prej Azise se Vogel u vendosen ne Maqedoni duke krijuar zona te pasta me kolone greke.

Maqedonia greke eshte jo greke. Ju sfidoj me cfaredo fakti juve, qarqe greke qe akoma nuk pushoni se tellalisuri MegaliIdene.
Luboteni
Luboteni
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 25
Registration date : 2009-05-05
Points : 12
Reputation : 10

Back to top Go down

Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke Empty Re: Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke

Post  alfeko sukaraku Thu May 07, 2009 11:49 am

djema

disa gjera merren pak me shtruar edhe jo me deklerata shashka edhe demesjellse per kombin tone.


Maqedonia nuk ka qene kurre greke edhe e tille u be nja 80 vjet me pare.

te thuash se maqedonia eshte bullgare a sllave ..eshte krejt injorance

ci ci me ci zune cingerin
junani me bullgarin
sebep per maqedonin
se ka qene vendi ine
se ka qene memedheja
e skenderbeut si rrefejaedhe te tjeret
e me te ndjeret
te paperzieret
pellazgjinj mbene
maqedonllinjet
edhe illirinjet
e mollosinjet
gjithe ata qene
edhe ata jane
te paret tane.por kjo fraze e shkeputur nga kjo ceshtje gjigande..nuk munde te kendveshtrohet nen driten e nje fjalije.

ishin kohet kur shume burra arvanit e shqiptare kerkonin te benin omospondin greko-shqiptare...pikerisht nga kjo pike eshte shkeputur kjo fjali qe ju na i paraqesni me larte...ndaj kujdes se Malo Burri i ka shoket e rralle...edhe eshte nga Vlora.....i ziu ti po ta postimin Aulona.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke Empty Re: Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke

Post  Luboteni Thu May 07, 2009 2:55 pm

alfeko sukaraku wrote:djema

disa gjera merren pak me shtruar edhe jo me deklerata shashka edhe demesjellse per kombin tone.


Maqedonia nuk ka qene kurre greke edhe e tille u be nja 80 vjet me pare.

te thuash se maqedonia eshte bullgare a sllave ..eshte krejt injorance

ci ci me ci zune cingerin
junani me bullgarin
sebep per maqedonin
se ka qene vendi ine
se ka qene memedheja
e skenderbeut si rrefejaedhe te tjeret
e me te ndjeret
te paperzieret
pellazgjinj mbene
maqedonllinjet
edhe illirinjet
e mollosinjet
gjithe ata qene
edhe ata jane
te paret tane.por kjo fraze e shkeputur nga kjo ceshtje gjigande..nuk munde te kendveshtrohet nen driten e nje fjalije.

ishin kohet kur shume burra arvanit e shqiptare kerkonin te benin omospondin greko-shqiptare...pikerisht nga kjo pike eshte shkeputur kjo fjali qe ju na i paraqesni me larte...ndaj kujdes se Malo Burri i ka shoket e rralle...edhe eshte nga Vlora.....i ziu ti po ta postimin Aulona.

Te lumte per keto vargje te Naimit!

z.Alfeko Sukaraku, une nuk e di kush e permendi se Maqedonia eshte sllave apo bullgare! Une nuk e permenda askund. Me sa po e shoh ju ose e keni keqkuptuar ose nuk e keni lexuar si duhet, ose e keni lexuar perciptazi. Une e kam shkruar qarte: Maqedonia nuk eshte greke. Mirepo, nuk eshte as sllave as bullgare!

Besoj qe u kuptuam!

Me respekt
Luboteni
Luboteni
Luboteni
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 25
Registration date : 2009-05-05
Points : 12
Reputation : 10

Back to top Go down

Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke Empty Re: Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke

Post  Luboteni Thu May 07, 2009 5:22 pm

Cila është Maqedonia e lashtë, shtrirja, popullsia dhe gjuha e saj?

Maqedonia e lashtësisë ka ngërthyer një territor të ndryshueshëm, kufinjtë e së cilës vazhdimisht kanë ndryshuar. Homeri nuk e përmend emrin ‘Maqedoni’ dhe ‘maqedonas’. Për të, luftëtarët që vinin nga viset rrëzë lumit Aksios (Vardari i sotëm) njiheshin si paionë. Edhe gjeografi i lashtë grek Straboni, maqedonasit i njëson-barazon me paionët. Paionët, siç na dëshmon shkenca historike, kanë qenë një nga fiset më të konsoliduara ilire që shtriheshin në jug të Dardanisë, që kishin si kryeqendër të mbretërisë së tyre Bylazorën (Velesin e sotëm). Prej shekullit IX p.l.K kur edhe fillon zgjerimi tokësor i asaj që më vonë u quajt Maqedoni përfshinte një territor që niste nga bregdeti i Adriatikut e soste deri të rrjedhat e lumit Aksios. Një skicim më të stërholluar mbi shtrirjen territoriale të Maqedonisë e gjejmë sërishmi tek Straboni i cili e përkufizon kësisoj: ‘Maqedonia kufizohet nga perëndimi me bregdetin e Adrias... dhe arrin në lindje deri në Thesalonik...Maqedonia më përpara quhej Emathia... Këtë vend e sundonin disa nga fiset epirote dhe ilire...’. Falë këtyre të dhënave me rëndësi nga Straboni mbi kufinjtë e Maqedonisë së vjetër vimë në përfundim se brenda kësaj hapësire banonin fise të pastra ilire. Kurse territoret në jug të Herakleas (Manastiri i sotëm) gjer në Selanik (ku sot shtrihet Maqedonia e Egjeut) u gllabëruan më vonë pas konsolidimit të shtetit maqedonas. Këtu edhe rrëzohet teoria e ndërtuar në baza ajrore e historiagrafisë dhe politikës greke se “Maqedonia e lashtë ka qenë greke”. Faktet e shpalosura më sipër dëftojnë se bërthama e Maqedonisë së vjetër ka qenë jashtë sferës së ndikimit politik, territorial, gjuhësor e kulturor të Greqisë së vjetër e cila nuk shkonte më larg se grykat e Termopileve. Madje, emri i vjetër i Maqedonisë që ishte ‘Emathia’ ka një etimologji bindëse në gjuhën shqipe si ‘E madhja’ apo vendi i madh, gjë që është provuar nga një numër i madh studiuesish (Hahni, R.W.Lane, Robert D’Angely, Mathiew Aref). Madje, studiuesja amerikane Rouz Uillder Llejn në librin e saj ‘Majat e Shalës’ vendodhjen e ‘Emathias’ antike e përafron me Matin e sotëm në Shqipëri. Një pohim të tillë gjejmë poashtu edhe te Johan von Hahn. Banorët e lashtë të Maqedonisë ishin fiset ilire, sepse është i mirënjohur fakti që autorët dhe historianët e lashtë grek Maqedonisë i drejtoheshin si vend ‘barbar’ dhe maqedonasve si ‘barbar’, term kategorizues që grekët e lashtë ua mvishnin të gjithë popullsisve jo greke dhe që nuk flisnin greqisht. Për elementin gjuhësor jo grek të Maqedonisë dëshmojnë shumë dijetarë antikë duke filluar nga: Straboni, Plutarku, Kurt Rufi, etj. Për elementin etnik jogrek të maqedonasve të vjetër dëshmojnë edhe gojëtarët e famshëm grek: Trasimaku nga Kalkedoni dhe Demosteni nga Athina i njohur për prirjet e tij kundërmaqedonase në fjalimet e tij filipike. Edhe studiuesit modern në studimet e tyre kanë arritur në të njejtin përfundim për karakterin jo grek të Maqedonisë. Si përkrahës të karakterit pellazgo- ilir te Maqedonisë së lashtë veçojmë ndër të tjerash edhe këta emra: Hahni, Fallenmayeri, Sami Frashëri, Rouz Uillder Llejn, Droysen, K. Amantos, Robert D’Angely, Aristidh Kola, Mathiew Aref, Arsim Spahiu etj.
Robert D’Angely në veprën e tij kopernikiane ‘Enigma’ shkruan se: ‘në epokën romake Maqedonia u përfshi në Illyricum. Edhe kjo ndarje nuk na duket arbitrare; ajo shpjegohet nga fakti se emri Illyricum përfshinte një popullsi homogjene, të përbërë në atë kohë vetëm nga pellazg, që mbanin emra të ndryshëm si maqedonë, epiriotë, alban, dalmatë dhe të tjerë ilirë, dhe flisnin po atë gjuhë: pellazgjishtën ose shqipen’[1]. Madje, edhe gjatë mesjetës Maqedonia është quajtur si Illyricum. Ardhacakët sllavë nisën të zbrisnin dhe të kolonizonin Maqedoninë aty rreth shekullit VII të mesjetës duke ndjekur brigjet e Aksiosit ose Vardarit, e që sipas K.Amantos, ata nuk gjetën në vend veçse pellazgë ose shqiptarë. “Në Maqedoni sllavët, qoftë vetëm qoftë së bashku më bullgarët e Simeonit, përshembull, nuk kanë paraqitur asnjë kundërveprim ose qendresë serioze dhe nuk kanë bërë asnjë kryengritje të përmasave të mëdha; dhe kjo provon se ata kanë qenë në numër të pamjaftueshëm për këtë. (...) Nga ana tjetër, pushtimi efemer i Maqedonisë nga serbët në epokën e Stefan Dushanit me siguri nuk e ka shtuar shumë numrin e popullsisë sllave të këtij rajoni”[2] - shkruan D’Angely.
Në veprat e humanistit shqiptar Marin Barleti, heroi kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti - Skënderbeu e quan vetën: ‘Princ i Epirit dhe Maqedonisë’. Madje, Gjergj Kastrioti e ka cilësuar vetën si pasardhës të Lekës së Madh të Maqedonisë dhe Pirros së Epirit, gjë që shpreh padyshim një vetëdije dhe ndërgjegjje historike për një vazhdimësi iliro-maqedone dhe në mesjetë. Prof.Dr Kristo Frashëri shpreh mendimin se banorët e hapësirës gjuhësore shqipe gjatë mesjetës u quajtën nga të huajt epirotë dhe albanitë, ose epirotë dhe maqedonas. “Këto dyzime rridhnin jo vetëm për arsye historike të karakterit shtetëror dhe administrativ, apo fqinjësie por, duhet thënë, dhe për shkak farefisnie[3]...” pohon studiuesi tjetër Gazmend Shpuza.

(Shkeputur nga nje studim me i gjate me titullin 'Sllavomaqedonizimi i historise shqiptare' nga Salih Mehmeti. Per me teper shih: http://www.albaniapress.com/lajme/7906/SLLAVOMAQEDONIZIMI-I-HISTORISE-SHQIPTARE.html)
Luboteni
Luboteni
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 25
Registration date : 2009-05-05
Points : 12
Reputation : 10

Back to top Go down

Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke Empty Re: Ismail Qemali verteton se Maqedonia eshte Greke

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum