ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ylli i Davidit

3 posters

Go down

Ylli i Davidit Empty Ylli i Davidit

Post  ZEUS10 Tue May 05, 2009 9:20 am

Maghen David, historia e nje simboli" eshte nje studim qe po sjell diskutime te medha. Vepra kryesore e Gershom Scholem, teolog hebre gjerman, i shkruar 60 vjet me pare, pa driten e botimit vetem tani, 26 vjet pas vdekjes se autorit.
Ne liber ngrihen pyetje per origjinen e yllit, te gjetur me pare edhe ne jeten e babilonasve, ne tempujt antike indiane dhe ne shkrimet okulte.

"Ylli i Davidid, nuk eshte nje simbol hebre. Dhe per kete arsye nuk eshte simbol i hebraizmit" .

eshte konkluzioni i Scholem, qe per gjysme shekulli iu dedikua enigmes dhe misticizmit

--------------------------------------------------------------------------------------
Ajo qe ka lidhje me shqiptaret eshte fakti qe ne heraldiken e Kastrioteve, ai eshte prezent:

Ylli i Davidit Wb6x54

pa dyshim, qe Skenderbeu nuk huazoi asnje gje prej simboleve Hebree, sepse ky eshte nje simbol shume i lashte qe ka te beje me natyren dhe elementet e saj, bile dhe magjia Solomoniane ka ne baze te saj, 4 elementet natyrore:

Ylli i Davidit 20s7g5h

Fakti qe shqiptari SKENDERBE, e vendosi kete simbol te lashte ne flamurin e tij, tregon se ai e trashegoi ate nga stergjysherit e tij epirote, per te cilet ai ishte krenar, kurse Hebrejte sipas te gjitha gjasave, e kane marre prej tyre.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Ylli i Davidit Empty Re: Ylli i Davidit

Post  ABC Tue May 05, 2009 8:10 pm

Shpjegim interesant por mendoj se do te kishte akoma me vlere nese do te diheshin simbolet ne cepat qe jane vendosur ne figuren e dyte. Mbase do te na ndihmonte me shume per te kuptuar ate?!
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Ylli i Davidit Empty Re: Ylli i Davidit

Post  Leka Wed May 06, 2009 5:15 pm

The Jewish Star of David symbol also referred to as Magen David, contains all 24 letters of the HebrewYlli i Davidit D803da8781Ylli i Davidit 25339d3ba7Ylli i Davidit 7e802224d7
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Ylli i Davidit Empty Re: Ylli i Davidit

Post  ABC Thu May 14, 2009 1:33 pm

Leka wrote:The Jewish Star of David symbol also referred to as Magen David, contains all 24 letters of the HebrewYlli i Davidit D803da8781Ylli i Davidit 25339d3ba7Ylli i Davidit 7e802224d7

Ne figuren me lart shoh nje "shkronje" nese mund ta quaj keshtu lidhur me kete shpjegim si formim i 6me9 apo ndryshe 69 e gjithashtu edhe disa simbole qe nuk me duken te ngjashme me keto figura.

Faleminderit per sqarimin Smile
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Ylli i Davidit Empty Re: Ylli i Davidit

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum